Ile jest czasu na odbiór paszportu?

Redakcja
Udostępnij:
5

Jeśli wybierasz się do kraju, do którego Polacy nie mogą wjeżdżać na podstawie dowodu osobistego, musisz mieć ważny paszport. Warto pomyśleć o tym wcześniej, ponieważ wyrobienie takiego dokumentu trochę potrwa. A jak wygląda kwestia jego odbioru z urzędu? Czy jest przewidziany limit czasowy? Dowiedz się więcej. Czym jest paszport? Pytanie jest na pozór oczywiste, ale […]

Ludzie trzymający 2 paszporty

Jeśli wybierasz się do kraju, do którego Polacy nie mogą wjeżdżać na podstawie dowodu osobistego, musisz mieć ważny paszport. Warto pomyśleć o tym wcześniej, ponieważ wyrobienie takiego dokumentu trochę potrwa. A jak wygląda kwestia jego odbioru z urzędu? Czy jest przewidziany limit czasowy? Dowiedz się więcej.

Czym jest paszport?

Pytanie jest na pozór oczywiste, ale warto to doprecyzować. Na rządowych stronach można przeczytać, że jest to dokument urzędowy uprawniający do przekraczania granicy i pobytu poza Polską oraz poświadczający obywatelstwo polskie i tożsamość osoby w nim wskazanej.

Z tego wynika, że paszportem można posługiwać się nie tylko za granicą, ale także w Polsce. Poświadcza tożsamość właściciela, więc może zastąpić dowód osobisty w sprawach urzędowych. Warto o tym pamiętać, jeśli np. zgubiłeś dowód lub czekasz na wydanie duplikatu. Paszport ma taką samą moc prawną, dlatego możesz się nim posługiwać także w kraju.

Ciekawostka: W krajach byłego ZSRR paszportem określa się „nasz” dowód osobisty. Natomiast dokument służący do przekraczania na jego podstawie granic innych krajów określa się jako paszport zagraniczny.

Gdzie nie potrzeba paszportu?

Dzięki strefie Schengen Polacy nie potrzebują paszportu, chcąc wyjechać do państw, które do niej należą. Krajów, do których można wjechać „na dowód”, jest jednak więcej i nie ograniczają się one wyłącznie do Unii Europejskiej.

Dokąd można podróżować bez paszportu? Z racji przynależności do strefy Schengen Polak może wjechać bez tego dokumentu do takich krajów jak: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry i Włochy.

Dodatkowo paszport nie będzie potrzebny w następujących krajach spoza Schengen:

  • Albania,
  • Andora,
  • Chorwacja,
  • Czarnogóra,
  • Gibraltar,
  • Gruzja,
  • Irlandia,
  • Macedonia,
  • Mołdawia,
  • Monako,
  • Rumunia,
  • San Marino,
  • Serbia,
  • Watykan,
  • Martynika,
  • Bora-Bora,
  • Gwadelupa,
  • Réunion.

4 ostatnie egzotyczne kraje są zamorskimi terytoriami państw należących do Unii Europejskiej. Dlatego są traktowane jako obszary o takich samych zasadach jak kraje macierzyste.

Data ważności paszportu

Paszport ma określoną datę ważności. Jeśli wygaśnie, dokument staje się nieważny. Warto zwracać na to uwagę, aby nie okazało się, że funkcjonariusze na granicy po prostu odmówią Ci wjazdu z racji nieaktualnego paszportu. Dobrą praktyka jest upewnienie się przed każdą podróżą, czy dokument na pewno jest ważny.

Zwróć także uwagę, że niektóre kraje mają dodatkowe wymogi związane z aktualnością tego dokumentu. Do niektórych państw wjedziesz jedynie, gdy Twój paszport jest ważny jeszcze przez co najmniej pół roku lub 3 miesiące od daty przekroczenia granicy. To również warto zweryfikować przed wyjazdem. Wszystkie potrzebne informacje na ten temat znajdziesz na stronach rządowych.

Wpisz w wyszukiwarce nazwę kraju oraz skrót „gov”, aby zyskać ważne informacje na temat podróży do poszczególnych państw. Przykładowo, jeśli wybierasz się do Malezji, wejdź na stronę: gov.pl/web/malezja/idp.

Jak wyrobić paszport?

Dokumenty wyrabia się w wydziałach urzędów wojewódzkich, czyli tzw. biurach paszportowych. Zacznij od znalezienia takiej placówki w Twojej okolicy. Aby ubiegać się o paszport, musisz wypełnić wniosek, który zanosisz osobiście do placówki. Nie możesz złożyć go przez Internet, ponieważ wnioskowanie wiąże się z pobraniem od Ciebie danych biometrycznych, czyli odcisków palców. Osobista wizyta w urzędzie jest więc absolutną koniecznością.

Urzędnik pobierze skan Twojego palca oraz przyjmie od Ciebie:

  • wniosek,
  • zdjęcie o odpowiednich parametrach,
  • opłatę za wyrobienie dokumentu.

Zwykle opłatę można wnieść od razu w okienku, np. kartą płatniczą. Upewnij się, jak to wygląda w Twoim lokalnym urzędzie.

Przygotuj się na to, że do biura paszportowego mogą być kolejki – zarówno do złożenia wniosku, jak i do odebrania gotowego dokumentu. Zaplanuj więc całą procedurę z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli to możliwe, umów się na wizytę przez Internet. Jeśli urząd udostępnia taką możliwość, zdecydowanie warto korzystać. Unikniesz wielogodzinnego oczekiwania na swoją kolej.

Pamiętaj, że największe zainteresowanie wyrabianiem paszportu ma miejsce przed wakacjami. Jeśli więc już wcześniej wiesz, że będziesz potrzebować tego dokumentu, nie czekaj do ostatniej chwili.

Po złożeniu wniosku otrzymasz zaświadczenie z numerem Twojej sprawy. Zachowaj je, bo przyda się przy odbiorze. Następnie na podany na adres e-mail lub numer telefonu dostaniesz potwierdzenie, że dokument jest gotowy i możesz zgłosić się po odbiór. W tym celu także warto zarezerwować wizytę przez Internet. W urzędzie odbierasz gotowy paszport i na tym cała procedura się kończy.

Ile czeka się na paszport?

Urząd ma 30 dni na przygotowanie paszportu. Jeśli natomiast wnioskowałeś o wydanie dokumentu za granicą (w konsulacie), ten czas może się wydłużyć. Termin odbioru poda Ci wówczas urzędnik polskiej placówki konsularnej. Może to potrwać nawet do 90 dni.

Niekiedy dokument jest gotowy już wcześniej, dlatego warto co pewien czas sprawdzać status przetwarzania wniosku. Zrobisz to na stronie obywatel.gov.pl. Będzie Ci potrzebny numer sprawy, który znajdziesz na wydanym zaświadczeniu.

Co jest potrzebne, aby odebrać paszport?

Do odbioru paszportu potrzebujesz przede wszystkim dokumentu tożsamości, aby urzędnik miał pewność, że wydaje dokument prawowitemu właścicielowi. Wybierając się po odbiór, musisz więc mieć ze sobą:

  • ważny dokument tożsamości, np. dowód osobisty,
  • stary paszport (jeśli go masz) — urzędnik zniszczy go, czyli przedziurawi okładkę oraz stronę ze zdjęciem.

Jeśli natomiast ubiegasz się o dokument dla dziecka, urzędnik wyda go po okazaniu Twojego dowodu osobistego. Dziecko, co zrozumiałe, nie musi się legitymować żadnym dokumentem. Zwykle go po prostu nie ma.

Pamiętaj, że paszport odbiera się zawsze tam, gdzie składałeś o niego wniosek.

Czy po paszport może się udać inna osoba?

Paszport może odebrać ktoś inny, jednak nie może być to przypadkowa osoba. Musisz ustanowić ją swoim pełnomocnikiem, czyli napisać stosowne pismo. Oprócz tego, paszport może zostać wydany osobie innej niż jego właściciel w następujących przypadkach:

  • dzieci do lat 5 – dokument mogą odebrać rodzice lub opiekunowie,
  • osoby, które nie mają zdolności do czynności prawnych lub jest ona ograniczona – paszport mogą odebrać rodzice, opiekunowie prawni lub kurator. Natomiast właściciel dokumentu musi być obecny przy odbiorze.

Ile jest czasu na odbiór paszportu?

Zastanawiasz się, ile czasu masz na odebranie paszportu po terminie wskazanym w e-mailu czy SMS-ie? Dobrą wiadomością jest to, że nie obowiązuje żaden limit. Możesz odebrać dokument tego samego dnia, miesiąc, a nawet pół roku później. Paszport będzie czekał na ciebie tak długo, jak będzie to konieczne.

To dokument tożsamości, więc urzędnicy nie mogą go po prostu wyrzucić do kosza, jeśli się po niego nie zgłosisz. Nie zniszczą go także, bo nie są przewidziane takie procedury. Nie musisz się zatem obawiać, że nie zdążysz, bo np. się rozchorowałeś i nie możesz się stawić po odbiór.

Odebranie paszportu po terminie nie stanowi żadnego problemu, choć oczywiście najlepiej zgłosić się po niego jak najszybciej, szczególnie jeśli planujesz wyjazd.

Weź pod uwagę, że kolejki po odbiór dokumentu także bywają spore. Może się okazać, że „zabraknie dla Ciebie numerków” lub będziesz zmuszony czekać nawet kilka godzin na swoją kolej. To dotyczy przede wszystkim okresu wakacyjnego i wiosennego, gdy Polacy zaczynają planować urlopy. Najlepiej zatem wyrabiać paszporty w miesiącach niesprzyjających podróżom (jesień, zima). Wówczas masz szansę na nieco krótszy czas oczekiwania na samo wydanie dokumentu, ale także nie narażasz się na żmudne stanie „do okienka”.

FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania

  1. Czy do Wielkiej Brytanii można wjechać na dowód osobisty?

    Nie. Od czasu brexitu, czyli wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej wymagany jest paszport. Wjazd na dowód osobisty nie jest już możliwy. Można to natomiast zrobić, jeśli wybierasz się do Irlandii. Ten kraj honoruje także dowody osobiste Polaków.

  2. Czy można przyspieszyć wydanie paszportu?

    Niestety nie ma takiej możliwości. Maksymalny czas oczekiwania to 30 dni i nie warto liczyć na to, że będzie on znacząco skrócony. Właśnie dlatego trzeba pomyśleć o wyrobieniu dokumentu odpowiednio wcześniej przed planowaną podróżą. W pilnych sytuacjach, np. w razie konieczności natychmiastowego podjęcia leczenia za granicą, można się ubiegać o paszport tymczasowy. Oczekuje się na niego tylko 2 dni. Należy jednak udokumentować, dlaczego taki tryb jest uzasadniony. To nie może być po prostu chęć wyjazdu na urlop

  3. Zapomniałem odebrać paszport i czeka w urzędzie już miesiąc. Ile jest czasu na odebranie paszportu? Czy dokument mi przepadnie?

    Nie ma takiego ryzyka. Paszport będzie czekał na Ciebie przez nieograniczony czas. Nie zostanie wycofany, zniszczony ani tym bardziej wyrzucony. Możesz się zgłosić po jego odbiór w dowolnym momencie. Odpowiedź na pytanie: ile na odebranie paszportu ma się czasu, brzmi – tyle, ile potrzebujesz.

Podsumowanie
  • Paszport to dokument tożsamości, którym można się posługiwać za granicą, ale również w kraju. W sprawach urzędowych może zastąpić dowód osobisty.
  • Wniosek o wydanie paszportu składa się w lokalnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego, czyli w tzw. biurze paszportowym.
  • Aby otrzymać paszport, należy złożyć wniosek, zdjęcie o odpowiednich parametrach oraz wnieść opłatę. Należy to zrobić osobiście – procedury nie da się przeprowadzić on-line.
  • Na paszport czeka się zwykle maksymalnie 30 dni.
  • Nie ma limitu czasu, w którym możliwe jest odebranie paszport po terminie. Można to zrobić w dowolnej chwili.
  • O wydanie paszportu można się ubiegać również za granicą – w konsulacie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania