Paszport stracił ważność – co robić? Czy można go przedłużyć?

Redakcja
Udostępnij:
5

Przed wyjazdem na wakacje warto zweryfikować ważność paszportów całej rodziny, gdyż niespodziewanie któryś z nich może być już nieważny. Takie odkrycie nie musi jednak oznaczać odwołanych planów. W naszym artykule znajdziesz porady, jak szybko przedłużyć paszport, aby móc spokojnie wyruszyć na wakacje.

paszport na torbie podróżnej

Wakacje zaplanowane, loty kupione, więc dla pewności sprawdzasz, czy na pewno wszyscy członkowie rodziny mają ważne paszporty. Niestety, zdarza się, że choć byłeś pewien, że dokumenty są aktualne, któryś z nich jest nieważny.

To jednak nie oznacza zrujnowanego urlopu. Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji. Sprawdź, jak przedłużyć paszport, by wylecieć na wakacje, nawet jeśli Twój dokument stracił ważność.

Paszport – kiedy jest potrzebny?

Czy na każdą podróż potrzebny jest paszport? Obywatelom Polski, czyli kraju należącego do Unii Europejskiej, paszport jest potrzebny wtedy, gdy chcą wylecieć poza UE, a dokładniej poza strefę Schengen.

Podróżowanie w granicach UE nie wymaga paszportu – wystarczy dowód osobisty. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz zabrać na wyjazd dowodu osobistego (bo na przykład stracił ważność) – paszport jest dokumentem potwierdzającym tożsamość.


Uwaga! Prawo jazdy, karty kredytowe, legitymacje nie są dokumentami, na podstawie których można potwierdzić twoją tożsamość.


Kiedy paszport traci ważność?

Paszport traci ważność w kilku sytuacjach:

  • po upływie daty jego ważności, czyli po 10 latach od wydania w przypadku osób powyżej 13. roku życia i po 5 latach od wydania w przypadku osób poniżej 13. roku życia,
  • gdy ktoś zwróci Twój paszport do urzędu,
  • gdy stracisz polskie obywatelstwo,
  • gdy zgłosisz jego kradzież lub zgubienie,
  • gdy zmienią się Twoje dane osobowe – na przykład nazwisko po ślubie. Wówczas masz ściśle określone terminy, w których musisz wyrobić nowy dokument. Jest to nie później niż 30 dni od zmiany swoich danych, jeśli mieszkasz w Polsce i nie później niż 90 dni od zmiany swoich danych, jeśli mieszkasz za granicą.

Nieważny paszport – co robić?

Twój paszport stracił ważność? To nie powód do stresu… o ile zorientujesz się na czas. Nie ma jednak czegoś takiego jak przedłużenie ważności paszportu. Jeśli stary dokument się zdezaktualizował, musisz po prostu wyrobić nowy. To wymaga złożenia odpowiednich dokumentów w urzędzie wojewódzkim lub konsulacie.

Nie są to skomplikowane formalności, jednak trzeba stawić się we wspomnianych miejscach osobiście, a wcześniej zrobić zdjęcie zgodne z wytycznymi. Niestety nie da się otrzymać nowego paszportu „od ręki”.

Przedłużenie ważności paszportu – jakie trzeba złożyć dokumenty?

Aby ubiegać się o uzyskanie nowego paszportu, musisz pojawić się z kompletem dokumentów. Są to:

  • wniosek o wydanie paszportu (znajdziesz go w każdym punkcie paszportowym),
  • aktualne zdjęcie do paszportu, czyli wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem podania (musi mieć wymiary 35×45 mm, nie można mieć na nim nakrycia głowy, twarz musi zajmować 70-80% zdjęcia),
  • dowód osobisty,
  • dokument potwierdzający wykonanie opłaty.

Wyrobienie paszportu składa się z kilku etapów:

  • zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów,
  • uiszczenie opłaty,
  • złożenie zebranych dokumentów w punkcie paszportowym,
  • odebranie gotowego paszportu.

Wniosek składa się osobiście, a w przypadku paszportu dla osoby nieletniej dokumenty składa jej opiekun prawny (najczęściej rodzic).

Ile kosztuje odnowienie paszportu?

Opłata za wydanie nowego paszportu wynosi 140 złotych. Nie wszyscy musza zapłacić pełną kwotę – wiele grup społecznych obowiązują ulgi.

70 złotych za paszport zapłacą:

  • uczniowie oraz studenci,
  • renciści i emeryci,
  • osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • osoby zamieszkujące domy opieki społecznej lub zakłady opiekuńcze,
  • kombatanci i ofiary represji wojennych,
  • osoby otrzymujące zasiłek z pomocy społecznej,
  • rodzice w rodzinach wielodzietnych (jeśli mają Kartę Dużej Rodziny).

35 złotych zapłacą:

  • osoby, które nie ukończyły 26 roku życia, a przy tym uczą się lub są dziećmi z rodziny wielodzietnej,
  • dzieci niepełnosprawne z wielodzietnych rodzin.

Całkowite zwolnienie z opłat obowiązuje:

  • osoby powyżej 70 lat,
  • żołnierzy wyznaczonych do służby poza granicami kraju,
  • osoby, które na co dzień przebywają w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym (paszport jest darmowy tylko wtedy, gdy zagraniczny wyjazd jest związany z długotrwałym leczeniem/operacją),
  • osoby pobierające stały zasiłek z pomocy społecznej (nie musza uiszczać opłaty tylko wtedy, gdy zagraniczny wyjazd jest związany z długotrwałym leczeniem/operację)
  • osoby, które w swoim dokumencie odkryły wadę techniczną, w związku z którą niemożliwe jest odczytanie danych z mikroprocesora.

Ile czasu czeka się na odnowienie paszportu?

Od momentu złożenia wniosku czeka się na paszport do 30 dni. W praktyce dokumenty są wydawane zwykle nieco wcześniej, choć może się zdarzyć i tak, że z jakichś względów czas oczekiwania się przedłuży. Dlatego jeśli planujesz podróż, zacznij od sprawdzenia czy twój paszport jest wciąż aktualny. Wyrobienia nowego nie zostawiaj na ostatnią chwilę – oszczędzisz sobie stresu!

Wyrobienie paszportu wymaga nieco wysiłku, ale warto go podjąć nawet, jeśli w tej chwili nie planujesz podróży. Kto wie, czy nie skusi cię atrakcyjna wycieczka last minute do Tajlandii albo szef nie zaproponuje ci wyjazdu na szkolenie poza Unię Europejską? Na takie sytuacje warto być przygotowanym i mieć w zanadrzu ważny paszport.

Paszport biometryczny a paszport tymczasowy – czym się różnią?

Co zrobić w sytuacji, gdy potrzebujesz paszportu natychmiast – na przykład ze względu na śmierć czy poważną chorobę bliskiej osoby, przebywającej za granicą? Rozwiązaniem jest paszport tymczasowy.

Jego wyrobienie trwa krócej – wnioski o paszport tymczasowy procedowane są w trybie pilnym, dlatego dokument otrzymujesz w ciągu kilku dni. Koszt jego otrzymania to 30 zł. Minusem jest jednak termin ważności – tymczasowy paszport jest ważny tylko 12 miesięcy, podczas gdy zwykły – aż 10 lat.


Uwaga! Paszport tymczasowy nie jest rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcesz polecieć na wakacje last minute, ale nie masz odpowiedniego dokumentu. Taki wniosek nie zostanie przyjęty. Co więcej, nie we wszystkich krajach paszport tymczasowy jest honorowany – sprawdź to przed wyjazdem.


Wycieczka z biurem podróży i… nieważny paszport – co robić?

Zanim wykupisz wycieczkę z biurem podróży, sprawdź ważność dokumentów swoich i swojej rodziny! Biura podróży zastrzegają bowiem, że jeśli nie będziesz mógł polecieć ze swojej winy, na przykład przez nieważny paszport – nie zwrócą ci środków.

Jeśli zaś zorientujesz się, że masz nieaktualny dokument już na lotnisku – niestety będziesz musiał na własną rękę wrócić do domu, ponieważ nie zostaniesz przepuszczony przez granicę. Organizator wyjazdu nie ma żadnej możliwości, aby „zorganizować” Ci wyjazd bez ważnego dokumentu tożsamości.

Ubezpiecz się na wypadek rezygnacji z wyjazdu

Jeśli obawiasz się, że z jakiegoś powodu twój wyjazd może nie dojść do skutku, ubezpiecz się na taką okoliczność. Rozszerzenie polisy o koszty rezygnacji z podróży zabezpieczy cię przed poniesieniem kosztów, jeśli np. Twój paszport zostanie skradziony i nie zdążysz wyrobić nowego.

Inne sytuacje, w których możesz odwołać podróż i liczyć na zwrot kosztów to:

  • nagła choroba lub nieszczęśliwy wypadek,
  • utrata pracy,
  • poważne zdarzenia losowe, takie jak włamanie, pożar, zalanie mieszkania,
  • komplikacje ciążowe,
  • egzamin warunkowy,
  • rozmowa kwalifikacyjna w przypadku osoby bezrobotnej.

Ta lista nie wyczerpuje wszystkich możliwych sytuacji, które może obejmować ubezpieczenie. Najogólniej mówiąc z polisy skorzystać możesz we wszystkich sytuacjach, w których anulacja umowy będzie wynikiem nieprzewidzianych, nagłych i przede wszystkim niezależnych od ciebie sytuacji. Ubezpieczyciel nie zwróci ci środków ze względu na to, że się rozmyśliłeś!

Zakres takiej polisy obejmuje najczęściej:

  • rezygnację z udziału w imprezie turystycznej, szkoleniu czy konferencji,
  • przerwanie udziału w wycieczce,
  • anulowanie rezerwacji noclegów i biletów.

Przedłużenie paszportu w czasie pobytu za granicą

Przebywasz za granicą i orientujesz się, że twój paszport zaraz straci ważność albo już jest nieważny? Złóż wniosek o nowy dokument w konsulacie. Według polskiego prawa możesz wrócić na nieważnym paszporcie do kraju, jednak nie masz gwarancji, że linie lotnicze wpuszczą cię na pokład. Nie warto ryzykować.

FAQ

  1. Czy niemowlę potrzebuje paszportu?

    Paszportu (wyjeżdżając poza teren Unii Europejskiej) potrzebuje każda osoba, niezależnie od wieku. Oznacza to, że już od pierwszych dni życia dziecka należy mieć dla niego paszport.

  2. Czy za wyrobienie nowego paszportu się płaci?

    Tak. Przedłużenie ważności paszportu kosztuje – opłaty zaczynają się od 30 zł. Niektóre grupy są zwolnione z opłat za wyrobienie paszportu. Należą do nich na przykład osoby w wieku powyżej 70 lat i żołnierze pracujący poza granicami kraju.

  3. Czy można przedłużyć ważność paszportu online?

    Nie jest możliwe złożenie wniosku o nowy paszport przez internet. Dokumenty należy dostarczyć osobiście w urzędzie wojewódzkim lub konsulacie.

  4. Czy bez paszportu można lecieć na zorganizowaną wycieczkę z biurem podróży?

    Niestety nie ma takiej możliwości. Procedury dotyczące przekraczania granic są takie same niezależnie od tego czy lecisz samodzielnie czy z biurem podróży. Jeśli kupisz wycieczkę, a potem okaże się, że nie masz paszportu, biuro podróży nie zwróci ci pieniędzy za nieodbyte wakacje.

Podsumowanie
  • Gdy paszport traci ważności, nie można go przedłużyć – trzeba wyrobić nowy dokument, składając odpowiednie dokumenty. W tym celu należy stawić się w urzędzie wojewódzkim lub konsulacie.
  • Czas oczekiwania na paszport wynosi do 30 dni. W praktyce często można go odebrać już po 2 tygodniach.
  • Paszport należy opłacić – pełna cena to 140 złotych. Od tej kwoty są zniżki, np. dla seniorów, kombatantów czy dzieci z rodzin wielodzietnych.
  • Jeśli pilnie potrzebujesz nowego paszportu (np. w przypadku śmierci bliskiej osoby, mieszkającej za granicą), możesz złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Jest ważny tylko 12 miesięcy, ale czeka się na niego zaledwie kilka dni.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania