Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Litwę?

Redakcja
Udostępnij:
5

Litwa – to kraj bliski nam ze względu na historię, znajdziemy tam wiele śladów naszych rodaków, ale i daleki ze względu na różne dawne zaszłości. Mimo wszystko warto się tam wybrać. Podpowiemy, co zobaczyć, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Litwę.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Litwę?

Lasy i pagórki rozciągnięte nad Niemnem, wspaniałe zabytki i zachwycająca architektura – tak w kilku słowach można opisać naszego północnego-wschodniego sąsiada.

Litwa – to kraj bliski nam ze względu na historię, znajdziemy tam wiele śladów naszych rodaków, ale i daleki ze względu na różne dawne zaszłości. Mimo wszystko warto się tam wybrać. Podpowiemy, co zobaczyć, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Litwę.

Polakom z Litwą najbardziej kojarzy się Wilno, które niegdyś było przecież polskim miastem. Miasto zachwyca barokową starówką (wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) z licznymi mniej lub bardziej tajemniczymi zaułkami.

Koniecznie trzeba zobaczyć też Uniwersytet Wileński oraz Ostrą Bramę. Wiele ciekawych zabytków znajdziemy również w Kownie. Doświadczeni turyści polecają także nadmorską Palangę, miasto, które dostarczy wielu wrażeń estetycznych. W Kierniowie, mitycznej, pierwszej stolicy Litwy koniecznie trzeba przejść się wspaniałymi pagórkami leżącymi nad Niemnem.

Tym, którym marzy się zobaczenie Bałtyku od litewskiej strony polecamy Mierzeję Kurońską, prawdziwą oazę – piaszczyste plaże, niezwykle czyste wioski rybackie, morze i cudowny deptak mówią same za siebie. Coraz więcej podróżujących na Litwę, decyduje się na wypoczynek w tamtejszych gospodarstwa agroturystycznych, gdzie przez cały rok nie brakuje atrakcji.

Miłośnicy kultury nie pożałują, jeśli wybiorą się do teatru lalkowego Jaunimo Gatve w Wilnie. W drugiej połowie września w litewskiej stolicy organizowany jest spektakl, który warto zobaczyć na własne oczy – palenie wiklinowych kukieł z magiczną muzyką w tle.

Koniecznie trzeba też zapoznać się z litewską kuchnią – jednym z miejscowych przysmaków jest chleb zapiekany z serem i czosnkiem zwany keptos donos.

Uważaj na kieszonkowców i dyskusje o historii, czyli zagrożenia na Litwie

Litwa nie należy do niebezpiecznych krajów na mapie świata. Jak w każdym miejscu, gdzie jest spory ruch i wielu turystów trzeba uważać na kieszonkowców. Zdecydowanie lepiej unikać opuszczonych miejsc i podejrzanych dzielnic, lepiej nie przechadzać się samotnie późną nocą.

Doświadczeni podróżnicy radzą także, by unikać sporów na temat wspólnej historii z Litwinami – nasze interpretacje mogą się bardzo różnić. Lepiej też nie jadać na ulicznych straganach – może to grozić zatruciem.

Koszty leczenia na Litwie

Polacy odwiedzający Litwę mogą skorzystać z tamtejszej publicznej służby zdrowia w nagłych przypadkach zagrożenia zdrowia i życia bezpłatnie w ramach karty EKUZ.

Warto jednak pamiętać, że za koszty ratownictwa, zakup leków i transport powrotny do kraju zapłaci sam pacjent – a nie są to małe kwoty, bo mogą wynieść nawet do kilkudziesięciu euro. W 100% płatne jest także leczenie prywatne na Litwie.

Ubezpieczenie turystyczne na Litwę – jak je wybrać?

Porównaj ubezpieczenie turystyczne na Litwę››

Nawet jeśli mamy kartę EKUZ i zabieramy ją ze sobą w podróż na Litwę, to i tak warto mieć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Jest to zalecane nawet przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak zatem właśnie wybrać taką polisę, która zapewni pełną ochronę na czas wyjazdu?

Zadbaj o zdrowie, czyli koszty leczenia i Assisatnce

Koszty leczenia są absolutnie najważniejszym elementem ubezpieczenia – to one pokrywają wszystkie opłaty związane z wizytami lekarskimi, pobytem w szpitalu, zakupem leków i środków medycznych, operacjami i badaniami.

Należy zatem wybrać odpowiednią sumę gwarantowaną – bo ubezpieczyciel opłaca usługi medyczne właśnie do wysokości wybranej przez nas sumy.

Na terenie Litwy suma ta powinna być nie mniejsza niż 20 000 euro. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, co oferuje nam towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach Assistance – zazwyczaj jest to:

  • organizacja przyjazdu lub pobytu bliskich osób na czas hospitalizacji,
  • zapewnienie opieki małoletnim,
  • pomoc informacyjna (np. gdzie znajduje się najbliższy szpital), prawna czy usługi tłumacza.

Odszkodowanie na wszelki wypadek

Dobre ubezpieczenie turystyczne na Litwę powinno zapewniać nie tylko opiekę medyczną, ale wszelką pomoc w razie kłopotów za granicą. Dlatego polisa musi gwarantować ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – w razie doznania uszczerbku na zdrowiu towarzystwo wypłaci nam odszkodowanie rekompensujące doznany ból i poniesione straty.

Warto zadbać też o innych i własny portfel – dlatego przyda się ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), w ramach którego zostanie wypłacone odszkodowanie dla osoby trzeciej, jeśli to my spowodujemy wypadek.

Ochrona w pełni, czyli dodatki do polisy

Poza solidną podstawą ubezpieczenie turystyczne na Litwę można wzbogacić o dodatkowe elementy, które zapewnią nam jeszcze pełniejszą ochronę. W razie kradzieży, zniszczenia bądź zgubienia naszych rzeczy osobistych i sprzętu elektronicznego przyda się ubezpieczenie bagażu.

Można ochroną objąć też sprzęt sportowy. Osoby, które zamierzają podczas podróży na Litwę uprawiać jakieś sporty albo wybrać się w góry, powinny rozszerzyć ochronę o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne (ich definicje znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) oraz o koszty ratownictwa.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Litwę? Sprawdzamy i porównujemy ceny

Porównaj ubezpieczenie turystyczne na Litwę››

Skoro już wiemy, jak bardzo potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne na Litwę, to warto zadać sobie pytanie, ile to nas będzie kosztować. Polisy w Polsce nie są drogie – za parę złotych można mieć optymalną i korzystną ochronę na czas wyjazdu.

Cena jednak uzależniona jest od wielu indywidualnych czynników, np. tego, na jak długo się wyjeżdża, dokąd, w ile osób, od wieku wyjeżdżających osób, wybranych dodatków, formy spędzania wolnego czasu w podróży itd. Trzeba więc taką polisę dopasować pod kątem własnych potrzeb.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na Litwę można znaleźć już od 2,33 zł dziennie. Poniżej prezentujemy kilka szacunkowych obliczeń oraz zakresów ochrony wyliczonych za pomocą naszego kalkulatora:

  • Ubezpieczenie turystyczne na Litwę dla jednej osób planującej tygodniowy wyjazd połączony z wycieczkami w góry:

Cena: 77,70 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 209 sportów objętych polisą.

  • Ubezpieczenie dla dwóch osób na dziesięciodniową podróż po Litwie:

Cena: 74,00 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 92 sporty objęte polisą.

  • Ubezpieczenie turystyczne na Litwę dla trzech osób na weekend w Wilnie:

Cena: 50 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu.

***

Porównaj ubezpieczenie turystyczne na Litwę››

To tylko przykładowe ceny polis. Najlepiej samodzielnie wyliczyć koszt ubezpieczenia dla siebie i zakupić je online – szybko, wygodnie i bez konieczności wychodzenia z domu. Polisę otrzymasz na maila – wystarczy zabrać ją ze sobą w podróż. I można zwiedzać ojczyznę Mickiewicza bezpiecznie, bo posiadając ubezpieczenie turystyczne na Litwę w kieszeni!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania