Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Piękne kamieniste plaże i niesamowite widoki skąpane w pełnym słońcu. Jak zadbać o to, aby wyjazd do Chorwacji był spełnieniem marzeń? Wystarczy odpowiednia organizacja!

ubezpieczenie na podróż do Chorwacji

Chorwacji nigdy dość. Najlepszym potwierdzeniem tych słów jest fakt, że Polacy od lat, z zamiłowaniem powracają w okresie letnim nad Adriatyk. Słońce, kamieniste plaże, bałkański klimat, krystalicznie czysta woda – to tylko część z atrakcji, jakie czekają nas w tym niesamowitym kraju. I o ile sceneria chorwackiego krajobrazu sprzyja doskonale spędzonemu urlopowi, należy pamiętać, że są aspekty, o które powinniśmy samodzielnie zadbać. Przede wszystkim, przed urlopem pamiętajmy o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym. Podpowiadamy jak je wybrać, na co zwrócić uwagę i o czym nie zapomnieć.

Chorwacja w czasie pandemii – co trzeba wiedzieć?

 • Osoby zaszczepione

Podstawowym dokumentem potwierdzającym szczepienie jest Unijny Certyfikat COVID (w wersji papierowej lub elektronicznej). Dopuszczone jest również nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE.

Testy przed przyjazdem

Od osób zaszczepionych nie jest wymagany test.

Testy po przyjeździe

Od osób zaszczepionych nie jest wymagany test.

Kwarantanna

Od osób zaszczepionych nie jest wymagana kwarantanna.

Formularz lokalizacyjny

Od osób zaszczepionych nie jest wymagany formularz lokalizacyjny. Jednakże, w przypadku podróży samolotem o wypełnienie formularza mogą być poproszeni wszyscy pasażerowie.

 • Osoby niezaszczepione

Testy po przyjeździe

Test po przyjeździe dotyczy ewentualnie osób, które są niezaszczepione, nie mają wyniku testu lub nie są ozdrowieńcami – osoby te zostaną automatycznie skierowane przez Policję Graniczną na siedmiodniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji.

Kwarantanna

Kwarantanna po przyjeździe dotyczy ewentualnie osób, które są niezaszczepione, nie mają wyniku testu lub nie są ozdrowieńcami – osoby te zostaną automatycznie skierowane przez Policję Graniczną na siedmiodniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji.

Formularz lokalizacyjny

Osoby, które są niezaszczepione, nie mają negatywnego wyniku testu lub nie są ozdrowieńcami zostaną automatycznie skierowane przez Policję Graniczną na siedmiodniową kwarantannę (co wymaga podania adresu w Chorwacji). Jednakże, w przypadku podróży samolotem o wypełnienie formularza w mogą być poproszeni wszyscy pasażerowie. 

 • Ozdrowieńcy

Testy po przyjeździe

Od ozdrowieńców nie jest wymagany test. Podstawowym dokumentem potwierdzającym status ozdrowieńca jest Unijny Certyfikat COVID (w wersji papierowej lub elektronicznej).

Dopuszczone jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające przebycie COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanego w ciągu ostatnich 180 dni, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh.

Kwarantanna

Od ozdrowieńców nie jest wymagana kwarantanna. Podstawowym dokumentem potwierdzającym status ozdrowieńca jest Unijny Certyfikat COVID (w wersji papierowej lub elektronicznej).

Formularz lokalizacyjny

Od ozdrowieńców nie jest wymagany formularz lokalizacyjny. Jednakże, w przypadku podróży samolotem o wypełnienie formularza mogą być poproszeni wszyscy pasażerowie. Jednakże trzeba pamiętać, że osoby, które są niezaszczepione, nie mają wyniku testu lub nie są ozdrowieńcami zostaną automatycznie skierowane przez Policję Graniczną na siedmiodniową kwarantannę (co wymaga podania adresu).

Fenomen Chorwacji, czyli dlaczego Polacy uwielbiają wracać nad Adriatyk?

Patrząc na krajobrazy Chorwacji trudno się nie zakochać. Samych twórców kultowego serialu „Gra o tron” urzekły tamtejsze tereny, a dzięki temu spora część świata miała okazję nieco bliżej przyjrzeć się niezaprzeczalnemu pięknu tego kraju.

Ale tak naprawdę co Polaków najbardziej w niej zachwyca? Po pierwsze jest tam tanio – ceny wcale nie są wyższe niż nad polskim morzem. Większość polskich obywateli stać na tygodniowe wczasy nad Morzem Adriatyckim.

Po drugie, to klimat śródziemnomorski, więc dobrą pogodę mamy w pakiecie – czyli zupełnie inaczej niż nad naszym Bałtykiem w ostatnich sezonach. To, że do Chorwacji mamy blisko, również jest dużym plusem. Podróż autem do Chorwacji jest jak najbardziej możliwa i wykonalna, a piękne widoki po drodze rekompensują kilkanaście godzin za kółkiem.

Ponadto, Chorwaci są nam bliscy mentalnie, a samo państwo budzi pozytywne skojarzenia, wydając się krajem bardzo bezpiecznym.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – wydatek, czy inwestycja?

Wyjazd za granicę zawsze jest ryzykowny, nawet jeśli mowa o miejscu tak błogim, jak Chorwacja. Podczas podróży zawsze może wydarzyć się coś nieplanowanego. Awaria samochodu, choroba, nieplanowane zniszczenie czyjegoś mienia, a trzeba pamiętać o tym, że najmniej przyjemne sytuacje lubią wybierać najmniej dogodny czas.

Zamiast więc zastawiać się nad tym, jak wyjść z kłopotów, jedźmy na urlop odpocząć i „naładować  baterie”. Jak to zrobić? Zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które stanowi efektywną ochronę i pomoc w problematycznej sytuacji.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji?

Koszty leczenia w Chorwacji. Czego nie zapewni nam EKUZ?

Na terenie Chorwacji, jak w każdym europejskim kraju obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Gwarantuje ona częściowe pokrycie niezbędnych i podstawowych usług medycznych.  

W Chorwacji niewielką część kosztów leczenia refunduje EKUZ – resztę będziemy więc musieli pokryć z własnej kieszeni. Płatne są następujące usługi medyczne:

 • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – opłata w wysokości 10 HRK,
 • ambulatoryjna opieka specjalistyczna, leczenie szpitalne – maksymalna kwota do zapłaty z tytułu współpłacenia nie może przekroczyć 60,13% podstawy budżetowej (która w 2015 r. wynosi 3.326 HRK) lub 2000 HRK. Najniższa kwota do zapłaty z tytułu współpłacenia wynosi 10 HRK – tak wynika z danych NFZ,
 • leczenie stomatologiczne – opłata w wysokości 10 HRK za niezbędną pomoc, wszelkie inne ponadpodstawowe usługi stomatologiczne  są płatne w 100%,
 • zakup leków (w 100%),
 • transport powrotny do kraju (w 100%).

Z tych opłat zwolnieni są jedynie seniorzy po 65 roku życia, dzieci i studenci studiów dziennych oraz kobiety ciężarne. Warto więc wybrać takie ubezpieczenie, które pokryje te koszty leczenia nierefundowane przez EKUZ.

Minimalna suma gwarantowana powinna wynosić 20 000 euro, jednak lepiej zainwestować w nieco wyższą, 30 000 – 40 000 euro.

Ubezpieczenie od COVID-19 – czy potrzebne?

Jeśli podczas urlopu dojdzie do zarażenia wirusem SARS-CoV-2 niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, a w niektórych przypadkach również hospitalizacja i leczenie. Jeśli nie zadbamy o takie rozszerzenie w ubezpieczeniu, za każdą usługę medyczną ponownie za wszystko będziemy musieli zapłacić sami.

Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe dostępne w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, gwarantują wsparcie w razie zarażenia się koronawirusem. W ramach kosztów leczenia do wysokości sumy gwarantowanej (lub innej określonej w OWU) zostanie opłacone leczenie i hospitalizacja.

Niektórzy ubezpieczyciele oferują szerszy zakres ochrony, zapewniając między innymi:

 • pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia na czas kwarantanny lub izolacji,
 • opłacanie kosztów wykonania testu,
 • organizację pobytu dla rodziców/opiekunów dziecka zarażonego Covid-19,
 • powrót do kraju po wyzdrowieniu.

Ubezpieczenie NNW i OC – dlaczego warto mieć?

Każda standardowa polisa turystyczna zapewnia oprócz kosztów leczenia również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – w razie uszczerbku na zdrowiu (np. złamania nogi) towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie rekompensujące  poniesione straty.

Im wyższa suma gwarantowana, tym wyższe ewentualne odszkodowanie. Sumy NNW wahają się od 1000 zł wzwyż (nawet do kilkuset tysięcy).

Warto też zainwestować w ubezpieczenie od odpowiedzialności w życiu prywatnym (OC) – to z kolei na wypadek poszkodowania osoby trzeciej. Jeśli my bądź nasze pociechy przykładowo potrącimy innego turystę, a on dozna kontuzji i pozwie nas do sądu, wówczas odszkodowanie wypłaci za nas towarzystwo ubezpieczeniowe.

Sumy gwarantowane wahają się od 50 000 zł wzwyż, nawet do 1 500 000 zł. Doświadczenie ubezpieczycieli pokazuje, że zasądzane są wysokie kwoty, więc lepiej by suma OC też była odpowiednio wysoka.

Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

Opcjonalnie można ubezpieczyć swój bagaż, a nawet sprzęt sportowy – od kradzieży, zniszczenia lub zgubienia. Nie są to wysokie sumy (od 500 zł do kilku tysięcy), ale zawsze odzyska się przynajmniej część wartości utraconych lub zniszczonych rzeczy.

Kradzieże w Chorwacji się zdarzają i choć zagrożenie przestępczością nie jest wyższe niż w Polsce, to jednak przezorny zawsze ubezpieczony, tym bardziej że to raptem dodatkowe parę złotych do ostatecznej ceny polisy.

Auto Assistance – pomoc techniczna poza granicami Polski

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, bardzo dużo Polaków planujących wakacje wybiera się autem do Chorwacji. Nie każdy ma AC albo Assistance do swojej polisy komunikacyjnej. A w drodze jak to w drodze – może dojść do jakiejś awarii czy stłuczki.

AutoAssistnce, które jest oferowane dodatkowo przy niektórych ubezpieczeniach turystycznych rozwiązuje ten problem. Gwarantuje holowanie do najbliższego warsztatu, pomoc przy kolizji oraz awarii samochodu, samochód zastępczy na 3 doby po awarii, a 5 dób po wypadku i kradzieży, oferowany jest też nocleg dla podróżujących oraz wiele innych przydanych usług.

Rozszerzenie ochrony dla aktywnych

Osoby, które podczas wakacji w Chorwacji planują uprawianie sportów podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych, np. takich jak surfing, żeglowanie, nurkowanie, skok na bungee, lot balonem i wielu innych powinny sprawdzić, czy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia te aktywności nie są wyłączone z podstawowej ochrony.

Jeśli są, konieczne będzie dokupienie rozszerzenia, które spowoduje, że w razie wypadku, do którego dojdzie podczas uprawiania sportu widniejącego na liście ekstremalnych bądź podwyższonego ryzyka, otrzyma się pomoc w ramach ubezpieczenia. Składka za polisę wówczas wzrośnie – o 100 lub 300%.

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu turystycznym

Jest to rozszerzenie ubezpieczenia, które obejmuje ochroną zdarzenia, do których doszło „pod wpływem”. Klauzula alkoholowa dotyczy dwóch ważnych elementów polisy turystycznej:

 • kosztów leczenia,
 • ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Turyści, którzy zdecydowali się na rozszerzenie w postaci klauzuli alkoholowej mogą liczyć na pokrycie wszystkich kosztów opieki medycznej, także gdy w ich krwi wykryto alkohol. Co więcej, mogą również starać się wypłatę odszkodowania z NNW – z tytułu poniesionego uszczerbku na zdrowiu. Ilość alkoholu we krwi ubezpieczonego sprawdza przyjmujący go lekarz.

Tanie ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – czy to możliwe?

Czy istnieje w ogóle tanie ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji? Jak je znaleźć w gąszczu ofert różnych ubezpieczycieli? Czy tanie oznacza dobre? Na te i inne pytania odpowiedź z łatwością można znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Łatwe w obsłudze i intuicyjne narzędzie pozwala na dokładne przyjrzenie się nie tylko cenom ubezpieczenia, ale także zakresowi, warunkom na jakich zostaje popisana umowa, oraz dokładnej ochronie.

Możliwość wyboru ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji, to znacznie mniejsze prawdopodobieństwo kłopotów, z którymi możemy mieć problem jeszcze długo po powrocie z urlopu.

Zobaczmy na przykładzie pary naszych klientów, którzy zdecydowali się na kupno ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Ubezpieczenie do Bułgarii na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
82,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
129,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA Assistance
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy: 1 500 zł zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
Ubezpieczenie do Bułgarii na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
82,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
129,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA Assistance
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy: 1 500 zł zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)

Należy jednak pamiętać, że to nie cena stanowi najważniejszy czynnik polisy turystycznej. Należy przede wszystkim dokładnie przyjrzeć się temu, co wchodzi w jej zakres i na co dokładnie możemy liczyć w nieplanowanej sytuacji?

Wyjazd do Chorwacji - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w Chorwacji mogę posługiwać się polskim prawem jazdy?

  Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Poza prawem jazdy musisz mieć przy sobie: dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym, ważne ubezpieczenie OC, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę.

  Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego grożą wysokie mandaty

 2. Jaka jest waluta w Chorwacji?

  Chorwacka waluta to kuny.

 3. Czy w Chorwacji obowiązują winiety?

  W Chorwacji nie obowiązują winiety. Warto jednak pamiętać, że jadąc samochodem z Polski, winiety będzie trzeba wykupić wjeżdżając do któregoś z krajów przejazdowych, ponieważ obowiązują one np. w Czechach, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji - Podsumowanie
 1. Kwarantanna po przyjeździe dotyczy ewentualnie osób, które są niezaszczepione, nie mają wyniku testu lub nie są ozdrowieńcami – osoby te zostaną automatycznie skierowane przez Policję Graniczną na siedmiodniową kwarantannę.
 2. Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji można mieć od kilku złotych za jeden dzień.
 3. Polisa turystyczna pokrywa koszty leczenia, ratownictwa, a także zapewnia pomoc w wielu problematycznych sytuacjach.
 4. Za dopłatą można liczyć na pomoc w sytuacjach będących wynikiem nietrzeźwości.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
marcin
marcin
6 lat temu

Poszedłem z dzieckiem do szpitala chcieli tylko paszport potem do apteki po antybiotyki nie zapłaciłem za nie ani grosza chciał bym by w Polsce było podobnie

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania