Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii

Redakcja
Udostępnij:
5

Rumunia naprawdę da się lubić i warto ją zobaczyć. Podpowiadamy, co, gdzie i kiedy. Sprawdź też, na co warto uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Rumunii.

Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii

Do tego kraju leżącego nad Morzem Czarnym podróżujemy niezwykle rzadko. A jest czego żałować! Piękne plaże, liczne zamki, forty i średniowieczne miasteczka, a do tego zachwycająca tradycja i folklorystyczna architektura, rękodzieła i obrzędy… I oczywiście ojczyzna Drakuli, czyli Transylwania!

Rumunia naprawdę da się lubić i warto ją zobaczyć. Podpowiadamy, co, gdzie i kiedy. Sprawdź też, na co warto uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Rumunii.

Co warto zobaczyć w Rumunii?

Zwiedzanie Rumunii należy zacząć właśnie od Transylwanii – ciekawym pomysłem będzie podróż śladami najsłynniejszego na świecie wampira. Warto wybrać się do Sighișoary i zobaczyć Wzgórze Zamkowe wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

W Branie znajduje się mityczna siedziba Draculi. Z pewnością warto wybrać się do stolicy Rumunii – Bukaresztu nazywanego Paryżem Wschodu (a to chyba wystarczająca rekomendacja). W miejscowościach Slava Rusa i Slava Cercheza można spotkać Starowierców z ich specyficzną obrzędowością.

Miłośnicy natury powinny wybrać się do Delty Dunaju. Z pewnością warto zobaczyć malowane monastyry na Bukowinie. Koniecznie trzeba zobaczyć także Wesoły Cmentarz w Săpânțcie.

Wiele atrakcji dla turystów

Ciekawą atrakcją turystyczną jest przejazd kolejką wąskotorową Mocanita. Wielu wrażeń dostarczy wyprawa na cygański targ. We wspomnianej Sighișoarze organizowany jest Festiwal Średniowiecza – można na własne oczy zobaczyć walczących rycerzy, piękne księżniczki, wspaniałe karczmy.

Kuchnia rumuńska zachwyci nawet najbardziej wybredne gusta, koniecznie trzeba spróbować mamaliguta cu brinza – mamałygi z serem i śmietaną oraz typowo rumuńskiego drinka, jakim jest arbuz z wódką.

Aktywni podróżnicy także w Rumunii znajdą coś dla siebie – w Górach Maramuresz czy Alpach Rodniańskich można uprawiać trekking w malowniczych okolicznościach przyrody. Nad Morzem Czarnym nie brakuje pięknych plażach, na których można nie tylko wypoczywać, ale i surfować.

Owca na prawej, kieszonkowiec w autobusie i płatny autostop, czyli na co uważać w Rumunii

Rumunia należy do dość bezpiecznych krajów, aczkolwiek turyści w pewnych sytuacjach powinni mieć się na baczności.

Kierowcy oferujący autostop żądają zapłaty za wyświadczoną przysługę – w takiej kwocie, jaką zapłacilibyśmy z przejazd autobusem. Do oszustw dochodzi przy wymianie pieniędzy w kantorach, ale i przy wydawaniu reszty w restauracjach.

W Rumunii nie brakuje też kieszonkowców – zwłaszcza w środkach komunikacji publicznej. Warto uważać na fałszywych policjantów, którzy żądają przeliczania naszych pieniędzy – pod żadnym pozorem nie można nikomu dawać gotówki do ręki.

Lepiej unikać wody kranowej, a kuchnię rumuńską dawkować – nadmiar lokalnych potraw może mocno odbić się na naszym żołądku. Warto trzymać się z daleka od cygańskich dzielnic, a po zmroku lepiej unikać przedmieść większych miast i okolic dworca Gara de Nord w Bukareszcie.

Kierowcy powinni uważać na nieoświetlone furmanki na drogach po zmierzchu, a także na owce i kozy na drogach przeprowadzone stadami przez pasterzy – spotykane nawet w dużych miastach.

Warto zaszczepić się na wypadek wścieklizny (w Rumunii można spotkać sfory bezdomnych psów) oraz na BTP (błonnica, tężec, polio).

Co, gdy ugryzie Cię wampir, czyli koszty leczenia w Rumunii

Na terenie Rumunii w razie problemów ze zdrowiem mamy prawo do bezpłatnej opieki w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednakże trzeba pamiętać, że karta nie gwarantuje w 100% pokrycia wszystkich kosztów.

Za co zapłacimy w placówkach medycznych w Rumunii? Leczenie stomatologiczne należy pokryć w 40% kosztów.

W 100% płatna jest także większość leków. Pacjent jest zobowiązany do opłacenia wszystkich kosztów związanych z leczeniem prywatnym oraz transportem powrotnym do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii – jak je wybrać?

Sam EKUZ na czas wyjazdu do Rumunii nie wystarczy. Warto zadbać o dodatkową ochronę – tak, by uniknąć jakichkolwiek kosztów leczenia.

Pomoże w tym ubezpieczenie turystyczne, dopasowane pod kątem charakteru podróży i własnych potrzeb, które ochroni od nieprzewidzianych opłat, ale i zapewni wsparcie podczas trudnych zdarzeń za granicą. Na co zwrócić uwagę, wybierając taką polisę?

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Rumunii››

Koszty leczenia z odpowiednią sumą gwarantowaną

Jak już mówiliśmy wcześniej – niektóre koszty leczenia musimy w Rumunii opłacić sami. Ten element ubezpieczenia turystycznego pokrywa wszystkie opłaty związane z leczeniem za granicą – do sumy gwarantowanej. Na terenie Rumunii taka suma powinna wynosić przynajmniej 20 000 euro.

W ramach polisy zostaną pokryte:

 • wizyty lekarskie,
 • pobyt w szpitalu,
 • koszty operacji, zabiegów,
 • zakupu leków i środków opatrunkowych,
 • transport sanitarny,
 • powrót do kraju,
 • a nawet organizacja przyjazdu czy dalszego pobytu osób bliskich.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie schorzenie wymagające leczenie, np. nadciśnienie, astmę czy cukrzycę, musisz do ubezpieczenia dokupić rozszerzenie o choroby przewlekłe z dodatkową składką, w przeciwnym razie towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów leczenia.

Na wszelki wypadek – ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym i ochrona bagażu

Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii powinno być pełne. Taką 100% ochronę zapewniają dodatki do polisy. Należą do nich:

 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, pomocne w razie zdarzeń, które zakończą się uszczerbkiem na zdrowiu, z wybranej sumy gwarantowanej zostanie wypłacone odszkodowanie (określony przez ubezpieczyciela procent) rekompensujące poniesione straty, ból, dyskomfort czy zepsute wakacje;
 • OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, to bardziej zabezpieczenie naszego portfela niż nas samych w razie spowodowania przez nas wypadku, którego następstwem będzie utrata zdrowia przez osobę trzecią czy zniszczenie jej rzeczy, jeśli z tego powodu zostaniemy pozowani o odszkodowania, pokryje je ubezpieczyciel do wybranej w monecie zakupu sumy gwarantowanej,
 • ubezpieczenie bagażu – to ochrona na wypadek zniszczenia, zgubienia lub kradzieży rzeczy osobistych – w razie tych zdarzeń otrzymamy odszkodowanie rekompensujące poniesione straty (do wysokości sumy gwarantowanej), można też ubezpieczyć bagaż na wypadek zgubienia go przez linie lotnicze.

Ochrona dla aktywnych

Planujesz podczas podróży do Rumunii uprawiać jakiś sport, np. surfowanie czy trekking po górach? Musisz sprawdzić, czy wybrane przez Ciebie ubezpieczenie nie potrzebuje dodatkowego rozszerzenia z tytułu uprawnia sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.

Wiele aktywności znajduje się na listach przygotowanych przez ubezpieczycieli. Rozszerzenie ochrony wiąże się z opłatą dodatkowej składki.

Jednak jego brak może mieć opłakane skutki – towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi pokrycia kosztów leczenia czy wypłaty odszkodowania, jeśli wypadek miał miejsce podczas uprawiania sportu definiowanego jako ekstremalny czy wysokiego ryzyka.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Rumunii? Porównujemy ceny pakietów

Koszt polisy, która zapewni ochronę na czas podróży do Rumunii zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, na jak długo wyjeżdżamy, w ile osób, co będziemy w czasie wyjazdu robić, jakich dodatkowy rozszerzeń potrzebujemy….

Ciężko więc podać jedną, uśrednioną cenę, bo praktycznie dla każdego będzie inna.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Rumunii można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych już od 2,51 zł za dzień ochrony – trzeba przyznać, że to naprawdę niewiele. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych kalkulacji:

 • Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii dla jednej osób planującej tygodniowy wyjazd połączony z wycieczkami w góry:

Cena: 68,04 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 209 sportów objętych polisą

 • Ubezpieczenie dla dwóch osób na dziesięciodniową podróż po Rumunii:

Cena: 50,25 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

 • Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii dla czteroosobowej rodziny na 14-dniowy urlop:

Cena: 146,57 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu

****

Pamiętajmy – są to tylko szacunkowe obliczenia. Każdy sam powinien znaleźć polisę dopasowaną do swoich potrzeb, wymogów i możliwości finansowych. Nasz kalkulator w tym pomoże.

Za jego pomocą można dostosować ubezpieczenie i wybrać najkorzystniejszy pakiet spośród kilkunastu różnych ofert. Wybrane ubezpieczenie turystyczne do Rumunii można zakupić online – szybko i wygodnie.

I z polisą w kieszeni można ruszać na poszukiwania krwawego hrabiego Draculi!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania