Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Belgii?

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
5

Planujesz zwiedzić Brukselę, Antwerpię i inne beligijskie miasta? Dowiedz się, co warto tam zobaczyć i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Belgii.

jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Belgii?

Belgia nie należy do krajów szczególnie popularnych wśród turystów. Dzięki temu jej liczne zabytki i atrakcje można zwiedzać bez tłumów. Sprawdziliśmy, co warto tam zobaczyć, na co uważać podczas podróży i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Belgii.

Naszą wędrówkę po tym należącym do Beneluksu kraju zaczniemy do stolicy, czyli Brukseli. To nie tylko siedziba Parlamentu Europejskiego, ale i miasto wielu zabytków czy monumentalnych budowli.

Warto zobaczyć belgijską perłę architekturalną, czyli La Grand Place z cechowymi kamienicami, gotyckim ratuszem i złotym posągiem Archanioła Michała. W Brukseli można zjeść podobno najlepsze frytki w Europie. To także dobre miejsce dla miłośników pubów i nocnego życia.

Nie tylko Bruksela. Co jeszcze zobaczyć w Belgii?

 W Antwerpii można podziwiać piękną biżuterię, wykonywaną przez najlepszych europejskich szlifierzy diamentów. Gandwa to atrakcja dla miłośników architektury średniowiecznej – charakterystyczną panoramę miasta tworzą zabytkowa dzwonnica zwana „smoczą wieżą”, wieża kościoła św. Mikołaja oraz wieża katedry św. Bawona.

W Burgii znajduje się Muzeum Czekolady, w którym można poznać historię i proces produkcji słodyczy. Zaś słynne belgijskie czekoladki kupi się w każdym miejscu w Belgii.

Fani aktywnego styli życia mogą wybrać w Ardeny, czyli belgijskie góry. Usiane są one licznymi jaskiniami – do niektórych z nich można wjechać tramwajem, podpłynąć łodzią albo zejść setką schodów. Belgijskie miasta i miasteczka najlepiej zwiedzać pieszo lub rowerem.

Terroryści i kieszonkowcy, czyli na co uważać w Belgii?

 W Belgii aktualnie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego (SERIOUS), w czterostopniowej skali poziomu zagrożenia terrorystycznego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zamachu jest więc bardzo duże.

W związku z tym, podróżując do Belgii trzeba liczyć się z częstymi kontrolami na lotniskach, dworach i innych miejscach publicznych. W dużych miastach często dochodzi do kradzieży ulicznych i włamań do samochodów – zaleca się zachowanie ostrożności.

EKUZ nie wystarczy, czyli koszty leczenia w Belgii

Na terenie tego kraju mamy prawo do podstawowej pomocy medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta jednak nie gwarantuje pokrycia wszystkich usług medycznych. Za część z nich trzeba zapłacić z własnej kiszeni. Czego nie obejmie w pełni EKUZ?

  • wizyty u lekarza pierwszego kontaktu – obowiązuje opłata w wysokości 20-40% całej kwoty (koszt takiej wizyty to 35-40 euro),
  • wizyty u specjalisty – pacjent pokryw od 40 do 70% kosztów wizyty,
  • ryczałtu za pierwszy dzień pobytu w szpitalu w wysokości 42,58 euro,
  • opłaty za każdy następny dzień pobytu w szpitalu w wysokości 15,39 euro,
  • dziennej opłaty za leki stosowane podczas hospitalizacji w wysokości 0,62 euro.

Niektóre leki na receptę są całkowicie refundowane, za inne zaś trzeba zapłacić 25, 50, 60 lub 80% całkowitej ceny. W 100% płatny jest transport powrotny do kraju.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Belgii?

By uniknąć dodatkowych kosztów za leczenie lepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Taka polisa zapewni nie tylko ochrona przed opłatami medycznymi, ale i wiele dodatkowych usług. Na co zwłaszcza zawrócić uwagę?

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Belgii››

Koszty leczenia i NNW to podstawa

Suma gwarantowana kosztów leczenia w ubezpieczeniu do Andory nie powinna być niższa niż 20 000 – 30 000 euro. W przypadku planowania wypraw w góry, warto sprawdzić, czy polisa pokrywa też koszty akcji ratowniczych.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu – zremontuje poniesione straty.

OC, bagaż i rozszerzenie dla aktywnych

Zawsze przyda się ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (w razie spowodowania wypadku na osobie trzeciej ewentualne odszkodowanie zapłaci za nas ubezpieczyciel) oraz ochrona bagażu od kradzieży, zgubienia czy zniszczenia.

Osoby, które planują dodatkowe aktywności (np. popularne w niektórych miejscach loty balonem) muszą wykupić rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne.

Dodatkowe rozszerzenia ochrony

Ubezpieczyciele oferują także dodatkowe opcje: w przypadku bardziej rozrywkowych wyjazdów przyda się klauzula alkoholowa (co oznacza, że ubezpieczenie zadziała również w razie wypadków, do których dojedzie pod wpływem).

Osoby chorujące przewlekle muszą wykupić za dodatkową składką specjalne rozszerzenie ochrony, by w razie pogorszeniu się stadu zdrowia otrzymać pomoc lekarską opłaconą przez ubezpieczyciela.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Belgii?

Polisę, która zapewni wsparcie podczas podróży do Belgii można mieć już od 3,10 zł dziennie. Taka ochrona może jednak nie wystarczyć – najlepiej więc dopasować jej zakres do swoich potrzeb i możliwości. Przykładowe ceny można wyliczyć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych:

  • Ubezpieczenie turystyczne do Belgii dla jednej osoby na 2 tygodnie:

Cena: 36,05 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW i ratownictwa, 44 sporty objęte ochroną

  • Ubezpieczenie dla dwóch osób na siedmiodniową podróż po Belgii:

Cena: 44,57 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

  • Ubezpieczenie turystyczne do Belgii dla jednej osoby na dziesięciodniową podróż połączoną z aktywnościami wysokiego ryzyka (lot balonem):

Cena: 51,00 zł

Zakres: koszty leczenia i ratownictwa, NNW , OC, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, 27 sportów objętych polisą

***

Wszystkie te przykłady są tylko szacunkowe. Najlepiej samodzielnie wypełnić formularz i porównać dostępne oferty. Zajmie to mniej niż 5 minut.

Wybrane ubezpieczenie turystyczne do Belgii można zakupić online, opłacając składkę i drukując dokument polisy otrzymany na maila. Dzięki temu wojaże po Brukseli i okolicach będą nie tylko inspirujące, ale i bezpieczne!

Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania