Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Estonii?

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
5

Kraje nadbałtyckie oferują wiele atrakcji dla turystów. Zobacz, co warto zwiedzić, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Estonii.

ubezpieczenie turystyczne do Estonii

Estonia to najmniejszy kraj leżący nad Bałtykiem. Zachwyca malowniczymi wyspami, pięknymi krajobrazami i licznymi zabytkami. Najlepiej wybrać się tam latem – dzień jest bardzo długi, a noc trwa tylko parę godzin. Sprawdzamy, jakie atrakcje trzeba zobaczyć, na co uważać i jakie ubezpieczenie turystyczne do Estonii wybrać.

Zwiedzanie tego niewielkiego kraju najlepiej zacząć od jego stolicy. Tallin to piękne miasto – cała starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Szczególnie warto zobaczyć kościół świętego Olafa (wysoki na 159 metrów) oraz Zamek Toompea i Dom Stenbocka, w którym współcześnie mieści się siedziba estońskiego parlamentu i rządu. W Tallinie koniecznie trzeba  zwiedzić też dzielnicę Pirita oraz carski pałac i park Kadrilog.

Co warto zobaczyć w Estonii?

Nad Zatoką Fińską znajduje się bardzo malowniczy Park Narodowy Lahemaa, w którym żyje około 500 gatunków ssaków, 200 gatunków ptaków i 24 gatunki ryb.

W Parnawie, czyli najsłynniejszym turystycznym kurorcie Estonii można znaleźć wiele atrakcji, odpocząć na plaży, a nocą imprezować w licznych barach, pubach i restauracjach.

Z kolei szukający spokoju powinni odwiedzić Haapsalu, znane uzdrowisko klimatyczne i balneologiczne, w którym znajduje się najdłuższy dworzec kolejowy w Europie.

Wyspa Sarema słynie z pozostałości po upadkach meteorytów – to właśnie Kratery Kaali, znajduje się tam tez zamek warowny. Na estońskiej części Bałtyku rozsiane są liczne wyspy i wysepki, które zachwycają krajobrazem.

Na co uważać w Estonii?

Zagrożenie przestępczością w tym kraju utrzymuje się na średnim poziomie. W okresie letnio-jesiennym wzrasta z uwagi na wzmożony ruch turystyczny.

W miejscach publicznych oraz w okolicach Starego Rynku w Tallinie grasują kieszonkowcy. Lepiej nie podróżować samotnie oraz zapuszczać się w oddalone dzielnice miast – można narazić się na napady rabunkowe. Na szczęście w Estonii nie występuje zagrożenie terroryzmem.

Ile kosztuje leczenie w Estonii?

Na terenie tego kraju mamy prawo korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Warto jednak wiedzieć, że tak jak i w innych krajach, nie gwarantuje ona pokrycia wszystkich kosztów leczenia.

I tak w Estonii z własnej kieszeni trzeba zapłacić za:

  • wizytę domową (każdorazowo 5 euro),
  • wizytę u specjalisty (około 5 euro),
  • leczenie stomatologiczne (100% kosztów),
  • pobyt w szpitalu (2,5 euro za każdy dzień).

Niektóre leki na receptę nie są refundowane. Całość kosztów ponosi pacjent także za transport powrotny do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne do Estonii – na co zwrócić uwagę?

Polisa pokryje wszystkie nierefundowane koszty leczenia. Poza tym zapewni wsparcie finansowe, informacyjne i prawne w razie nieszczęśliwych wypadków, kradzieży czy jakichkolwiek kłopotów w czasie pobytu w Estonii. Jakie elementy ochrony powinna zawierać?

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Estonii››

Koszty leczenia i ratownictwa to podstawa

By wszystkie koszty leczenia na terenie Estonii zostały opłacone suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 20 000 – 30 000 euro.

Jeśli planuje się zwiedzanie jaskiń lub rejsy na morzu, przydadzą się też koszty ratownictwa – na terenie Estonii akcje ratunkowo także mogą być odpłatne. Osoby chorujące przewlekłe muszą wykupić rozszerzenie ochrony za dodatkową składką.

Na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń

Ubezpieczenie NNW będzie wsparcie po wypadku – jeśli dojdzie do kontuzji czy uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Podobnie w przypadku OC w życiu prywatnym – z tym, że rekompensatę otrzyma wtedy osoba przez nas poszkodowana.

Warto mieć też ochronę bagażu – towarzystwo wypłaci odszkodowanie za skradzione bądź zniszczone rzeczy osobiste. Assistance to wsparcie informacyjne, prawne i finansowe w razie kłopotów za granicą – przyda się w różnych trudnych sytuacjach, wystarczy tylko skontaktować się z centrum informacyjnym ubezpieczyciela.

Polisa dla aktywnych

Estonia to dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych i innych aktywności.

Planujący takie dodatkowe atrakcje muszą sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie wymaga rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka (klasyfikację poszczególnych dyscyplin można sprawdzić w OWU lub szczegółach produktu). Ochroną można objąć też sprzęt sportowy.

Klauzula alkoholowa

W niektórych towarzystwach można do polis dokupić za dodatkową składką klauzulę alkoholową. Dzięki temu, jeśli do wypadku czy nieszczęśliwego zdarzenia dojedzie po wypiciu napojów wyskokowych, to ubezpieczenie zadziała (stan nietrzeźwości jest wyłączeniem ochrony w większości ubezpieczycieli).

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Estonii?

Taką ochronę można mieć już od 3,1 zł dziennie. To bardzo niewiele w porównaniu z konwencjami finansowymi wypadków czy problemów ze zdrowiem.

Najlepsza polisa to jednak ta dopasowana indywidualnie – pod kątem charakteru wyjazdu i swoich potrzeb. Taką można dopasować w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Ile przykładowo można zapłacić za ubezpieczenie turystyczne do Estonii?

  • Ubezpieczenie turystyczne do Estonii dla jednej osoby planującej tygodniowy wyjazd połączony z rejsem po Bałtyku:

Cena: 36 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 27 sportów objętych polisą, OC, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

  • Ubezpieczenie dla dwóch osób na 14-dniową podróż po Estonii:

Cena: 78 zł

Zakres: koszty leczenia i ratownictwa, NNW

  • Ubezpieczenie turystyczne na Łotwę dla czterech osób na weekend w Tallinie:

Cena: 50,93 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

***

Taką polisę można zakupić online. Wystarczy wypełnić krótki formularz, porównać oferty i opłacić składkę. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany na maila – wystarczy go pobrać  wydrukować.

Ubezpieczenie turystyczne do Estonii sprawi, ze zwiedzanie tego nadbałtyckiego kraju będzie dużo bardziej bezpiecznie!

Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania