Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Macedonii?

Redakcja
Udostępnij:
5

Planujesz podróż do Macedonii? To piękny kraj, nieznany zakątek Bałkanów, który warto odwiedzić. Podpowiadamy, co zobaczyć, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie podróżne do Macedonii.

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Macedonii

Macedonia to kraj jeszcze nieodkryty przez turystów. Tymczasem na Półwyspie znajduje się prawdziwa perełka oferująca wspaniałe, nienaruszone ludzką ręką krajobrazy, wyborne wino, smaczną kuchnię oraz wyjątkowe zabytki. Podpowiemy, co warto tam zobaczyć, na co uważać i oczywiście jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Macedonii.

Pierwszym punktem naszej wirtualnej podróży będzie jak zawsze stolica, czyli Skopje. Warto wybrać się do Čaršiji – dzielnicy nawiązującej do islamskiej historii tego regionu, z klimatycznymi uliczkami, bazarami i meczetami. Kamiennym mostem możemy przejść do nowej, współczesnej części Skopje. Zwiedzając Macedonię, nie można zapomnieć o Ochrydzie z niezwykle urokliwym Jeziorem Ochrydzkim (tutaj znajdują się piękne, malownicze plaże, idealne do odpoczynku!) i starożytnymi zabytkami.  

20 kilometrów od Skopje znajduje się gratka dla miłośników przyrody – zapierający dech w piersiach kompleks Kanionu Matka, nazywany również Macedońskim Rajem. Warto zobaczyć także Kamienne Miasto w Kukulicy.

Na uwagę zasługuje także macedońska kuchnia pozostająca pod silnym orientalnym wpływem. Tutejszym przysmakiem jest ajwar –  przecier z wielu warzyw, głównie papryki i bakłażanów.

Koniecznie trzeba skosztować mocnej, macedońskiej kawy, a także baklawy i cevapi. Nie można też zapomnieć o wybornym winie z macedońskich winnic. Macedonia spodoba się miłośnikom prawdziwych Bałkanów, w których wschód miesza się z zachodem, a chrześcijańska tradycja łączy się z islamem.

Bałkańska w żyłach płynie krew, czyli na co uważać w Macedonii?

Macedonia to raj dla wszelkiej maści przestępców i przemytników, często dochodzi tam do konfliktów różnych gangów – lepiej więc unikać samotnych spacerów, zwłaszcza po zmroku. W  miastach dochodzi do kradzieży i włamań, trzeba uważać też na kieszonkowców. W Macedonii niczym nadzwyczajnym nie są demonstracje uliczne – lepiej jednak do nich nie dołączać, a nawet trzymać się z daleka, bo bywa na nich bardzo niebezpiecznie.

Koszty leczenia w Macedonii

Póki co Polacy podróżujący do Macedonii nie mogą liczyć na pomoc w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Oznacza to, że wszystkie koszty leczenia trzeba pokrywać z własnej kieszeni.

 • Wizyta lekarska to minimum 10 euro, za konsultację ze specjalistą, pobyt w szpitalu czy badania zapłacimy znacznie więcej.
 • Powrót do kraju specjalistycznym medycznym transportem może wynieść nawet 10 000 euro.
 • Służba zdrowia w Macedonii stoi na dobrym poziomie i na odbiega od standardów europejskich.

Ubezpieczenie turystyczne do Macedonii – na co zwrócić uwagę?

Koszty leczenia w Macedonii nie należą do najdroższych, jednak ich pokrycie będzie należało do nas. Lepiej więc ubezpieczyć się na wszelki wypadek, zwłaszcza gdybyśmy mieli pokrywać dodatkowe koszty transportu powrotnego, które małe nie są. Warto też mieć ochronę na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, które w podróży czasem się zdarzają. Podpowiemy zatem, co powinno zawierać optymalne ubezpieczenie turystyczne do Macedonii.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Macedonii››

Koszty leczenia na minimum 20 000 euro      

To najważniejszy element polisy – koszty leczenia na odpowiednią sumę gwarantowaną. Na terenie Macedonii 20 000 euro w zupełności wystarczy. W ramach tej ochrony w razie potrzeby zostaną pokryte koszty:

 • wizyt lekarskich,
 • hospitalizacji,
 • badań,
 • operacji i zabiegów,
 • zakup leków i środków medycznych,
 • transport sanitarny,
 • powrót do kraju,
 • a także przyjazd i pobyt bliskiej osoby na czas pobytu w szpitalu.

W przypadku osób chorujących przewlekle (np. na nadciśnienie, cukrzycę, astmę, choroby nowotworowe), konieczne będzie dokupienie stosownego rozszerzenia. Osoby planujące trekking po okolicznych górach powinny pomyśleć także o kosztach ratownictwa z sumą gwarantowaną przynajmniej na 5 000 euro.

Na wypadek wypadku – NNW, OC i ochrona bagażu

Każda polisa zawiera także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jednak o wysokości sumy gwarantowanej każdy może zadecydować samodzielnie. W razie niefortunnego zdarzenia otrzyma się odszkodowanie rekompensujące poniesione straty w wysokości określonego procentu z sumy gwarantowanej.

Polisę można wzbogacić także o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej  życiu prywatnym (OC). W razie nieumyślnego spowodowania wypadku, w którym szkód dozna osoba trzecia, wszystkie ewentualne straty pokryje towarzystwo w ramach OC (do wysokości sumy gwarantowanej). Z racji częstych kradzieży, do których dochodzi w Macedonii warto mieć także ubezpieczenie bagażu. W razie jego straty otrzymamy stosowne odszkodowanie.  

Aktywni muszą więcej

Jeśli podczas wyjazdu do Macedonii planujesz uprawiać jakieś sporty bądź aktywności określane mianem ekstremalnych bądź wysokiego ryzyka (np. lot balonem, surfing, skok na bungee, paralotniarstwo oraz wiele innych definiowanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdego ubezpieczyciela sportów), to koniecznie musisz dokupić stosowne rozszerzenie ochrony. Warto objąć ją także sprzęt sportowy na wypadek kradzieży, zgubienia bądź zniszczenia.

Ubezpieczenie od napojów wyskokowych, czyli klauzula alkoholowa

Do tej pory wydarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu były wyłączane spod ochrony towarzystwa. Teraz niektórzy ubezpieczyciele dają możliwość – oczywiście za odpowiednią dopłatą – mieć pełną ochronę ubezpieczeniową, nawet wtedy gdy pozwolimy sobie na kilka drinków podczas wakacji. Można zatem taki dodatkowo płatny dodatek dorzucić do ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Macedonii? Porównujemy i sprawdzamy ceny

To zawsze nas najbardziej interesuje – ale bez obaw, bo ubezpieczenie turystyczne do Macedonii nie należy do najdroższych. Polisę, która zapewni nam ochronę na czas wyjazdu możemy mieć już od 2,5 zł dziennie. Jednakże, nie warto decydować się na minimalny wariant, tylko dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb oraz do charakteru wyjazdu i planowanych aktywności.

Taką możliwość daje nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Możesz sam wyliczyć cenę i sprawdzić zakres ubezpieczenia. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych wariantów ubezpieczenia:

 • 7-dniowe ubezpieczenie turystyczne do Macedonii obejmujące wypoczynek, zwiedzanie i żeglarstwo dla jednej osoby:

Cena: 35 zł

Zakres: koszty leczenia na 20 000 euro, koszty ratownictwa na 5 000 euro, NNW na 3 000 euro, OC na 50 000 euro, OC sportowe na 50 000 euro, sporty objęte polisą, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego na 900 euro

 • Ubezpieczenie turystyczne do Macedonii dla czteroosobowej rodziny na 9-dniowy urlop:

Cena: 65,70 zł

Zakres: koszty leczenia na 20 000 euro, NNW na 20 000 zł, ubezpieczenie bagażu na 800 zł

 • Ubezpieczenie dla dwóch osób na długi weekend (4 dni) w Macedonii:

Cena: 22 zł

Zakres: koszty leczenia na 20 000 euro, koszty ratownictwa na 6 000 euro, NNW na 10 000 zł

Jak widać – nie są to ogromne sumy, wręcz przeciwnie – w porównaniu do innych wydatków związanych z podróżą są śmiesznie niskie. Warto więc zapewnić sobie bezpieczną podróż i pomoc w razie nieszczęśliwych wypadków czy kłopotów ze zdrowiem. Zwiedzaj więc Bałkany, ale zawsze mając ubezpieczenie turystyczne do Macedonii w kieszeni!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania