Ubezpieczenie turystyczne do Serbii

Redakcja
Udostępnij:
5

Część krajów byłej Jugosławii cieszy się uznaniem wśród polskich turystów - coraz chętniej spędzamy wakacje w Chorwacji, Czarnogórze czy Albanii. Są jednak jeszcze miejsca na Bałkanach przez nas nieodkryte i należy do nich Serbia, niewielki kraj w samym środku dawnej Jugosławii. Co warto tam zobaczyć i na co uważać w tym kraju? Sprawdź jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Serbii!

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Serbii?

Część krajów byłej Jugosławii cieszy się uznaniem wśród polskich turystów – coraz chętniej spędzamy wakacje w Chorwacji, Czarnogórze czy Albanii. Są jednak jeszcze miejsca na Bałkanach przez nas nieodkryte i należy do nich Serbia, niewielki kraj w samym środku dawnej Jugosławii.

Sprawdziliśmy, co warto tam zobaczyć i na co uważać. Oczywiście, podpowiemy także, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Serbii.

Podróż tradycyjnie zaczynamy od stolicy – Belgradu, miasta słynącego ze wspaniałych zabytków (na naszej liście powinny znaleźć się przynajmniej turecka twierdza Kalemegdanu, Saborna Cerkiew, Zemun – stara żydowska dzielnica, świątynia Hram Svetog Save), nocnego życia, pięknych terenów rekreacyjnych nad Dunajem i bohemy.

Co warto zobaczyć w Serbii?

Warto odwiedzić także dawne i wciąż piękne austro-węgierskie miasta – Nowy Sad i Suboticę. W Niszu znajdziemy wiele śladów tureckiej bytności na tamtejszych terenach.

Serbia to także wspaniała, dziewicza przyroda, o czym świadczą góry przy granicy z Bośnią oraz parki narodowe Zlatibor i Tara.

Kraj ten słynie również z ciekawych festiwali – można wybrać się na Exit, festiwal muzyki nowoczesnej w Nowym Sadzie, festiwal trąbki w Guca oraz na Nisville Jazz Festival w Niszu.

W Serbii koniecznie trzeba spróbować grillowanego jagnięcia z różna, serbskiego hamburgera – pljeskavicy i bardzo słodkiego deseru, czyli gibanicy.

Dania podawane są z kawą po turecku albo z miejscowym trunkiem, czyli rakiją (zwłaszcza tą pędzoną na morelach lub gruszkach). Ci, którzy szukają w Serbii odpoczynku idealne plaże znajdą nad Jeziorem Boesko w pobliżu miasta Bor i Popova Plaža na Timoku.

Kanty, niebezpieczne miejsca i niedzielni kierowcy. Na co uważać w Serbii?

Zagrożenie przestępczością pospolitą w Serbii jest niewielkie, jednak należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w opuszczonych miejscach, nocą oraz na stacjach benzynowych.

Niebezpieczne są okolice Kosowa. Lepiej unikać samotnego zwiedzania, a już zwłaszcza autostopem.

Taksówkarze lubią naciągać zagranicznych turystów naliczając podwójne stawki.

W restauracjach należy upominać się o rachunek – kelnerzy mogą podać zawyżoną kwotę.

W dzielnicach muzułmańskich problemem może być robienie zdjęć. Zdecydowanie lepiej unikać dzielnic romskich.

Kierowcy na drogach lubią szarżować i bywają nieprzyjemni. Przed podróżą do Serbii zaleca się mieć szczepienie przeciw WZW A, WZW B oraz BTP.

Koszty leczenia w Serbii

W razie nagłych przypadków turyści mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w Serbii, okazując dowód osobisty oraz kartę EKUZ.

Dotyczy to jednak sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. W innych przypadkach za leczenie będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

 • Koszt prywatnej wizyty u lekarza wynosi około 50 euro.
 • Transport powrotny do kraju jest w 100% opłacany przez pacjenta.
 • Zakup leków i hospitalizacja również nie jest refudnowany. 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Serbii? 

Jak widać – ubezpieczenie turystyczne do Serbii jest nieodzowne. Nawet samo Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zakup polisy przed podróżą.

Taką ochronę można mieć za kilka złotych dziennie – warto jednak dopasować ją pod kątem swoich potrzeb i charakteru wyjazdu. 

Chroń swoje zdrowie, czyli koszty leczenia  

Koszty leczenia to obowiązkowy i absolutnie najważniejszy element polisy turystycznej.

Gwarantuje pokrycie wszelkich opłat związanych z udzieleniem pomocy medycznej. Pokryje zatem:

 • nierefundowane wizyty lekarskie,
 • hospitalizację,
 • zabiegi,
 • operacje,
 • zakup leków i środków leczniczych,
 • a także organizację transportu powrotnego do kraju.

Poza tym w ramach kosztów leczenia zapewniona jest organizacja pobytu lub przyjazdu osoby towarzyszącej poszkodowanemu.

Wybierając ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia – ta minimalna na terenie Serbii nie powinna być mniejsza niż 20 000 euro.

Osoby, które chorują przewlekle potrzebują dodatkowego rozszerzenia – by w razie pogorszenia się ich stanu zdrowia, koszty leczenia zostały pokryte przez ubezpieczyciela.

Pełna ochrona w ramach polisy

Jak uniknąć finansowych konsekwencji nieszczęśliwych wypadków? Pomogą w tym trzy elementy polisy: ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie bagażu.

To pierwsze zapewni wsparcie finansowe w formie odszkodowania, jeśli poniesiemy jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu.

OC w życiu prywatnym będzie takim parasolem ochronnym na wypadek spowodowania przez nas wypadku, w którym ucierpi osoba trzecia lub jej mienie – ewentualne odszkodowanie zapłaci w takim wypadku ubezpieczyciel.

Zaś ochronna bagażu pozwoli nam odzyskać straty poniesione na skutek kradzieży, zniszczenia bądź zgubienia rzeczy osobistych.

Ochrona dla aktywnych

Jeśli podczas podróży do Serbii planujemy uprawianie jakiejś aktywności, np. nurkowanie, chodzenie po górach, skoki na bungee itp., to musimy zadbać o rozszerzenie naszej polisy o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych – inaczej nie będziemy chronieni.

To, który sport jest kwalifikowany jako ekstremalny, a który jako wysokiego ryzyka znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto ubezpieczyć też sprzęt sportowy, zwłaszcza gdy jest cenny.

Ile kosztuje ubezpieczenia do Serbii?

Cena polisy zależy od wielu czynników: tego, na jak długo się wybieramy do Serbii, ile osób będzie ubezpieczonych razem z nami, jakie wybieramy dodatki, rozszerzenia, co będziemy robić w trakcie podróży oraz od poszczególnego pakietu i ubezpieciela.

Ciężko więc podać jeden, średni koszt – bo każdy sam powinien dopasować ubezpieczenie turystyczne do Serbii do siebie i swoich potrzeb.

Najtańszą ochronę można znaleźć już od 2,5 zł dziennie. Poniżej prezentujemy kilka szacunkowych obliczeń z naszego kalkulatora, ile może kosztować ubezpieczenie turystyczne do Serbii:

 • Ubezpieczenie dla jednej osoby planującej tygodniowy wyjazd do Serbii, połączony z wycieczkami w góry i zwiedzaniem jaskiń:

Cena: 57,40 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, OC sportowe, 12 sportów objętych polisą, w tym wycieczki górskie do 3000 m n.p.m. oraz speleologia

 • Ubezpieczenie turystyczne do Serbii dla czteroosobowej rodziny na 9-dniowy urlop:

Cena: 65,70 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

 • Ubezpieczenie dla dwóch osób na długi weekend (4 dni) w Serbii:

Cena: 20,00 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

***

To tylko szacunkowe koszty – każdy musi sam wybrać dla siebie odpowiednią ochronę. Za pomocą naszego kalkulatora można wybrać najbardziej optymalne ubezpieczenie turystyczne do Serbii.

Wystarczy wypełnić dane, opłacić składkę i wydrukować dokument polisy. A potem zabrać ją ze sobą i cieszyć się bezpieczną podróżą po nieznanych zakątkach Bałkanów!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania