Ubezpieczenie turystyczne do Andory

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
5

Andora to malutkie, ale bardzo malownicze państwo, leżące w Pirenejach, otoczone lasami, jeziorami i szczytami górskimi. Sprawdzamy, co trzeba zobaczyć, na co uważać i jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Andory.

jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Andory

Andora to malutkie, ale bardzo malownicze państwo, leżące w Pirenejach, otoczone lasami, jeziorami i szczytami górskimi. Choć liczy sobie zaledwie 468 km², to ma wiele do zaoferowanie dla turystów. Sprawdzamy, co trzeba zobaczyć, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Andory.

Cały kraj zbudowany jest na przełęczach górskich i w dolinach. Stolica Andory – Andorra La Vella leży na wysokości 1 050 m n.p.m. w dolinie rzeki Riu Gran Valira.

Na odwiedzających czekają nie tylko piękne widoki, ale i liczne zabytki, jak chociażby gmach parlamentu i sądu czy liczne kościoły: Sant Coloma, Sant Vincenc d’Enclar i Sant Esteve.

W Escades znajdują się źródła termalne z centrum uzdrowiskowym w Caldea. Miłośnicy gór powinni zdobyć najwyższy szczyt Andory – Cona Pedrosa, który mierzy niespełna 3 000 m n.p.m.

Andora dla aktywnych

Andora to raj dla miłośników narciarstwa i snowboardu – sezon trwa od grudnia aż do połowy kwietnia, w Pirenejach nie brakuje obszarów do uprawiania freestylu czy jazdy poza stokiem.

Znajduje się tam nawet wioska igloo, położona na 2 300 m n.p.m., w której można wynająć własne igloo w czterech standardach czy wybrać się do wykutych w lodzie barów i restauracji.

Warta zobaczenia jest też lodowcowa dolina Madriu-Perafita-Claror, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cała Andora zapewnia świetne warunki do spacerów, wycieczek rowerowych i trekkingu w górach.

Na co uważać w Andorze?

Andora to kraj przyjazny turystom. Poziom bezpieczeństwa jest tutaj bardzo wysoki. W większych miastach trzeba uważać na kieszonkowców.

Warto wiedzieć, że na terenie Andory nie ma polskie placówki konsularnej ani dyplomatycznej – teren ten podlega pod ambasadę w Madrycie.

Kierowcy powinni być uważni podczas jazdy – za wykroczenia drogowe, zwłaszcza za nadmierną prędkość grożą tutaj bardzo wysokie mandaty.

Koszty leczenia w Andorze

Na terenie Andory nie jest honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wszystkie koszty leczenia pacjent pokrywa więc z własnej kieszeni.

Koszt jednorazowej wizyty lekarskiej to około 60 euro. Opieka medyczna w Andorze stoi na bardzo wysokim poziomie, co przekłada się na wysokie koszty leczenia.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wykupienie polisy turystycznej na czas podróży do tego księstwa.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Andory?

Lepiej uniknąć wysokich rachunków za pomoc medyczną uzyskaną w Andorze.

W tym celu warto zakupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje ewentualne koszty leczenia oraz zapewni dodatkowe wsparcie na czas pobytu za granicą. Jakie elementy powinna zawierać taka polisa na wyjazd do Andory?

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Andory››

Koszty leczenia i koszty ratownictwa to podstawa

Leczenie w Andorze może być naprawdę drogie. Dlatego warto zadbać, żeby suma gwarantowana kosztów leczenia nie była niższa niż 30 000 – 40 000 euro.

Osoby, które planują wyprawy w Pireneje czy jazdę na nartach bądź snowboardzie powinny także posiadać polisę pokrywającą ewentualne koszty ratownictwa – akcje poszukiwawcze i interwencje w górach również są opłacane przez poszkodowanego.

Suma gwarantowana takich kosztów powinna wynosić przynajmniej 5 000 euro.

Ochrona na wszelki wypadek

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) przyda się w razie poniesienia kontuzji, skutkującej trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, stosowny procent z sumy gwarantowanej.

Warto do polisy dodać także OC w życiu prywatnym i ochronę bagażu.

Rozszerzenia dla aktywnych i nie tylko

Wyprawy w góry powyżej określonej wysokości (każdy ubezpieczyciel określa to indywidualnie w OWU) są zaliczane do sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych – zatem potrzebne jest stosowne rozszerzenie ochrony, podobnie jak w przypadku kolarstwa górskiego, jazy na nartach czy snowboardzie.

Osoby, które pozostają pod stałą opieką lekarza lub przyjmują leki musza wykupić rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe.

Coraz więcej ubezpieczycieli oferuje też ubezpieczenie z klauzulą alkoholową , co oznacza że ubezpieczenie zadziała nawet w razie wypadku po spożyciu alkoholu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Andory?

Taka polisa nie jest dużym wydatkiem. Ubezpieczenie turystyczne do Andory można mieć już od 3,10 zł dziennie.

Trzeba jednak pamiętać, by dopasować ochronę indywidualnie, pod kątem swoich potrzeb i charakteru wyjazdu.

Przygotowaliśmy kilka przykładowych wyliczeń w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Ile można zapłacić za ochronę na czas podróży do Andory?

  • Ubezpieczenie dla jednej osoby planującej dwutygodniowy wyjazd do Andory, połączony ze wyprawami w Pireneje:

Cena: 64,63 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, OC sportowe, 70 sportów objętych ochroną, w tym wyprawy górskie,

  • Ubezpieczenie turystyczne do Andory dla dwóch osób na 7-dniowy urlop:

Cena: 51,74 zł

Zakres: koszty leczenia i ratownictwa, NNW, 17 sportów objętych ochroną

  • Ubezpieczenie dla jednej osoby na 4-dniowy wypad na narty do Andory:

Cena: 14,78 zł

Zakres: koszty leczenia i ratownictwa, NNW, 17 aktywności objętych ochroną, w tym narty i snowboard

***

Najlepszą ochronę jednak zapewni polisa dopasowana samodzielnie. Za pomocą naszego kalkulatora można to zrobić z łatwością – wystarczy wypełnić krótki formularz z informacjami na temat wyjazdu i porównać kilkanaście ofert różnych towarzystw.

Wybrane ubezpieczenie turystyczne do Andory można zakupić online, a dokument potwierdzający jego zakup pobrać i wydrukować.

Dzięki temu zwiedzanie tego malutkiego kraju, jakim jest Andora będzie dużą i bezpieczną przyjemnością!

Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania