Ubezpieczenie narciarskie

Porównaj teraz oferty ubezpieczeń narciarskich od 7  ubezpieczycieli i wybierz optymalną ochronę w najniższej cenie. Wystarczy wypełnić krótki formularz, podając dane dotyczące swojego wyjazdu oraz wybierając zakres i cenę ochrony, która najbardziej ci odpowiada. (Aktualizacja: 30.11.2023 r.)

ludzie z mapą
WAŻNE

O czym musimy pamiętać wybierając
ubezpieczenie narciarskie?

Polisa przeznaczona dla narciarzy nieco różni się zakresem od tej standardowej turystycznej: jest dopasowana do charakteru wyjazdu. Przede wszystkim lepiej zainwestować w wyższe sumy gwarantowane – ryzyko wypadku na nartach jest znacznie wyższe. Co w takim razie powinno obejmować optymalne ubezpieczenie narciarskie?

Jak wybrać ubezpieczenie na narty?

Ubezpieczenie narciarskie należy dopasować indywidualnie do celu, miejsca i długości wyjazdu. Najważniejszym elementem polisy są koszty leczenia (musisz zwrócić na wysokość sum gwarantowanych tego elementu - szczegóły znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) oraz ratownictwa. Należy również zwrócić uwagę na zakres ochrony ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), a także następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Poza tym warto posiadać również ochronę bagażu i sprzętu sportowego. 

Co powinny zapewniać koszty leczenia w ubezpieczeniu na narty?

Najważniejszym elementem ubezpieczenia na narty są koszty leczenia. Wysokość ich sumy gwarantowanej należy dostosować do miejsca i opłat medycznych w kraju, w którym będziemy jeździć na nartach. Optymalnie powinna wynosić:

- co najmniej 30 000 euro w Europie,
- co najmniej 60 000 euro poza Starym Kontynentem,
- co najmniej 120 000 euro w krajach słynących z bardzo drogiej opieki medycznej, jak Stany Zjednoczone czy Kanada.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie bagażu i objąć ochroną sprzęt sportowy?

Rozbudowane oferty ubezpieczenia to nie tylko pokrycie kosztów leczenia. Dodatkowo dobra polisa narciarska powinna zapewniać również ubezpieczenie bagażu. Każdy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia określa jego definicję. Torbę, walizkę, plecak czy kufer można chronić na wypadek kradzieży, zniszczenia, zgubienia czy opóźnienia. Należy pamiętać, że posiadacz ma obowiązek chronić swoją własność, a dokładne jej zasady należy sprawdzić w OWU. Dodatkowo można również ubezpieczyć przewożony w bagażu sprzęt sportowy i elektroniczny.

O jakie dodatkowe elementy można rozszerzyć zakres ochrony polisy?

ikona

Koszty leczenia na 30 000 euro

W krajach Europy bezpieczną minimalną sumą gwarantowaną jest 30 000 euro. Wybierając ubezpieczenie na narty, lepiej zainwestować w nieco wyższą kwotę obejmującą koszty leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego, koszty transportu medycznego oraz transportu powrotnego do kraju ze względu na większe ryzyko kontuzji oraz wypadków. Wówczas można liczyć na to, że ubezpieczenie kosztów leczenia będzie gwarantowało pełną ochronę związaną z uprawianiem sportów zimowych. Poza Unią Europejską i EFTA oraz w pozostałych krajach świata ta kwota musi być wyższa - bo tam sam poszkodowany pokrywa koszty leczenia.

ikona

Koszty ratownictwa

W większości krajów europejskich akcje ratownicze są płatne. Sam start helikoptera to koszt około 5 000 euro, do tego dochodzą opłaty za pracę ratowników. Każde ubezpieczenie na narty powinno pokrywać tego typu koszty.

ikona

Ubezpieczenie NNW

Koszty leczenia to nie wszystko. W razie wypadków na stoku, np. złamania nogi ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, ale też wypłaci określony procent z sumy gwarantowanej. Takie ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia odszkodowanie, które zrekompensuje poniesione straty, ból i doznany uszczerbek na zdrowiu.

ikona

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym/ OC sportowe

Polisa narciarska powinna zapewniać również ochronę w ramach OC sportowego. Często zdarza się, że to narciarze podczas uprawiania sportów zimowych powodują wypadki na stokach. Poszkodowana osoba może domagać się rekompensaty za zniszczony sprzęt. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pokryje takie roszczenia oraz ewentualne odszkodowanie.

ikona

Ochronę bagażu i sprzętu

Na wypadek kradzieży, zniszczenia bądź zagubienia rzeczy osobistych oraz całego osprzętu narciarskiego czy snowboardowego warto się ubezpieczyć. Sprzęt sportowy w czasie wypadku może się zniszczyć lub zgubić. Dlatego polisa narciarska powinna zapewniać takie ubezpieczenie sprzętu narciarskiego oraz rzeczy zabieranych w podróż.

ikona

Szeroki zakres Assistance

Assistance to pomoc prawna, informacyjna oraz medyczna. Ubezpieczyciel pomoże znaleźć odpowiednie placówki medyczne, podpowie jak zachować się w razie kradzieży czy zorganizuje tłumacza.

ikona

Uprawianie sportów zimowych/ sporty wysokiego ryzyka

Polisa narciarska musi zagwarantować ochronę w razie wypadków czy problemów zdrowotnych, do których dojdzie na stoku. Narciarstwo oraz snowboard są uznawane za sporty wysokiego ryzyka. Posiadając to rozszerzenie można liczyć na to, że ubezpieczyciel zapewni pokrycie kosztów leczenia w razie wypadków na stoku.

ikona

Klauzulę alkoholową

Coraz więcej ubezpieczycieli obejmuje ochroną ubezpieczeniową zdarzenia, do których dojdzie pod wpływem alkoholu. Jest to opcja dodatkowo płatna lub dostępna w standardzie ubezpieczenia podróży. Do tej pory wypadki, do których dochodziło po alkoholu były wyłączone z ochrony. Koszty leczenia w takiej sytuacji nie był pokrywane.

ikona

Choroby przewlekłe

Osoby, które pozostają pod stałą opieką lekarską i przyjmujące leki muszą do polisy dokupić dodatkową ochronę w przypadku zaostrzenia się chorób przewlekłych. Do takich schorzeń można zaliczyć nadciśnienie, cukrzycę, otyłość. Posiadając to rozszerzenie, ubezpieczyciel w razie pogorszenia się stanu zdrowia pokryje koszty leczenia. Podczas zakupu ubezpieczenia musisz zaznaczyć, że potrzebujesz takiej dodatkowej ochrony.

Współpracujemy z wiodącymi ubezpieczycielami na rynku

OSTATNIE WPISY

Poradnik turysty

Przeczytaj opinie na nasz temat:

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów

Co jeszcze warto wiedzieć na temat dobrego ubezpieczenia na narty?

Zadbaj o
bezpieczeństwo

Jazda na nartach czy na snowboardzie należy do sportów wysokiego ryzyka. Oznacza to, że wypadki na stoku zdarzają się częściej niż przy wypoczynku związanym ze zwiedzaniem czy odpoczynkiem. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, wybierając ubezpieczenie narciarskie.

Niska cena
ubezpieczenia

Polisę narciarską można mieć już od około 4 zł dziennie. To niewielka kwota w porównaniu z kosztami leczenia i ratownictwa za granicą, a także wszelkimi konsekwencjami wypadków, do których może dojść na stoku. To, ile kosztuje ubezpieczenie zależy od tego, na jak długo się wyjeżdża, jaki pakiet się wybiera i jaka jest liczba ubezpieczonych osób.

Ubezpieczenie dobrane
do potrzeb

Nie ma znaczenia, czy na zimowy urlop wyjeżdżasz sam, z całą rodziną czy ze znajomymi. Dzięki naszej porównywarce dopasujesz polisę narciarską pod kątem swoich indywidualnych potrzeb i wymagań.

Co zapewniają koszty ratownictwa w ubezpieczeniu narciarskim?

W Polsce pomoc medyczna udzielona przez ratowników na stoku, czy przewiezienie do szpitala przez GOPR lub TOPR jest bezpłatne. Niestety za granicą osoba, która nie posiada ubezpieczenia, musi zapłacić za tego typu świadczenia z własnych środków. W związku z tym wybierając polisę należy pamiętać, aby w Europie suma gwarantowana kosztów ratownictwa wynosiła co najmniej 5 000 euro.

Co zapewnia OC w życiu prywatnym?

Ważnym elementem ubezpieczenia jest również OC. Będzie pomocne, gdy z naszej winy urazu na stoku dozna osoba trzecia. W wyniku kolizji zniszczeniu może również ulec jej sprzęt. Jeżeli poszkodowany nas pozwie i sąd przyzna mu odszkodowanie, ubezpieczyciel wypłaci je do wysokości określonej w umowie. Warto pamiętać, że za granicą wysokość tego typu rekompensat może być bardzo wysoka.

W czym pomoże NNW?

Zastanawiając się nad wyborem ubezpieczenia narciarskiego warto zwrócić uwagę, czy posiada NNW. Jeśli podczas jazdy na nartach doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie określone procentowo na podstawie tabeli zawartej w OWU. Tę kwotę możemy np. przeznaczyć na dodatkowe prywatne leczenie czy rehabilitację. W rozbudowanych polisach wysokość NNW wynosi od kilkudziesięciu, do kilkuset tysięcy złotych.

W czym pomoże klauzula alkoholowa?

Doświadczeni narciarze lubią sprawdzać poziom swoich umiejętności poza wyznaczonymi trasami. Jednak wymaga to rozszerzenia ochrony ubezpieczenia narciarskiego o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Jeśli nie spełnimy tego obowiązku i dojdzie do wypadku, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. W OWU do tego typu aktywności towarzystwa zaliczają takie dyscypliny, jak np. freeride, skitouring, backcountry, heli-skiing, cat-skiing, narciarstwo wysokogórskie czy ski-alpinizm.

O czym powinni pamiętać chorujący przewlekle?

Ubezpieczyciele wymagają, aby turyści (w tym narciarze) chorujący przewlekle, przyjmujący leki lub pozostający pod stałą opieką lekarza, za dopłatą rozszerzyli ubezpieczenie. W ocenie ubezpieczycieli wzrasta u nich ryzyko zachorowania podczas pobytu za granicą, a co za tym idzie - konieczność skorzystania z pomocy medycznej czy hospitalizacji. Dlatego każda osoba chorująca przewlekle musi posiadać takie stosowne rozszerzenie ubezpieczenia narciarskiego.

Najczęściej zadawane pytania.

Wszystko co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu na narty w jednym miejscu!

Co jest najważniejszym elementem polisy na narty?

Najważniejszym elementem polisy jest wysokość sum gwarantowanych kosztów leczenia oraz ratownictwa. Dokładnie należy również zwrócić uwagę na zakres ochrony ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), a także następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może okazać się niewystarczająca, ponieważ bezpłatnie refunduje w 32 krajach Europy tylko podstawową opiekę medyczną. Tymczasem przewiezienie ze stoku do szpitala i pobyt w nim, czy transport powrotny śmigłowcem do Polski może kosztować nieubezpieczonego poszkodowanego nawet kilkaset tysięcy złotych. Oprócz tego urazu lub szkody na cennym mieniu może z naszej winy doznać osoba trzecia. Gdy nas pozwie i sąd przyzna jej rację, wysokość odszkodowania, którym zostaniemy obciążeni również może być bardzo wysoka. 

Koszt takiej polisy zależy od wielu czynników: kierunku wyjazdu, wybranych rozszerzeń, długości pobytu i zakresu ochrony. Wszystko więc zależy od indywidualnych potrzeb oraz wybór. Najtańsze ubezpieczenie narciarskie można znaleźć już od 3,7 zł dziennie. Warto jednak polisę dopasować do siebie i swojego wyjazdu, tak by gwarantowała ona pełną ochronę, niezależnie od tego, w jaki sposób planuje się spędzić zimowe ferie. 

Wystarczy, że w naszej porównywarce wakacyjnapolisa.pl jako cel wyjazdu wybierzesz jazdę na nartach lub snowboardzie.

Po podaniu kilku niezbędnych danych (data, miejsce wyjazdu) oraz danych osobobych i liczby podróżnych, otrzymasz kilkanaście ofert polis narciarskich.

Gdy już wybierzesz konkretną polisę i dokonasz płatności, na wskazany wcześniej adres e-mail otrzymasz umowę, którą możesz wydrukować lub zapisać w formacie pdf.

Cena polisy narciarskiej zależy od kilku czynników. Ważnym z nich jest kierunek wyjazdu – jeśli wyjejżdzamy poza Europe, za ubezpieczenie zapłacimy więcej.

Cena ochrony zależy również od długości pobytu oraz wybranych dodatków czy rozszerzeń.