Ubezpieczenia podróżne - sporty ekstremalne

Osoby uprawiające sporty ekstremalne wiedzą, że ich pasja wiążę się ze sporym ryzykiem. Dlatego szczególnie w podróży zagranicznej ważna jest dobra polisa.

Porównaj ubezpieczenia ››
Kobieta z deską surfingową

Dlaczego warto skorzystać z naszego kalkulatora?

gwiazdkaNAJNIŻSZE CENY – ubezpieczenie dla aktywnych już od 19,44 zł! 
gwiazdkaSZYBKI ZAKUP – polisę kupisz w kilka minut!
gwiazdkaNAJLEPSZY WYBÓR – dobierzemy ubezpieczenie do Twoich potrzeb!

Najważniejsze aspekty polisy turystycznej dla sportowców

Większość towarzystw ubezpieczeniowych uznaje popularne wakacyjne aktywności fizyczne za sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Wśród nich znajdują się między innymi nurkowanie, jazda na nartach, trekking wysokogórski, lot balotem, safari, skok na bungee, paralotniarstwo, jazda konno, kolarstwo górskie, surfowanie czy jazda na skuterach wodnych oraz wiele innych. Podstawowe ubezpieczenie sportowe turystyczne dla osób uprawiających te sporty nie wystarczy. Konieczne będzie dokupienie rozszerzenia ochrony.

Część sportów zaliczana jest do aktywności wysokiego ryzyka, a część do sportów ekstremalnych. Czym różnią się te elementy polisy dla aktywnych?

1. Sporty wysokiego ryzyka (SWR)

Mając na myśli sporty wysokiego ryzyka najczęściej wymienia się takie dyscypliny sportowe jak:

 • jazda konno,
 • myślistwo,
 • nurkowanie z aparatem tlenowym (powietrznym),
 • sporty motorowe (jak np. quady, śnieżne skutery) i motorowodne (jak np. skutery i narty wodne, motorówki ),
 • rafting,
 • wspinaczka skałkowa i wysokogórska.

Są to te dyscypliny, które wymagają pewnych umiejętności, a ich uprawienie wiąże się z większym niż przeciętne ryzykiem wystąpienia niebezpiecznej sytuacji mogącej zagrażać zdrowiu lub życiu. Ubezpieczenie obejmuje wypadki, jakie mogą się przytrafić podczas uprawiania tych sportów. Warto jednak pamiętać, że każdy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia indywidualnie definiuje sporty wysokiego ryzyka.Lepiej przed zakupem dodatkowego rozszerzenia zapoznać się z OWU i sprawdzić, czy interesująca nas dziedzina jest określana jako sport wysokiego ryzyka czy jako sport ekstremalny.

2. Sporty ekstremalne (SE)

Za sporty ekstremalne uważane są przez ubezpieczycieli te dyscypliny, których bezpieczne uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka. Najczęściej wymieniane są wśród nich:

 • skoki ze spadochronem,
 • paralotniarstwo,
 • pilotowanie jakichkolwiek samolotów silnikowych,
 • kolarstwo górskie,
 • skoki na bungee,
 • speleologia,
 • skoki akrobatyczne na nartach,
 • jazda po muldach.

UWAGA! Zapisy w poszczególnych ogólnych warunkach ubezpieczenia mogą się różnić w zależności od towarzystwa, ponieważ dyscyplinę, którą jedno uzna za ekstremalną, inne umieści jako wysokiego ryzyka. Zawsze lepiej sprawdzić tę informację przez podpisaniem umowy. W tym przypadku również ochroną objęte są zdarzenia mogące wystąpić podczas uprawiania powyższych dyscyplin.

3. W razie wypadku – OC sportowe (OCS)

Polisa OC przenosi odpowiedzialność finansową z ubezpieczonego na towarzystwo, w którym została zakupiona umowa. Ochrona ta jest bardzo przydatna dla osób planujących aktywny wypoczynek, ponieważ nie można przewidzieć co się stanie podczas uprawiania ulubionej dyscypliny. Łatwo np. podczas jazdy na nartach wpaść na inną osobę robiąc jej krzywdę lub niechcący niszcząc jej rzeczy. W takiej sytuacji zaczyna działać ochrona odpowiedzialności cywilnej, która gwarantuje wypłatę należnego odszkodowania poszkodowanej osobie, nie tylko w odniesieniu do urazów ciała, ale i uszkodzenia jej rzeczy. W zależności od tego jaki odpoczynek jest planowany, ubezpieczyciele oferują różne sumy ubezpieczenia, które klient może dopasować wedle swoich potrzeb.

4. Ubezpiecz sprzęt sportowy (SS)

Na każdy aktywny wypoczynek, zwłaszcza w górach, niezbędne będzie zabranie ze sobą sprzętu sportowego, którego utrata może wiązać się ze znacznymi nakładami finansowymi. Odpowiednia polisa może zapewnić spokojną podróż i pobyt, bez obaw o zniszczenie bądź zaginięcie sprzętu, co może się zdarzyć podczas, dalekich międzynarodowych podróży. Przy składaniu wniosku o ubezpieczenie sprzętu sportowego należy wcześniej sprawdzić do jakiej kwoty maksymalnie odpowiada ubezpieczyciel i w przypadku, gdy tę sumę uważa się za zbyt niską sprawdzić czy jest możliwość jej zwiększenia, za odpowiednią dopłatą. Jeśli nie zwróci się na to uwagi może okazać się, że odszkodowanie pokryje jedynie niewielką część wartości utraconego sprzętu. Ważne jest również to, aby odpowiednio zabezpieczać ekwipunek, ponieważ kradzież pozostawionego bez nadzoru, nie będzie przez ubezpieczyciela uznana.

Ubezpieczenie turystyczne dla uprawiających sporty ekstremalne
4.7 (93.33%) 3 głosów

Porównaj ubezpieczenia ››