Ubezpieczenia podróży służbowej

Bez względu na to gdzie się wybierasz, najważniejsze jest bezpieczeństwo. By spokojnie pracować, koniecznie wykup polisę na podróż służbową. 

ludzie z mapą
WAŻNE

Jak wybrać ubezpieczenie podróży służbowej?

Planujesz wyjazd do pracy za granicę? Wyjeżdżasz w delegację służbową? Koniecznie wybierz ubezpieczenie podróży służbowej skierowane do osób planujących pracę poza granicami kraju, jak i do firm często delegujących swoich pracowników za granicę.

Polisa obejmuje zakres standardowy dla ubezpieczenia turystycznego, dodatkowo jest wzbogacona o rozszerzenie „praca fizyczna” lub „praca umysłowa” – dzięki temu ubezpieczony jest chroniony podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Co powinna zapewniać taka polisa?

W czym pomoże polisa na podróż służbową?

Ubezpieczenie podróży służbowej ma bardzo podobny zakres ochrony jak standardowa polisa. Pokrywa ewentualne koszty leczenia oraz ratownictwa, zapewnia odszkodowanie w ramach następstw nieszczęśliwych wypadków, ochronę bagażu, OC w życiu prywatnym oraz Assistance. Polisa jest aktywna w trakcie podróży służbowej. Dodatkowo można ubezpieczyć też sprzęt elektroniczny. Jedyną różnicą jest fakt, że osoby wyjeżdżające do pracy fizycznej muszą posiadać stosowne rozszerzenie ochrony, wymagane przez wszystkich ubezpieczycieli.

Co powinno zapewniać ubezpieczenie podróży służbowej?

Ubezpieczenie podróży służbowej – takie najbardziej optymalne i gwarantujące pełną ochronę na cały czas pobytu i pracy za granicą – powinno zawierać:

- koszty leczenia (KL),
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
- ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC),
- ubezpieczenie bagażu (w niektórych opcjach również z ochroną sprzętu elektronicznego),
- ubezpieczenie sprzętu sportowego,
- rozszerzenie „praca fizyczna” oraz „praca umysłowa” .

Dlaczego praca fizyczna wymaga dodatkowej ochrony?

Praca fizyczna jest traktowana przez ubezpieczycieli jako bardziej ryzykowna. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że podczas wykonywania obowiązków dojdzie do nieszczęśliwego wypadku czy problemów ze zdrowiem.  Praca fizyczna jest definiowana jako  działania opierające się głównie na sile mięśni oraz umiejętnościach manualnych i praktycznych, podejmowana w celach zarobkowych oraz niezarobkowych. Każda osoba, która takie działania podejmuje - zarówno w ramach umowy, jak i bez niej - musi mieć polisę z rozszerzeniem ochrony. 

Co powinna zapewniać polisa na podróż służbową?

ikona

Koszty leczenia

Ubezpieczyciel pokryje wszystkie opłaty związane z pomocą medyczną udzieloną za granicą, pobytem w szpitalu, zakupem leków. Na terenie Europy kwota ta nie powinna być niższa niż 30 000 euro.

ikona

NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni wypłatę odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu, np. w razie złamania nogi.

ikona

Ubezpieczenie OC

Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym pozwoli na pokrycie strat w razie spowodowania wypadku na osobie trzeciej. Ewentualne odszkodowanie zapłaci ubezpieczyciel.

ikona

Ubezpieczenie bagażu

Na wypadek kradzieży bądź zniszczenia warto mieć ochronę. Ubezpieczyciele gwarantują rekompensatę za stratę rzeczy osobistych, a nawet sprzętu elektronicznego.

ikona

Rozszerzenie "praca fizyczna"

Ubezpieczyciele uznają pracę fizyczną za bardziej ryzykowną - dlatego wyjazd połączony z wykonaniem takich obowiązków służbowych musi być dodatkowo ubezpieczony.

ikona

Szeroki zakres Assistance

W ramach tego ubezpieczenia można liczyć na pomoc informacyjną, prawną i medyczną. Wystarczy skontaktować się z centrum alarmowym/informacyjnym towarzystwa.

Współpracujemy z wiodącymi firmami ubezpieczeniowymi

OSTATNIE WPISY

Poradnik turysty

Poznaj opinie na nasz temat:

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania

Co jeszcze musisz wiedzieć na temat ubezpieczenia podróży służbowej?


Bezpieczna podróż służbowa

Na terenie Unii Europejskiej i krajów należących do EFTA część usług medycznych refunduje EKUZ. Karta jednak nie wystarczy na podróż służbową.

Ubezpieczenie
szyte na miarę

Z pomocą naszego kalkulatora możesz samodzielnie dopasować ochronę do swoich potrzeb i rodzaju wyjazdu.

Polisa na podróż służbową
w niskiej cenie

Ubezpieczenie podróży służbowej można znaleźć już od 3,11 zł za dzień. Ochrona dla pracujących fizycznie zaczyna się już od 5 zł dziennie.

Jak definiowana jest praca przez ubezpieczycieli?

Pracę umysłową określa się jako wykonywanie czynności służbowych nie wymagających nakładu siły, a opierającą się na intelekcie i rozumowaniu. Pracą fizyczną natomiast można określić jako zajęcie wymagające dużego nakładu siły, ciągłego ruchu i zaangażowania ciała. Co ważne – każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej definiuje pojęcie pracy, niekoniecznie musi to być stosunek regulowany umową, pracą określa się po prostu wykonywanie określonych obowiązków płatnych bądź nie (np. umowa na czarno lub wolontariat). Warto więc przed zakupem ubezpieczenia zapoznać się z regulacjami zapisanymi w OWU. 

Kto jeszcze potrzebuje dodatkowego rozszerzenia o pracę fizyczną?

Rozszerzenie ochrony o dodatkową opcję jest również wymagane, jeśli praca łączy w sobie zarówno elementy fizyczne, jak i umysłowe. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku szkoleń - jeśli te polegają tylko na słuchaniu teorii, rozszerzenie nie będzie potrzebne. Jeśli jednak w trakcie kursu pojawiają się elementy ćwiczeń praktycznych, lepiej zainwestować w dodatkową ochronę. Takie wsparcie przyda się także podczas wyjazdów na praktyki studenckie staże lub wolontariat. W razie wątpliwości szczegóły można sprawdzić w OWU lub skontaktować się z biurem obsługi klienta danej firmy ubezpieczeniowej.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie sprzętu w podróży służbowej?

W ramach ubezpieczenia podróży służbowej można ochroną objąć także służbowy sprzęt elektroniczny, np. laptop, tablet, telefon komórkowy czy aparat telefoniczny. Dzięki temu w razie kradzieży bądź zniszczenia otrzyma się odszkodowanie, rekompensujące częściowo poniesioną stratę. Warto także zadbać, by polisa zapewniała ochronę w razie opóźnienia lotu oraz zagubienia bagażu przez linie lotnicze. Wybierającym się w podróż służbową samochodem przyda się assistance samochodowy, w ramach którego można liczyć między innymi na pomoc w razie awarii, stłuczki czy wypadku. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na podróż służbową?

Koszt ubezpieczenia podróży służbowej zależy od wielu czynników: miejsca, do którego się wjeżdża, wybranego zakresu polisy, dodatkowych rozszerzeń, a także od indywidualnych potrzeb oraz wymogów. Standardowa polisa, bez rozszerzenia o pracę fizyczną dostępna jest już od 2,3 zł dziennie. Ubezpieczenie dla wykonujących ten bardziej ryzykowany rodzaj obowiązków można zakupić od 5.  zł/dzień. Oferty można porównać w naszym kalkulatorze. Wybraną polisę można opłacić online - dokument w PDF otrzyma się na maila. 

Najczęściej zadawane pytania.

Wszystko co warto wiedzieć o ubezpieczeniu pracy za granicą w jednym miejscu!

Co obejmuje ochroną polisa na podróż służbową?

Pracę umysłową, którą określa się jako wykonywanie czynności służbowych nie wymagających nakładu siły, a opierającą się na intelekcie i rozumowaniu oraz pracą fizyczną – którą można określić jako zajęcie wymagające dużego nakładu siły, ciągłego ruchu i zaangażowania ciała.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej definiuje pojęcie pracy, niekoniecznie musi to być stosunek regulowany umową, pracą określa się po prostu wykonywanie określonych obowiązków płatnych bądź nie (np. umowa na czarno lub wolontariat).

Przede wszystkim musi pokrywać koszty leczenia – w Europie do minimum 20 000 euro, w pozostałych krajach świata od 30 000 euro w górę, w zależności od wybranego kierunku. Warto, by polisa posiadała również ubezpieczenie NNW i OC w życiu prywatnym. Ochroną można objąć też bagaż, sprzęt elektroniczny i lot od opóźnienia. 

4.2