5 najlepszych ubezpieczeń turystycznych dla aktywnych [RANKING]

Redakcja
Udostępnij:

Standardowe ubezpieczenie turystyczne nie wystarczy w przypadku aktywnego wypoczynku. Ubezpieczyciele wymagają rozszerzenia o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne.

Wybierz najlepsze ubezpieczenie dla aktywnych

Jak wynika z raportu Nationale Nederlanden, ponad połowa wyjeżdżających za granicę osób wykupuje ubezpieczenie podróżne. Wiele osób jednak spędza wakacje w sposób aktywny – i w tym przypadku zwykła polisa będzie niewystarczająca. 

Ubezpieczyciele zaliczają tego typu dyscypliny do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Do której z tych dwóch grup została zakwalifikowana uprawiana przez nas aktywność fizyczna, należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) przed zakupem ubezpieczenia podróżnego.

Wskazówka! Jeśli w planach są aktywne wakacje, lepiej wykupić ubezpieczenie podróżne z rozszerzonym pakietem sportowym. Taka polisa w pełni zabezpieczy i pozwoli ze spokojem próbować różnorodnych sportów i aktywności.

Ubezpieczenie podróżne dla aktywnych a standardowa polisa – różnice

Turyści nie polegający na karcie EKUZ lub na podstawowym ubezpieczeniu od touroperatora wykazują się dużą roztropnością – polisa podróżna jest ważna na zagranicznym wyjeździe. Jednak, wiedząc, że wyjazd może obfitować w aktywności czy nowe dyscypliny sportowe, zdecydowanie warto rozszerzyć pakiet lub wprost wybrać polisę dedykowaną aktywnym osobom.

Szukając ubezpieczenia podróżnego dla aktywnych, powinno się zwrócić uwagę na takie elementy jak:

 • OC – szkoda wyrządzona osobie trzeciej – czy to materialna, czy zdrowotna – zostanie pokryta przez ubezpieczyciela. Ta opcja ubezpieczenia jest ważna dla osób aktywnych na urlopie, ale przydaje się w zasadzie każdemu: rodzinom z dziećmi (gdy najmłodsi coś zniszczą), osobom młodym i aktywnym (nieopatrzne zniszczenia, stłuczka), kierowcom.
 • Ubezpieczenie OC sportowe – to bogatsza wersja ubezpieczenia OC od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Zapewnia pełną ochronę podczas uprawiania sportu.
 • Rozszerzenia sportowe – dobre ubezpieczenie podróżne dla aktywnych obejmuje bardzo szeroki wachlarz sportów: od jazdy konnej po narciarstwo biegowe.
 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pokryje koszty rehabilitacji już w Polsce i zapewni odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – zniszczone narty swoje lub osoby trzeciej, uszkodzona deska surfingowa czy rower kolarski – ubezpieczenie podróżne dla aktywnych pokryje te szkody.

Co do zasady standardowa, najtańsza polisa podróżna najczęściej nie zawiera kompletu powyższych elementów. Zdarza się ubezpieczenie NNW na niewielką kwotę, ale na OC sportowe, czy ubezpieczenie sprzętu sportowego raczej nie ma co liczyć.

Ponadto standardowe ubezpieczenie – zwłaszcza to tańsze –  nie obejmuje także usługi ratownictwa, która nieodzownie związana jest ze sportami wysokiego ryzyka.

Porównanie 5 najlepszych ubezpieczeń dla aktywnych

Skoro już wiadomo, że aktywne wakacje wymagają dedykowanego ubezpieczenia podróżniczego, warto porównać, jakie są dostępne opcje i ile kosztują. Poniższe zestawienie zostało przygotowane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Używając filtru „sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka”, można posortować oferty tak, aby porównać tylko te, dedykowane osobom planującym aktywne wakacje.

Zakres ochronyEuropa Ubezpieczenia – 5 zł/dzieńGenerali – 15 zł/dzieńAllianz – 21,23 zł/dzieńWiener – 23 zł/dzieńAXA Assistance – 52,72 zł
Koszty leczenia 90 948,58 zł200 000 zł200 000 zł272 845,75 zł600 000 zł
Ratownictwo22 737,15 zł 200 000 zł50 000 zł81 853,72 zł600 000 zł
NNW 13 642,29 zł30 000 zł30 000 zł20 000 zł50 000 zł
OC w życiu prywatnym227 371,45 zł100 000 zł100 000 zł227 371,45 zł150 000 zł
OC sportowe227 371,45 zł100 000 zł100 000 zł227 371,45 zł150 000 zł
Rozszerzenia sportowe+++++
Sprzęt sportowy 4 092,69 złza dodatkową opłatą4 000 zł10 000 zł1500 zł

Źródło: rankomat.pl (kalkulacja z 29.04.2020 r.)

Ubezpieczenie podróżne dla aktywnych – podsumowanie

Przeglądając oferty polis podróżnych i analizując powyższą tabelę, można dojść do kilku istotnych wniosków:

 • Najważniejszymi elementami w ubezpieczeniu podróżnym dla aktywnych są: OC, OC sportowe, ratownictwo, NNW, rozszerzenia sportowe i ubezpieczenia sprzętu oraz oczywiście zawsze i dla każdego istotne – koszty leczenia.
 • Nie każda polisa dla aktywnych zawiera wyżej wspomniane elementy. Zdarzają się ubezpieczenia dla osób uprawiających sporty ekstremalne, które w ogóle nie uwzględniają NNW lub OC sportowego.
 • Nie zawsze najtańsze ubezpieczenie podróżne dla aktywnych będzie miało najniższe sumy ubezpieczeń. Patrz tabela: Europa Ubezpieczenia za 5 zł dziennie zapewnia OC w kwocie ponad 215 tys. zł, a AXA Assistance za 52,72 zł dziennie gwarantuje OC 150 tys. zł.
 • Czym dalszy kraj do którego wyjeżdżamy, tym polisa podróżna dla aktywnych powinna zawierać wyższe gwarantowane sumy. Dla przykładu transport medyczny z Hiszpanii a transport medyczny z Tajwanu będzie diametralnie się finansowo.

Ubezpieczenie podróżne dla aktywnych to doskonałe zabezpieczenie. Pozwala spróbować nowych aktywności, uprawiać nawet wymagające sporty, korzystać z urlopu bez stresu i niepokoju, że zbyt aktywne wakacje skończą się niepożądanymi problemami finansowymi.

Większość Polaków już wie, że przed wyjazdem zagranicznym warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Kolejny krok to dobrze dobrać zakres ubezpieczenia do planowanych aktywności.

Co warto wiedzieć?
 1. Uprawianie niebezpiecznych sportów podczas wakacji wymaga rozszerzenia zakresu ochrony ubezpieczenia podróżnego.
 2. Ubezpieczyciele różne dyscypliny zaliczają do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.
 3. Osoby uprawiające sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka powinny wybrać ubezpieczenie podróżne z OC sportowym.
 4. Ubezpieczenie dla aktywnych można kupić już od 5 zł dziennie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania