5 najlepszych ubezpieczeń turystycznych dla aktywnych [RANKING]

Jakub Walicki
Udostępnij:
4.2

Marzy Ci się wspinaczka w górach, narciarstwo, kitesurfing lub skok na spadochronie w egzotycznym miejscu? Jeżeli przed wyjazdem za granicę rozważasz uprawianie sportów ekstremalnych, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie rozszerzenie ubezpieczeniowej ochrony. Podpowiadamy, w jaki sposób je wybrać.

Wybierz najlepsze ubezpieczenie dla aktywnych

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2023 roku na Amerykanach przez portal Insider, 38% wyjeżdżających za granicę osób wykupuje ubezpieczenie podróżne. Pomimo tego nie wszyscy z nich pamiętają o jednej kluczowej kwestii – jeśli zamierzamy spędzać wakacje w aktywny sposób, zwykła polisa może nie zapewnić nam wystarczającej ochrony.

Aby wybrać gwarantujące bezpieczeństwo ubezpieczenie, w tym przypadku należy rozszerzyć je o tzw. sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne. Jeżeli zamierzamy sprawdzić, do której grupy przynależą odpowiadające naszym zainteresowaniom aktywności fizyczne, przed zakupem polisy powinniśmy zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

Wskazówka! Jeśli mamy w planach aktywne wakacje, powinniśmy wykupić ubezpieczenie podróżne z rozszerzonym pakietem sportowym. Taka polisa w pełni zabezpieczy i pozwoli ze spokojem próbować różnorodnych sportów i aktywności.

Dlaczego EKUZ nie wystarczy na aktywne wakacje?

Chociaż jako Polacy mamy możliwość skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), warto zdawać sobie sprawę, że posiada ona określone ograniczenia.

Przypomnijmy, że jest to odpowiednik polskiego ubezpieczenia społecznego, obowiązujący za granicą. Karta chroni obywateli krajów członkowskich UE i UFTA na terenie innych państw Unii.

Osoby posiadające EKUZ, podczas pobytu w krajach UE lub UFTA, otrzymują prawo do nieodpłatnej pomocy medycznej w takich przypadkach, jak:

 • potrzeba niezbędnego i nieplanowanego leczenia,
 • potrzeba uzyskania świadczeń udzielanych w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w konkretnym kraju .

Na stronie nfz.gov.pl czytamy także, że z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, podczas pobytu za granicą otrzymamy prawo do leczenia „na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz)”.

Wyjeżdżając na wakacje do Europy, warto więc wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które zwiększy zakres ochrony i zabezpieczy nas przed wysokimi kosztami w razie wypadku lub choroby. Istnieje bowiem szereg sytuacji, w których na EKUZ nie ma co liczyć.

Dla turystów planujących spędzać czas aktywnie, znaczenie będzie miało przede wszystkim to, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów ratownictwa oraz akcja poszukiwawczych. Jeśli więc w trakcie urlopu przytrafi nam się wypadek – czy to na stoku, czy podczas górskich wędrówek, czy w trakcie uprawiania sportów wodnych – i konieczne będzie wezwanie służb ratowniczych, całościowy koszt takiej akcji będziemy musieli pokryć samodzielnie.

Tymczasem samo rozpoczęcie poszukiwań, zwłaszcza jeśli do akcji wykorzystany będzie helikopter, może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.

Pamiętaj! Akcje poszukiwawcze i ratownictwa w zasadzie wszędzie poza Polską są nie tylko płatne, ale też bardzo kosztowne. Tylko ubezpieczenie z rozszerzeniem dla aktywnych pozwoli uniknąć ponoszenia związanych z tego typu usługami kosztów.

EKUZ nie pokryje również rachunków za korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Zapewnia ona zwrot jedynie podstawowych kosztów leczenia, i to wyłącznie w placówkach publicznych. Jeżeli skorzystamy z pomocy lekarza świadczącego wspomniane usługi prywatnie, bez ubezpieczenia koszt takiego leczenia będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

EKUZ nie pokryje także kosztów transportu powrotnego do kraju, jeżeli w wyniku wypadku lub choroby przebywający za granicą turysta nie będzie w stanie samodzielnie wrócić do Polski. Rachunek za specjalistyczny przewóz poszkodowanej osoby może natomiast sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Aby uniknąć tak wysokich kosztów, warto wykupić polisę dla aktywnych.

Ważne! W przypadku osób, które cierpią na choroby przewlekłe, nie wystarczy ani EKUZ ani podstawowa polisa turystyczna. W tej sytuacji należy wykupić dodatkowe rozszerzenie ubezpieczenia, które zagwarantuje pomoc w razie pogorszenia się stanu zdrowia podczas pobytu za granicą.

Czym jest ubezpieczenie podróżne dla aktywnych?

Zanim wybierzemy odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, powinniśmy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, na czym polega różnica pomiędzy sportami amatorskimi, sportami wysokiego ryzyka a sportami ekstremalnymi. Chociaż może się nam to wydawać intuicyjnie oczywiste, formalne podstawy tego rozróżnienia okazują się subtelne i wcale nie muszą być dla nas jasne.

Sporty amatorskie to aktywności fizyczne, które są uprawiane dla przyjemności, rekreacji, poprawy zdrowia i kondycji fizycznej, bez większego zaangażowania w zawodowe treningi lub rywalizację na poziomie zawodowym. W tego rodzaju sportach priorytetem jest dobra zabawa, zdrowie i rekreacja, a ryzyko urazów jest zazwyczaj stosunkowo niskie.

Sporty wysokiego ryzyka to dyscypliny, które charakteryzują się większym ryzykiem urazów i mogą wymagać większej wiedzy, umiejętności oraz odpowiedniego przygotowania fizycznego. Takie aktywności opierają się na bardziej zaawansowanej technice, wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu i intensywnych treningach.

Sporty ekstremalne stanowią natomiast podkategorię sportów wysokiego ryzyka, w których uczestnicy podejmują niezwykle ekstremalne wyzwania i wykonują czynności,  które znajdują się poza typowym zakresem sportów tradycyjnych. Sporty ekstremalne charakteryzują się często niebezpiecznymi warunkami, dużymi prędkościami i wysokościami i spektakularnymi wyczynami akrobatycznymi. W rezultacie wiążą się one z wysokim z wysokim ryzykiem, a zawodnicy muszą być bardzo dobrze przygotowani fizycznie i umysłowo oraz posiadać niezwykle wysoki poziom umiejętności.

Sporty amatorskie: Sporty wysokiego ryzyka: Sporty ekstremalne:
•      Bieganie

•      Pływanie

•      Jazda na rowerze

•      Tenis

•      Piłka nożna

•      Koszykówka

•      Siatkówka

•      Gimnastyka

•      Żeglarstwo

•      Golf

•      Narciarstwo freeride

•      Snowboarding

•      Skoki do wody

•      Skok na bungee

•      Skok ze spadochronem

•      Downhill na rowerze górskim

•      Wspinaczka wysokogórska

•      Spadochroniarstwo

•      Motocross

•      Skok na spadochronie z dużych wysokości

•      BASE jumping

•      Freestyle motocross

•      Big-wave surfing

•      Skalna wspinaczka

•      Jazda na desce wulkanicznej

•      Downhill na rolkach

•      Skok na spadochronie z ekstremalnych miejsc

•      Kitesurfing

•      Skok na snowboardzie z helikoptera

•      Rafting w ekstremalnych warunkach

Ubezpieczenie podróżne dla aktywnych a standardowa polisa – różnice

Turyści nie polegający na karcie EKUZ lub na podstawowym ubezpieczeniu od touroperatora wykazują się dużą roztropnością – polisa podróżna jest ważna na zagranicznym wyjeździe. Jednak, wiedząc, że wyjazd może obfitować w aktywności czy nowe dyscypliny sportowe, zdecydowanie warto rozszerzyć pakiet lub wprost wybrać polisę dedykowaną aktywnym osobom.

Szukając ubezpieczenia podróżnego dla aktywnych, powinno się zwrócić uwagę na takie elementy jak:

 • OC – szkoda wyrządzona osobie trzeciej – czy to materialna, czy zdrowotna – zostanie pokryta przez ubezpieczyciela. Ta opcja ubezpieczenia jest ważna dla osób aktywnych na urlopie, ale przydaje się w zasadzie każdemu: rodzinom z dziećmi (gdy najmłodsi coś zniszczą), osobom młodym i aktywnym (nieopatrzne zniszczenia, stłuczka), kierowcom.
 • Ubezpieczenie OC sportowe – to bogatsza wersja ubezpieczenia OC od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Zapewnia pełną ochronę podczas uprawiania sportu.
 • Rozszerzenia sportowe – dobre ubezpieczenie podróżne dla aktywnych obejmuje bardzo szeroki wachlarz sportów: od jazdy konnej po narciarstwo biegowe.
 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pokryje koszty rehabilitacji już w Polsce i zapewni odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – zniszczone narty swoje lub osoby trzeciej, uszkodzona deska surfingowa czy rower kolarski – ubezpieczenie podróżne dla aktywnych pokryje te szkody.
 • Rozszerzenia ochrony – każdy ubezpieczyciel ustala pewne wyłączenia swojej odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których poszkodowana osoba – mimo wykupionej przed podróżą polisy – nie otrzyma odszkodowania w związku z wypadkiem podczas pobytu za granicą. Do najczęstszych wyłączeń należą choroby przewlekłe, sporty ekstremalne, czy klauzula alkoholowa. Rozszerzając polisę o odpowiednie elementy, zyskamy dodatkową ochronę, która może okazać się niezbędna podczas aktywnych wakacji.

Co do zasady standardowa, najtańsza polisa podróżna najczęściej nie zawiera kompletu powyższych elementów. Zdarza się ubezpieczenie NNW na niewielką kwotę, ale na OC sportowe, czy ubezpieczenie sprzętu sportowego raczej nie ma co liczyć.

Ponadto standardowe ubezpieczenie – zwłaszcza to tańsze –  nie obejmuje także usługi ratownictwa, która nieodzownie związana jest ze sportami wysokiego ryzyka.

Przykład: Pani Marzena wraz z mężem i grupą przyjaciół wyjechała na dwutygodniowy urlop do Tunezji. Podczas wakacji turystka spędzała czas aktywnie, nurkując oraz pływając na desce surfingowej. Któregoś dnia, podczas uprawiania surfingu, kobieta przewróciła się na innego turystę, a ten w wyniku tego doznał urazu głowy. Uszkodzona została również jego deska. Niestety, Pani Marzena chwilę przed tym zdarzeniem wypiła kilka drinków. Choć kobieta wykupiła przed podróżą ubezpieczenie turystyczne, nie zdecydowała się na rozszerzenie go o klauzulę alkoholową, w związku z czym za wszelkie szkody wyrządzone podczas tego wypadku, będzie musiała zapłacić z własnej kieszeni.

Pamiętaj! EKUZ nie wystarczy jako ochrona wyjazdu, podczas którego planujemy uprawiać sporty ekstremalne lub zwiększonego ryzyka.

Dlaczego warto porównywać różne oferty?

Aby zyskać pewność, że przed wyjazdem na urlop wybraliśmy najlepsze ubezpieczenie, powinniśmy starannie przejrzeć dostępne oferty, zapewniane w ich ramach usługi i wysokość sum gwarantowanych. Chociaż jeszcze do niedawna dokonanie takiego porównania wymagało nieco zaangażowania, obecnie przeprowadzimy je dosłownie w kilka minut. Jedynym, co musimy zrobić, jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń dostępnej w Internecie.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

 • Wygodne zestawienie – profesjonalny kalkulator zestawi ze sobą oferty różnych towarzystw, prezentując zróżnicowany zakres cen, a dzięki czytelnej tabelce będziemy mogli porównać wybrane polisy pod względem zakresu dosłownie w kilka minut.
 • Indywidualne dopasowanie – korzystanie z kalkulatora to także prosty sposób, by zaopatrzyć się w ubezpieczenie najlepiej dopasowane do charakteru wyjazdu i naszych własnych potrzeb. Wybór kierunku podróży, czy elementów dodatkowej ochrony ułatwi znalezienie tylko tych ofert, które spełniają nasze oczekiwania.
 • Oszczędność czasu – dzięki gotowemu zestawieniu zaoszczędzimy czas, jaki musielibyśmy przeznaczyć na samodzielne wyszukiwanie i porównywanie rozproszonych ofert.
 • Możliwość zakupu online – po wyborze odpowiedniego ubezpieczenia, kalkulator pozwala na zakup polisy szybko i bez wychodzenia w domu. Można to zrobić online, a cały proces zajmuje kilka chwil.

Porównanie 5 najlepszych ubezpieczeń dla aktywnych

Jeśli aktywne wakacje wymagają dedykowanego ubezpieczenia turystycznego, warto porównać dostępne wśród ubezpieczycieli opcje ochrony i wybrać te najlepsze pod względem zakresu, sum gwarantowanych, ale i stosunku jakości do ceny.

Poniższe zestawienie zostało przygotowane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl i dotyczy 7-dniowego, obfitującego w aktywności sportowe pobytu 1 osoby w Tunezji.

1. Ergo

Ofertę firmy Ergo wyróżnia przede wszystkim korzystna cena. Niestety, tak niski koszt powoduje, że nie możemy się tu spodziewać wysokich sum gwarantowanych. Choć suma ubezpieczenia i OC sportowego wynosząca 40 000 euro zapewni nam podstawową ochronę, moglibyśmy oczekiwać więcej. Podobnie jest z ilością dyscyplin sportowych, których w tym przypadku jest jedynie 25.

Cena: 88,20 zł
Suma ubezpieczenia: 40 000 euro
Ratownictwo: 5 000 euro
Assistance: Asssistance rozszerzony
Bagaż: 1 200 zł
OC: 50 000 euro
NNW: 30 000 euro
OC sportowe: 40 000 euro
Sprzęt sportowy: 4 000 zł
Sporty objęte ubezpieczeniem: 25 (sporty wysokiego ryzyka)
Ocena oferty: 3/5

2. AXA

Chociaż w tym przypadku cena jest już sporo wyższa, zdecydowanie wzrastają sumy gwarantowane. Suma ubezpieczenia w wysokości 600 000 zł i OC sportowe pozwolą nam na bezpieczne uprawianie sportu za granicą, minimalizując konsekwencje ewentualnego wypadku. Warto zwrócić również uwagę na rozszerzoną usługę assistance, a także niezwykle szeroką listę objętych ochroną dyscyplin sportowych (181 – najwięcej w naszym zestawieniu!).

Cena: 124,46 zł
Suma ubezpieczenia: 600 000 zł
Ratownictwo: 600 000 zł
Assistance: Usługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Bagaż: 1 500 zł
OC: 250 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC sportowe: 250 000 zł
Sprzęt sportowy: 1 500 zł
Sporty objęte ubezpieczeniem: 181 (sporty wysokiego ryzyka)
Ocena oferty: 5/5

 

3. Europa Ubezpieczenia

Wykupienie oferty firmy Europa Ubezpieczenia wymaga zapłacenia nieco więcej, lecz zapewnia możliwość skorzystania z wyższych sum gwarantowanych (suma ubezpieczenia wynosi tu 300 000 euro, natomiast ochrona OC sport 100 000 euro, czyli prawie 450 000 zł!). Dużym atutem polisy jest również ubezpieczenie assistance w wariancie The Best. Za jej wadę można natomiast uznać ograniczoną ilość sportów objętych ochroną. Jest ich jedynie 27, więc o 2 więcej niż w przypadku znacznie tańszej oferty Ergo.

Cena: 131,00 zł
Suma ubezpieczenia: 300 000 euro
Ratownictwo: 10 000 euro
Assistance: Ubezpieczenie pomocy w podróży – wariant The Best
Bagaż: 1 000 euro
OC: 100 000 euro
NNW: 10 000 euro
OC sportowe: 100 000 euro
Sprzęt sportowy: 1 000 euro
Sporty objęte ubezpieczeniem: 27 (sporty wysokiego ryzyka)
Ocena oferty: 4/5

4. Allianz

Chociaż w tym przypadku cena nie należy do najniższych, przekłada się ona na wysokie sumy gwarantowane. Suma ubezpieczenia w wysokości 500 000 zł i OC sportowe w wysokości 100 000 zł pozwolą nam z wolną głową angażować się w nawet najbardziej wymagające wyczyny sportowe.

W przypadku tej oferty na wyróżnienie zasługuje duża ilość objętych ochroną dyscyplin (126, czyli niewiele mniej niż w ofercie AXA), w które – po raz pierwszy w naszym zestawieniu – wliczają się nie tylko sporty wysokiego ryzyka, lecz również sporty ekstremalne.

Cena: 190,82 zł
Suma ubezpieczenia: 500 000 zł
Ratownictwo: 50 000 zł
Assistance: Usługi assistance w ramach kosztów leczenia
Bagaż: 4 000 zł
OC: 100 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC sportowe: 100 000 zł
Sprzęt sportowy: 4 000 zł
Sporty objęte ubezpieczeniem: 126 (sporty wysokiego ryzyka + sporty ekstremalne)
Ocena oferty: 4/5

5. Nationale Nederlanden

Najdroższa oferta na naszej liście zawiera wysokie sumy gwarantowane (suma ubezpieczenia 500 000 zł i OC sportowe 300 000 zł), które w zupełności wystarczą nawet tym, którzy potrzebują wyjątkowo mocnych sportowych wrażeń. Chociaż polisa nie zapewnia zapewnia ochrony bagażu, zawiera to, co najważniejsze. Ubezpieczenie obejmuje 106 dyscyplin sportowych, które które – podobnie jak w poprzednim przypadku – podpadają zarówno pod kategorie sportów wysokiego ryzyka, jak i sportów ekstremalnych.

Cena: 229,24 zł
Suma ubezpieczenia: 500 000 zł
Ratownictwo: 100 000 zł
Assistance: Pomoc assistance w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia
Bagaż: 2 000 zł
OC: 300 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC sportowe: 300 000 zł
Sprzęt sportowy: Brak ubezpieczenia
Sporty objęte ubezpieczeniem: 106 (sporty wysokiego ryzyka + sporty ekstremalne)
Ocena oferty: 3/5

Ubezpieczenie podróżne dla aktywnych – podsumowanie

Podsumowując, przed wybraniem ubezpieczenia turystycznego dla aktywnych fizycznie powinniśmy skupić się na odpowiednich elementach ochrony, rozszerzeniach i sumach gwarantowanych. Koniecznie tu będzie dokładne wczytanie się w OWU i przyporządkowanie interesujących nas dyscyplin sportowych do odpowiedniej podkategorii.

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego dla osoby aktywnej fizycznie najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego zakresu ochrony medycznej, w tym kosztów leczenia, ewakuacji medycznej i repatriacji.

Magdalena Kajzer, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pokrycie sportów i aktywności, które planujesz uprawiać podczas wyjazdu oraz polisę odpowiedzialności cywilnej w przypadku ewentualnych szkód wobec osób trzecich. Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i porównać oferty różnych firm”.

Ubezpieczenie nurkowe do Egiptu
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
45,56 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł 60 sportów objętych ochroną, w tym nurkowanie OC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
1 280 795 zł
Ratownictwo
42 693 zł
Bagaż
4 703 zł
126,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 42 693 zł OC: 426 932 zł OC sportowe: 426 932 zł sporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
128,24 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 181 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
177,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 123 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie nurkowe do Egiptu
Nationale-Nederlanden
45,56 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł 60 sportów objętych ochroną, w tym nurkowanie OC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
126,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 280 795 zł
Ratownictwo
42 693 zł
Bagaż
4 703 zł
Dodatkowo: NNW: 42 693 zł OC: 426 932 zł OC sportowe: 426 932 zł sporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
AXA
128,24 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 181 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Allianz
177,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 123 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19

Jak kupić polisę dla aktywnych?

Jak obliczyć wysokość składki ubezpieczeniowej oraz wykupić najlepszą polisę szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu? 

 1. W pierwszym kroku powinniśmy odwiedzić stronę naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych.
 2. W kolejnym musimy podać kilka najważniejszych danych dotyczących wyjazdu, takich jak jego kierunek, długość, czy liczba ubezpieczanych osób. Najważniejszym elementem całego procesu jest jednak zaznaczenie odpowiednich rozszerzeń – w tym przypadku np.: Narty, snowboard; Nurkowanie; Sporty wysokiego ryzyka; Sporty ekstremalne. Osoby chore przewlekle powinny dodatkowo pamiętać, by na tym etapie poinformować o swoim stanie zdrowia ubezpieczyciela, w celu wykupienia dodatkowej ochrony. 
 3. To już prawie koniec. Teraz kalkulator porówna ze sobą oferty kilku TU, dzięki czemu będziemy w stanie wybrać tę, która najlepiej zabezpieczy nasze wakacje. 
 4. Teraz możliwe będzie wykupienie polisy online. W tym celu musimy podać w formularzu nasze dane i dokonać płatności za ubezpieczenie. 
 5. To wszystko! Teraz polisa zostanie przesłana na nasz adres mailowy, skąd będziemy mogli ją pobrać, by w spokoju cieszyć się zagranicznym urlopem.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czym jest ubezpieczenie dla aktywnych?

  Ubezpieczenie dla aktywnych to polisa, która obejmuje ochroną również te zdarzenia i wypadki, do których dojdzie podczas uprawiania aktywności fizycznej, np. sportów ekstremalnych czy sportów wysokiego ryzyka.

 2. Czym różni się polisa dla aktywnych od standardowego ubezpieczenia?

  Różnica związana jest przede wszystkim z zakresem jednej i drugiej polisy. Standardowe ubezpieczenie ma zazwyczaj niższe sumy gwarantowane jeśli chodzi o koszty leczenia lub ratownictwa, a także nie obejmuje kosztów akcji ratowniczych. Nie chroni także w przypadku zdarzeń, do których dojdzie podczas uprawiania sportów, a często również nie gwarantuje ubezpieczenia sprzętu sportowego, czy pakietu OC sportowe.

 3. Czym są sporty ekstremalne?

  Sporty ekstremalne przez większość ubezpieczycieli definiowane są jako te, których uprawianie wiąże się z podwyższonym ryzykiem i odbywa się w warunkach zwiększonego ryzyka. Zdaniem TU, takie dyscypliny wymagają również ponadprzeciętnych zdolności fizycznych i psychiczny. Do sportów ekstremalnych można zaliczyć np. skoki ze spadochronem, kolarstwo górskie, speleologię, skoki akrobatyczne na nartach, czy popularny w ostatnich latach heliskiing.

 4. Czym są sporty wysokiego ryzyka?

  Sporty wysokiego ryzyka to z kolei uprawianie sportu w sposób wyczynowy (zarówno na poziomie amatorskim, jak i zawodowym). Takie aktywności sportowe również wymagają ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka. Przykładowe dyscypliny to: narciarstwo, nurkowanie, kitesurfing, jazda konna, a nawet hokej na lodzie czy jazda na quadach.

 5. Czy można ubezpieczyć zawodowe uprawianie sportów?

  Tak. Polisa dla sportowców zapewnia ochronę nie tylko sportowcom-amatorom, ale również tym, którzy wybraną dyscyplinę trenują zawodowo. W przypadku takiej polisy szczególną uwagę warto zwrócić na wysokość sum gwarantowanych NNW oraz OC.

Co warto wiedzieć?
 1. Uprawianie niebezpiecznych sportów podczas wakacji wymaga rozszerzenia zakresu ochrony ubezpieczenia podróżnego.
 2. Ubezpieczyciele różne dyscypliny zaliczają do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.
 3. Osoby uprawiające sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka powinny wybrać ubezpieczenie podróżne z OC sportowym.
 4. Ubezpieczenie dla aktywnych można kupić już od 5 zł dziennie.
Autor

Jakub Walicki

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania