









Podczas wakacji za granicą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może okazać się niewystarczająca, ponieważ w ogóle nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski czy akcji ratowniczej.
Ponadto działa w podstawowym zakresie jedynie w Europie, a ubezpieczenie turystyczne na całym świecie. Oprócz tego polisa podróżna w odróżnieniu od EKUZ, zawiera szereg dodatkowych świadczeń, takich jak np. OC w życiu prywatnym, NNW czy assistance.
Jeżeli podczas wakacji za granicą nagle zachorujesz lub doznasz urazu, ubezpieczyciel zapłaci za leki, wizyty lekarskie, porady specjalistów, badania, pobyt w szpitalu czy niezbędne operacje czy zabiegi. Niektóre ubezpieczenia turystyczne oferują również refundację usług stomatologa. Wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia powinieneś dopasować indywidualnie do celu, miejsca i długości wyjazdu. Jeżeli podróżujesz po Europie, powinna ona wynosić co najmniej 30 000 euro.
Myślisz, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystarczy Ci na wakacjach? Możesz się mylić, ponieważ zapewnia ona bezpłatny dostęp jedynie do podstawowej opieki medycznej w państwowych placówkach. EKUZ działa wyłącznie w 32 krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Natomiast polisa podróżna zapewni Ci ochronę na całym świecie, a także sfinansuje wiele świadczeń, za które posiadacze EKUZ muszą zapłacić z własnej kieszeni.
Jeżeli podczas wakacji doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku, jak np. złamanie nogi lub ręki, połamanie żeber, uszkodzenie wzroku czy paraliż, ubezpieczyciel wypłaci Tobie lub Twojej rodzinie finansowe odszkodowanie w ramach ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jego wysokość obliczana jest procentowo według tabeli zawartej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Jeżeli nagle zachorujesz podczas wakacji lub przydarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia lub transportu do szpitala za granicą do wysokości sumy gwarantowanej określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Podczas joggingu wpadłeś na innego biegacza, który doznał urazu? Twoje dziecko zniszczyło należący do innego wczasowicza cenny sprzęt? W ramach OC w życiu prywatnym ubezpieczyciel pokryje te szkody.
Jeżeli podczas wakacji doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu, jak np. złamanie ręki czy nogi, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie w ramach ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Jeżeli podczas podróży Twój bagaż zostanie zniszczony, uszkodzony lub skradziony, możesz uzyskać odszkodowanie ze strony ubezpieczyciela. Wystarczy, że przed wyjazdem na wakacje ubezpieczysz swoją walizkę, torbę czy kufer.
Podróżujesz na wakacje autem? W takim razie bardzo przydatne dla Ciebie będzie wykupienie dodatku do ubezpieczenia turystycznego, jakim jest assistance samochodowe. W przypadku awarii pojazdu czy kolizji z innym użytkownikiem ruchu drogowego, ubezpieczyciel udzieli Ci pomocy.
Jeżeli wykupiłeś wycieczkę w biurze podróży i musisz ją odwołać z przyczyn niezależnych od siebie, jak niespodziewana utrata pracy czy nagła choroba, ubezpieczyciel może zwrócić Ci nawet 100 proc. wpłaconych pieniędzy.
Na wakacjach zamiast opalać się leniwie na plaży, wolisz nurkować, surfować, jeździć na quadach czy skakać na bungee? Jeśli doznasz urazu i wykupiłeś rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczenia turystycznego, ubezpieczyciel pokryje koszty Twojego leczenia.
Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, jak nadciśnienie, cukrzyca, astma czy alergia i poinformujesz o tym ubezpieczyciela przed wyjazdem na wakacje, ten zapewni Ci ochronę podczas podróży. W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty Twojego leczenia czy wypłaci Ci odszkodowanie.
Jeśli podczas wakacji w opcji all inclusive zamierzasz się szampańsko bawić, klauzula alkoholowa pokryje koszty leczenia czy zapewni Ci wypłatę odszkodowania w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu, do którego dojdzie w stanie nietrzeźwości.
Na wakacyjnejpolisie szybko znalazłam ubezpieczenie na wyjazd do Grecji, które dotarło na mojego maila zaledwie po kilku sekundach po zrobieniu przelewu. Wydrukowałam je i zabrałam ze sobą na wakacje. Dzięki temu byłam na nich w pełni zrelaksowana.
Dzień przed wylotem do Włoch przypomniałem sobie, że powinienem się ubezpieczyć. Dzięki waszej porównywarce zrobiłem to w mniej niż minutę za pomocą smartfona.
Rzeczywiście ubezpieczenie można u was kupić w każdej chwili z dowolnego miejsca na świecie! Ja zrobiłem to w nocy na dzień przed wyjazdem na wakacje do Turcji, kiedy przypomniałem sobie że powinienem się ubezpieczyć.
Poważnie skaleczyłam się w nogę podczas wakacji w Egipcie. Na szczęście przed wyjazdem ubezpieczyłam się za pomocą waszej porównywarki i ubezpieczyciel w całości pokrył koszty opieki medycznej na miejscu.
Bardzo szeroki wybór ubezpieczeń, a do tego są bardzo tanie. Ja za polisę na tygodniowe wakacje w Hiszpanii zapłaciłam zaledwie 25 zł.
Bardzo dobra obsługa klienta na infolinii. Konsultantka szybko wyjaśniła mi, jaką polisę muszę wybrać chorując na cukrzycę, dzięki czemu dowiedziałam się w jaki sposób rozszerzyć zakres ubezpieczenia na wakacyjny wyjazd do Bułgarii.
Moje dziecko wpadło na innego turystę i rozbiło ekran jego smartfona. Wysokich kosztów naprawy w Szwajcarii uniknęłam dzięki wam, kupując przed wyjazdem polisę z OC w życiu prywatnym w waszej porównywarce.
Bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze kalkulator. Zaznaczyłem jedno pole i mogłem szybko wybrać optymalne dla mnie ubezpieczenie z rozszerzeniem o nurkowanie w Chorwacji. Zrobiłem przelew i po kilku sekundach dostałem na maila plik z umową.
W waszej porównywarce znalazłem ubezpieczenia z klauzulą alkoholową. Dzięki niewielkiej dopłacie mogłem szampańsko bawić się na wakacjach w Bułgarii o nic się nie martwiąc.
Dzięki ubezpieczeniu, które znalazłem w waszej porównywarce uniknąłem wysokich kosztów leczenia za granicą. Na wakacjach w Tajlandii dopadło mnie ostre zatrucie żołądka i musiałem spędzić kilka dni w szpitalu. Koszty pobytu pokrył ubezpieczyciel.
Droższa polisa nie zawsze oznacza lepszą ochronę, o czym przekonałem się porównując ze sobą kilkanaście ofert w waszej porównywarce. Zapłaciłem dwukrotnie taniej za ubezpieczenie na Dominikanę z kilkukrotnie wyższą sumą kosztów leczenia niż oferowało mi biuro podróży.
Nie spodziewałem się, że ubezpieczenie można kupić tak szybko i w dodatku bez wychodzenia z domu. Zakup polisy wraz z podaniem danych trwał mniej niż 3 minuty. Zaoszczędziłem nie tylko pieniądze, lecz także cenny czas.
Znalazłem w waszej porównywarce ubezpieczenie z assistance samochodowym. Jechałem na wakacje autem do Chorwacji, które niestety uległo awarii. Na szczęście dzięki assistance otrzymałem samochód zastępczy i mogłem spokojnie kontynuować podróż.
Niestety musiałem zrezygnować z wymarzonych wakacji na Kubie z powodu straty pracy. Miałem dużo szczęścia, ponieważ wcześniej kupiłem w waszej porównywarce ubezpieczenie z opcją zwrotu kosztów rezygnacji z podróży. W efekcie odzyskałem prawie wszystkie wpłacone pieniądze za wycieczkę.
Ubezpieczyłam w waszej porównywarce całą rodzinę i jestem bardzo zadowolona. Dzięki temu nie musieliśmy tracić cennego czasu podczas gorączkowych przygotowań do wyjazdu. Ubezpieczenie mnie, męża i dwójki naszych dzieci trwało zaledwie kilka minut
Niezależnie od tego, dokąd się wybierasz, musisz zabrać ze sobą ubezpieczenie turystyczne, które zapewni ochronę na czas wyjazdu.
Polisa podróżna nie jest dużym wydatkiem w porównaniu do budżetu przeznaczanego na wyjazd zagraniczny.
Zakup polisy zajmie Ci około 5 minut, a wszystkie formalności załatwisz przez internet.
Koszty ratownictwa powinny być bardzo ważnym elementem ubezpieczenia turystycznego dla Ciebie, jeśli uprawiasz takie aktywności, jak żeglarstwo czy wspinaczka górska. Jeśli podczas nich na wakacjach doznasz urazu, który uniemożliwi Ci samodzielny powrót do hotelu czy schroniska, konieczne będzie wezwanie służb ratunkowych. Za granicą całkowicie pokrywa je turysta z własnych środków, lecz jeśli masz polisę to zrobi to za Ciebie ubezpieczyciel.
Podczas porannego biegania na wakacjach wpadłeś na spacerującą osobę lub w czasie gry w siatkówkę uszkodziłeś piłką sprzęt innego plażowicza? Czy może Twoje dziecko podczas zabawy rozbiło szybę? W takim przypadku przydatne będzie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Dzięki niemu ubezpieczyciel pokryje szkody, których z naszej winy doznała osoba trzecia, jak np. obrażenia ciała, uszkodzenie mienia, inwalidztwo czy śmierć.
Ubezpieczenie bagażu jest dodatkiem do polisy turystycznej, który zapewnia ochronę Twojej walizce, torbie, kufrowi czy plecakowi na wakacjach na wypadek m.in. uszkodzenia, zniszczenia, lub kradzieży. Jeśli utracisz bagaż w wyniku rabunku czy dojdzie do jego uszkodzenia bądź zniszczenia z powodu zdarzenia losowego, to ubezpieczyciel wypłaci Ci środki umożliwiające zakup niezbędnych rzeczy, które straciłeś. Takich, jak np. ubrania lub kosmetyki.
Lecisz na wymarzone, od dawna zaplanowane wakacje i nagle podczas odprawy na lotnisku dowiadujesz się, że Twój bagaż gdzieś zaginął? Jeśli do jego opóźnienia doszło z winy przewoźnika i przekracza ono czas (zwykle 3-5 godzin) określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), to towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach ubezpieczenia turystycznego pokryje koszty zakupu artykułów pierwszej potrzeby. Takich, jak np. jedzenie.
Podczas wakacji nie lubisz jedynie leniuchować na plaży, lecz także aktywnie spędzać czas nurkując, surfując czy skacząc na bungee? W takim wypadku standardowe ubezpieczenie turystyczne Ci nie wystarczy. Musisz za dodatkową opłatą rozszerzyć zakres ochrony o sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka. Każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa, która dyscyplina zaliczana jest do jednej z tych dwóch grup.
Zakupiłeś zimą z dużym wyprzedzeniem wymarzoną wycieczkę do egzotycznego kraju, na którą wydałeś od dawna zaoszczędzone kilka tysięcy złotych? Już nie mogłeś się doczekać letnich, wymarzonych wakacji gdy okazało się, że w ostatniej chwili musisz odwołać wyjazd z powodu nagłego zdarzenia losowego. Jeśli posiadasz ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, które jest jednym z dodatków do polisy turystycznej, możesz odzyskać wpłacone pieniądze od ubezpieczyciela.
Chorujesz na nadciśnienie, alergię, astmę czy na cukrzycę? W takim razie przed wyjazdem na wakacje musisz poinformować o tym ubezpieczyciela. Wówczas za dodatkową opłatą rozszerzy on zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego o choroby przewlekłe. Jeśli tego nie zrobisz i podczas wypoczynku Twój stan zdrowia nagle się pogorszy, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów leczenia.
Wybierasz się na wakacje all inclusive i zamierzasz miło bawić się przez cały dzień na plaży z ulubionym drinkiem w ręku? W takim przypadku powinieneś rozszerzyć zakres ubezpieczenia turystycznego o tzw. klauzulę alkoholową. Jeśli doznasz urazu znajdując się w stanie nietrzeźwości, to ubezpieczyciel i pokryje koszty Twojego leczenia czy wypłaci Ci odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu.
Podróżujesz na wakacje samochodem, obawiasz się utraty dokumentów czy nieoczekiwanych problemów związanych z dotarciem na miejsce wymarzonego wypoczynku? W takim przypadku warto, abyś wykupił ubezpieczenie turystyczne z rozszerzonym pakietem assistance. W jego ramach ubezpieczyciele zapewniają pomoc na wypadek problemów technicznych z autem, a także m.in. w razie konieczności usługi prawnika czy tłumacza oraz wsparcie finansowe.
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z ubezpieczeniem turystycznym!
Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?
Standardowe ubezpieczenie turystyczne refunduje takie świadczenia, jak koszty leczenia i ratownictwa, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Są one pokrywane przez ubezpieczyciela do wysokości sumy gwarantowanej określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Każda polisa powinna zawierać koszty leczenia i ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym. Warto dodać do polisy także ubezpieczenie bagażu i sprzętu elektronicznego, sprzętu sportowego, assistance samochodowe i prawne oraz klauzulę alkoholową.
Jak kupić ubezpieczenie turystyczne?
Najwygodniej ubezpieczenie turystyczne jest kupić w kilka minut przez internet bez wychodzenia z domu. W prosty sposób można to zrobić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl, który działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wygodnie porównując na ekranie komputera, smartfona czy tableta oferty kilkunastu ubezpieczycieli możesz wybrać polisę najbardziej dopasowaną do celu, miejsca i długości wakacji. Wystarczy, że uzupełnisz dane w formularzu, następnie po wyborze interesującej Cię oferty i opłaceniu polisy, w ciągu kilku sekund na wskazany przez Ciebie adres e-mail otrzymasz umowę. Możesz ją wydrukować lub zabrać na wakacje zapisaną w formacie pdf w smartfonie czy tablecie.
Kiedy chroni Cię ubezpieczenie turystyczne?
Klienci towarzystw ubezpieczeniowych najczęściej korzystają z ubezpieczenia turystycznego w sytuacjach nagłego zachowania, np. na grypę, bólu zęba, zwichnięć, złamań i kontuzji podczas aktywności fizycznych, uprawnia sportów ekstremalnych, opóźnień bagażu w czasie podróży samolotem, w razie konieczności odwołania wakacji czy wypadków w czasie odpoczynku na wodą czy w górach.
Zapomniałem kupić ubezpieczenie turystyczne – co teraz?
Z zakupem ubezpieczenia turystycznego lepiej nie zwlekać na ostatni moment przed wyjazdem na wakacje. Jednak jeśli nie zadbaliśmy o to wcześniej, polisę podróżną możemy kupić przez internet nawet tuż przed wylotem za granicę. Wystarczy, że posiadasz przy sobie komputer, smartfon lub tablet z dostępem do sieci. W tym celu możesz skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Jednak należy pamiętać, że zakup polisy w ostatnim momencie przed podróżą wiąże się z dwoma ograniczeniami: okres ubezpieczenia może się zacząć dopiero następnego dnia od zakupu, a każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa okres karencji – czyli liczbę dni, które muszą upłynąć od daty aktywowania ubezpieczenia turystycznego, zanim zacznie działać jego ochrona. Zwykle jest to okres od 2 do 7 dni (tego typu informacje są zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).
Czy ubezpieczenie turystyczne wysłane online jest ważne?
Ubezpieczenie turystyczne online można kupić przez internet za pomocą komputera, smartfona czy tableta przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu z dowolnego miejsca na świecie. W prosty sposób można to zrobić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Wystarczy w kilku polach podać następujące dane swoje i podróży, a następnie po wyborze jednej kilkunastu ofert różnych ubezpieczycieli oraz dokonaniu przelewu za ubezpieczenie turystyczne, otrzymamy w ciągu kilku sekund na podany adres e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować lub zapisać w pliku pdf na smartfonie czy tablecie i zabrać ze sobą na wakacje. W ten sposób jesteśmy chronieni w trakcie podróży.
IIe mam czasu na zgłoszenie wypadku ubezpieczycielowi?
Większość towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce stosuje podobne zasady zgłaszania wypadków czy innych nieszczęśliwych zdarzeń, do których doszło podczas wakacji. Zwykle turysta ma na to 7 dni, więc o szkodzie warto poinformować ubezpieczyciela jak najwcześniej. Można to zrobić za pomocą telefonu (infolinii), e-maila, e-formularza, SMS-a, faksu, wideoczatu, pocztą tradycyjną, poprzez wizytę osobistą w oddziale.
Kto musi wykupić dodatkowe rozszerzenie ochrony?
W niektórych przypadkach standardowe ubezpieczenie turystyczne nie wystarczy. Za dodatkową opłatą zakres ochrony polisy podróżnej muszą rozszerzyć turyści, którzy uprawiają sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka, cierpią na choroby przewlekłe oraz kobiety w ciąży. Jeśli tego nie zrobią, zgodnie z OWU ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów ich leczenia czy wypłaty odszkodowania.