Ubezpieczenie turystyczne na Łotwę

Redakcja
Udostępnij:
5

Łotwa to kraj pomijany przez polskich turystów. Sąsiednią Litwę bardzo lubimy i często ją odwiedzamy, za to Łotwa jawi nam się jako kraj koło Rosji, nad Bałtykiem, nic bliższego o niej nie wiemy. Czas to zmienić! To naprawdę miejsce godne zobaczenia.

Ubezpieczenie turystyczne na Łotwę - jak je wybrać?

Łotwa to kraj pomijany przez polskich turystów. Sąsiednią Litwę bardzo lubimy i często ją odwiedzamy, za to Łotwa jawi nam się jako kraj koło Rosji, nad Bałtykiem, nic bliższego o niej nie wiemy. Czas to zmienić! To naprawdę miejsce godne zobaczenia.

Wspaniałe zamki, zachwycające wodospady i kwitnące bzy…. Podpowiadamy, gdzie dokładnie się wybrać, na co uważać i standardowo – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Łotwę.

Ryga cieszy się opinią jednego z najpiękniejszych europejskich miast – koniecznie więc trzeba ją zobaczyć, razem z katedrą, secesyjnymi kamienicami i zachwycającą Starówką. Warto wybrać się także do Daugavpils, które ma rosyjski klimat.

Łotwa to przede wszystkim zamki, na liście tych „must see” znajdują się między innymi XVIII-wieczny pałac książąt Kurlandii i Semigali, ruiny w Dobele niedaleko Jelgavy i w Cesis czy wspaniały pałac z wieżą w Turaidzie. Miłośnicy przyrody powinni się wybrać do Parku Narodowego Gauja, który jednocześnie jest rezerwatem.

Na Łotwę warto pojechać w listopadzie – wtedy w okolicach 11 listopada organizowany jest Martins Day z festynami, pokazami i darmowymi degustacjami w skansenie nieopodal Rygi. Można odwiedzić też miejscowe bazarki i koniecznie zaopatrzyć się w słynny balsam ryski. Absolutnie każdy odwiedzający Łotwę powinien zobaczyć słynny ogród bzu w Dobele.

Dla poszukiwaczy smaków na Łotwie też czeka gratka. Tamtejsza kuchnia jest mieszanką kuchni polskiej i litewskiej. Głównym składnikiem tamtejszych potraw są ziemniaki podawane w na tysiąc sposobów, np. można spotkać pierogi nadziewane ziemniakami. Wiele dań jest zbliżonych do bardzo dobrze znanych nam z polskiej kuchni produktów.

Czy jest się czego bać? Zagrożenia na Łotwie

Łotwa należy do bezpiecznych krajów. Wiadomo, w większych miastach i na bazarkach trzeba uważać na kieszonkowców, lepiej nie odwiedzać opuszczonych miejsc i darować sobie samotne spacery.

Kierowcy jeżdżą w stylu wschodnim, warto więc mieć się na baczności. Zdarzają się przypadki zawyżania rachunków, zwłaszcza przy płatnościach kartą – trzeba na to bardzo uważać.

Koszty leczenia na Łotwie

Polacy odwiedzający Łotwę mogą skorzystać tam w razie konieczności z publicznej służby zdrowia w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Nie gwarantuje ona jednak pokrycia wszystkich usług związanych z pomocą medyczną.

Za część opłat związanych z leczeniem, na Łotwie będzie musiał zapłacić sam pacjent. Obowiązują opłaty za:

 • wizytę u lekarza pierwszego kontaktu pacjent – każdorazowo od 1,42 euro do 4,27 euro,
 • badania diagnostyczne wykonane w związku z leczeniem ambulatoryjnym – od 1,42 euro do 35,57 euro,
 • leczenie stomatologiczne (dla osób dorosłych płatne w 100%),
 • leczenie szpitalne – dzienna stawka liczona od drugiego dnia pobytu w wysokości od 10 euro oraz 7,11 euro za leczenie w szpitalach specjalistycznych,
 • leki objęte refundacją – stawka ryczałtowa w wysokości 0,71 euro oraz 0%, 10%, 25% lub 50% ceny, pozostałe leki są w pełni odpłatne,
 • transport powrotny do kraju – w 100% pokrywany przez poszkodowanego.

Ubezpieczenie turystyczne na Łotwę – jak je wybrać?

Wypadki w podróży się zdarzają i nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć. Za leczenie na Łotwie i powrót do Polski będziemy musieli zapłacić sami, przynajmniej w części. Nie są to małe kwoty – dlatego warto mieć ubezpieczenie turystyczne, które zagwarantuje pomoc w podbramkowych sytuacjach. Podpowiemy, jak wybrać polisę, żeby zapewniła pełną ochronę na czas podróży.

Na leczenie i ratunek łącznie 25 000 euro

Podstawą każdego ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia. W razie potrzeby pokryją one:

 • wszystkie opłaty medyczne, związane z wizytami lekarskimi,
 • hospitalizacją,
 • zakupem leków i środków medycznych,
 • badaniami,
 • operacjami i zabiegami.

Taka bezpieczna suma gwarantowana, czyli wysokość do której ubezpieczyciel pokryje poniesione koszty powinna wynosić 20 000 euro.

Przydać się mogą także koszty ratownictwa, te powinny wynosić przynajmniej 5000 euro. Osoby, które wymagają stałej opieki lekarskiej, np. ze względu na cukrzycę, astmę, nadciśnienie czy nowotwory muszą rozszerzyć ochronę o dodatek „choroby przewlekłe” – inaczej w razie pogorszenia stanu zdrowia towarzystwo nie pokryje kosztów związanych z udzieloną pomocą.

W razie wypadku

 Każda polisa oferuje także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – jeśli doznamy jakichś obrażeń, towarzystwo wypłaci nam stosowne odszkodowanie (określony w OWU % z wybranej przez nas sumy gwarantowanej).

Warto zabezpieczyć się także przed konsekwencjami spowodowania wypadku – a w tym pomóc może ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Dzięki temu ewentualne odszkodowanie (do wysokości sumy gwarantowanej) za wyrządzone przez nas szkody pokryje ubezpieczyciel.

Ochroń swoje mienie

Kradzieże w podróży zdarzają się bardzo często. Warto więc wzbogacić swoje ubezpieczenie turystyczne na Łotwę o ochronę bagażu czy nawet sprzętu sportowego, jeśli taki zabieramy ze sobą.

W razie utraty cennych rzeczy lub ich zniszczenia towarzystwo wypłaci nam stosowne odszkodowanie, podobnie jak w przypadku NNW i OC – do wysokości sumy gwarantowanej.

Aktywni muszą więcej

Jeśli planujemy podczas podróży na Łotwę uprawianie sportów, które są określane przez towarzystwa jako wysokiego ryzyka czy ekstremalne (np. nurkowanie, speleologia, skok na bungee, lot balonem itp.), konieczne będzie rozszerzenie ochrony.

Brak takiego dodatku będzie skutkował odmową pokrycia leczenia i wypłaty odszkodowania, jeśli do wypadku dojdzie podczas właśnie takiej aktywności.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Łotwę?

Skoro już wiemy, co powinna zawierać dobra polisa, to warto powiedzieć, ile przyjdzie nam za to zapłacić. Na szczęście – ceny ubezpieczeń turystycznych w Polsce nie są wygórowane. Podstawową polisę na Łotwę można mieć już od 2,5 zł dziennie.

Warto jednak dopasować ochronę do swoich potrzeb – w tym pomoże nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Poniżej prezentujemy kilka szacunkowych obliczeń:

 • Ubezpieczenie turystyczne na Łotwę dla jednej osoby planującej tygodniowy wyjazd połączony z nurkowaniem:

Cena: 50,89 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 209 sportów objętych polisą, OC, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

 • Ubezpieczenie dla dwóch osób na 14-dniową podróż po Łotwie:

Cena: 69,73 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu.

 • Ubezpieczenie turystyczne na Łotwę dla czterech osób na weekend w Rydze:

Cena: 66 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, ubezpieczenie bagażu, OC

***

To tylko przykłady – i warto o tym pamiętać. Najlepiej obliczyć składkę i wybrać zakres ochrony samodzielnie, tak by polisa najlepiej odpowiadała naszym potrzebom. Ubezpieczenie można zakupić online, wydrukować i zabrać ze sobą w podróż. Będzie raźniej i pewniej – bo ubezpieczenie turystyczne na Łotwę na pewno w razie problemów za granicą pomoże!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania