Ubezpieczenie turystyczne do Holandii – jak wybrać?

Redakcja
Udostępnij:
5

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego w przypadku wyjazdu do Holandii nie należy kierować się ceną, a zakresem ochrony. Optymalna oferta za 7,27 zł za dzień dla osoby dorosłej pokrywa koszty akcji ratowniczej, które są jednym z najważniejszych elementów polisy do 600 000 zł, a najdroższa obecnie propozycja na rynku za 51 zł dziennie zaledwie do sumy […]

Ubezpieczenie turystyczne do Holandii – jak wybrać?

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego w przypadku wyjazdu do Holandii nie należy kierować się ceną, a zakresem ochrony. Optymalna oferta za 7,27 zł za dzień dla osoby dorosłej pokrywa koszty akcji ratowniczej, które są jednym z najważniejszych elementów polisy do 600 000 zł, a najdroższa obecnie propozycja na rynku za 51 zł dziennie zaledwie do sumy 21 360 zł.

Holandia to doskonałe miejsce na wakacje dla każdego turysty. Entuzjaści rozrywki świetnie odnajdą się w pełnym uroków nocnego życia i wielokulturowości Amsterdamie. Miłośnicy sztuki mogą zwiedzić któreś z ponad 40 muzeów w kraju tulipanów, a osoby lubiące spędzać wolny czas na łonie natury koniecznie powinny odwiedzić jedno z malowniczych wsi i miasteczek pełnych średniowiecznych zamków, pól kwiatowych, śluz, wiatraków czy wydm.

1. Poznaj największe atrakcje turystyczne w Holandii

Najchętniej w Holandii turyści odwiedzają stolicę, czyli pełny sprzeczności Amsterdam. Miasto słynie zarówno z nocnego życia, coffeshopów czy Dzielnicy Czerwonych Latarni, jak i licznych kanałów, mostów, tras rowerowych, ogrodu zoologicznego Artis (jednego z najstarszych na świecie) bądź ponad 40 muzeów z Rijksmuseum i Madame Tussauds na czele. Jego przeciwieństwem jest posiadający jeden z największych portów na świecie (Open Dagen) Rotterdam, który wyróżnia się  najnowocześniejszą architekturą w kraju, ponieważ miasto w czasie II wojny światowej zostało doszczętnie zniszczone, a po jej zakończeniu gruntownie odbudowane. Z kolei majestatyczna Haga pełni funkcję politycznej stolicy kraju, ponieważ znajduje się tu siedziba rządu, parlamentu, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, a także miejsce zamieszkania królowej Beatrix. Warto odwiedzić w niej muzeum holenderskiego malarstwa Mauritshuis, panoramę Mesdag czy XIX-wieczny pasaż handlowy, a na długi spacer udać się do przylegającego do miasta nadmorskiego kurortu Scheveningen.

Holandia to również wiele urokliwych miasteczek i wsi. Jednym z nich jest Delft, w którym urodził się słynny malarz Jan Vermeer, a dziś znajduje się w nim muzeum z jego obrazami. Gouda oprócz z serów, słynie z najpiękniejszych w tej części Europy XVI-wiecznych witraży, które zdobią kościół Św. Jana (Sint Janskerk). Do Volendam turyści z całego świata przyjeżdżają skosztować świeżo uwędzonego węgorza, makreli i śledzia, a także posłuchać pielęgnowanej od wieków w tej starej rybackiej osadzie holenderskiej muzyki ludowej. Zaanse Schans pełni funkcję skansenu, w którym zwiedzający mogą zobaczyć, jak dawniej wyglądało codzienne życie mieszkańców wsi odwiedzając m.in. dawną wytwórnię serów czy sklepiki sprzed 100 lat. Giethoorn wyróżnia całkowite położenie na wodzie.

Holandia słynie również z licznych mostów. Najbardziej znany z nich, Zelandzki należy do najdłuższych na świecie (5022 m). Najsłynniejszym zamkiem w kraju jest Muiderlost powstały w 1280 roku, którego wygląd pozostaje niezmieniony od ponad 600 lat. Miłośnicy przyrody koniecznie powinni odwiedzić Festiwal tulipanów Keukenhof, gdzie można podziwiać największy ogród na świecie z tymi roślinami, a także skupisko dziesiątek wiatraków w Kinderdijk. W tym kraju znajduje się również punkt z największą depresją w Europie, który jest położony 7 metrów pod poziomem morza.

2. Oszacuj koszty wycieczki do Holandii

Biura podróży organizują kilkudniowe wycieczki do Holandii. 4-dniowy wyjazd autokarem do Amsterdamu kosztuje 929 zł za osobę. Organizator zapewnia nocleg w pokoju dwuosobowym oraz śniadania. Natomiast za 5-dniową podróż autobusem przebiegającą przez Kinderdijk, Rotterdam, Delft, Hagę, Lejdę/Keukenhof, Marken, Edam, Alkmaar, Giełdę Kwiatów Bloemenveiling oraz Amsterdam; trzeba zapłacić 898 zł. Touroperator gwarantuje jeden nocleg w 4-gwiazdkowym i trzy w 3-gwiazdkowym hotelu wraz ze śniadaniami.

Zwiedzanie Holandii można również zaplanować całkowicie na własną rękę. Za najtańszy bilet autobusowy z Warszawy do Amsterdamu w obie strony trzeba zapłacić około 500-700 zł, a za lotniczy 1089 zł. Ceny noclegów w Amsterdamie są uzależnione od standardu pokoju, doba w hostelu średnio kosztuje 176 zł, a w hotelu 5-gwiazdkowym 1253 zł.

Wakacje w Holandii – średnia dobowa cena noclegu w Amsterdamie

Standard zakwaterowaniaCena noclegu za dobę
Hostel176 zł
Hotel 1-gwiazdkowy305 zł
Hotel 2-gwiazdkowy344 zł
Hotel 3-gwiazdkowy406 zł
Hotel 4-gwiazdkowy564 zł
Hotel 5-gwiazdkowy1253 zł

Źródło: Hikersbay.com

W większości przypadków wyjazd na własną rękę do Holandii będzie droższy niż z biurem podróży. Tylko bilety lotnicze w obie strony do Amsterdamu (1089 zł) kosztują więcej niż kilkudniowa wycieczka zorganizowana przez touroperatora (929 zł). Do wydatków związanych z podróżą należy doliczyć jeszcze m.in. nocleg i wyżywienie, ale plusem takiego rozwiązania jest pełna swoboda zwiedzania kraju tulipanów.

3. Sprawdź stan bezpieczeństwa w Holandii

Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ), aktualnie w Holandii obowiązuje 4 (w 5-stopniowej skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że w ocenie miejscowych władz prawdopodobieństwo zamachu jest realne. W efekcie turystom odwiedzającym kraj tulipanów zaleca się zachowanie czujności w miejscach publicznych, zgłaszanie podejrzanych zachowań policji, śledzenie wiadomości medialnych oraz poważne traktowanie oficjalnych ostrzeżeń, a także podporządkowywanie się zaleceniom lokalnych służb.

Szczególną ostrożność należy zachować z miejscach publicznych, w których dochodzi do zgromadzeń, protestów, manifestacji lub demonstracji. Władze wprowadziły zaostrzone kontrole na lotnisku Schiphol w Amsterdamie, przez co czas odprawy może się wydłużyć. Jednak w ostatnich latach w Holandii nie doszło do zamachów terrorystycznych, tak jak miało to miejsce w Belgii, Francji czy Hiszpanii. Co więcej, jak ujawnił szef tajnych służb AIVD w kraju tulipanów, w ciągu ubiegłych 6 lat skutecznie udało się udaremnić 3-4 planowane ataki.

Zagrożenie pospolitą przestępczością w Holandii jest podobne jak w innych państwach w Europie. Turyści powinni zachować czujność przed grasującymi kieszonkowcami, którzy najczęściej działają w Amsterdamie i innych dużych miastach w komunikacji publicznej, na ulicach czy sklepach.

4. Kup optymalne ubezpieczenie turystyczne do Holandii

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) w publicznych placówkach. Ubezpieczenie turystyczne Holandia – czy więc te dwa słowa można ze sobą powiązać w przypadku wakacji w kraju tulipanów? Jak najbardziej! MSZ zaleca polskim turystom posiadanie dodatkowej polisy ze względu na wysokie koszty leczenia za granicą, których Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje.

Publiczne ubezpieczenie Holandia – jakie więc świadczenia refunduje NFZ w ramach EKUZ w kraju tulipanów? Dzieci mogą liczyć na bezpłatną opiekę stomatologiczną w publicznych placówkach (z wyjątkiem koron, mostków i ortodoncji), a dorośli jedynie na darmową profilaktykę ze strony stomatologa. Koszty transportu medycznego na terytorium Holandii częściowo musi pokryć pacjent, a w przypadku przewozu helikopterem lub karetką do Polski w całości. Cena wizyty u lekarza domowego w kraju tulipanów wynosi około 25-30 euro, u specjalisty od 40 euro, a dzienny pobyt w szpitalu 300-450 euro, lecz nie obejmuje wydatków związanych z operacją, wykonanymi badaniami oraz zabiegami, za które należy zapłacić oddzielnie.

Aby uniknąć konieczności ponoszenia tak wysokich opłat w razie choroby lub wypadku, wystarczy zakupić ubezpieczenie turystyczne do Holandii. Obecnie cena najtańszej polisy w przypadku wyjazdu do kraju tulipanów wynosi 2,57 zł za dzień dla osoby dorosłej. Jednak zakres jej ochrony może być niewystarczający, ponieważ suma gwarantowana kosztów leczenia, czyli maksymalnej kwoty do której towarzystwo wypłaci odszkodowanie, to zaledwie 42 271 zł (około 9876 euro). Ponadto ta oferta w ogóle nie pokrywa wydatków związanych z akcją ratowniczą. Optymalny pakiet w przypadku wyjazdu do jednego z państw europejskich powinien zawierać następujące elementy:

  • koszty leczenia i ratownictwa na kwotę co najmniej 30 tys. euro,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wydatków (NNW),
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym,
  • usługi Assistance,
  • ubezpieczenie bagażu.

Tymczasem bardzo dobry pakiet ochronny w przypadku wyjazdu do Holandii można kupić za 7,27 zł za dzień ochrony dla osoby dorosłej, który pokrywa koszty leczenia i ratownictwa do kwoty 600 000 zł (około 140 186 euro). Z kolei aktualnie za najdroższe ubezpieczenie turystyczne trzeba zapłacić 51 zł za dzień ochrony, ale refunduje akcję ratowniczą jedynie do sumy 21 360 zł. Oznacza to, że przed wyborem polisy nie należy kierować się jej ceną, lecz zakresem ochrony.

Wakacje w Holandii – porównanie cen zakupu ubezpieczeń turystycznych

Zakres ochronyNajtańsze ubezpieczenie turystyczneOptymalne ubezpieczenie turystyczneNajdroższe ubezpieczenie turystyczne
Koszty leczenia42 721 zł600 000 zł1 281 628 zł
Koszty ratownictwa600 000 zł21 360 zł
NNW8 544 zł50 000 zł50 000 zł
OC w życiu prywatnym150 000 zł854 419 zł
Ubezpieczenie bagażu854 zł1500 zł4000 zł
Usługi AssistanceW ramach kosztów leczenia (zakres podstawowy)Usługi Assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznejAssistance pełny
Cena polisy2,57 zł7,27 zł51 zł

Źródło: rankomat.pl

Ubezpieczenie turystyczne należy dostosować do indywidualnych potrzeb w zależności od celu, miejsca i długości wyjazdu oraz liczby jego uczestników. W efekcie przed zakupem warto porównać ze sobą polisy co najmniej kilku towarzystw. W prosty sposób można to zrobić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Do każdej z propozycji dołączony jest plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu przed podjęciem decyzji możemy dokładnie przeanalizować zakres ochrony. Gdy wybierzemy jedną z nich, na skrzynkę e-mail otrzymamy umowę. Wystarczy ją wydrukować i bezpiecznie cieszyć się z wakacji w Holandii.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania