Ubezpieczenie turystyczne na Słowację – jak wybrać?

Redakcja
Udostępnij:

Planujesz urlop u naszych południowych sąsiadów? Zobacz, co zobaczyć, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Słowację.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Słowację?

Ten niewielki kraj tuż za naszą południową granicą ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Malownicze górskie pejzaże, gorące źródła, winnice, piękne jeziora i doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych czy pełna atrakcji Bratysława. To tylko wycinek tego, co można tam zobaczyć. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Słowację.

Aż 18 ze słowackich miast uzyskało status miejskich rezerwatów zabytków. Miłośnicy architektury mają z czego wybierać. Na pewno warto zobaczyć wspomnianą już Bratysławę, ale na uwagę zasługują również Koszyce, Levoča czy Bardejov.

Słowacja to jednak przede wszystkim góry – pomysłów na wędrówki po Tatrach z pewnością nie zabraknie. Na brak atrakcji nie będą mogli narzekać fani wspinaczki skałkowej i wysokogórskiej. Na Słowacji znajduje się też wiele zamków i ruin dawnych budowli pochodzących z różnych epok historycznych. Z pewnością warto zwiedzić dwa dawne miasta górnicze – Banską Bystricę i Banską Štiavnicę.

Słowacja ma także bogatą ofertę kulturalną. Między innymi w maju organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Duchów i Straszydeł w Bojnicach, w sierpniu koniecznie trzeba wybrać się na Dni Janosikowe do Trchovej – miejscowości, w której urodził się Janosik.

Spragnieni relaksu i bliskości natury powinni wybrać się nad Zemplinská Širava, sztuczny zbiornik leżący na nizinie wschodniosłowackiej (można leniuchować na malowniczej plaży, racząc się winem z pobliskich winnic lub uprawiać wszelkie sporty wodne).

Uwaga na Janosika, czyli zagrożenia na Słowacji

Słowacja jest krajem o poziomie bezpieczeństwa zbliżonym do polskiego. Nie ma specjalnego zagrożenia przestępczością czy zamachami. W większych miastach i ośrodkach turystycznych, zwłaszcza w środkach komunikacji publicznej lepiej uważać na kieszonkowców.

Nie warto wybierać się do biedniejszych i podejrzanych dzielnic, zwłaszcza po zmroku. Szczególną ostrożność trzeba zachować podczas wypraw w góry. Warto też pamiętać o tym, że szlaki górskie powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte dla turystów.

Poradnik dla wyjeżdżających na Słowację

Ubezpieczenie turystyczne
Zdaniem specjalistów rankomat.pl Minimalne polecane sumy ubezpieczenia:
 • dla ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) – 30 000 EURO,
 • dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 20 000 EURO.
Pomocne wskazówki ze strony MSZ dotyczące Słowacji
 • Podróżującym na Słowację zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty pomocy medycznej, udzielonej w prywatnych szpitalach i klinikach oraz koszty transportu medycznego.
 • Słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe (Horska zachranna služba) pobiera opłaty za przeprowadzane akcje ratownicze. Opłatom podlega techniczna strona akcji ratowniczej tj. przybycie ratowników na miejsce wypadku, użycie skutera śnieżnego, samochodu lub helikoptera.
 • Natomiast pomoc medyczna jest w tych przypadkach udzielana bezpłatnie. Koszty pomocy ponoszą także narciarze, jeżeli odnieśli obrażenia poza wyznaczonymi trasami narciarskimi.
 • Pokrycie kosztów akcji poszukiwawczych i ratowniczych gwarantują tylko specjalistyczne ubezpieczenia wykupione w polskich lub słowackich firmach ubezpieczeniowych, które obejmują turystykę górską, wspinaczkę, alpinizm itp.
 • Uzyskanie bezpłatnej pomocy medycznej wymaga przedłożenia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. (źródło: Polak Za Granicą )
Słowacka służba zdrowia
Odpowiednik NFZ Pięć towarzystw ubezpieczeń zdrowotnych (Zdravotna Poistovna)
Leczenie z EKUZ – opłaty Lekarz pierwszego kontaktu Bezpłatne
Szpital Za wizytę w pogotowiu – 1,99 EURO. Jeżeli okaże się, że konieczne jest pozostanie w szpitalu, opłata nie jest pobierana.
Pomoc w górach Należy pokryć 100 % kosztów.
Transport medyczny do Polski Należy pokryć 100 % kosztów.
Samochodem w Słowacji– informacje dla kierowców
Wyposażenie obowiązkowe w samochodzie
 • kamizelki odblaskowe w pojeździe, ale nie w bagażniku
 • komplet zapasowych żarówek
 • komplet bezpieczników
 • trójkąt ostrzegawczy
 • apteczka
 • koło zapasowe
 • podnośnik, klucze do demontażu kół i linka holownicza

Więcej o wyposażeniu obowiązkowym napisaliśmy w artykule ABC autem za granicę.

Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych.
 • na autostradach do 130 km/godz.
 • na drogach szybkiego ruchu do 90 km/godz.
 • na pozostałych drogach do 90 km/godz.
 • w terenie zabudowanym do 50 km/godz.
Dla aktywnych
Popularne sposoby aktywnego wypoczynku
 • Narty
 • Wędrówki górskie
Ważne numery telefonów
Pogotowie Ratunkowe – 155
Straż Pożarna – 150
Policja – 158
Telefon alarmowy: 112
Pomoc drogowa: 07 154Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bratysławie

ul. Paulínyho 7, 81491 Bratysława, Słowacja

telefon: +421 2 5949 0211
faks: +421 2 5441 3193
e-mail: bratyslawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.gov.pl/web/slowacja/ambasada

Przydatne strony internetowe
Ostrzeżenia i informacje ogólne Strona MSZ www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Służba zdrowia Strona NFZ www.ekuz.nfz.gov.pl/
Dla kierowców Strona Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego www.pbd.org.pl/polski-kierowca-za-granica-czyli-jak-bezpiecznie-podrzowac-po-europie/
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Pogoda Aktualna prognoza pogody https://pogoda.interia.pl/miasta-europa-slowacja,ctId,181

Koszty leczenia, czyli czego nie pokryje karta EKUZ?

Na terenie Słowacji w razie problemów ze zdrowiem możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), aczkolwiek trzeba pamiętać, że nie refunduje ona wszystkich usług medycznych, a jedynie te niezbędne i konieczne do ratowania zdrowia i życia. Za co zapłacimy na Słowacji? Możemy zostać pociągnięci do płatności za materiały wykorzystane w trakcie leczenia stomatologicznego.

Za wizytę w pogotowiu pobierana jest opłata w wysokości 1,99 EUR. W przypadku hospitalizacji koszty pobytu musi pokryć osoba towarzysząca pacjentowi – jest to opłata w wysokości 3,32 EUR za dzień.

Należy zapłacić także opłatę 0,17 EUR za wystawienie recepty. Leczenie prywatne oraz transport powrotny do kraju są w 100% pokrywane przez pacjenta. Na Słowacji z własnej kieszeni płacimy również za koszty ratownictwa.

Tamtejszy odpowiednik GOPR-u, czyli Horská Záchranná Služba pobiera opłaty za akcje poszukiwawcze w górach oraz transport śmigłowcem (są to sumy idące w tysiące euro).

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację – jak je dobrze wybrać?

Jak widać – polisa turystyczna na Słowacji może się bardzo przydać, niezależnie od charakteru planowanego wyjazdu. Po co płacić za nierefundowane usługi medyczne i ratownicze z własnej kieszeni, skoro można zainwestować o wiele, wiele tańsze ubezpieczenie? Podpowiemy, jak je wybrać, na co zwrócić uwagę oraz jak dobrać odpowiednie elementy polisy.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne na Słowację

Po pierwsze koszty leczenia

Koszty leczenia to najważniejszy element ubezpieczenia. Planując wyjazd na Słowację, powinniśmy zainwestować w polisę z kosztami leczenia opiewającymi na sumę gwarantowana przynajmniej na 20 000 – 30 000 euro. To taki minimalny, ale bezpieczny zakres.

Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie opłaty medyczne i ratownicze w ramach polisy do wysokości wybranej sumy gwarantowanej. Warto więc zadbać, by była ona odpowiednio dopasowana.

W ramach kosztów leczenia można liczyć także na usługę Assistance, czyli telefoniczne wsparcie Centrum Alarmowego, organizującego wszystkie usługi i wszelką pomoc podczas pobytu za granicą.

Pamiętaj o NNW i OC, ubezpiecz bagaż

Drugim elementem polisy, który koniecznie trzeba mieć jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które jest wsparciem finansowym dla nas – jeśli na skutek jakiegoś zdarzenia ucierpi nasze zdrowie, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam stosowne do urazu odszkodowanie (wyznaczony procent z sumy gwarantowanej, do wyboru jest wiele wariantów) rekompensując nam poniesione straty, ból i dyskomfort.

Warto w polisie zawrzeć również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – to z kolei jest zabezpieczenie na wypadek poszkodowania osób trzecich. W razie zasądzenia odszkodowania, które musimy opłacić, ubezpieczyciel pokryje wszystkie stosowne koszty.

Nie można zapomnieć też o ochronie bagażu od zniszczenia, zgubienia bądź kradzieży (w razie tych wydarzeń zostanie nam wypłacone odszkodowanie częściowo pokrywające wartość utraconych rzeczy osobistych).

Dodatki do polisy

Osoby, które wyjazd na Słowację będą łączyć z aktywnością fizyczną, np. wędrówkami po górach, uprawianiem sportów uznawanych za ekstremalne bądź podwyższonego ryzyka powinny rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową, opłacając stosowną zwyżkę.

Warto pomyśleć też w takim przypadku o ubezpieczeniu sprzętu sportowego oraz kosztach ratownictwa (niezbędne w przypadku wycieczek górskich, pokryją opłaty związane z akcjami ratowniczymi oraz transport śmigłowcem służb ratunkowych).

Rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej wymagane jest również od osób cierpiących na choroby przewlekłe (np. na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze).

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Słowację? Porównujemy ceny i zakresy

W Polsce mamy jedne z najtańszych ubezpieczeń turystycznych w Europie. Koszt polisy jest naprawdę niewielki i zależy od wielu czynników – ciężko podać jedną uśrednioną kwotę. Ostateczna suma będzie zależała od charakteru wyjazdu, długości pobytu, liczby ubezpieczonych osób, wybranych rozszerzeń, konkretnego pakietu, dodatkowych elementów oraz oferty danego towarzystwa.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Słowacji można znaleźć od 2,54 zł za dzień ochrony. Zakres i koszt polisy najlepiej dopasować samodzielnie, według własnych potrzeb, wymogów i możliwości finansowych. Pomoże w tym nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Poniżej prezentujemy kilka szacunkowych wyliczeń dokonanych za pośrednictwem naszej porównywarki:

 • Ubezpieczenie dla jednej osoby na tygodniowy wyjazd na Słowację połączony ze wspinaczką wysokogórską:

Cena: 89,04 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu sportowego, 209 sportów objętych polisą, w tym wspinaczki wysokogórskie

 • Ubezpieczenie dla pary planującej długi weekend (4 dni) w Bratysławie:

Cena: 20,36 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

 • Ubezpieczenie turystyczne na Słowację dla czteroosobowej rodziny (dwoje osób dorosłych, dwójka dzieci) na 9-dniowy pobyt:

Cena: 95,43 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu, OC

Pamiętajmy, że są to tylko propozycje ubezpieczenia. Każdy sam powinien wyliczyć swój własny zakres, dopasować go do tego, gdzie się wyjeżdża i w jakim celu.

Wybraną polisę można zakupić online – dokumenty otrzyma się na maila w ciągu 15 minut. Wystarczy wydrukować ubezpieczenie i już można zacząć bezpieczne podróżowanie po Słowacji!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania