Wakacje za miedzą, czyli jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Słowację?

Porównaj ubezpieczenia ››
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Słowację? Podpowidamy
Porównaj ubezpieczenia ››

Ten niewielki kraj tuż za naszą południową granicą ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Malownicze górskie pejzaże, gorące źródła, winnice, piękne jeziora i doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych czy pełna atrakcji Bratysława. To tylko wycinek tego, co można tam zobaczyć. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Słowację.

Aż 18 ze słowackich miast uzyskało status miejskich rezerwatów zabytków. Miłośnicy architektury mają z czego wybierać. Na pewno warto zobaczyć wspomnianą już Bratysławę, ale na uwagę zasługują również Koszyce, Levoča czy Bardejov. Słowacja to jednak przede wszystkim góry – pomysłów na wędrówki po Tatrach z pewnością nie zabraknie. Na brak atrakcji nie będą mogli narzekać fani wspinaczki skałkowej i wysokogórskiej. Na Słowacji znajduje się też wiele zamków i ruin dawnych budowli pochodzących z różnych epok historycznych. Z pewnością warto zwiedzić dwa dawne miasta górnicze – Banską Bystricę i Banską Štiavnicę.

Słowacja ma także bogatą ofertę kulturalną. Między innymi w maju organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Duchów i Straszydeł w Bojnicach, w sierpniu koniecznie trzeba wybrać się na Dni Janosikowe do Trchovej – miejscowości, w której urodził się Janosik. Spragnieni relaksu i bliskości natury powinni wybrać się nad Zemplinská Širava, sztuczny zbiornik leżący na nizinie wschodniosłowackiej (można leniuchować na malowniczej plaży, racząc się winem z pobliskich winnic lub uprawiać wszelkie sporty wodne).

Uwaga na Janosika, czyli zagrożenia na Słowacji

Wybierz ubezpieczenie turystyczne na Słowację w 5 minut

Słowacja jest krajem o poziomie bezpieczeństwa zbliżonym do polskiego. Nie ma specjalnego zagrożenia przestępczością czy zamachami. W większych miastach i ośrodkach turystycznych, zwłaszcza w środkach komunikacji publicznej lepiej uważać na kieszonkowców. Nie warto wybierać się do biedniejszych i podejrzanych dzielnic, zwłaszcza po zmroku. Szczególną ostrożność trzeba zachować podczas wypraw w góry. Warto też pamiętać o tym, że szlaki górskie powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte dla turystów.

Koszty leczenia, czyli czego nie pokryje EKUZ

Na terenie Słowacji w razie problemów ze zdrowiem możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), aczkolwiek trzeba pamiętać, że nie refunduje ona wszystkich usług medycznych, a jedynie te niezbędne i konieczne do ratowania zdrowia i życia. Za co zapłacimy na Słowacji? Możemy zostać pociągnięci do płatności za materiały wykorzystane w trakcie leczenia stomatologicznego. Za wizytę w pogotowiu pobierana jest opłata w wysokości 1,99 EUR. W przypadku hospitalizacji koszty pobytu musi pokryć osoba towarzysząca pacjentowi – jest to opłata w wysokości 3,32 EUR za dzień. Należy zapłacić także opłatę 0,17 EUR za wystawienie recepty. Leczenie prywatne oraz transport powrotny do kraju są w 100% pokrywane przez pacjenta. Na Słowacji z własnej kieszeni płacimy również za koszty ratownictwa. Tamtejszy odpowiednik GOPR-u, czyli Horská Záchranná Služba pobiera opłaty za akcje poszukiwawcze w górach oraz transport śmigłowcem (są to sumy idące w tysiące euro).

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację – jak je dobrze wybrać?

Polisa na wakacje, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Słowację?

Jak widać – polisa turystyczna na Słowacji może się bardzo przydać, niezależnie od charakteru planowanego wyjazdu. Po co płacić za nierefundowane usługi medyczne i ratownicze z własnej kieszeni, skoro można zainwestować o wiele, wiele tańsze ubezpieczenie? Podpowiemy, jak je wybrać, na co zwrócić uwagę oraz jak dobrać odpowiednie elementy polisy.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne na Słowację››

Po pierwsze koszty leczenia

Koszty leczenia to najważniejszy element ubezpieczenia. Planując wyjazd na Słowację, powinniśmy zainwestować w polisę z kosztami leczenia opiewającymi na sumę gwarantowana przynajmniej na 20 000 – 30 000 euro. To taki minimalny, ale bezpieczny zakres. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie opłaty medyczne i ratownicze w ramach polisy do wysokości wybranej sumy gwarantowanej. Warto więc zadbać, by była ona odpowiednio dopasowana. W ramach kosztów leczenia można liczyć także na usługę Assistance, czyli telefoniczne wsparcie Centrum Alarmowego, organizującego wszystkie usługi i wszelką pomoc podczas pobytu za granicą.

Pamiętaj o NNW i OC, ubezpiecz bagaż

Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie turystyczne na Słowację?

Drugim elementem polisy, który koniecznie trzeba mieć jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które jest wsparciem finansowym dla nas – jeśli na skutek jakiegoś zdarzenia ucierpi nasze zdrowie, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam stosowne do urazu odszkodowanie (wyznaczony procent z sumy gwarantowanej, do wyboru jest wiele wariantów) rekompensując nam poniesione straty, ból i dyskomfort. Warto w polisie zawrzeć również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – to z kolei jest zabezpieczenie na wypadek poszkodowania osób trzecich. W razie zasądzenia odszkodowania, które musimy opłacić, ubezpieczyciel pokryje wszystkie stosowne koszty. Nie można zapomnieć też o ochronie bagażu od zniszczenia, zgubienia bądź kradzieży (w razie tych wydarzeń zostanie nam wypłacone odszkodowanie częściowo pokrywające wartość utraconych rzeczy osobistych).

Dodatki do polisy

Osoby, które wyjazd na Słowację będą łączyć z aktywnością fizyczną, np. wędrówkami po górach, uprawianiem sportów uznawanych za ekstremalne bądź podwyższonego ryzyka powinny rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową, opłacając stosowną zwyżkę. Warto pomyśleć też w takim przypadku o ubezpieczeniu sprzętu sportowego oraz kosztach ratownictwa (niezbędne w przypadku wycieczek górskich, pokryją opłaty związane z akcjami ratowniczymi oraz transport śmigłowcem służb ratunkowych). Rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej wymagane jest również od osób cierpiących na choroby przewlekłe (np. na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze).

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Słowację? Porównujemy ceny i zakresy

Podpowiadamy, gdzie znaleźć ubezpieczenie turystyczne na Słowację

W Polsce mamy jedne z najtańszych ubezpieczeń turystycznych w Europie. Koszt polisy jest naprawdę niewielki i zależy od wielu czynników – ciężko podać jedną uśrednioną kwotę. Ostateczna suma będzie zależała od charakteru wyjazdu, długości pobytu. Liczby ubezpieczonych osób, wybranych rozszerzeń, konkretnego pakietu, dodatkowych elementów oraz oferty danego towarzystwa. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Słowacji można znaleźć od 2,54 zł za dzień ochrony. Zakres i koszt polisy najlepiej dopasować samodzielnie, według własnych potrzeb, wymogów i możliwości finansowych. Pomoże w tym nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Poniżej prezentujemy kilka szacunkowych wyliczeń dokonanych za pośrednictwem naszej porównywarki:

  • Ubezpieczenie dla jednej osoby na tygodniowy wyjazd na Słowację połączony ze wspinaczką wysokogórską:

Cena: 89,04 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu sportowego, 209 sportów objętych polisą, w tym wspinaczki wysokogórskie

  • Ubezpieczenie dla pary planującej długi weekend (4 dni) w Bratysławie:

Cena: 20,36 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

  • Ubezpieczenie turystyczne na Słowację dla czteroosobowej rodziny (dwoje osób dorosłych, dwójka dzieci) na 9-dniowy pobyt:

Cena: 95,43 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu, OC

Urlop na południu - znajdź ubezpieczenie turystyczne na Słowację

Pamiętajmy, że są to tylko propozycje ubezpieczenia. Każdy sam powinien wyliczyć swój własny zakres, dopasować go do tego, gdzie się wyjeżdża i w jakim celu. Wybraną polisę można zakupić online – dokumenty otrzyma się na maila w ciągu 15 minut. Wystarczy wydrukować ubezpieczenie i już można zacząć bezpieczne podróżowanie po Słowacji!

Wakacje za miedzą, czyli jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Słowację?
5 (100%) 1 głosów

Redakcja

Ubezpieczenie podróży od 2,27 zł dziennie
- porównaj 43 oferty ubezpieczeń turystycznych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o