Ubezpieczenie turystyczne do Szwecji

Redakcja
Udostępnij:
5

Szwecja kojarzy nam się z reniferami, łosiami, kołem podbiegunowym, liberalnym, szczęśliwym społeczeństwem i wyjazdami do pracy. Ale, żeby od razu jechać tam na wakacje? Okazuje się, że warto. Dzika przyroda, malownicze krajobrazy, sielankowe atmosfera urzekną każdego turystę. Sprawdź co warto zwiedzić, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie podróżne do Szwecji.

ubezpieczenie turystyczne w szwecji

Szwecja kojarzy nam się z reniferami, łosiami, kołem podbiegunowym, liberalnym, szczęśliwym społeczeństwem i wyjazdami do pracy. Ale, żeby od razu jechać tam na wakacje? Okazuje się, że warto. Dzika przyroda, malownicze krajobrazy, sielankowe atmosfera urzekną każdego turystę. Warto zobaczyć łosie biegające po ulicach, radośnie pasące się renifery, urokliwe jeziora i pełne zabytków miasta. Podpowiemy, co warto zwiedzić, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Szwecji.

Koniecznie trzeba udać się do Sztokholmu i zobaczyć między innymi Vasamuseet, czyli Muzeum Okrętu Waza, Skansen, czyli „Szwecję w miniaturce”, Pałac Królewski, rezydencję rodziny królewskiej na Drottningholm czy Storkyrkan (największy kościół w Sztokholmie). Warto wybrać się też do Goeteborg, Malmö i Lund. Szwecja to przede wszystkim piękna przyroda – lasy, góry, jeziora, pastwiska rozciągające się na terenie całego kraju. Na północy znajduje się Hotel Lodowy w Jukkasjärvi, w Laponii można pojeździć na nartach (sezon trwa tam cały rok). Miłośników oryginalnych sportów z pewnością zainteresują wyścigi psich zaprzęgów lub łowienie ryb w przeręblach.

Ciekawym pomysłem będzie rejs statkiem wzdłuż Archipelagu Sztokholmskiego, który ciągnie się 80 km na wschód od stolicy Szwecji i składa się na niego aż 24 000 wysp i wysepek. Nie można zapomnieć też o Gotlandii, zwanej Wsypą Wikingów, leżącej na Bałyku – znaleźć tam można ślady dawnych mieszkańców, ale i nieskażoną, dziewiczą przyrodę. Szwecja to kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od upodobań i preferencji.

Zagrożenia, czyli na co uważać w Szwecji

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Szwecji - jak je wybrać?

Szwecja, podobnie jak cała Skandynawia, należy do najbezpieczniejszych miejsc w Europie. Nie trzeba tam obawiać się kantów, rabunków czy oszustw….. Jedyne zagrożenie stanowi pogoda, zwłaszcza w górach, kapryśna i niesprzyjająca wędrówką. W dużych miastach i ośrodkach turystycznych może dochodzić do kradzieży kieszonkowców. Zdecydowanie lepiej unikać muzułmańskich dzielnic, zwłaszcza po zmroku. Poza tym – nic nam w Szwecji nie grozi.

Koszty leczenia w Szwecji

Na terenie Szwecji, jak w prawie każdym europejskim kraju, obowiązuje nas Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Warto jednak pamiętać, że nie refunduje ona wszystkich usług medycznych. I tak w Szwecji będziemy zobowiązani zapłacić za wizytę u specjalisty lub za pomoc w nagłym wypadku, może nas to wynieść od 150 do 500 koron szwedzkich, czyli od 66 zł do 220 zł (kosz takiej wizyt jest zależny od województwa i specjalności lekarza). Leczenie dzieci osób ubezpieczonych (do lat 20) jest bezpłatne. Częściowo (od 30% do 60%) trzeba zapłacić za leczenie stomatologiczne. Lekarstwa na receptę są płatne do kwoty 2,20 koron szwedzkich, pozostałe są częściowo refundowane. Za poradę ambulatoryjną udzieloną w szpitalu pacjent zobowiązany jest uiścić zryczałtowaną opłatę w wysokości ok. 250 koron szwedzkich (około 110 zł). Pobytu w szpitalu to dzienna stawka w wysokości 80 koron szwedzkich za dzień (około 35 zł). W 100% z własnej kieszeni zapłacimy za transport powrotny do kraju, koszty ratownictwa oraz za leczenie prywatne.

Ubezpieczenie turystyczne do Szwecji – jak wybrać najlepsze?

Podróż do Skandynawii, wybieramy ubezpieczenie turystyczne do Szwecji

Koszty leczenia w Szwecji mogą nas mocno uderzyć po kieszeni. Lepiej tego uniknąć i zainwestować w polisę turystyczną, która pokryje wszystkie koszty, których nie refunduje EKUZ. Ubezpieczenie, które gwarantuje pełną ochronę musi być odpowiednio dobrane oraz dopasowane zgodnie z oczekiwaniami osoby, które inwestuje w polisę oraz z charakterem podróży. Na co zatem zwrócić uwagę?

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Szwecji››

Koszty leczenia z odpowiednią sumą gwarantowaną

Na terenie Europy zaleca się, by suma gwarantowana kosztów leczenia nie była niższa na 20 000 euro. Taka kwota spokojnie powinna wystarczyć na ewentualne pokrycie leczenia, pobytu w szpitalu i transportu powrotnego do kraju. Warto sprawdzić, co ubezpieczyciel oferuje w ramach dodatku Assistance do kosztów leczenia. Osoby ze zdiagnozowanymi schorzeniami powinny zainwestować w rozszerzenie „choroby przewlekłe”.

NNW i OC + ubezpieczenie bagażu

ubezpieczenie turystyczne do Szwecji - jak znaleźć najlepsze?

Każda polisa turystyczna posiada również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które gwarantuje wypłatę odszkodowania finansowego w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Będzie to rekompensatą za poniesione straty, nieudane wakacje, ból i inne niedogodności wynikające z tytułu utraty zdrowia. Warto polisę rozszerzyć o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, które z kolei będzie zapewniało ewentualne odszkodowanie dla osób trzecich, które ucierpią na skutek naszej winy (np. utracą zdrowie lub mienie) i wniosą sprawę o zrekompensowanie tych strat, wówczas ubezpieczyciele pokryje te koszty właśnie w ramach OC. Dobra polia zapewnia także ochronę bagażu – w razie jego kradzieży, zniszczenia czy zgubienia otrzymamy odszkodowania pokrywające przyjemniej część wartości utraconych rzeczy.

Polisa dla aktywnych

Trzeba pamiętać również, że osoby planujące podczas podróży do Szwecji aktywności fizyczne, np. treking górski, wyścigi psich zaprzęgów, jazdę na nartach czy rejs statkiem powinny sprawdzić, czy wybrana przez nich polisa nie wymaga dodatkowego rozszerzenia. Dodatek do polisy muszą dokupić wszyscy, których sporty znajdują się na liście aktywności o podwyższonym ryzyku lub sportów ekstremalnych (takie spisy znajdują się w szczegółach każdego ubezpieczenia oraz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Warto zadbać tez o koszty ratownictwa oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Co z ubezpieczeniem od terroryzmu?

Sztokholm a ubezpieczenie turystyczne do Szwecji

W ostatnich latach zdarzało się, że w Szwecji dochodziło do zamachów terrorystycznych lub zamieszek na tle religijnym. Niektórzy ubezpieczyciele takie sytuacje traktują jako wyłączenie ochrony. Warto sprawdzić, czy otrzymamy pomoc w razie zamachu w ramach interesującej nas polisy – takie informacje standardowo znajdują się w OWU.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Szwecji? Sprawdzamy ceny

Polisa na podróż nie jest dużym wydatkiem – polskie ubezpieczenia są najtańsze w całej Europie. Warto więc w taką niedrogą ochroną zainwestować. Ubezpieczenie turystyczne do Szwecji można znaleźć już od 2,54 zł. Jednakże najlepiej dopasować polisę zgodnie ze swoimi potrzebami, chara terem podróży i możliwościami finansowymi. Pomoże w tym nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Poniżej przygotowaliśmy kilka przykładowych wyliczeń ce i zakresu, jakimi może się charakteryzować ubezpieczenie turystyczne do Szwecji.

  • Ubezpieczenie dla jednej osoby na tygodniowy wyjazd do Szwecji połączony z udziałem w wyścigach psich zaprzęgów:

Cena: 89,04 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu sportowego, 209 sportów objętych polisą, w tym jazda zaprzęgiem psim po śniegu

  • Ubezpieczenie dla pary planującej długi weekend (4 dni) w Sztokholmie:

Cena: 25,45 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

  • Ubezpieczenie turystyczne do Szwecji dla paczki znajomych (6 osób) na 9-dniowy pobyt:

Cena: 137,41 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Szwecji - sprawdzamy ceny

Nie można jednak traktować tych przykładowych jako wytycznych. Każdy powinien sam dopasować ubezpieczenie turystyczne zgodnie ze swoim potrzebami. Tylko taka dobrana polisa zagwarantuje pełną ochronę. Można ją zakupić online w ciągu 5 minut. Wystarczy wybrać ofertę, wypełnić podstawowe dane i opłacić składkę online. Dokument polisy otrzyma się na maila, można go wydrukować i ruszać w bezpieczną podróż po Szwecji!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania