Ubezpieczenie turystyczne do Czech – jaki wybrać najlepsze?

Redakcja
Udostępnij:
5

Planujesz wizytę u naszych południowych sąsiadów? Zobacz, co warto zwiedzić, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Czech.

Wybieramy ubezpieczenie turystyczne do Czech

Malownicza stolica, piękne góry, klimatyczne knajpki z najlepszym na świecie piwem… – to tylko mały ułamek tego, co czeka na nas w naszych południowych sąsiadów.  Zobaczymy zatem, co warto zobaczyć w tym niewielkim kraju, na co uważać i jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Czech.

Praga należy do najpopularniejszych stolic w Europie, zawdzięcza to licznym zabytkom i atrakcjom turystycznym.

Spacer po Starym Mieście, Most Karola w nocnej oprawie, gotycka Katedra św. Wita, słynne praskie ZOO czy Tańczący Dom – to tylko niektóre z nich.

Nie tylko Praga. Co warto zobaczyć w Czechach?

Warto odwiedzić też Karlowe Wary – najsłynniejsze uzdrowisko w Czechach, które polecane jest nie tylko pacjentom, ale i miłośnikom kąpieli w gorących źródłach czy spragnionym malowniczych widoków turystom. Godne uwagi są także inne czeskie miasta, jak np. Olomouc, Znojmo, Kroměříž, Czeskie Budziejowice czy Brno.

Grotołazi na pewno nie odpuszczą sobie Morawskiego Krasu, czyli zespołu wyjątkowych i tajemniczych jaskiń ciągnących się na północ od Brna.

Piękno przyrody w całej okazałości można podziwiać w czeskim Parku Narodowym Podyji, leżącym już przy granicy z Austrią, otoczonym lasami, winoroślami i zamkami rozlokowanymi po obu stronach granicy. Ciekawostką na pewno jest fakt, że przy wielu czeskich zamkach organizowane są różne festiwale i pokazy.

Wszelkiej maści miłośnikom trekkingu, spacerowiczom i rowerzystom polecamy Czeski Raj, czyli region turystyczny leżący wzdłuż miast Turnov, Semily, Nová Pakai Mladá Boleslav.

Niejednego zachwycą znajdujące się tam całe miasta skalne, doliny, rzeki i zamki otoczone lasami. Taką wycieczkę warto zakończyć przy kuflu czeskiego piwa, knedliczkach albo smażonym serze.

Poradnik dla wyjeżdżających do Czech

Ubezpieczenie turystyczne
Zdaniem specjalistów rankomat.pl Minimalne polecane sumy ubezpieczenia:
– dla ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) – 30 000 EURO,
– dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 20 000 EURO.
Pomocne wskazówki ze strony MSZ dotyczące Czech EKUZ uprawnia do korzystania wyłącznie z podstawowych usług medycznych i dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne np. w przypadku konieczności transportu medycznego (świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków). (źródło: Polak Za Granicą).
Czeska służba zdrowia
Odpowiednik NFZ Centrum Mezistátních Úhrad
Leczenie z EKUZ – opłaty Lekarz pierwszego kontaktu 30 Kč
Szpital 100 Kč /dzień
Pomoc w górach Należy pokryć 100% kosztów.
Transport medyczny do Polski Należy pokryć 100% ceny.
Samochodem w Czechach – informacje dla kierowców
Wyposażenie obowiązkowe w samochodzie
 • kamizelki odblaskowe w pojeździe (nie w bagażniku),
 • komplet zapasowych żarówek,
 • komplet bezpieczników,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka,
 • gaśnica,
 • klucz do kół,
 • podnośnik do auta i koło zapasowe  Więcej o wyposażeniu obowiązkowym napisaliśmy w ABC autem za granicę.
Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych
 • na autostradach do 130 km/godz.
 • na pozostałych drogach do 90 km/godz.
 • w terenie zabudowanym do 50 km/godz.
Dla aktywnych
Popularne sposoby aktywnego wypoczynku
 • Narty
 • Kolarstwo górskie
 • Wędrówki górskie
Ważne numery telefonów
Policja – 158
Straż Pożarna- 150
Pogotowie Ratunkowe – 155
Numer alarmowy – 112
Pomoc drogowa – 154Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej
Czechy, Praga, Valdštejnska 8, 118 01
Tel.: +420 257 099 500 Tel. dyżurny: +420 257 099 500 Faks: +420 257530399
praga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.praga.msz.gov.pl
Przydatne strony internetowe
Ostrzeżenia i informacje ogólne Strona MSZ www.gov.pl/web/dyplomacja/czechy
Służba zdrowia Strona NFZ www.ekuz.nfz.gov.pl
Dla kierowców Strona Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego www.pbd.org.pl/polski-kierowca-za-granica-czyli-jak-bezpiecznie-podrzowac-po-europie/
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Pogoda Aktualna prognoza pogody www.pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-czech,cId,128038

Rumcajs na prawej, czyli na co uważać w Czechach

Czechy, podobnie jak większość krajów europejskich, są bezpieczne. Jedynie warto uważać w większych miastach na kieszonkowców i unikać opuszczonych bądź podejrzanych miejsc.

Kierowcy powinni pamiętać, że od 2009 roku obowiązkowe jest posiadanie formularza na wypadek kolizji – jego brak może być równoznaczny z mandatem w wysokości 5000 koron czeskich (około 800 zł).

Wysokie mandaty wlepiane są także kierowcom nieposiadającym winietek.

Koszty leczenia w Czechach

Podobnie jak na terenie wszystkich państw należących do Unii Europejskiej oraz EFTY, tak i w Czechach posiadamy częściową opiekę medyczna w ramach EKUZ – nie zapłacimy za wizyty ambulatoryjne, porady lekarskie i transport sanitarny, o ile nasz przypadek zostanie zakwalifikowany jako nagły.

Niestety, za resztę usług medycznych należy zapłacić z własnej kieszeni. Przykładowo, leczenie stomatologiczne to koszt około 90 koron czeskich (około 15 zł), tyle samo będzie kosztował dzienny pobyt w szpitalu.

Leki wystawiane na receptę są refundowane tylko w części. Transport powrotny do kraju opłaca sam pacjent (a są to wysokie kwoty od kilku tysięcy euro w górę). Na terenie Czech obowiązkowe jest także ponoszenie kosztów ratownictwa.

Ubezpieczenie turystyczne do Czech – jak je wybrać?

Ochronę przed nieplanowanymi kosztami za granicą daje ubezpieczenie turystyczne. I wybierając się do Czech, warto w nie zainwestować – niezależnie od tego, czy planuje się tylko kilkudniowy czy dłuższy pobyt.

Za parę złotych zapewniamy ochronę swojego życia i zdrowia. A jak wybrać taką polisę na wyjazd? Podpowiemy, co powinno zawierać dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne do Czech.

Najważniejsze są koszty leczenia

To absolutnie obowiązkowy element każdej polisy. Zapewnia pokrycie wszystkich (także tych refundowanych w ramach EKUZ, jak i pozostałych) opłat związanych z leczeniem.

Pobyt w szpitalu, wizyty lekarskie, operacje, zabiegi, zakup leków, środków medycznych czy organizacja transportu powrotnego do kraju – to wszystko mieści się w ramach kosztów leczenia.

Te opłaty będą pokryte do wysokości sumy gwarantowanej ubezpieczenia. Na terenie Czech powinna ona wynosić przynajmniej 20 000 euro.

W ramach kosztów leczenia ubezpieczyciele często organizują pobyt bliskich osób na czas hospitalizacji ubezpieczonego, opiekę nad małoletnimi dziećmi czy przyjazd osoby towarzyszącej.

Warto dodać, że osoby które chorują przewlekle powinny zakupić stosowne rozszerzenie ochrony. W przeciwnym razie towarzystwo może nie pokryć kosztów leczenia związanych z pogorszeniem się stanu zdrowia.

Ochrona w razie wypadku

Nieszczęśliwe zdarzenia mogą dopaść nas wszędzie, także w podróży. Jednak ubezpieczenie turystyczne do Czech może zminimalizować ich skutki. Odszkodowanie w razie następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW), np. złamanej nogi, pobytu w szpitalu itp. będzie dla nas finansowym wsparciem i zrekompensuje poniesione straty.

OC w życiu prywatnym zapewni zabezpieczenie w razie spowodowania wypadku na osobie trzeciej – jeśli zostaniemy pozwani do sądu, ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone z ubezpieczenia przez towarzystwo.

Z kolei ochrona bagażu zagwarantuje nam pomoc i rekompensatę w razie kradzieży, zgubienia czy zniszczenia naszych rzeczy osobistych.

Pomoc dla aktywnych

Jeśli planujemy w czasie podróży do Czech uprawianie jakichś sportów bądź wędrówki po górach czy grotołażenie, warto zadbać o dobrze dopasowaną polisę.

Większość ubezpieczycieli określa, które aktywności są wysokiego ryzyka lub ekstremalne i wobec tego wymaga dokupienia specjalnego rozszerzenia ochrony.Warto ubezpieczyć też swój sprzęt sportowy.

Nie obejdzie się też bez kosztów ratownictwa – te jak już wspomnieliśmy, są na terenie Czech opłacane przez poszkodowanych. Zwiezienie ze szczytu góry i udzielenie pomocy przez ratowników górskich może nas kosztować od kilku tysięcy euro w górę.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Czech? Sprawdzamy i porównujemy ceny

Przeanalizowaliśmy, co powinna zawierać dobra polisa, teraz czas odpowiedzieć na pytanie, ile takowa będzie nas kosztować. To oczywiście zależy od wielu czynników:

 • wybranego pakietu,
 • długości wyjazdu,
 • charakteru podróży,
 • dodatkowych aktywności i wybranych rozszerzeń,
 • a nawet od naszego wieku i liczby wyjeżdżających z nami osób.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Czech można znaleźć już od 2,5 zł dziennie. Jednak tak naprawdę każdy sam powinien dopasować polisę do swoich potrzeb i preferencji.

W tym pomoże nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych wyliczeń wykonanych za jego pośrednictwem.

 • Ubezpieczenie dla jednej osoby na tygodniowy wyjazd do Czech połączony w wyjściem w góry i grotołażeniem:

Cena: 101,78 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu sportowego, 209 sportów objętych polisą, w tym trekking górski i speleologia (grotołażenie)

 • Ubezpieczenie dla pary planującej długi weekend (4 dni) w Pradze:

Cena: 20,56 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

 • Ubezpieczenie turystyczne do Czech dla czteroosobowej rodziny (dwoje osób dorosłych, dwójka dzieci) na 9-dniowy pobyt:

Cena: 96,38 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu, OC

***

To oczywiście tylko szacunkowe wyliczenia – nie można traktować ich jako wzoru. Każdy sam powinien wyliczyć najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Czech dla siebie i dopasować je pod kątem własnej podróży i własnych wymagań.

Tylko taka ochrona będzie pełna i zagwarantuje spokojny odpoczynek i zwiedzanie.

Wybierz polisę w naszym kalkulatorze ubezpieczeń, zakup ją w 5 minut, wydrukuj i zabierz w podróż. Zwiedzaj krainę wojaka Szwejka i Rumcajsa z ubezpieczeniem turystycznym w kieszeni!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania