Planujesz podróż? Nie zapomnij o formalnościach. Koniecznie zadbaj o posiadanie karty EKUZ. Nie obejdzie się także bez dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Porównasz je w naszym kalkulatorze.
Porównaj ubezpieczenie turystyczne ››
EKUZ to bardzo pożyteczny dokument, koniecznie trzeba zabrać go ze sobą za granicę. Warto jednak mieć świadomość, że nie rozwiązuje on wszystkich naszych problemów – czytaj: nie refunduje wszystkich kosztów leczenia. Bardzo istotną wadą karty jest brak refundacji kosztów transportu powrotnego do Polski. Problemy ze zdrowiem, które dopadną nas za granicą, niestety – czasem nie kończą się szybko. Konieczna jest kontynuacją leczenia w kraju, do którego można udać się jedynie transportem sanitarnym. NFZ takich kosztów nie pokryje w ramach EKUZ – trzeba zapłacić za nie samemu, chyba że posiada się dodatkowe ubezpieczenie turystyczne – co jest nawet rekomendowane przez Fundusz. Ubezpieczenie turystyczne to niewielka inwestycja, która pozwoli Ci zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim i sobie. I nie chodzi tu tylko o pokrycie nierefundowanych przez EKUZ kosztów leczenia, ale i o dodatkowe świadczenia gwarantowane w ramach polisy podróżnej. Można do nich zaliczyć ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), Assistance (wsparcie informacyjne i finansowe) czy OC w życiu prywatnym.
Polisa na podróż kontra EKUZ – na co można liczyć?
Przykładowe koszty leczenia a cena ubezpieczenia:
- Koszty pobytu w szpitalu i operacji w Dani: ok. 5 000 euro
- Koszt ubezpieczenia na 7 dni do Danii: 20 zł
Najważniejszych informacji o EKUZ dowiesz się z artykułu Pamiętaj o EKUZ. Pamiętaj, że EKUZ nie gwarantuje Ci takiej ochrony, jak dedykowana polisa turystyczna. Sprawdź jak tanio można kupić dobre ubezpieczenie turystyczne porównując ceny w naszym kalkulatorze z ofertami najlepszych ubezpieczycieli.