Mądry Polak przed podróżą. Wakacje 2017 a ubezpieczenia turystyczne

Redakcja
Udostępnij:
5

Lato już za nami, a my naładowani energią i świeżością wracamy do wytężonej pracy. Taaa…Też już tęsknicie za wakacjami? My bardzo! Dlatego na osłodę postanowiliśmy trochę podsumować tegoroczny sezon. Czy Chorwacja nadal jest najczęściej ubezpieczanym kierunkiem? Jak podróżowaliśmy – w grupach, parach, czy w pojedynkę? Ile kosztowała nas polisa? Na te i wiele innych pytań […]

Mądry Polak przed podróżą. Wakacje 2017 a ubezpieczenia turystyczne

Lato już za nami, a my naładowani energią i świeżością wracamy do wytężonej pracy. Taaa…Też już tęsknicie za wakacjami? My bardzo! Dlatego na osłodę postanowiliśmy trochę podsumować tegoroczny sezon. Czy Chorwacja nadal jest najczęściej ubezpieczanym kierunkiem? Jak podróżowaliśmy – w grupach, parach, czy w pojedynkę? Ile kosztowała nas polisa? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w podsumowaniu wakacji 2017 na podstawie danych z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Europa króluje, Chorwacja liderem

Niebezpieczna i niestabilna sytuacja w krajach basenu Morza Śródziemnego sprawiła, że w ostatnich latach na wakacje do Egiptu, Tunezji czy Turcji wybiera się niewielki odsetek podróżujących. Tak było w tym roku. Większość naszych rodaków wybiera bezpieczne i sprawdzone kierunki europejskie.

Największą popularnością wśród kupujących ubezpieczenia w naszej porównywarce cieszyła się Chorwacja – aż 21,45% naszych klientów wyjeżdżało właśnie tam. Na podium znalazły się także Włochy (10,64%) oraz Hiszpania (6,67%).

W 20 najpopularniejszych kierunków wakacyjnych znalazło się tylko jedno pozaeuropejskie państwo – Stany Zjednoczone – 3,97% kupujących ubezpieczenie podróżowało na kontynent amerykański. Wśród pozostałych państw znalazły się kolejno:

 • Grecja,
 • Słowacja,
 • Niemcy,
 • Węgry,
 • Wielka Brytania,
 • Bułgaria,
 • Ukraina,
 • Francja,
 • Portugalia,
 • Czechy,
 • Czarnogóra,
 • Albania,
 • Norwegia,
 • Austria,
 • Malta.

Mazowieckie ubezpiecza się chętniej

Sprawdziliśmy także, jak rozkładał się zakup ubezpieczenia na poszczególne województwa. Okazuje się, że najwięcej klientów kupujących polisy zamieszkuje województwo mazowieckie (24,43%). Wygląda na to, że mieszkańcy stolicy i okolic najwięcej podróżują i są najbardziej świadomi zagrożeń, jakie mogą czyhać na nich w podróży. Lidera tego zestawienia próbuje gonić województwo śląskie (14,59%) oraz małopolskie (11,80%). Najmniej chętni do ubezpieczenia swoich wyjazdów są mieszkańcy województwa świętokrzyskiego (1,25%) i podlaskiego (1,53%).

Polisa dla singla

Okazuje się, że o ubezpieczenie turystyczne najbardziej dbają osoby wyjeżdżające w pojedynkę. Aż 30,27% osób kupujących polisę w sezonie wakacyjnym ubezpieczało tylko siebie. Lato to oczywiście czas rodzinnych wakacji – 27,46% kupionych ubezpieczeń chroniło dwie osoby pełnoletnie oraz przynajmniej jedno dziecko. 26,56% polis dedykowanych było parom, czyli dwójce osób pełnoletnich. Najrzadziej kupowane były ubezpieczenia dla grup (czyli dla minimum trzech osób bez dzieci) – stanowiły one zaledwie 5,80% wszystkich polis. Może wynikać to z tego, że w grupie każdy sam dba o swoją ochronę, decydując się na indywidualny zakup ubezpieczenia.

Polacy lubią klasyczne urlopy

W sezonie wakacyjnym najczęściej decydowaliśmy się na wyjazd od 8 do 14 dni. Polisę na ten okres zakupiła prawie połowa naszych klientów – aż 48,50%! Okazuje się, że najchętniej wybieramy się na wyjazdy, które odpowiadają długości typowego urlopu, wykorzystujemy wolne od pracy do pełna. Rzadziej wybieramy się na dużo dłuższe wyprawy – od 15 do 30 dni – polisę w tym przedziale czasowym zakupiło 21,84% naszych klientów. Podczas wakacji zdecydowanie rzadziej decydujemy się na krótsze wypady: ubezpieczenia na 4-7 dni zakupiło 18,73% wyjeżdżających, a na 3-dniowe wyjazdy jeszcze mniej – bo zaledwie 7,90%. Powyżej 31 dni polisę kupiło 3,03%, ale można wnioskować, że w tej grupie prym wiodły osoby wyjeżdżające do pracy sezonowej.

Średnia cena ubezpieczenia w sezonie wakacyjnym 2017

W tegoroczne wakacje ubezpieczenie turystyczne średnio kosztowało 4,59 zł/dzień. Warto jednak pamiętać, że na jego ostateczną cenę wpływa wiele czynników, między innymi kraj i cel wyjazdu. Najtańsze ubezpieczenia dotyczyły najdłuższych wyjazdów – im dłuższy okres ochrony, tym tańsze ubezpieczenie. I tak średnia dzienna cena ubezpieczenia dla jednej osoby pełnoletniej w zależności od długości wyjazdu wahała się od 3,40 zł (powyżej 31 dni) do 5,47 zł (do 3 dni) za dzień. Osoby wyjeżdżające w okresach od 4 do 30 dni płaciły średnio 4,39 zł za jeden dzień ochrony ubezpieczeniowej. Najwięcej za ubezpieczenie musiały zapłacić osoby ubezpieczające się w pojedynkę – aż 4.47 za dzień. Najbardziej opłacały się polisy rodzinne – pary z co najmniej jednym dzieckiem płaciły średnio za ubezpieczenie 3,24 zł za dzień.

Wakacje, znów będą wakacje…..

Z powyższych danych można wysnuć jeden wniosek: coraz więcej Polaków decyduje się na ubezpieczenie swojej podróży i coraz więcej osób robi to świadomie. Tym optymistycznym akcentem kończymy podsumowanie tegorocznego sezonu wakacyjnego. A w oczekiwaniu na kolejne lato zapraszamy do naszego Poradnika Turysty, gdzie jak zawsze będziemy inspirować do bezpiecznych i ciekawych podróży przez cały rok, nie tylko w wakacje.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania