Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Tunezji?

Redakcja
Udostępnij:
5

W 2019 roku Tunezję odwiedziło prawie 9,5 mln turystów, a wśród Polaków to szósty najchętniej wybierany kierunek wakacyjny. Sprawdzamy jakie są najciekawsze atrakcje w tym kraju, a także podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Tunezji?

W 2019 roku Tunezję odwiedziło prawie 9,5 mln turystów, a wśród Polaków to szósty najchętniej wybierany kierunek wakacyjny. Sprawdzamy jakie są najciekawsze atrakcje w tym kraju, a także podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne

Tunezja znana jest z na świecie ze złotych plaż, wyjątkowych zabytków, ale przede wszystkim z doskonałej pogody i niskich cen usług. Wśród najpopularniejszych kurortów w tym kraju można wymienić m.in. Hammamet, Tunis, Sousse, Monasti i Dżerbę. W okresie wakacyjnym średnia temperatura powietrza na tunezyjskim wybrzeżu Morza Śródziemnego to 27 stopni Celsjusza, a wody 25 stopni Celsjusza. Na sprzyjającą aurę liczyć można jednak przez większość roku. 

Tunis – różnorodna stolica 

Stolica Tunezji na pierwszy rzut oka przypomina miasta europejskie. Zobaczyć tam można wysokie wieżowce, czyste ulice i zadbane zabytki. Zwiedzając Tunis, warto w pierwszej kolejności wybrać się do Sidi Bou Said. Dawniej miasteczko, a dziś dzielnica tunezyjskiej stolicy, słynie z pięknych białych domów z niebieskimi okiennicami, romantycznych alejek i kolorowych ogrodów. W XIX wieku było to popularne miejsce letniskowe francuskich artystów: słynnych malarzy i pisarzy. Dziś to romantyczne miejsce pełne kafejek i przechadzających się turystów. 

Nie zapomnijmy też odwiedzić Medinę – starą arabską dzielnicę, której architektura w znacznym stopniu różni się od reszty miasta. Gdy przemierzymy już wąskie uliczki i kupieckie suki,  dotrzemy do Pałacu Dar Othoman, meczetu oliwnego Az-Zajtuna.

Gdy jednak zbrzydnie nam już miejski zgiełk, warto udać się w podróż do położonych niecałe 20 km od Tunisu ruin Kartaginy. Starożytne miasto zostało zrównane z ziemią przez Rzymian, by później zostać odbudowane za czasów Cezara. Znajdziemy tam więc zarówno ruiny rzymskich budowli, jak i fundamenty punickiej metropolii. Podczas wycieczki powinniśmy odwiedzić Termy Antoniusza – jedne z największych na świecie w czasach antycznych. Natomiast na Wzgórzu Byrsa znajduje się Muzeum Kartaginy, które najlepiej zwiedzać z profesjonalnym przewodnikiem. 

Dżerba – wyspa Odyseusz

Położona na południu tunezyjskiego wybrzeża wyspa Dżerba, w mitologi zwana też wyspą Lotofangów, to jeden z najczęściej wybieranych przez turystów kurortów w tym kraju. To miejsce idealne miejsce zarówno jeśli chodzi o wypoczynek, jak i wycieczki krajoznawcze. Znaleźć tam można jedne z najpiękniejszych plaż w Tunezji i suchy stepowy klimat sprawia, że nawet zimą temperatury potrafią dochodzić tam do 20 stopni Celsjusza. Latem natomiast należy przygotować się na prawdziwe upały. W lipcu i sierpniu średnie temperatury w ciągu dnia wahają się tam od 35 do nawet 40 stopni Celsjusza. 

Największymi atrakcjami pod względem rekreacji są tam 9-kilometrowa plaża Sidi Mahres, a także park rozrywki Djerba Explore, w którym znajduje się muzeum kultury arabskiej, tradycyjna wioska rzemieślnicza, oraz park krokodyli, w którym zobaczyć można aż 400 gadów!

W miejscowości Ar-Rijad, niedaleko stolicy regionu (Houmt Souk) znajduje się jedna z najbardziej znanych synagog na świecie: Al-Ghirba. Według legendy w mury świątyni wmurowano kamień ze Świątyni Salomona. W synagodze znajduje się też jedna z najstarszych Tor, dlatego co roku do Dżerby ściągają tłumy Żydów. 

Amfiteatr w Al-Dżam

To trzeci co do wielkości tego typu obiekt na świecie (zaraz po amfiteatrach w Rzymie i Kapui). Dziś przylega do niego niewielkie miasteczko Al-Dżam, jednak kiedyś znajdowało się tam ogromne – jak na ówczesne czasy – 100-tysięczne miasto. Sam amfiteatr doceniany był nieraz przez filmowców. To właśnie tam nagrywano sceny do “Żywotu Briana”, “Quo Vadis”, a także “Gladiatora”. 

Teraz amfiteatr stanowi punkt obowiązkowy większości objazdowych wycieczek po Tunezji. Budowlę można obejrzeć zarówno z areny, jak i z trybun. Za to latem odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej. 

Oazy i kaniony

Znudzeni plażowaniem powinni udać się do Tozeur. Miasto to zbudowano na pustyni, tuż obok ogromnej oazy wypełnionej tysiącami palm. Za to w górach, kilkadziesiąt kilometrów od miasta znajdują się dwie niezwykłe oazy. 

U podnóża góry Jebel El Negub odnajdziemy Oazę Szabika. Niezwykle bujna roślinność wyrastająca ze skalistego podłoża, wodospady i błękitne jezioro – nic dziwnego, że to miejsce przyciąga tylu turystów. Na szczęście, oazę możemy zobaczyć także wiosną, kiedy to z pewnością unikniemy tłumów. 

Natomiast Oaza Temerza to największa i najstarsza oaza w Tunezji. W latach sześćdziesiątych znajdujące się tam miasteczko zostało zniszczone przez powódź. Temerzę podzieloną więc na dwie części. Na brzegu rzeki znajduje się turystyczna infrastruktura: hotele, kawiarnie i sklepy. Tymczasem stare miasteczko pozostawiono w nietkniętej formie. Dziś często nazywane miastem duchów, jest szczególną tunezyjską atrakcją. 

Bezpieczeństwo i wiza – na co uważać w Tunezji?

Polskie MZS nie odradza zupełnie wyjazdów do Tunezji, jednak zaleca zachowanie szczególnej ostrożności. Z jednej strony w ciągu ostatnich kilku lat w Tunezji nie wydarzył się atak terrorystyczny wycelowany w turystów, a władze Tunezji podejmują zdecydowane działania, żeby takim wypadkom zapobiegać (co może się cechować wzmożoną aktywnością policji w tłocznych miejscach). Należy pamiętać jednak, że podobnie jak w Egipcie stan zagrożenia terrorystycznego obowiązuje w całym kraju. 

Całkowicie odradza się natomiast podróże na pogranicze tunezyjsko-algierskie, do Parków Narodowych Jebel Chambi i Jebel Mgilla, na pogranicze tunezyjsko-libijskie, a także na pustynię w południowej części kraju, oprócz miejscowości turystycznych takich jak Tozeur, Nafta, Douz, Matmata oraz Tatawin.

Dla Polaków wyjeżdżających w celach turystycznych na nie więcej niż 90 dni obowiązek wizowy został zniesiony (ale obowiązuje on już np. dla obywateli Ukrainy). Jeśli zaś chodzi o języki, dzięki którym porozumiemy się na miejscu, najpopularniejsze są arabski i francuski, jednak większość osób pracujących z turystami zna przynajmniej podstawy angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. 

Koszty leczenia w Tunezji

Koszty leczenia w Tunezji być może nie są tak przytłaczające jak w USA, Kanadzie albo Australii, ale mimo to trzeba pamiętać, że bez odpowiedniego ubezpieczenia, pomoc medyczna może nas dużo kosztować. Cena za zwykłą wizytę u lekarza pierwszego kontaktu to ok. 70 zł.

Tyle samo zapłacimy za dobę w szpitalu prywatnym. Jednak szukając wyższego standardu, możemy chcieć skorzystać z prywatnej służby zdrowia, a tam doba hospitalizacji wyniesie nas przynajmniej 250 zł. Pamiętajmy też, że w Tunezji nie respektuje się Europejskiej Karty Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ). 

Jak wybrać ubezpieczenie do Tunezji?

Wybierając ubezpieczenie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia, która powinna wynosić przynajmniej 60 tys. euro. (ok. 270 tys. zł). Zwróćmy też, aby polisa w wysokim stopniu rekompensowała wydatki związane z ratownictwem medycznym, a także w całości pokrywała koszt ewentualnego transportu medycznego do kraju.

Do innych bardzo ważnych rozszerzeń należy także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Odszkodowanie wypłacane jest na podstawie procentowego uszczerbu na zdrowiu, dlatego im wyższa kwota widniejąca na polisie, na tym większy zwrot możemy liczyć.

Zadbajmy także, żeby ubezpieczenie zawierało usługę assistance, a także OC w życiu prywatnym, na wypadek wyrządzenia szkody osobie trzeciej lub jej mieniu. Dodatkowo warto ubezpieczyć także swój bagaż, ponieważ kradzieże kieszonkowe w miejscach turystycznych są w Tunezji niestety dość pospolite. Jeśli natomiast zamierzamy spędzać czas aktywnie (np. pływać na windsurfingu), pamiętajmy, że nasza polisa powinna obejmować sporty wysokiego ryzyka i OC sportowe. 

Wybierając polisę, możemy skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Dzięki zaprezentowanym tam zestawieniom z łatwością wybierzemy optymalną polisę w rozsądnej cenie. 

Najtańsza polisaOptymalna polisa
Suma gwarantowana ubezpieczenia 30 000 euro60 000 euro
Ratownictwo20 000 euro6 000 euro
Assistancewariant podstawowywariant podstawowy
Transport medyczny do wysokości sumy gwarantowanej (20 000 euro)bez ograniczeń
NNW3 300 euro10 000 euro
OC sportowebrak15 000 euro
Ubezpieczenie bagażu brak440 euro
OC w życiu prywatnymbrak30 000 euro
Cena polisy23,49 zł 52,12 zł
Co warto wiedzieć?
  1. Tunezja znana jest z na świecie ze złotych plaż, wyjątkowych zabytków, ale przede wszystkim z doskonałej pogody i niskich cen.
  2. Polskie MZS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku podróży do Tunezji.
  3. Cena za zwykłą wizytę u lekarza pierwszego kontaktu w Tunezji to ok. 70 zł. , a doba hospitalizacji to przynajmniej 250 zł.
  4. Dlatego warto mieć ze sobą polisę, która zapewni pokrycie kosztów leczenia na min. 60 000 euro. NNW, ratownictwo oraz OC.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania