Ubezpieczenie do Kanady

Anna Świątecka
Udostępnij:
5

Wyjazd do Kanady może być wymarzoną podróżą. Sprawdź jednak najpierw, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Kanady, na co zwrócić uwagę i co zwiedzić w tym pięknym kraju.

Kanada

Kanada to kraj Ameryki Północnej, który najczęściej przywodzi na myśl skojarzenia z liściem klonu i syropem klonowym. Skojarzenia te są zresztą bardzo słuszne, bowiem symbol klonu pojawia się zarówno na fladze kraju, godle, jak i  na monetach. Kanada to nie tylko świetnie rozwinięte państwo z ciekawą miejską infrastruktura, ale również idealne miejsce dla fanów przyrody ze względu na liczne zalesione obszary, górskie krajobrazy i największy system jezior na świecie. Nic więc dziwnego, że obok Stanów Zjednoczonych, to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów państw Północnej Ameryki.

Do każdej podróży należy się dobrze przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo, które zapewnić może jedynie dobrze dobrana polisa turystyczna. Wyjazd na inny kontynent to dla wielu prawdziwe wyzwanie, a do tego koszty leczenia w Kanadzie nie należą do niskich, dlatego ubezpieczenie do Kanady to konieczność, jeśli nie chcesz płacić kroci za zwykłą konsultację z lekarzem kilkuset złotych. Sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne, na co zwrócić uwagę i co zwiedzić w Kanadzie. To wszystko w poniższym artykule. 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Kanady?

Ubezpieczenie podróżne to polisa obejmująca okres wyjazdu, w którym umożliwia Ci ona  skorzystanie z pomocy obsługiwanej przez firmę ubezpieczeniową w zakresie ochrony zdrowia. Ubezpieczenie turystyczne nie jest tożsame z kartą EKUZ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest ważna tylko w państwie członkowskim Unii Europejskiej i/lub EFTA. Nawet w krajach europejskich EKUZ umożliwia korzystanie z opieki zdrowotnej tylko w zakresie refundacji w danym kraju. W przepisach wielu państw refundacja obejmuje tylko część kosztów leczenia (na przykład, za pobyt w szpitalu trzeba dopłacić część kwoty z własnej kieszeni). Kanada nie honoruje karty EKUZ (co zresztą jest dość oczywiste, gdyż nie leży ona w Europie). Jedynym sposobem ochrony przed dodatkowymi kosztami na wakacjach jest odpowiednio dostosowana polisa.

Nie wszystkie, ubezpieczenia turystyczne są skuteczne. To znaczy, że niektóre oferty nie zawierają pełnego zakresu ochrony. W związku z tym należy zwrócić uwagę, aby ubezpieczenie turystyczne zawierało przede wszystkim:

 • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (im więcej, tym lepiej),
 • pokrycie kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej, transportu zwłok do kraju,
 • OC – ochronę cywilną – (dzięki której otrzymasz m.in. wypłatę świadczenia, z którego pokryjesz wypłacenie odszkodowania osobie poszkodowanej, jeśli nieumyślnie spowodujesz wypadek),
 • NNW – ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • pakiet Assistance (podstawowy lub rozszerzony),
 • wypadek śmierci i zapewnienie transportu zwłok),
 • ochronę COVID-19,

O jakie elementy można rozszerzyć ubezpieczenie do Kanady?

Rozszerzenia polis mają na celu zapewnienie dodatkowej ochrony, dopasowanej do indywidualnych potrzeb podróżnego i jego wycieczki. Często podstawowe pakiety nie uwzględniają ryzyka związanego z uprawianiem sportów zimowych czy zdarzeń pod wpływem alkoholu. W konsekwencji brak personalizacji ubezpieczenia turystycznego może doprowadzić do odmowy wypłaty środków na leczenie ze względu na fakt, iż dane okoliczności nie zostały przewidziane w umowie. 

Najczęściej wybierane rozszerzenia to:

 • Rozszerzenie dotyczące zdarzeń alkoholowych (dodatkowa ochrona na wypadek indycentów, podczas których podróżny znajduje się pod wpływem alkoholu, bez względu na jego ilość; dzięki temu bezpieczny możesz czuć się zawsze, nawet jeśli nie zrezygnujesz się z alkoholu),
 • Ubezpieczenie narciarskie (dodatkowa ochrona na wyjazdy, podczas których uprawianiasz sporty zimowe).
 • Ubezpieczenie na ekstremalne sporty (rozszerzenie na wypadek incydentów, podczas których przewiduje się skrajnie ekstremalne aktywności jak np. bungee czy skoki ze spadochronem).
 • Ubezpieczenie na sporty wysokiego ryzyka (rozszerzenie na wyjazdy, podczas których planujesz tryb aktywnego spędzania czasu i sięgać po aktywności jak np. wakeboarding, surfowanie, żeglarstwo).
 • Ubezpieczenie od chorób przewlekłych (opcja dla osób cierpiących na poważne schorzenia, zapewniająca specjalistyczną opiekę i wsparcie podczas podróży).

Koszty leczenia w Kanadzie

Ochrona zdrowia w Kanadzie stoi na wysokim poziomie i jest dostępna w każdej części kraju. Turyści nie mogą jednak skorzystać z refundacji, zatem każda usługa medyczna jest płatna, a ceny zwalają z nóg. Wizyta u lekarza specjalisty to koszt 40-100 dolarów kanadyjskich (czyli od 120 do 300 złotych), zaś doba hospitalizacji bez leczenia – 1500-2000 dolarów kanadyjskich (4500-6000 złotych), a dodając do tego badania, to za jednodniowy pobyt w szpitalu możesz zapłacić nawet 10 000 złotych, niezależnie od tego czy trafiłeś na oddział z poważną chorobą czy złamaną nogą.

By uniknąć takich kosztów, lepiej w naszym kalkulatorze ubezpieczenia turystycznych wybrać odpowiednią polisę. Zajmie to kilka minut, a można oszczędzić sobie wielu problemów i wydatków.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
4,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
8,36 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Signal Iduna
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
4,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
8,36 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
8,89 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Co warto zobaczyć w Kanadzie?  

Oto pięć punktów, które warto zobaczyć w Kanadzie:

 • Park Narodowy Banff: położony jest on w kanadyjskich Górach Skalistych i oferuje naprawdę zapierające dech w piersiach krajobrazy gór, jezior i lodowców. To raj dla miłośników przyrody, idealne miejsce do wędrówek czy obserwacji dzikich zwierząt, w tym, chociażby niedźwiedzi.
 • Miasto Quebec: to jedno z miast w Ameryce Północnej bardzo bogate w historię. Podczas zwiedzania koniecznie zwróć uwagę na brukowane uliczki, zabytkowe budynki i piękne fortyfikacje. Spacerując po Starym Mieście, możesz poczuć się, jakbyś naprawdę cofał się w czasie. Niesamowite uczucie, którego warto doświadczyć. 
 • Wodospady Niagara: to jedna z najczęstszych atrakcji turystycznych na świecie. Wodospady Niagara są ciekawym spektaklem natury, które pokazują swoje piękno zarówno z kanadyjskiej, jak i amerykańskiej strony. Rejs statkiem w pobliżu wodospadów to niezapomniane doświadczenie i można znaleźć takowy nawet za 150 dolarów kanadyjskich (450 polskich złotych), choć sam wstęp na te tereny jest bezpłatny.
 • Vancouver: to dynamiczne, tętniące życiem miasto położone nad Oceanem Spokojnym. Uważa się je za jedno z najlepszych miast do życia, a na jego terenie kręcono wiele seriali czy filmów. W Vancouver warto udać się do Parku Stanley’a czy Wyspy Granville (wstęp darmowy). Przepięknym miejscem jest również Park Mostu Wiszącego Capilano, jednak wstęp do parku to koszt prawie 250 złotych za osobę.

Pogoda i średnia temperatura w Kanadzie — kiedy warto jechać?

Do Kanady najlepiej udać się latem. Najcieplejsze miesiące to bowiem czerwiec, lipiec i sierpień (średnie temperatury powietrza w tych miesiącach to od 23 do 25 stopni Celsjusza). We wrześniu temperatura sięga 20 stopni Celsjusza, zaś w innych miesiącach nie możesz liczyć na nic ponad 18 stopni. W styczniu temperatury osiągają ujemne wartości, choć liczba dni słonecznych jest niemal niezmienna całym rokiem — na miesiąc przyda 20 dni słonecznych i 10 deszczowych. 

Ubezpieczenie turystyczne do Kanady: pytania i odpowiedzi

 1. Ile kosztuje polisa turystyczna do Kanady?

  Koszt dobrej polisy turystycznej do Kanady to około 10 złotych za dzień ochrony dla jednej osoby dorosłej. Należy zwrócić uwagę na sumy gwarantowane, gdyż powinny być one stosownie wyższe ze względu na drogie leczenie w kraju.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd do Kanady?

  Aby wjechać do Kanady, potrzebujemy ważnego paszportu. Wiza nie jest konieczna, jeśli udajesz się do kraju jedynie w celach turystycznych i Twój pobyt nie będzie trwał więcej niż 90 dni lub zamierzasz podjąć tam pracę/naukę. Zamiast wizy musisz natomiast wyrobić Elektroniczną Autoryzację Podróży (eTA), bo jest ona wymagana przy przyjeździe do Kanady drogą lotniczą od obywateli Polski.

 3. Czy w Kanadzie jest honorowane polskie prawo jazdy?

  Po Kanadzie najłatwiej poruszać się samochodem. Międzynarodowe prawo jazdy jest mile widziane, ale nieobowiązkowe. Możesz poruszać się po Kanadzie, posiadając polskie prawo jazdy, jednak wiążą się z tym pewne ograniczenia czasowe: możesz korzystać z nich jedynie przez pierwsze 2 miesiące (w niektórych prowincjach nawet do 6 miesięcy). 

Co warto wiedzieć?
 1. Kanada to kraj Ameryki Północnej, którego nieodłącznym symbolem jest liść klonu. Kraj słynie z bogatej przyrody i świetnie rozbudowanej infrastruktury.
 2. Koszty leczenia w Kanadzie są bardzo wysokie, zatem zaleca się wykupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego na wyjazd z wysokimi sumami gwarantowanymi, aby ogromne rachunki ze szpitala zostały pokryte przez ubezpieczyciela, a nie z Twojej kieszeni.
 3. Każdą polisę na wyjazd można wzbogacać o rozszerzenia, dostosowane do indywidualnych potrzeb turysty.
 4. Kanada jest słoneczna całym rokiem, jednakże na wysokie temperatury powietrza można liczyć tylko do czerwca do września. 
Autor

Anna Świątecka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania