Ubezpieczenie na Filipiny

Anna Świątecka
Udostępnij:
5

Dlaczego posiadanie ubezpieczenia turystycznego na Filipiny jest tak ważne? Jaką polisę wybrać? Co zwiedzić na Filipinach? To i wiele innych informacji znajdziesz w poniższym artykule.

Turkusowa woda na Filipinach

Filipiny corocznie przyciągają turystów z całego świata swoim tropikalnym klimatem, lazurowymi lagunami i piaszczystymi plażami. Turyści z Polski muszą być jednak świadomi, że podróż do południowo-wschodniej Azji, gdzie położony jest ten malowniczy kraj, to odległa wyprawa, a podczas planowania trzeba zadbać o coś ważniejszego niż tylko zabukowanie lotu i hotelu czy wykupienie wycieczki z biura podróży – o swoje bezpieczeństwo. W końcu urlop to brak zmartwień i odpoczynek od problemów, i nie bez powodu mawia się, że przezorny zawsze ubezpieczony. W tym wypadku dosłownie “ubezpieczony”, bo wykupienie odpowiedniej polisy turystycznej to gwarancja ochrony w razie wypadku czy zachorowania z dala od domu.

Dlaczego posiadanie ubezpieczenia turystycznego jest tak ważne? Jaką polisę wybrać? Co zwiedzić na Filipinach? To i wiele innych informacji znajdziesz w poniższym artykule.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Filipiny?

Zacznijmy od rozwiązania wątpliwości związanych z kartą EKUZ. Europejska Karta Ochrony Zdrowia, która upoważnia nas do korzystania z publicznej pomocy medycznej za granicą, nie jest tym samym, co ubezpieczenie turystyczne. Różnica jest zasadnicza: karta EKUZ pozwala na korzystanie za darmo jedynie z refundowanej ochrony zdrowia, zaś za zabiegi, leki, konsultacje, które nie są objęte refundacją zapłacisz z własnej kieszeni. W wielu krajach obywatele muszą uiścić opłatę za przejazd karetką czy hospitalizację, i nie unikną również turyści z kartą EKUZ. Ubezpieczenie turystyczne pokrywa wszelkie koszty związane z leczeniem, transportem medycznym, akcjami ratunkowymi itp. do określonych umownie sum gwarantowanych. 

Co najważniejsze: karta EKUZ nie jest honorowana na Filipinach. Skorzystasz z niej jedynie na terenie Europy, i to tylko w krajach członkowskich Unii Europejskiej i/lub organizacji EFTA. 

Pamiętaj❗ Ubezpieczenie turystyczne to kompleksowa ochrona na czas pobytu za granicą. Dzięki niemu możemy skorzystać również z prywatnej opieki zdrowotnej, gdy sytuacja będzie tego wymagać. Należy jednak pamiętać, żeby przy wyborze ubezpieczenia kierować się jego zakresem ochrony. A pełny zakres ochrony mieści w sobie takie elementy jak:

 • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (im więcej, tym lepiej),
 • pokrycie kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej, transportu zwłok do kraju,
 • OC – ochronę cywilną – (dzięki której otrzymasz m.in. wypłatę świadczenia, z którego pokryjesz wypłacenie odszkodowania osobie poszkodowanej, jeśli nieumyślnie spowodujesz wypadek),
 • NNW – ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • pakiet Assistance (podstawowy lub rozszerzony),
 • wypadek śmierci i zapewnienie transportu zwłok),
 • ochronę COVID-19,
 • ubezpieczenie bagażu

Dopiero ubezpieczenie, które będzie zawierało wszystkie wymienione wyżej elementy, będzie stanowiło ochronę na każdą ewentualność. Warto też zwrócić uwagę na wysokość sum gwarantowanych i ewentualne spersonalizowanie oferty poprzez dodanie do niej rozszerzeń. 

Co ważne, uznawane są polisy tylko tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły odpowiednie umowy z firmami mającymi przedstawicieli na Filipinach.

O jakie elementy można rozszerzyć ubezpieczenie na Filipiny?

Ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać szeroki zakres ochrony, na który składają się wymienione wyżej elementy. Jednak w przypadku szczególnych okoliczności jak choroby przewlekłe czy wycieczka na narty podstawową ochronę należy poszerzyć o stosowne rozszerzenia, które dostosują polisę do indywidualnych potrzeb podróżnego.

Jest to o tyle ważne, że w przypadku wykupienia zwykłego ubezpieczenia na wyjazd na narty może się okazać, że zostanie nam odmówiona wypłata świadczeń na leczenie, gdyż towarzystwo ubezpieczeniowe nie zostało poinformowane o Twoich planach, w związku z czym nie włączyło szczególnej ochrony do Twojego pakietu.

Najczęściej wybierane rozszerzenia to:

 • klauzula alkoholowa (rozszerzenie na wypadek zdarzeń, podczas których podróży był pod wpływem alkoholu, niezależnie od jego ilości; dzięki temu rozszerzeniu będziesz mógł być spokojny o swoje bezpieczeństwo nawet, gdy nie zachowasz abstynencji);
 • ubezpieczenie narciarskie (rozszerzenie na wyjazd, na którym planujesz uprawiać sporty zimowe)
 • ubezpieczenie na uprawianie sportów ekstremalnych (rozszerzenie na wyjazd, na którym planujesz podejmować się ekstremalnych aktywności jak skoki na bungee, skoki ze spadochronem itp.),
 • ubezpieczenie na uprawianie sportów wysokiego ryzyka (rozszerzenie na wyjazd, na którym planujesz, aktywnie spędzać czas uprawiając np. Wakeboarding, surfowanie, żeglarstwo),
 • ubezpieczenie od chorób przewlekłych (to opcja na wyjazd dla osób, które przewlekle cierpią na jakieś schorzenie i podczas wyjazdu mogą potrzebować szczególnej opieki czy pozostawać pod stałą opieką lekarza).

Za rozszerzenie należy dodatkowo dopłacić, jednak cena nie wzrasta znacząco. W przypadku większości rozszerzeń cena końcowa polisy będzie wyższa o 10-15%, czyli około kilku/kilkunastu złotych.

Koszty leczenia na Filipinach

Na Filipinach nie ma problemu z dostępem do publicznej ochrony zdrowia na wysokim poziomie, jednak jest ona odpłatna dla turystów. Wizyta u lekarza kosztuje około 20 dolarów (blisko 100 złotych), a doba w szpitalu (bez badań) – 40 dolarów (to już ponad 160 złotych). Badania w szpitalu będą dodatkowo płatne, a końcowo za opatrzenie złamania kończyny, podanie leków i wykonanie prześwietlenia zapłacimy kilkaset złotych. To o wiele więcej niż cena ubezpieczenia turystycznego na tydzień na Filipinach. 

By uniknąć takich kosztów na Filipinach, lepiej w naszym kalkulatorze ubezpieczenia turystycznych wybrać odpowiednią polisę. Zajmie to kilka minut, a można oszczędzić sobie wielu problemów i wydatków.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
4,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
8,36 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Signal Iduna
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
4,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
8,36 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
8,89 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Co warto zobaczyć na Filipinach?  

Jeśli jeszcze nie wiesz, co zobaczyć w tym malowniczym kraju, podrzucamy kilka naszych propozycji.

 • Czekoladowe Wzgórza – to formacja geologiczna w prowincji Bohol na Filipinach. Mieści ona w sobie ponad 1200 wzgórz, choć niektórzy szacują, że liczba jest bliska 1800. Widok jest naprawdę imponujący.
 • Wulkan Mayon – ten aktywny stratowulkan słynie z „doskonałego stożka” ze względu na symetryczny, stożkowy kształt. Dodatkowy klimat wokół tego miejsca buduje fakt, że w lokalnej mitologii uznawane jest ono za święte.
 • Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych – to idealne miejsce dla tych, którzy pragną lepiej poznać kulturę i historię Filipin. A warto się w nią zagłębić, aby z wycieczki przywieźć nie tylko porcję nowych wrażeń, ale i wiedzy! Znajdziemy tam kolekcje etnograficzne, antropologiczne, archeologiczne i sztuki wizualne. Wstęp jest bezpłatny.
 • Tarasy Ryżowe Batad – uznawane są za jeden z cudów świata, choć oficjalnie nie doczekały się tego zaszczytnego miana. Zostały za to wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To tarasy wykute w górach Banaue na przez przodków dawnego ludu Igorot. Wędrówka po górskim terenie może nie być najprostsza, jednak widoki zdecydowanie są warte każdego wysiłku.

Pogoda i średnia temperatura na Filipinach — kiedy warto jechać?

Na Filipinach wszystkie miesiące są ciepłe, bowiem średnia miesięczna temperatura nie spada poniżej 28 stopni w dzień i 23 stopni w nocy. Największe upały panują w kwietniu (średnia miesięczna temperatura 32 stopnie Celsjusza) i w maju (31 stopni Celsjusza). Warto jednak zwrócić uwagę na dni słoneczne, bowiem w okresie od listopada do kwietnia dni słonecznych jest najwięcej (od 28 do 21, w zależności od miesiąca), zaś w październiku i maju dni słonecznych jest już tylko 12.

Najbardziej deszczowe jest lato, bowiem np. W lipcu możemy się spodziewać deszczu przez 29 dni! Zatem na Filipiny o wiele lepiej udać się zimą lub wczesną wiosną, aby uniknąć ciągłego deszczu. 

Ubezpieczenie turystyczne na Filipiny: pytania i odpowiedzi

 1. Ile kosztuje polisa turystyczna na Filipiny?

  Cena polisy zależy od sum gwarantowanych, wybranych rozszerzeń czy zakresu ochrony. Zazwyczaj cena dobrej, kompletnej polisy oscyluje wokół 10 złotych za dzień ochrony.

 2. Jakich rejonów Filip unikać?

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do południowo-zachodniej części wyspy Mindanao, na Archipelag Sulu oraz do południowego obszaru Morza Sulu. Szczególną ostrożność należy zachować jednak w całych Filipinach ze względu na zagrożenie terrorystyczne. Warto również poznać procedury ewakuacyjne w danym regionie. 

 3. Czy na Filipinach jest drogo?

  Wakacje na Filipinach są stosunkowo tanie. Za wycieczkę dla dwóch osób w komfortowych warunkach zapłacimy około 4000 za tydzień! Najdroższe będą bilety lotnicze, gdyż ceny artykułów spożywczych, biletów wstępu czy obiadów w restauracji są bardzo niskie. Za obiad dla 2 osób w dobrej restauracji zapłacimy średnio mniej niż 80 złotych polskich.

Co warto wiedzieć?
 1. Filipiny to państwo azjatyckie, które słynie z pięknych wysp, piaszczystych plaż i świetnych widoków.
 2. Na Filipinach nie jest honorowana karta EKUZ. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne.
 3. Ubezpieczenie turystyczne można dowolnie personalizować, dobierając stosowne rozszerzenia, dopasowane do naszych planów na wyjeździe czy stanu zdrowia.
 4. Na Filipinach ciepło jest całym rokiem, jednak wycieczkę warto zaplanować na okres zimowy, aby uniknąć pory deszczowej, która przypada na lato.
Autor

Anna Świątecka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania