Ubezpieczenie turystyczne do Albanii

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Eksperci prognozują, że w nadchodzącym sezonie wakacyjnym Albania stanie się jednym z częściej wybieranych kierunków. Ta niezwykle egzotyczna kraina oferuje wiele atrakcji. Na południu możemy korzystać z przepięknych, rajskich plaż, na zachodzie czekają na nas barwne miasta, a na wschodzie malownicze i dziewicze góry. Sprawdziliśmy, co warto tam zobaczyć, na co uważać i oczywiście – […]

Ubezpieczenie turystyczne do Albanii - jak je wybrać?

Eksperci prognozują, że w nadchodzącym sezonie wakacyjnym Albania stanie się jednym z częściej wybieranych kierunków. Ta niezwykle egzotyczna kraina oferuje wiele atrakcji. Na południu możemy korzystać z przepięknych, rajskich plaż, na zachodzie czekają na nas barwne miasta, a na wschodzie malownicze i dziewicze góry. Sprawdziliśmy, co warto tam zobaczyć, na co uważać i oczywiście – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Albanii.

Koniecznie trzeba wybrać się do malowniczych miast: na turystów czeka Saranda położona nad Morzem Jońskim z cudowną miejską plażą, Bitrunt, w którym roi się od starożytnych i średniowiecznych zabytków czy Gjirokastra, zwana miastem-muzeum, ze słynnymi domami i białymi dachami.

W Albanii zachwyca także natura. Warto wybrać się do Wywierzyska Syri i Kaltër czyli Niebieskiego Oka – podwodnego źródła znajdującego się w malowniczym gaju. Podróżnicy polecają także Przełęcz Llogara leżącą na wysokości 1000 m n.p.m, która jest narodowym parkiem albańskim. Aktywni docenią doskonałe warunki do nurkowania w Morzu Jońskim czy dziewicze szlaki górskie. Wypoczywać można na rajskich plażach Riwiery Albańskiej. To jednak kropla w morzu, ułamek, tego co można zobaczyć w tym pięknym kraju. Każdy w Albanii znajdzie coś dla siebie.

Kieszonkowcy i niedzielni kierowcy, czyli na co uważać w Albanii?

Podróż na Bałkany. Gdzie znajdę ubezpieczenie turystyczne do Albanii?

Albania to kraj ubogi, często dochodzi tam do kradzieży. Lepiej nie wyróżniać się z tłumu drogimi gadżetami, w większych miastach i kurortach turystycznych czy w środkach komunikacji publicznej należy zachować szczególną ostrożność – pilnować swojego bagażu, nie epatować gotówką, dokumenty trzymać w bezpiecznym miejscu. Zdecydowanie lepiej unikać terenów całej północno-wschodniej Albanii, a zwłaszcza tych leżących przy granicy z Kosowem – jest tam bardzo niebezpiecznie. Turystów przestrzega się przed piciem niebutelkowanej wody.

Podróżowanie samochodem po Albanii również nie należy do najłatwiejszych zajęć – samochody są tam legalne od niedawna, dlatego stan dróg pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak kultura na drodze: wymuszenia, nieprzestrzeganie świateł, nieoświetlone pojazdy są na porządku dziennym. Przed wyjazdem zaleca się wykonanie szczepień przeciw WZW A (wirusowemu zapaleniu wątroby typu A), WZW B (wirusowemu zapaleniu wątroby typu B), BTP (błonnicy, tężcowi, polio) oraz durowi brzusznemu (tyfusowi).

Koszty leczenia w Albanii

Albania nie należy do Unii Europejskiej, nie jest też członkiem EFTY, zatem w tym kraju nie obowiązuje nas EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niemniej jednak Polska posiada podpisaną umowę o wzajemnej bezpłatnej pomocy medycznej. Warto jednak wiedzieć, że w Albanii służba zdrowia nie stoi na wysokim poziomie. Publiczne placówki są słabo wyposażone, brakuje specjalistów… Często u tak trzeba uciekać się do prywatnych ośrodków, szpitali i klinik. Tam jednak leczenie będzie płatne, przykładowo koszt wizyt ambulatoryjnej to około 20-30 EUR. Pobyt w szpitalu, zabiegi i operacje będą kosztować jeszcze więcej. Musimy też pokryć opłaty za leki i środki medyczne. Każdy turysta z własnej kieszeni musi opłacić transport powrotny do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne do Albanii – jak je wybrać?

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne do Albanii?

Jeśli zależy nam na naszym zdrowiu i bezpieczeństwie, to lepiej unikać wizyt w publicznych placówkach służby zdrowia w Albanii. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup polisy turystycznej, która pokryje wszystkie koszty leczenia, także w placówkach prywatnych. Suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić 20 000 – 30 000 euro. W ramach tego ubezpieczenia możemy także liczyć na Assistance – wszelką pomoc informacyjną udzielaną przez centrum alarmowe towarzystwa. Jeśli podczas podróży do Albanii, planujemy wyprawy w góry lub odludne miejsca, warto mieć w polisie koszty ratownictwa, które pokryją opłaty za akcje poszukiwawcze czy transport śmigłowcem ratunkowym.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Albanii››

Pamiętaj o NNW , OC i ochronie bagażu

Ubezpieczenie turystyczne do Albanii powinno obejmować także NNW. Dzięki temu elementowi polisy w razie nieszczęśliwego wypadku, który spowoduje uszczerbek na zdrowiu będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie finansowe, które choć w części zrekompensuje nam poniesione straty. OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to także ważny element polisy – w razie, gdy to my spowodujemy wypadek, na skutek którego osoba trzecia ucierpi i pozwie nas o odszkodowanie, ubezpieczyciel pokryje wszystkie te koszty. Jak już wiemy – w Albanii dochodzi do kradzieży, dlatego lepiej ochronić swój bagaż specjalnym ubezpieczeniem, które w razie rabunku, uszkodzenia czy zgubienia pokryje poniesione straty.

Polisa dla aktywnych

Zabierz ubezpieczenie turystyczne do Albanii i podróżuj bezpiecznie

Jeśli podczas wyjazdu do Albanii, zamierzamy uprawiać sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne (określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdego ubezpieczyciela), to powinniśmy rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową. Taki dodatkowy element można zaznaczyć podczas procesu zakupu polisy. Jak już wcześniej wspominaliśmy – przydarzą się również koszty ratownictwa, np. podczas wypraw w góry czy opuszczone miejsca.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Albanii? Porównujemy ceny

Polisa, która zapewni ochronę na czas wyjazdu wcale nie musi być astronomicznym wydatkiem. Podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Albanii można znaleźć od 2,56 zł dziennie! To naprawdę niewielka kwota w stosunku do tego, jakie koszty leczenia możemy ponieść, nie mówiąc już o innych stratach. Zakres i cenę polisy można porównać w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych – znajduje się tam kilkanaście różnych pakietów, każdy może znaleźć ochronę dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych wyliczeń:

  • Ubezpieczenie dla jednej osób planującej tygodniowy wyjazd do Albanii, połączony z wieczkami w góry (do 3000 m n.p.m.):

Cena: 22,68 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 92 sporty objęte polisą, w tym wycieczki górskie do 3000 m n.p.m.

  • Ubezpieczenie turystyczne do Albanii dla czteroosobowej rodziny na 9-dniowy urlop:

Cena: 95,92 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu

  • Ubezpieczenie dla dwóch osób na długi weekend (4 dni) w Albanii:

Cena: 25,57 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

*Gdzie kupić tanie ubezpieczenie turystyczne do Albanii? Sprawdzamy oferty

Pamiętajmy, że są to szacunkowe ceny. Każdy sam za pomocą intuicyjnego kalkulatora może dopasować sobie ubezpieczenie. Wybraną ofertę można zakupić online. Polisa zostanie wysłana na podany w formularzu adres e-mailowy. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą w podróż. Lepiej zapłacić te parę złotych i w razie potrzeby móc skorzystać z profesjonalnej opieki medycznej w prywatnych placówkach niż liczyć na darmową opiekę w państwowych ośrodkach, które nie gwarantują należytego poziomu. Zatem – podróżujmy po Albanii, ale z przygotowaniem, ostrożnością oraz ubezpieczeniem w kieszeni!

Co warto wiedzieć?
  • Albania nie należy do Unii Europejskiej, nie jest też członkiem EFTY, zatem w tym kraju nie obowiązuje nas Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
  • Ubezpieczenie podróżne do Albanii powinno obejmować także NNW (Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków)
  • Jeśli podczas wyjazdu planujemy uprawiać sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne to warto rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową
  • Jeśli chcemy znaleźć tanie ubezpieczenie do Albanii warto skorzystać z kalkulatora online.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania