Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry

Redakcja
Udostępnij:
5

Czarnogóra to młode państwo, które coraz częściej pojawia się w rankingach najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Nic w tym dziwnego – śródziemnomorski klimat, stare oliwne gaje, skaliste góry, lazurowe morze i złociste plaże robią swoje. O tym, co jeszcze warto tam zobaczyć i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry dziś na Wakacyjnej Polisie.Z tego artykułu dowiesz […]

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry - jak je znaleźć?

Czarnogóra to młode państwo, które coraz częściej pojawia się w rankingach najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Nic w tym dziwnego – śródziemnomorski klimat, stare oliwne gaje, skaliste góry, lazurowe morze i złociste plaże robią swoje. O tym, co jeszcze warto tam zobaczyć i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry dziś na Wakacyjnej Polisie.

Na Półwyspie Bałkańskim koniecznie trzeba zobaczyć starówki miast budowane w stylu śródziemnomorskim, między innymi w Herceg Novie, Budvie, Kotorze, Starym Barze oraz w Cetynie. Fanom zabytków polecam monastyr w Ostrogu, Mauzoleum ostatniego władcy CG Petara Njegoša w Lovćenie na górze Jezerski Vrh (z widokiem na całą Czarnogórę!) czy cerkwie Gospa od Škrpjela w Perastie, w Rustovo czy w Praskvicy.

W Czarnogórze podziw budzi także przyroda – miłośnicy natury powinni się wybrać do parku narodowego w Lovćen, warte uwagi są także nieziemsko piękne jeziora – Piva i Skadar. Niejednego zachwyci również Kanion rzeki Tary czy najstarsze drzewo oliwne Europy w Barze. Czarnogóra to także okolice idealne na długie spacery, np. deptak wzdłuż morza w Budvie czy droga wzdłuż plaży od Pržna przez Miločer do wyspy Święty Stefan. Miłośnicy sportów ekstremalnych mogą się wybrać na rafting rzeką Tarą lub spróbować skoków na bungee. Latem w Czarnogórze odbywa się wiele koncertów i festiwali, życie kulturalne kwitnie głównie w knajpkach na rynkach i starówkach.

ABC urlopowicza, czyli na co uważać w Czarnogórze

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry - jak je wybrać?

Czarnogóra należy do krajów o stabilnym poziomie bezpieczeństwa. Mieszkańcy są otwarci na turystów, cechuje ich gościnność i serdeczność. W większych miastach, na starówkach, w środkach komunikacji publicznej dochodzi do kradzieży (aktywni są kieszonkowcy). Polskie MSZ na portalu Polak Za Granicą informuje, że w Czarnogórze funkcjonują zwalczające się grupy przestępcze, których porachunki niekiedy przenoszą się na ulice miast (najczęściej w Budvie, Kotorze czy Podgoricy), incydentalnie zdarzają się strzelaniny i eksplozje ładunków wybuchowych – to jednak naprawdę sporadyczne sytuacje. Na lokalnych targach możemy zostać naciągnięci na wyższą cenę (sprzedawcy oceniają turystów po wyglądzie i w zależności od niego ustalają cenę za daną rzecz). Po zmroku lepiej unikać odludnych miejsc, zwłaszcza niebezpieczne są tereny przy granicy z Albanią. Woda kranowa jest zdatna do picia, jeśli chodzi o jedzenie lepiej uważać na desery – są bardzo słodkie.

Warto pamiętać o tym, że zwiedzając cerkwie należy zachować odpowiedni strój – najlepiej spodnie lub spódnice zakrywające kolana oraz bluzki lub koszulki zakrywające ramiona. Podróżując samochodem po Czarnogórze, trzeba liczyć się ze specyficznym, niezbyt bezpiecznym stylem jazdy miejscowych – warto więc mieć oczy dookoła głowy i zachować szczególną ostrożność. Trudności mogą sprawiać także kręte i wąskie drogi górskie oraz zwierzęta wychodzące lub wybiegające na szosę.

Przed wyjazdem do Czarnogóry zaleca się szczepienia przeciwko WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B), żółtej gorączce (żółtej febrze) oraz BTP (błonnica, tężec, polio). Warto przeciwdziałać udarowi słonecznemu – powinno się pić dużo wody, nosić nakrycie głowy, okulary słoneczne i unikać wychodzenia na słońce w godzinach południowych i stosować kremy do opalania z filtrami ochronnymi.

Koszty leczenia w Czarnogórze

Jak czytamy na stronach MSZ, państwowa opieka medyczna w Czarnogórze jest płatna dla obcokrajowców i stoi na stosunkowo niskim poziomie. Opłata za wizytę u lekarza wynosi od 30 do 50 euro (to koszty bez opłat za dodatkowe badania diagnostyczne i zabiegi). Zwrotna opieka medyczna przysługuje polskim turystom w bardzo ograniczonym zakresie – tylko w nagłej sytuacji, jako pierwsza niezbędna pomoc (mowa tu o wypadkach i wykonywaniu zabiegów ratujących życie). Aby otrzymać taką pomoc, należy posiadać polski paszport i dowód ubezpieczenia na terenie Polski. Zwrot poniesionych kosztów odbywa się na zasadzie refundacji. Zaleca się jednak posiadanie ubezpieczenia turystycznego, które pokryje inne koszty oraz umożliwi skorzystanie z prywatnych, lepiej zaopatrzonych placówek.

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry – jak je wybrać?

Bezpieczna podróż na Bałkany. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry?

Taka polisa przede wszystkim powinna zapewniać koszty leczenia przynajmniej na 20 000 euro – taka kwota pokryje opłaty za usługi medyczne udzielone na terenie Czarnogóry, zarówno w publicznych, jak i w prywatnych placówkach. Osoby, które mają zdiagnozowane stałe schorzenia, muszą rozszerzyć ochronę o dodatek „choroby przewlekłe”, często ten element wymagany jest również od kobiet w ciąży.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry››

Na wszelki wypadek – NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu

Warto zadbać, by w polisie na czas wyjazdu do Czarnogóry znalazło się ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które w razie uszczerbku na zdrowiu pozwoli na wypłatę odszkodowania pokrywającego poniesione straty. Analogicznie – OC w życiu prywatnym zagwarantuje wypłatę odszkodowania, tyleż że dla osób trzecich, które zostaną przez nas poszkodowane. W podróży sprawdzi się również ubezpieczenie bagażu – na wypadek kradzieży, zniszczenia lub zgubienia swoich rzeczy osobistych.

Polisa dla aktywnych

Jeżeli podczas wyjazdu do Czarnogóry planujemy dodatkowe aktywności fizyczne, np. wspomniany wcześniej rafting, skoki na bungee, treking po górach, żeglowanie itp., to musimy sprawdzić czy ubezpieczyciel nie wymaga od nad dodatkowej składki w ramach rozszerzenia ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych. W przypadku wypraw w góry, rejsów na morzu czy po jeziorach przydadzą się także koszty ratownictwa. Warto również ochroną objąć sprzęt sportowy, jeśli taki zabiera się na wakacje.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry? Sprawdzamy najlepsze ceny

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry - porównujemy najlepsze oferty

Polisa, która zapewni bezpieczeństwo na czas pobytu w Czarnogórze oraz podczas podróży tam i z powrotem nie musi kosztować majątku. Właściwą ochronę gwarantuje ubezpieczenie dobrane indywidualnie, dostosowane do charakteru podnóży, jej długości, preferencji osób bezpiecznych, wyboru dodatkowych elementów, konkretnego zakresu i wreszcie właściwej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry można znaleźć już od 2,53 zł dziennie. To naprawdę nie jest duży wydatek w porównaniu z kosztem całej podróży. Ceny polis do Czarnogóry można porównać w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wybrane oferty można ze sobą zestawiać, wysłać je na maila i sprawdzać szczegóły. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych wyliczeń ubezpieczenia turystycznego do Czarnogóry:

  • Ubezpieczenie dla jednej osoby planującej tygodniowy wyjazd do Czarnogóry, połączony z wieczkami w góry i raftingiem:

Cena: 60,90 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, ubezpieczenie bagażu, OC sportowe, 20 sportów objętych polisą, w tym wycieczki górskie do 3000 m n.p.m. oraz rafting

  • Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry dla czteroosobowej rodziny na 14-dniowy urlop:

Cena: 88,40 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

  • Ubezpieczenie dla dwóch osób na długi weekend (4 dni) w Czarnogórze:

Cena: 20,21 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

****

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry?

Są to jedynie szacunkowe obliczenia – nie można ich traktować jako ostatecznej ceny za polisę do Czarnogóry. Każdy powinien sam wybrać taką ofertę, która jak najbardziej odpowiada na jego potrzeby. Ubezpieczenie można zakupić online, szybko i wygodnie, opłacając składkę za pomocą płatności internetowych. Dokument polisy w formie PDF-u otrzyma się na poddany adres mailowy. Wystarczy wydrukować ubezpieczenie i ruszać w podróży, bezpiecznie zwiedzając Czarnogórę i odpoczywając na bałkańskich plażach.

 

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania