Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii – jak wybrać?

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
5

Wakacje w Bułgarii były urlopowym hitem w zamierzchłych czasach komunizmu. Teraz po latach znów wróciły do łask. Na spragnionych odpoczynku czekają szerokie, piaszczyste plaże i czyste, ciepłe morze. Z tego artykułu dowiesz się:Kanty i kieszonkowcy, czyli na co uważać w BułgariiKoszty leczenia w BułgariiJak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii? Zachwyca […]

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?

Wakacje w Bułgarii były urlopowym hitem w zamierzchłych czasach komunizmu. Teraz po latach znów wróciły do łask. Na spragnionych odpoczynku czekają szerokie, piaszczyste plaże i czyste, ciepłe morze.

Zachwyca wspaniała kuchnia i wyborne wina, a to wszystko doprawione zostało bałkańską gościnnością i licznymi zabytkami. Sprawdzamy, dlaczego jeszcze warto tam zaplanować urlop i podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii.

Wybrzeże bułgarskie ciągnie się na długości 350 km, wszędzie tam znajdują się luksusowe, nowoczesne i zadbane kurorty, a wśród nich te najbardziej znane – Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Na uznanie zasługują także inne miejsca znajdujące się w Bułgarii, jak Mały Tyrnów, w górach Strandża, w którym można zwiedzić grobowce i świątynie, a także wybrać się na trekking na któryś z pobliskich szczytów.

Doświadczeni podróżnicy polecają bułgarskie miasta, takie jak Kopriwsztica, Płowdiw czy Nesebyr, lecz warto też zboczyć ze szlaków do licznych wsi i wioseczek zagubionych między wzgórzami. Koniecznie trzeba zobaczyć Sofię z licznymi zabytkami i wybrać się na Baza Żeński, by zaczerpnąć trochę miejscowego klimatu. W stolicy Bułgarii swój urok mają także małe kina – wstęp na seanse jest bardzo tani, a nawet w wielu przypadkach darmowy.

Kanty i kieszonkowcy, czyli na co uważać w Bułgarii

Bułgaria, podobnie jak większość państw europejskich, jest bezpiecznym krajem. Turyści mogą być narażeni jedynie na kieszonkowców – lepiej więc uważać w środkach komunikacji publicznej czy na dworcach.

Zdarzają się też nieuczciwi sprzedawcy, którzy rozpoznając obcokrajowca, podwyższają cenę lub w kantorach oszukują na wymianie walut (lepiej więc zrobić to jeszcze w Polsce lub na lotnisku).

Koszty leczenia w Bułgarii

Na terenie Bułgarii możemy skorzystać z podstawowej pomocy medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie gwarantuje ona jednak pokrycia wszystkich kosztów leczenia i działa tylko w publicznych placówkach służby zdrowia. I tak nierefundowane przez EKUZ są takie usługi, jak:

  •        częściowo wizyta u lekarza pierwszego kontaktu bądź dentysty – około 10 zł dopłaty,
  •        badania laboratoryjne – od 5 zł do 15 zł dopłaty,
  •        leczenie szpitalne – około 15 zł/dzień.

100% kosztów ponosi pacjent za transport powrotny do kraju oraz za zakup leków. Leczenie prywatne nie jest refundowane w ramach EKUZ i trzeba nastawić się na wysokie wydatki.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii››

EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony, co więcej w miejscowościach turystycznych częściej spotkamy gabinety prywatne niż publiczne. Lepiej więc uniknąć ewentualnych kosztów, zabierając ze sobą ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii. Co powinno ono zapewniać?

Najważniejsze są koszty leczenia, potem NNW

Koszty leczenia to najważniejszy i obowiązkowy element polisy turystycznej. Na terenie Bułgarii wystarczy ubezpieczenie, które pokryje opłaty związane z pomocą medyczną do wysokości 30 000 euro. Warto – w razie planowanych wypraw w góry czy nad morze – uzupełnić polisę o koszty ratownictwa.

Osoby będące pod stałą opieką lekarza muszą rozszerzyć ochronę o choroby przewlekłe.

NNW i OC w życiu prywatnym zapewnią pomoc finansową w razie nieszczęśliwych wypadków, zarówno dla siebie (NNW), jak i dla ewentualnych poszkodowanych osób trzecich (OC).

Chroń swój bagaż i zdrowie

Warto w podróży ubezpieczyć bagaż  od ewentualnej kradzieży, zniszczenia czy zagubienia. Ubezpieczyciel zrekompensuje stratę przynajmniej w części.

Wakacje w Bułgarii mogą wiązać się z aktywnym wypoczynkiem – warto pamiętać, że niektóre sporty są uznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe za ryzykowne lub ekstremalne. W takiej sytuacji trzeba rozszerzyć ochronę za dodatkową opłatą.

Sprawdź, dlaczego ubezpieczenie z biura podróży nie wystarczy

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii ››

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?

Optymalna polisa, która uchroni nas przed nieprzewidzianymi wydatkami z tytułu kłopotów zdrowotnych czy nieszczęśliwych wypadków, nie jest zbyt kosztowna. Taką ochronę można mieć ochronę już od 2,8 zł dziennie.

Najlepiej jednak samodzielnie dopasować wysokość składki i zakres ubezpieczenia do charakteru wyjazdu oraz indywidualnych preferencji. Poniżej prezentujemy kilka szacunkowych obliczeń:

  • Polisa dla jednej osoby na 14-dniowy wyjazd do Bułgarii, połączony ze zwiedzaniem i wyprawami w góry:

Cena: 46,90 zł.

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, 70 sportów objętych polisą.

  • Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii dla dwóch osób na 7-dniowy urlop wypoczynkowy:

Cena: 51,80 zł.

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu.

  • Ubezpieczenie dla czteroosobowej rodziny na 9-dniowe wakacje w Bułgarii:

Cena: 103 zł.

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, OC sportowe, 10 sportów objętych polisą, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

***

Wakacje w Bułgarii mogą być świetną przygodą. Warto jednak zadbać, by była to wyprawa bezpieczna. Cenę ubezpieczenia można wyliczyć samodzielnie za pomocą naszego kalkulatora. Po wybraniu interesującej nas oferty, umowę otrzymamy w ciągu kilku sekund na skrzynkę mailową. Następne wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą w podróż.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii ››

Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania