Ubezpieczenie do Maroko

Anna Świątecka
Udostępnij:
4.5

Ubezpieczenie do Maroko to ważny element podczas przygotowań do podróży poza Europę. Podpowiadamy, jak je wybrać, na co zwrócić uwagę

Ubezpieczenie do Maroko

Maroko to państwo położone w północno-zachodniej części Afryki, zatem to doskonały pomysł na nieco bardziej egzotyczną wycieczkę. Turystów przyciąga również fakt, że to jedno z najbezpieczniejszych, a przy tym najbarwniejszym krajów arabskich (tzw. państwa Maghrebu). Miłośnicy plażowania zakochają się w przepięknych plażach nad Morzem Śródziemnym i Atlantykiem, zaś fanów nieco bardziej aktywnego wypoczynku z pewnością ucieszy fakt, iż odnajdą w Maroku mnóstwo zabytków i klimatycznych targowisk do odwiedzenia. Warto jednak pamiętać, że kluczem do udanego wypoczynku są nie tylko piękne widoki i relaks, ale również bezpieczeństwo.

Planując wyjazd za granicę, a już szczególnie poza tereny Europy, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne. To polisa, która zapewnia nam pełną ochronę zdrowia podczas wyjazdu. A jak wiadomo, bezpieczny urlop to już połowa sukcesu. Sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie do Maroko, co zawiera dobra polisa i dlaczego jest ona tak ważnym aspektem przy planowaniu wyjazdu. 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Maroko?

Ubezpieczenie turystyczne jest ważne przede wszystkim dlatego, że koszty leczenia za granicą bywają horrendalnie wysokie. Zwykła konsultacja lekarska, wypisanie recepty czy opatrzenie złamanej kończyny potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych, gdyż turyści nie są objęci ubezpieczeniem z żadnego funduszu. 

Alternatywą dla ubezpieczenia turystycznego zdaje się być EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument, dzięki któremu możesz skorzystać z refundowanej opieki medycznej za granicą (a więc jedynie w placówkach publicznych i w takim zakresie, w jakim darmową pomoc otrzymują obywatele danego państwa). Nie jest to jednak dobra alternatywa ze względu na jej ograniczenia. EKUZ honorowany jest jedynie na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej i/lub EFTA. W dodatku jeśli dana usługa medyczna (np. USG) nie jest refundowana dla obywateli danego państwa, to turysta zapłaci za nią z własnej kieszeni. W Maroko EKUZ jest kompletnie bezużyteczny. Nie jest to bowiem kraj europejski, a już tym bardziej kraj należący do UE/EFTA, zatem nie uznaje karty. 

Co powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne do Maroko?

Ubezpieczenie, z którym będziesz mógł poczuć się bezpiecznie powinno zawierać określone elementy, składające się na pełen zakres ochrony. Dobra polisa zawiera:

 • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (im więcej, tym lepiej),
 • pokrycie kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej, transportu zwłok do kraju,
 • OC – ochronę cywilną – (dzięki której otrzymasz m.in. wypłatę świadczenia, z którego pokryjesz wypłacenie odszkodowania osobie poszkodowanej, jeśli nieumyślnie spowodujesz wypadek),
 • NNW – ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • pakiet Assistance (podstawowy lub rozszerzony),
 • wypadek śmierci i zapewnienie transportu zwłok),
 • ochronę COVID-19,

Warto zwrócić uwagę, aby zakupiona przez Ciebie polisa na wyjazd do Maroko posiadała wszystkie powyższe elementy. Kluczowe są również określone w ubezpieczeniu sumy gwarantowane: im wyższe, tym lepsza ochrona.

Taką ochronę już od około 6 zł dziennie znajdziesz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
4,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
8,36 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Signal Iduna
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
4,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
8,36 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
8,89 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

O jakie elementy można rozszerzyć ubezpieczenie do Maroko?

Aby ubezpieczenie turystyczne było jeszcze lepsze, oprócz podstawowych elementów można wybrać odpowiednie rozszerzenia. Taka opcja pozwala na dostosowanie polisy nie tylko do kierunku wyjazdu, ale również Twojego stanu zdrowia, wieku, okoliczności, planowanych aktywności itp. Rozszerzanie polisy zazwyczaj jest dodatkowo płatne, jednak nie są to duże sumy. Na przykład poszerzenie o klauzulę alkoholową to zwiększenie ceny o zaledwie 10 do 15%. Przy kwocie średnio kilku złotych za dzień nie będzie to odczuwalna różnica, a w Twojej polisie znajdzie się wszystko, co niezbędne.

Do najczęściej oferowanych rozszerzeń należą: 

 • Klauzula alkoholowa – to ochrona na okoliczności zdarzeń zdarzeń mających miejsce, gdy turysta znajduje się pod pod wpływem alkoholu. Jeśli na wakacjach nie planujesz całkowitej abstynencji, takie rozszerzenie jest niezbędne. Nawet śladowe ilości alkoholu we krwi podczas wizyty u lekarza czy w szpitalu są okolicznościami uniemożliwiającymi wypłatę świadczeń za leczenie. Z klauzulą alkoholową koszty leczenia zostaną pokryte niezależnie od promili we krwi.
 • Uprawianie sportów zimowych – to opcja najczęściej wybierana na zimowe wypady w góry, szczególnie, jeśli planujesz uprawiać narciarstwo czy jazdę na snowboardzie. Na stokach wypadki są częste, dlatego np. Włochy wprowadziły obowiązkowe ubezpieczenie narciarskie jako warunek wstępu na stok.
 • Uprawianie sportów ekstremalnych/sportów wysokiego ryzyka – jeśli podczas pobytu na urlopie planujesz być aktywny fizycznie, koniecznie sprawdź czy sport, który chcesz uprawiać nie znajduje się na liście sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Ze względu na większe prawdopodobieństwo wypadku podczas aktywności, będziesz potrzebować zwiększonego zakresu ochrony. Sporty wysokiego ryzyka to np. : wakeboarding, windsurfing, kitesurfing, nurkowanie na głębokość poniżej 10 metrów czy trekking na wysokościach powyżej 2 500 metrów nad poziomem morza, a sporty ekstremalne to dyscypliny sportowe, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, np.: skoki ze spadochronem.
 • Leczenie chorób przewlekłych – jeżeli chorujesz przewlekle, koniecznie musisz rozszerzyć swoją polisę o dodatkową ochronę, gdyż możesz potrzebować opieki lekarskiej (szczególnie specjalistycznej) podczas wyjazdów częściej, niż osoba zdrowa. Nie wolno zatajać informacji na temat chorób, gdyż może to prowadzić do odmowy wypłaty świadczenia.
 • Rozszerzony pakiet Assistance – większość ubezpieczeń turystycznych zawiera podstawowy pakiet ochrony do praktycznych usług jak holowanie auta czy jego naprawa. Możesz jednak rozszerzyć swój pakiet o dodatkowe usługi, na co warto zdecydować się szczególnie planując podróż samochodem. 

Koszty leczenia w Maroko

Publiczna ochrona zdrowia w Maroko stoi na stosunkowo wysokim poziomie, jednak świadczy ona jedynie płatne usługi. Cena wizyty u lekarza pierwszego kontaktu to koszt około 30 euro w tygodniu (do nawet 50 euro w weekendy i w nocy), podczas gdy wizyta u specjalisty to już ok. 40 euro. Sam pobyt w szpitalu wycenia się tam na 60 euro za dobę, jednak cena zawiera jedynie pobyt, bowiem za badania i leczenie płaci się osobno. Ostateczny koszt hospitalizacji sięga niekiedy nawet 200-300 euro za dobę, w zależności od zleconych badań i zabiegów. To o wiele wyższa cena niż cena polisy do Maroko.

Co warto zobaczyć w Maroko?  

Skoro wiesz już, jak zapewnić sobie bezpieczny urlop, podpowiadamy również jak zapewnić sobie niezwykłe wrażenia z podróży. Poniżej lista kilku miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić będąc w Maroko.

 • Pustynie: Agafa i Shara – to jedne z najsłynniejszych pustyń na świecie. A o ile Sahara to gorące, piaszczyste tereny i wydmy, tak Agafa pełna jest z kolei skalistych formacji, które niekoniecznie na myśl przywodzą pustynie. Te przepiękne miejsca pozwalają na chwile odpoczynku na łonie natury, w ciszy i spokoju, a przy tym zachody słońca są tu naprawdę przepiękne!
 • Marrakesz – to miasto, które tętni życiem, jest pełne kolorów i gwaru, jednak słynie również z imponującej, zabytkowej strony miasta nazywanej Mediną. To idealne miejsce, aby poczuć prawdziwy klimat Maroka i przyjrzeć się licznym zabytkom. Warto udać się także na lokalne bazary, idealnie oddające duszę tego miejsca. 
 • Casablanca – to chyba najsłynniejsze miasto Maroko, które popularność zawdzięcza słynnemu dziełu filmowemu. Warto zobaczyć tutaj Meczet Hansa II (wstęp to koszt około 50 złotych za osobę) czy Park Anfa lub po prostu udać się w długi spacer uliczkami Casablanki.
 • Kasbah Hajja Ait Benhaddou (znany też jako Ait Ben-Haddo) na koniec idealne miejsce dla fanów “Gry o Tron”: to właśnie tutaj kręcono jedną ze scen tego kultowego serialu HBO. Ta przepiękna osada w Maroku jest wpisana na listę UNESCO i wrażenie robi nie tylko na fanach serialu. Wstęp jest darmowy, więc tym bardziej warto się tam udać!

Pogoda i średnia temperatura w Maroko – kiedy warto jechać?

W Maroko stosunkowo ciepło jest całym rokiem, bowiem najzimniejszy miesiąc (styczeń) średnia temperatura sięga 15 stopni Celsjusza w dzień. Najcieplejsze miesiące to jednak lipiec, sierpień i wrzesień (średnie temperatury w tych miesiącach to 24-25 stopni Celsjusza), a liczba dni słonecznych w miesiącu to aż 27. Jeśli nie przeszkadzają Ci nieco niższe temperatury, w zimę z pewnością miasta będą o wiele mniej zatłoczone, a ceny niższe, jednak fani plażowania i mocnego słońca powinni celować w miesiące wakacyjne. 

Ubezpieczenie turystyczne do Maroko: pytania i odpowiedzi

 1. Ile kosztuje polisa turystyczna do Maroko?

  Koszt dobrej polisy turystycznej do Maroko waha się w cenie od 5 do 14 złotych za dzień ochrony dla jednej osoby dorosłej. Ceny mogą się różnić w zależności od wybranych rozszerzeń i wysokości sum gwarantowanych.

 2. Czy w Maroko jest bezpiecznie?

  Tak, Maroko uznawane jest za jedno z najbezpieczniejszych krajów Afryki. Słynie również z otwartości na turystów. Warto jednak zachować ostrożność szczególnie w zatłoczonych miejscach i uważać na nieuczciwych sprzedawców na bazarach.

 3. Czy do Maroko wymagane są szczepienia?

  Szczepienia dla turystów z Polski nie są obowiązkowe, warto jednak skonsultować się z lekarzem w sprawie szczepionki np. przeciw durowi brzusznemu czy żółtaczce pokarmowej. 

Co warto wiedzieć?
 1. Maroko to kraj, w którym zaznamy zarówno wielkomiejskiego zgiełku i iście filmowego klimatu, jak i spokojnego kontaktu z naturą i przepięknych widoków na plażach i pustyniach.
 2. Planując wyjazd do Maroko, koniecznie zadbaj o zakup ubezpieczenia turystycznego.
 3. Ubezpieczenie turystyczne zapewni nam ochronę na czas wyjazdu w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń jak choroba czy wypadek. Ubezpieczyciel zobowiązuje się zapłacić za nasze leczenie do określonej sumy gwarantowanej za uiszczenie odpowiedniej składki.
Autor

Anna Świątecka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania