Ubezpieczenie bagażu podróżnego. Sprawdź 4 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć!

Redakcja
Udostępnij:

Z roku na rok coraz więcej Polaków wykupuje polisę turystyczną chroniącą przed kosztami leczenia czy na wypadek nieszczęśliwych wypadków, jednak o wiele mniej osób decyduje się na dodatek w postaci ubezpieczenia bagażu. A przecież kradzieże czy zgubienia zdarzają się bardzo często – świadczą o tym statystyki turystyczne i policyjne. Ochrona ubezpieczeniowa pozwoli nam zrekompensować przynajmniej […]

...

Z roku na rok coraz więcej Polaków wykupuje polisę turystyczną chroniącą przed kosztami leczenia czy na wypadek nieszczęśliwych wypadków, jednak o wiele mniej osób decyduje się na dodatek w postaci ubezpieczenia bagażu. A przecież kradzieże czy zgubienia zdarzają się bardzo często – świadczą o tym statystyki turystyczne i policyjne. Ochrona ubezpieczeniowa pozwoli nam zrekompensować przynajmniej część strat, jakie z tego tytułu możemy ponieść.

1. Po pierwsze: przed czym chroni ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Ubezpieczenie bagażu można wykupić samodzielnie, ale tylko jako jeden z elementów składowych polisy na podróż. Czasem jest ono z automatu w pakiecie, a w niektórych towarzystwach można ją dokupić za dodatkową składką. Każdy ubezpieczyciel inaczej definiuje bagaż – dlatego przed wyborem polisy warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Zwykle jednak można spotkać się z z informacją, że są to walizki, kufry, torby, plecaki, nesesery wraz z zawartością w postaci przedmiotów zwyczajowo zabieranych w podróż takich jak: odzież, obuwie, środki higieny osobistej, książki stanowiące własność Ubezpieczonego lub znajdujące się w jego posiadaniu. Ubezpieczenie chroni od trzech rzeczy – kradzieży, zniszczenia/ zgubienia w razie nieszczęśliwych wydarzeń bądź opóźnienia bagażu.

Kradzież bagażu turystycznego

Każdy ubezpieczyciel gwarantuje odszkodowanie w razie kradzieży bagażu. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ kradzież kradzieży nie równa. Towarzystwa zaznaczają wyraźnie, że podróżny ma obowiązek chronić swój bagaż, by zapobiec szkodzie, dlatego też ochronie ubezpieczeniowej podlegają tyko bagaże odpowiednio zabezpieczone przed złodziejami: powierzone przewoźnikom,

  • przechowalniom (ale tylko za potwierdzeniem/pokwitowaniem),
  • znajdujące się w indywidualnym pomieszczeniu bagażowym na dworcu lub w hotelu,
  • zamknięte w pokoju hotelowym,
  • kabinie przyczepy, luku bagażowym lub w bagażniku samochodu (ale tylko zamykanym na zamek mechaniczny bądź elektroniczny i zaparkowanego w strzeżonym miejscu).

Jeśli nastąpiła kradzież bagażu, ubezpieczony powinien niezwłocznie udać się na najbliższy posterunek policji i zgłosić zdarzenie, najlepiej ze świadkami tego zdarzenia. Sporządzony protokół będzie podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.

Zniszczenie lub zgubienie bagażu

Analogicznie jak w przypadku kradzieży – właściciel bagażu ma obowiązek pilnowania go i jakiekolwiek zaniedbanie jest powodem wyłączenia ochrony i odpowiedzialności ubezpieczyciela. Odszkodowanie za zniszczony bądź zagubiony bagaż można uzyskać, gdy szkody powstały na skutek konkretnych wydarzeń. W OWU różnych ubezpieczycieli przewijają się informacje o takich sytuacjach, jak:

  • niszczycielska siła żywiołów (pożaru, huraganu, powodzi, gradu, lawiny, uderzenia pioruna, trzęsienia ziemi czy jej zapadnięcia bądź też osunięcia się),
  • wypadki komunikacyjnej na lądzie, na morzu bądź w powietrzu,
  • nieszczęśliwe wypadki lub nagłe zachorowania (ale tylko i wyłącznie udokumentowane zaświadczeniem lekarskim), które spowodowały brak możliwości zabezpieczenia bagażu,
  • zaginięcie bagażu powierzonego zawodowemu przewoźnikowi (na podstawie dokumentów przewozowych) lub profesjonalnej przechowalni (na postawie pokwitowania),
  • uszkodzenie lub zniszczenie bagażu na skutek nieudanej próby kradzieży (na podstawie protokołu policyjnego).

Oczywiście – poszczególne ubezpieczenia bagażu mogą się nieco różnić w kwestii zgubienia bądź zniszczenia, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić OWU interesującej nas oferty, jeszcze przed jej wyborem.

Opóźnienie bagażu

Niektórzy ubezpieczyciele oferują jeszcze jedną opcję ochrony, tak zwane opóźnienie dostarczenia bagażu. Gwarantuje ono zwrot kosztów za zakup niezbędnych przedmiotów, które mają zastąpić rzeczy użytku osobistego znajdujące się w prawidłowo nadanym u zawodowego przewoźnika lotniczego bagażu do wysokości określonej w OWU. Opóźnienie musi być dłuższe niż określona w OWU ilość godzin. Na rekompensatę można liczyć jedynie po udokumentowaniu wydatków oryginałami rachunków. Czasami towarzystwa wymagają również zaświadczenia od przewoźnika – taki dokument ma potwierdzać fakt opóźnienia się bagażu.

2. Po drugie: kiedy bagaż nie jest chroniony?

Wyłączenia odpowiedzialności każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa inaczej w OWU. Jednak pewne sytuacje się powtarzają. Nie można liczyć na ochronę bagażu, jeśli pozostawiło się go bez opieki, uszkodzone zostały tylko same pojemniki (np. walizki, kufry czy plecaki), zniszczenia wynikły z wad ubezpieczonego przedmiotu bądź bagaż został skonfiskowany. Bardzo często nie są chronione srebro, złoto, platyna w złomach i sztabach, środki płatnicze (karty płatnicze, pieniądze itp.), bilety podróżne, bony towarowe, książeczki i bony oszczędnościowe, papiery wartościowe i klucze. Większość ubezpieczycieli wyłącza z odpowiedzialności sprzęt audiowizualny, wszelaką elektronikę, sprzęt łączności, sprzęt fotograficzny, jak i biżuterię, zegarki, dzieła sztuki, antyki oraz zbiory kolekcjonerskie czy sprzęt sportowy.

Ubezpieczenie laptopa od kradzieży, sprzętu elektronicznego – czy można ubezpieczyć?

Bardzo często w podróż zabieramy aparaty, tablety, laptopy lub wszelaki sport sportowy. To cenne przedmioty, które są dla nas ważne i niestety – szczególnie narażone na kradzież, zgubienie czy zniszczenie, a jak można zauważyć wyżej – większość ubezpieczycieli ich nie chroni w ramach ubezpieczenia bagażu. Dlatego koniecznie trzeba zapoznać się z OWU – dowiemy się, czy można ubezpieczyć elektronikę bądź wyposażenie sportowe czy też nie. Z kolei ubezpieczenie sprzętu sportowego oferowane jest jako rozszerzenie w polisach dla aktywnych.

3. Po trzecie: jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?

Najlepiej dopasowane do swoich potrzeb. A ponieważ jest częścią składową ubezpieczenia turystycznego, to najpierw trzeba się skupić na właściwym wyborze pakietu. Najlepiej porównać różne oferty w jednym miejscu – a umożliwia to nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Polisa na podróż powinna gwarantować pokrycie kosztów leczenia, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz Assistance. Warto rozszerzyć ją o dodatki, takie jak omawiane ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym. Koszt ochrony tego typu nie jest duży, można znaleźć polisy od kilku złotych za dzień ubezpieczenia. Najważniejsze, by ochrona odpowiadała oczekiwaniom i minimalizowała ryzyka, jakie mogą nas spotkać w podróży. Nie warto kierować się wyłącznie ceną ubezpieczenia bagażu!

4. Po czwarte: zadbaj o bagaż

Wszyscy chyba znamy piosenkę, która mówi by „wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet….”. My jednak radzimy coś innego – warto jednak o ten bagaż zadbać i ubezpieczyć go od kradzieży, zgubienia, zniszczenia i opóźnienia. Zwłaszcza, że nie trzeba w taką ochronę inwestować tysięcy, a raptem parę złotych dołożonych do ogólnego ubezpieczenia turystycznego.

Autor

Redakcja

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jacoslav Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jacoslav
Gość
jacoslav

Ubezpieczenie bagażu w ERV to fikcja i strata pieniędzy!!! Z rzeczy ukradzionych z samochodu wyłączone są: 1. wyposażenie samochodu… 2. sprzęt elektroniczny 3. biżuteria i cenne przedmioty Wygląda na to że ochrona ubezpieczeniowa ERV dotyczy ewentualnie skradzionej bielizny i klapek kąpielowych… pod warunkiem że nie są cenne albo nie stanowiły wyposażenia samochodu:) Ps. jest jeszcze jeden punkt w regulaminie ERV, jak nie masz paragonu na skradzione rzeczy to też mogą ci odmówić wypłaty odszkodowania! Czyli jest to zwyczajna fikcja i okradanie klientów w majestacie polskiego prawa. Czemu tacy oszuści jak ERV istnieją na rynku? Gdzie kontrola organów państwa?

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania