Ubezpieczenie bagażu podróżnego – o czym warto pamiętać?

Redakcja
Udostępnij:
5

Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne, żeby zadziałało, kiedy nieszczęśliwie na wakacjach stracisz swój bagaż. Podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie bagażu i na co zwrócić uwagę, aby nie przepłacić.

Ubezpieczenie bagażu - co warto wiedzieć?

Nie ma nic gorszego niż zacząć wakacje od świadomości, że nie mamy przy sobie najważniejszych rzeczy. 40 mln – tyle każdego roku na lotniskach ginie bagaży. Turyści tracą odzież, bieliznę, dokumenty, elektronikę i wszystko, dzięki czemu urlop miał być udany. Jak zapobiec takim sytuacjom i nie dać się niemiło zaskoczyć? Podpowiadamy kilka sprawdzonych trików.

Ubezpieczenie bagażu to rozszerzenie polisy, które uprawnia do ubiegania się o odszkodowanie w razie kradzieży, utraty lub zniszczenia rzeczy osobistych i przedmiotów elektronicznych. Można z niego skorzystać zarówno w przypadku podróży samolotem, pociągiem, autokarem czy własnym samochodem. Chociaż dla wielu turystów do niedawna wydawało się kaprysem – wielu z nich przekonało się na własnej skórze, że nie warto ryzykować. Ubezpieczenie bagażu jest skuteczne w problematycznej sytuacji, pomaga uniknąć stresu i wielu rozczarować, ale może też być tanie.

Przyjrzyjmy się dokładnie kilku najważniejszym kwestiom i pytaniom, jakie warto zadać sobie przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu bagażu podróżnego.

Przed czym chroni ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Ubezpieczenie bagażu można wykupić samodzielnie, ale tylko jako jeden z elementów składowych polisy na podróż. Czasem jest ono z automatu w pakiecie, a w niektórych towarzystwach można je dokupić za dodatkową składką. Każdy ubezpieczyciel inaczej definiuje bagaż – dlatego przed wyborem polisy warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Zwykle jednak można spotkać się z z informacją, że są to walizki, kufry, torby, plecaki, nesesery wraz z zawartością w postaci przedmiotów zwyczajowo zabieranych w podróż takich jak: odzież, obuwie, środki higieny osobistej, książki stanowiące własność Ubezpieczonego lub znajdujące się w jego posiadaniu. Ubezpieczenie chroni od trzech rzeczy – kradzieży, zniszczenia/ zgubienia w razie nieszczęśliwych wydarzeń bądź opóźnienia bagażu.

Kradzież bagażu turystycznego

Każdy ubezpieczyciel gwarantuje odszkodowanie w razie kradzieży bagażu. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ kradzież kradzieży nie równa. Towarzystwa zaznaczają wyraźnie, że podróżny ma obowiązek chronić swój bagaż, by zapobiec szkodzie, dlatego też ochronie ubezpieczeniowej podlegają tyko bagaże odpowiednio zabezpieczone przed złodziejami: powierzone przewoźnikom,

 • przechowalniom (ale tylko za potwierdzeniem/pokwitowaniem),
 • znajdujące się w indywidualnym pomieszczeniu bagażowym na dworcu lub w hotelu,
 • zamknięte w pokoju hotelowym,
 • kabinie przyczepy, luku bagażowym lub w bagażniku samochodu (ale tylko zamykanym na zamek mechaniczny bądź elektroniczny i zaparkowanego w strzeżonym miejscu).

Jeśli nastąpiła kradzież bagażu, ubezpieczony powinien niezwłocznie udać się na najbliższy posterunek policji i zgłosić zdarzenie, najlepiej ze świadkami tego zdarzenia. Sporządzony protokół będzie podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.

Zniszczenie lub zgubienie bagażu

Analogicznie jak w przypadku kradzieży – właściciel bagażu ma obowiązek pilnowania go i jakiekolwiek zaniedbanie jest powodem wyłączenia ochrony i odpowiedzialności ubezpieczyciela. Odszkodowanie za zniszczony bądź zagubiony bagaż można uzyskać, gdy szkody powstały na skutek konkretnych wydarzeń. W OWU różnych ubezpieczycieli przewijają się informacje o takich sytuacjach, jak:

 • niszczycielska siła żywiołów (pożaru, huraganu, powodzi, gradu, lawiny, uderzenia pioruna, trzęsienia ziemi czy jej zapadnięcia bądź też osunięcia się),
 • wypadki komunikacyjnej na lądzie, na morzu bądź w powietrzu,
 • nieszczęśliwe wypadki lub nagłe zachorowania (ale tylko i wyłącznie udokumentowane zaświadczeniem lekarskim), które spowodowały brak możliwości zabezpieczenia bagażu,
 • zaginięcie bagażu powierzonego zawodowemu przewoźnikowi (na podstawie dokumentów przewozowych) lub profesjonalnej przechowalni (na postawie pokwitowania),
 • uszkodzenie lub zniszczenie bagażu na skutek nieudanej próby kradzieży (na podstawie protokołu policyjnego).

Oczywiście – poszczególne ubezpieczenia bagażu mogą się nieco różnić w kwestii zgubienia bądź zniszczenia, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić OWU interesującej nas oferty, jeszcze przed jej wyborem.

Opóźnienie bagażu

Niektórzy ubezpieczyciele oferują jeszcze jedną opcję ochrony, tak zwane opóźnienie dostarczenia bagażu. Gwarantuje ono zwrot kosztów za zakup niezbędnych przedmiotów, które mają zastąpić rzeczy użytku osobistego znajdujące się w prawidłowo nadanym u zawodowego przewoźnika lotniczego bagażu do wysokości określonej w OWU. Opóźnienie musi być dłuższe niż określona w OWU ilość godzin. Na rekompensatę można liczyć jedynie po udokumentowaniu wydatków oryginałami rachunków. Czasami towarzystwa wymagają również zaświadczenia od przewoźnika – taki dokument ma potwierdzać fakt opóźnienia się bagażu.

Kiedy bagaż nie jest chroniony?

Wyłączenia odpowiedzialności każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa inaczej w OWU. Jednak pewne sytuacje się powtarzają. Nie można liczyć na ochronę bagażu, jeśli:

 • pozostawiło się go bez opieki,
 • uszkodzone zostały tylko same pojemniki (np. walizki, kufry czy plecaki),
 • zniszczenia wynikły z wad ubezpieczonego przedmiotu bądź bagaż został skonfiskowany.

Trzeba też zwrócić uwagę na wyłączenia sytuacji, w których ubezpieczenie bagażu nie zadziała:

 • klęski żywiołowe,
 • wypadki komunikacyjne,
 • nieszczęśliwe wypadki,
 • nagłe choroby,
 • nieudane próby kradzieży,
 • utrata bagażu z winy przewoźnika lub przechowalni bagażowych, ale pod warunkiem, że własność ubezpieczonego nie została powierzona z zachowaniem wszelkich wymaganych procedur, a podróżny nie posiada pokwitowania.

Bardzo często nie są chronione srebro, złoto, platyna w złomach i sztabach, środki płatnicze (karty płatnicze, pieniądze itp.), bilety podróżne, bony towarowe, książeczki i bony oszczędnościowe, papiery wartościowe i klucze. Większość ubezpieczycieli wyłącza z odpowiedzialności sprzęt audiowizualny, wszelaką elektronikę, sprzęt łączności, sprzęt fotograficzny, jak i biżuterię, zegarki, dzieła sztuki, antyki oraz zbiory kolekcjonerskie czy sprzęt sportowy.

Czy można ubezpieczyć laptopa i sprzęt elektroniczny od kradzieży?

Bardzo często w podróż zabieramy aparaty, tablety, laptopy lub wszelaki sport sportowy. To cenne przedmioty, które są dla nas ważne i niestety – szczególnie narażone na kradzież, zgubienie czy zniszczenie, a jak można zauważyć wyżej – większość ubezpieczycieli ich nie chroni w ramach ubezpieczenia bagażu. Dlatego koniecznie trzeba zapoznać się z OWU – dowiemy się, czy można ubezpieczyć elektronikę bądź wyposażenie sportowe czy też nie. Z kolei ubezpieczenie sprzętu sportowego oferowane jest jako rozszerzenie w polisach dla aktywnych.

Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu i jak wybrać ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Jaki wybrać ubezpieczenie bagażu turystycznego? Najlepiej takie, które jest dopasowane do indywidualnych potrzeb. A ponieważ ubezpieczenie bagażu podróżnego jest częścią składową ubezpieczenia turystycznego, to najpierw trzeba się skupić na właściwym wyborze pakietu.

Pierwszym i najskuteczniejszym krokiem do rozeznania co tak naprawdę oferuje nam rynek ubezpieczeniowy – jest porównanie. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl pozwala na dokładne przyjrzenie się polisom, ich zakresom, Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia i cenom. Taka analiza umożliwi podjęcie pewnej decyzji co do zakupu ubezpieczenia turystycznego wraz z ubezpieczeniem bagażu. 

Koszt ochrony tego typu nie jest duży, można znaleźć polisy od kilku złotych za dzień ubezpieczenia. Najważniejsze, by ochrona odpowiadała oczekiwaniom i minimalizowała ryzyka, jakie mogą nas spotkać w podróży, a tych nie jest mało.

Zobaczmy, jak wyglądała kalkulacja naszych klientów, którzy lecąc na tydzień urlopu do Chorwacji, postanowili ubezpieczyć swój bagaż.

Ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem bagażu dla 2 osób na tydzień
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
130 292 zł
Ratownictwo
21 715 zł
Bagaż
1 303 zł
6,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 029 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
106,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
142,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem bagażu dla 2 osób na tydzień
Europa
6,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
130 292 zł
Ratownictwo
21 715 zł
Bagaż
1 303 zł
Dodatkowo: NNW: 13 029 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
AXA
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
Allianz
106,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
142,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

W tym przypadku nasi klienci skorzystali z pierwszej opcji, inwestując 174 zł w ubezpieczenie turystyczne, wraz z ubezpieczenie bagażu. W tej cenie Państwo Wiśniewscy mieli dodatkowo zapewnione NNW, OC, ochronę COVID, oraz klauzulę alkoholową, która szczególnie na wyprawach wakacyjnych jest przydatna.

Na jakie odszkodowanie można liczyć?

✈ Każdy ubezpieczyciel ustala własne sumy gwarantowane, czyli limity odpowiedzialności, do wysokości których wypłaca odszkodowanie za utracony bagaż, niezależnie od jego wartości. Poszczególne kwoty mogą się różnić nie tylko wśród różnych ubezpieczycieli, ale i w konkretnych pakietach – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Dlatego wybierając ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem bagażu turystycznego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną – to, do jej wysokości zostanie wypłacone odszkodowanie.

Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie bagażu to tylko jeden z elementów polisy turystycznej.

Dlatego ubezpieczenie bagażu turystycznego trzeba odpowiednio dostosować do charakteru podróży i swoich wymogów, podobnie jak pozostałe składowe ochrony – koszty leczenia, NNW, OC czy dodatkowe rozszerzenia, jak klauzula alkoholowa czy ubezpieczenie sportów ekstremalnych.

Ubezpieczenie bagażu - pytania i odpowiedzi

 1. Czy mogę ubezpieczyć swój bagaż, wybierając się na urlop samochodem?

  Oczywiście. Nie ma znaczenia, jakim środkiem transportu planujemy dostać się do miejsca docelowego wakacji. Towarzystwa ochroną obejmują wszystkie rzeczy osobiste zabierane w podróż samolotem, pociągiem, autokarem czy samochodem - zarówno własnym, jak i  wypożyczonym. Ubezpieczenie dotyczy wszystkich sztuk bagażu, do wysokości sumy gwarantowanej.

 2. Czy jest jakiś limit w ilości ubezpieczanych bagaży?

  Nie, ubezpieczamy tyle bagaży, ile mamy ochotę.

 3. Czy mogę kupić oddzielnie ubezpieczenie podróżne i ubezpieczenie bagażu?

  Nie, ubezpieczenie bagażu to jeden z elementów ubezpieczenia turystycznego.

Co warto wiedzieć?
 1. 40 mln – tyle każdego roku na lotniskach ginie bagaży.
 2. Ubezpieczenie bagażu to jeden z czynników polisy turystycznej. Czasem jest ono z automatu w pakiecie, a w niektórych towarzystwach można je dokupić za dodatkową składką.
 3. Każdy ubezpieczyciel inaczej definiuje bagaż – dlatego przed wyborem polisy warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
 4. Najlepszym sposobem na zalezienie ubezpieczenia bagażu turystycznego jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jacoslav
jacoslav
7 lat temu

Ubezpieczenie bagażu w ERV to fikcja i strata pieniędzy!!!
Z rzeczy ukradzionych z samochodu wyłączone są:
1. wyposażenie samochodu…
2. sprzęt elektroniczny
3. biżuteria i cenne przedmioty
Wygląda na to że ochrona ubezpieczeniowa ERV dotyczy ewentualnie skradzionej bielizny i klapek kąpielowych… pod warunkiem że nie są cenne albo nie stanowiły wyposażenia samochodu:)

Ps. jest jeszcze jeden punkt w regulaminie ERV, jak nie masz paragonu na skradzione rzeczy to też mogą ci odmówić wypłaty odszkodowania! Czyli jest to zwyczajna fikcja i okradanie klientów w majestacie polskiego prawa. Czemu tacy oszuści jak ERV istnieją na rynku? Gdzie kontrola organów państwa?

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania