Wyjazd samochodem do Grecji – jak się przygotować?

Redakcja
Udostępnij:

Grecja to nie tylko symbol antycznej kultury. To także idealne miejsce na wymarzone wakacje na piaszczystej plaży, lub w górach. Choć Grecja to całkiem inny od naszego, egzotyczny dla nas kraj, coraz częściej jest wybierana jako kierunek wakacyjnych wyjazdów. Ilość zabytków oraz ciepły klimat zachęcają do podróży wielu polskich turystów.

podróż samochodem do Grecji

Samochodowa podróż na wymarzony, zagraniczny urlop to świetna przygoda i niezapomniane wspomnienie. Jak każdy indywidualny wyjazd, może jednak skończyć się nieprzewidzianym zdarzeniem. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków oraz związanych z nimi kosztów.

Ze względu na stosunkowo bliskie położenie od Polski, wielu wyjeżdżających decyduje się wyruszyć w podróż do Grecji samochodem. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do podróży, co zobaczyć, oraz jak zabezpieczyć się na wypadek nagłego nieszczęścia.

Jakie dokumenty wymagane są przy wjeździe do Grecji?

Grecja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, dlatego do przekroczenia jej granic nie jest konieczny paszport. Jeśli go nie posiadamy, wystarczającym dokumentem będzie dowód osobisty. Dotyczy to jednak sytuacji, w których planujemy przebywać na terytorium Grecji czas nie dłuższy niż 90 dni.

W przeciwnym przypadku konieczne jest specjalne zezwolenie, wydawane przez Wydziały Policji ds. Cudzoziemców lub wydziały bezpieczeństwa publicznego lokalnych komisariatów policji.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku państw, przez które trzeba przejechać, podróżując do Grecji samochodem. Czechy, Słowacja, Węgry, Serbia i Macedonia Północna to kraje, do przekroczenia granic których paszport lub dowód osobisty wystarczą. Posiadanie wizy nie jest konieczne.

Konieczne jest także oczywiście posiadanie ważnego prawa jazdy. Polski dokument uprawnia do prowadzenia samochodu w Grecji. Kierowca musi jednak mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu.

Jaką trasę do Grecji wybrać?

Planując podróż samochodem do Grecji można zdecydować się na dwie opcje jazdy. Pierwsza to szybsza, zazwyczaj w lepszych warunkach, ale wolna od klimatycznych widoków i nieco droższa podróż autostradami i płatnymi drogami. Druga – dłuższa, często bocznymi drogami, ale zapierająca dech w piersiach i tańsza jazda lokalnymi, objazdowymi drogami.

Jechać można przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię lub zamiast tego ostatniego kraju zdecydować się na tranzyt przez Bułgarię.

W pierwszym przypadku przejazd z centrum Polski do Grecji powinien zająć maksymalnie 20-24 godziny. W drugim – około 24 do nawet 28 godzin.

Ile kosztują winiety w drodze do Grecji?

Greckie autostrady oraz drogi szybkiego ruchu są płatne. Koszt jednego przejazdu to mniej więcej od 1,5 do 3 euro (wpływ na cenę ma na przykład dokładna trasa czy rodzaj pojazdu).

 Grecja to jednak dopiero ostatni element całej podróży. Wybierając się w urlop samochodem nie można zapomnieć, że po drodze przejechać trzeba prze autostrady i płatne drogi w innych krajach. Aby z nich skorzystać, trzeba wykupić winiety uprawniające do poruszania się po tych drogach.

W większości przypadków winiety kupić można w formie elektronicznej. Jedynie w Czechach mają one formę naklejki. Ile to kosztuje?

Czechy:

 • 30-dniowa winieta – 440 CZK (około 75 PLN)

Słowacja:

 • 10-dniowa winieta – 10 Euro (około 42-44 PLN)
 • 30-dniowa winieta – 14 Euro (około 60-65 Euro)

Węgry:

 • 10-dniowa winieta – 3500 HUF (około 48-50 PLN)
 • 30-dniowa winieta – 4780 HUF (około 63-66 PLN)

Serbia:

 • Płatności są dokonywane na bramkach – przejazd w jedną stronę przez całą Serbię to koszt około 1650 RSD (około 60 PLN)

Macedonia:

 • Płatności dokonywane na bramkach – przejazd w jedną stronę przez całą Macedonię to koszt około 200 MKD (około 15 PLN)

Bułgaria:

 • Winiety można zakupić online lub w jednym z 3 000 punktów po przekroczeniu granicy (np. na stacji benzynowej)
 • 7 dniowa winieta kosztuje 15 BGN (około 32,65 PLN,
 • Winieta ważna miesiąc to koszt 30 BGN (około 65,29 PLN).

Przepisy drogowe w Grecji

Przepisy drogowe w Grecji nie są skrajnie odmienne od naszych. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, a poza nim 90 k/h. Na autostradzie maksymalną prędkością będzie 130 km/h, a na drodze szybkiego ruchu 110 km/h.

Po greckich drogach należy poruszać się prawą stroną. Istotną różnicą jest jednak na przykład fakt, że w Grecji pierwszeństwo ma nie ten kierowca, który znajduje się na rondzie, lecz ten, który na nie wjeżdża.

Ważną informacją jest również przepis dotyczący jazdy pod wpływem alkoholu. O ile młodzi kierowcy nie mogą przekroczyć 0,2 promila, ci doświadczeni muszą zmieścić się w nieco szerszej granicy 0,5 promila.

Co ciekawe, greckie prawo nie nakłada na kierowców nakazu włączania świateł na cały czas jazdy. Konieczne jest to tylko wtedy, gdy samochód porusza się w tunelu, po zmroku lub przy złych warunkach pogodowych.

Oczywiście podczas całej podróży każdy pasażer musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa (nie dotyczy to jedynie kobiet będących w ciąży).

Przydatną informacją może być też nakaz posiadania kilku elementów w pojeździe. Pierwszym jest gaśnica, którą trzeba mieć wewnątrz samochodu. Inne (głównie w drodze do Grecji), to na przykład odblaskowa kamizelka, zapasowe żarówki, linka do holowania, zapasowe koło, czy apteczka.

Co warto zobaczyć w Grecji?

Ateny – zdecydowanie główny punkt greckiej wyprawy. Najważniejszy zabytek to oczywiście Akropol, czy mieszczące się na wzgórzu antyczne, greckie ruiny. Wśród nich Partenon, czyli zbudowana na cześć Ateny świątynia. Warte zobaczenia są również zabytki Akropolis, takie jak Propyleje, Erechtejon, a także dionizyjski teatr. Nie można pominąć najstarszej dzielnicy Aten, czyli Plaka, wraz ze słynną Agorą i świątynią Hefajstosa.

Santoríni – wyjątkowa, wulkaniczna wyspa przynależąca do  archipelagu Cykladów na Morzu Egejskim. Wyspę charakteryzują malownicze, postrzępione klify, będące efektem powulkanicznych wybuchów. Krajobraz wyspy jest surowy, ale niezwykle klimatyczny. Warto zobaczyć tam nie tylko urokliwe białe wioski, lecz również zniewalający zachód słońca.

Kreta – to idealne połączenie morskich i górskich krajobrazów. Cudowne, gorące plaze, czyste morze oraz wiele zabytków: tak w skrócie można opisać tę wyjątkową wyspę. Wybierając Kretę, nie można pominąć atrakcji jaką jest Labirynt Minotaura (pałac w Knossos). Znajduje się tu również kilka bizantyjskich meczetów.

Rodos – wyspa archipelagu Dodekanez, przez starożytnych greków nazwana Wyspą Boga Heliosa. Przydomek to konsekwencja świecącego tu przez około 300 dni słońca. Rodos to wyspa pełna piaszczystych plaż, zapewniająca dostęp do błękitnego morza oraz cudownej pogody.

Zakynthos – kolorowa, barwna wyspa archipelagu Wysp Jońskich. Warto zobaczyć choćby Zatokę Wraku – to wyjątkowo piękna plaża, a której podziwiać można wrak statku. Co więcej, płynąc po zatoce lub przechadzając się po jej brzegach, można podziwiać zapierający dech w piersiach widok z urwiska.

Meteory – to znany masyw piaskowych skał w środkowej Grecji. To pionowe, bardzo wysokie (ponad 500 m n.p.m. skały w szpiczastym, strzelistym kształcie) to zapierający dech w piersiach widok, którego nie można przegapić. Na szczycie skał mieści się tak zwany zespół monastyrów, czyli kościołów prawosławnych.

Jak wybrać ubezpieczenie do Grecji?

Wybierając się w podróż samochodem do Grecji, nie można zapomnieć o wykupieniu odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Decydując się na konkretny wariant, warto dokładnie sprawdzić i porównać ze sobą oferty różnych ubezpieczycieli, aby wybrać opcję najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb.

  Na jakie elementy polisy zwrócić uwagę przy jej wyborze?

 • Koszty leczenia – jeden z najważniejszych elementów polisy na wyjazd. Decydując się na urlop w Grecji, musimy liczyć się z kosztami, jakie będziemy zmuszeni ponieść w razie konieczności odbycia leczenia. Jeżeli wskutek nagłego nieszczęścia doznamy urazu wymagającego wizyty lekarskiej albo pobytu w szpitalu, ubezpieczyciel zapewni nam pomoc materialną. Dzięki temu zaoszczędzimy nawet kilkanaście tysięcy złotych.
 • Transport medyczny i transport do kraju – gdy doznamy wypadku i w jego wyniku będziemy musieli skorzystać z medycznego transportu może się to odbić na naszej kieszeni. Decydując się na taką polisę, możemy czuć się bezpiecznie w razie konieczności ponoszeniem tego typu kosztów. To ważne, kiedy konieczny będzie transport poszkodowanego do Polski – taka podróż może bowiem kosztować od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
 • Assistance – zapewni pomoc i wsparcie w razie nieszczęśliwego zdarzenia. To zarówno telefoniczne udzielanie niezbędnych informacji, takich jak numery alarmowe czy adresy placówek pomocowych, to także na przykład opieka nad dzieckiem, kiedy jego opiekunowie ulegną wypadkowi.
 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) – zapewni ochronę, jeżeli w skutek naszego działania, osoby trzecie doznają szkody lub ucierpi ich mienie. Gwarantowana suma OC nigdy nie powinna być niższa niż 100 000 euro.
 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – gwarantuje pokrycie kosztów i wypłatę świadczenia, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu w skutek nieszczęśliwego zdarzenia. To element istotny podczas zagranicznych wycieczek, gdyż zapewnia ochronę w razie konieczności rehabilitacji albo leczenia powypadkowego. NNW zagwarantuje także odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonej osoby.
 • Ubezpieczenie bagażu – dzięki niemu będziemy mogli czuć się bezpiecznie, gdy nasz bagaż zostanie uszkodzony lub zgubiony.

Wybierając polisę na wyjazd do Grecji, warto skorzystać z naszego kalkulatora, który pozwoli porównać ze sobą oferty kilku ubezpieczycieli, a w rezultacie wybrać tę najlepszą i najbardziej dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb.

Co więcej, decydując się na konkretne ubezpieczenie, możemy w łatwy i szybki sposób w kilku krokach wykupić je online.

Co warto wiedzieć?
 1. Grecja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków Polaków.
 2. Do części lądowej Grecji można bez problemu dotrzeć samochodem.
 3. Do wyboru mamy kilka tras, między innymi przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię lub Bułgarię.
 4. Planując urlop w Grecji, trzeba zabrać ze sobą odpowiednie ubezpieczenie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania