Samochodem do Francji – przewodnik dla kierowców

admin
Udostępnij:
4.3

Praktyczny poradnik dla kierowców planujących wybrać się samochodem do Francji.

Samochodem do Francji

Wieża Eiffela, croissanty, winnice, urokliwe uliczki kipiące od romantycznego klimatu. Francja jest pełna symboli, które kojarzy każdy z nas. Zarówno latem, jak i zimą zachwyca, oferując przyjezdnym przeróżne możliwości. Położona w odległości 1713,6 km od Polski, stanowi doskonałą bazę wypadową, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Jak się okazuje coraz więcej entuzjastów tej europejskiej perełki, postanawia dotrzeć tu samochodem. 

Czy to dobry pomysł? Owszem, ale tylko pod warunkiem odpowiedniego przygotowania! Analizujemy bezpieczną i wygodną podróż samochodem do Francji w poniższym artykule i odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dlaczego warto wybrać się do Francji samochodem?

Wczasie pandemii, kiedy korzystanie z linii lotniczych niekoniecznie może należeć do najprzyjemniejszych (i najprostszych) – wyprawa własnym samochodem jest w stanie sprostać najbardziej nawet wygórowanym wymaganiom. Podróż na własnych zasadach daje nam zupełną wolność wyboru i możliwości, o jakich w innych środkach transportu możemy pomarzyć. 

Francja to jeden z najczęściej wybieranych kierunków takiej przygody. Nic w tym dziwnego. Jedno z najpiękniejszych państw Europy kryje w sobie możliwości, pośród których odnajdą się zarówno miłośnicy architektury, przyrody, plażowania, jak i nart. Zobaczmy, na co się przygotować wyruszając do Francji samochodem i o czym pamiętać, aby urlop pozostawił po sobie jedynie pozytywne wspomnienia i chęć powrotu.

Francja w czasie pandemii

Aby wjechać do Francji z Polski oraz innych krajów strefy zielonej należy okazać:

  • negatywny wynik testu (PCR lub antygenowego) wykonanego do 72 godzin przed kontrolą;
  • lub zaświadczenie o szczepieniu (7 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionek Pfizer, Moderna czy AstraZeneca, lub po pierwszej dawce w przypadku ozdrowieńców, lub 4 tygodnie w przypadku szczepionki Janssen);
  • lub zaświadczenie, że w okresie od 6 miesięcy do 11 dni wcześniej przechodziłeś chorobę;
  • a także  własnoręcznie wypełnione oświadczenie o braku symptomów i kontaktu z osobami chorymi.

Poza aktualnym ryzykiem zakażenia koronawirusem nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia są nieobowiązkowe. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to sytuacja dynamiczna, którą szczególnie przed wyjazdem należy bacznie obserwować.

Bezpieczna podróż samochodem do Francji

Mimo tego, że podróż własnym środkiem transportu jest synonimem wygody i pozwala na ominięcie wielu ograniczeń, to w dalszym ciągu jest to sytuacja, w której musimy zadbać o odpowiednie warunki. Troska o zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz współtowarzyszy podróży to podstawa, która nie tylko uchroni od nieprzyjemnych konsekwencji, ale również od utraty dużych pieniędzy.

Wiele osób planując wyjazd za granicę – niesłusznie – kwestie bezpieczeństwa postanawia postawić na jedną kartę, a konkretnie kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to często rozwiązanie, które tylko w minimalnym stopniu jest w stanie pomóc nam rozwiązać problem. Dlaczego?

Karta EKUZ to nie wszystko

Darmowa karta EKUZ pozwala na skorzystanie z francuskiej służby zdrowia, ale nie gwarantuje refundacji całości poniesionych kosztów. Co oznacza, że jeśli dojdzie do sytuacji, w której będziemy zmuszeni skorzystać na przykład z wizyty u internisty lub stomatologa, to jedynie w 70% możliwy jest zwrot kosztów. Co z pozostałymi usługami? 

EKUZ we Francji nie refunduje kosztów kwarantanny, a także nie pokrywa kosztów powrotu do kraju oraz leczenia prywatnego. Należy mieć również na uwadze, że we Francji odpłatne mogą okazać się także te usługi, które w Polsce nie wymagają dodatkowych opłat. Dlatego jedna zupełnie niespodziewana wizyta jest w stanie pogrążyć nasz zaplanowany budżet na cały wyjazd.

Niektóre departamenty i terytoria zamorskie Francji leżą w strefach, w których zdarzają się trzęsienia ziemi i cyklony tropikalne. Są to sytuacje, niebezpieczne, których konsekwencje mogą wpłynąć nie tylko na nasz wyjazd, ale i stan zdrowia.

Jakie jest w takim razie najlepsze rozwiązanie? Ubezpieczenie turystyczne – wygoda, zakres dostosowany do indywidualnych wymagań oraz gwarancja spokoju, kryjące się za niewielką kwotą.

Polisa turystyczna na każdy wyjazd i każdą kieszeń

Kiedy wiemy już, że o kwestie bezpieczeństwa należy zadbać ze szczególną uwagą,  pojawia się pytanie, jak wybrać najlepszą polisę turystyczną dla siebie?

Wszystkie oferty należy przede wszystkim porównać. Takie rozwiązanie pozwala na dokładne przeanalizowanie tego, co ubezpieczyciel ma nam do zaproponowania, a także odpowiedzialne podjęcie decyzji zakupowej.

WakacyjnaPolisa.pl to wygodny i intuicyjny kalkulator ubezpieczeń podróżnych, dzięki któremu można znaleźć „polisę skrojoną idealnie pod indywidualne wymagania”. Ponadto, nie jest to wydatek wygórowany, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie opłaty za granicą, z jakimi możemy się spotkać.


Odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne to udany urlop. Nic tak nie potrafi zepsuć wyjazdu, jak problemy zdrowotne, czy finansowe. Dzięki porównywarce polis na WakacyjnaPolisa.pl, każdy jest w stanie znaleźć rozwiązanie w pełni odpowiadające indywidualnym oczekiwaniom – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w Rankomat.

Szczególnie ważne jest, aby polisa zawierała pokrycie kosztów zachorowania na COVID-19. Obecnie niemalże każdy ubezpieczyciel zapewnia taką możliwość. 

Pamiętaj! Wjeżdżając do Francji, nie musisz mieć Zielonej Karty, ale dokument potwierdzający posiadanie polskiego OC jest bardzo ważny. W przypadku jego braku może zostać Ci nawet skonfiskowany samochód.

Wjazd do Francji

Do Francji można wjechać, posiadając ważny paszport lub dowód osobisty. Dokument musi być w na tyle dobrym stanie technicznym, aby móc bez problemu potwierdzić tożsamość.

Taka sama zasada obowiązuje w przypadku francuskich departamentów zamorskich, czyli: Gwadelupy, Martyniki, Gujany Francuskiej, Reunion i Mayotte. Jeśli celem podróży jest któreś z tych miejsc, należy pamiętać o wizy, w przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni.

Ile kosztuje podróż samochodem do Francji?

Koszt podróży samochodem do Francji, to wynik wielu czynników, które mają wpływ na finalną kwotę. To, jaką trasę wybierzemy, czy zdecydujemy się nocleg po drodze, gdzie będziemy się stołować – ma ogromne znaczenie dla kosztu ostatecznego. Niezależnie od tego, należy mieć na uwadze wydatki, które w mniejszym lub większym stopniu nas czekają. Opłaty na autostradzie, tankowanie, ewentualne mandaty – wszystko to jest niezwykle ważne i ma znaczenie dla zaplanowanego budżetu.

Poniższy poradnik ma na celu przybliżenie elementów ogólnego kosztorysu dla podróży samochodem do Francji. Wszystkie zawarte w nim informacje pomogą odpowiednio przygotować się do wyjazdu, a także uniknąć niepotrzebnych problemów.

Samochodem do Francji – czyli wszystko, co powinien wiedzieć kierowca

✔ Każdy kierowca, poruszający się na francuskich drogach, w przypadku kontroli powinien posiadać przy sobie dowód rejestracyjny, aktualne ubezpieczenie OC oraz ważne prawo jazdy (polskie, lub międzynarodowe).

✔ Podobnie, tak jak w polskich przepisach drogowych – tak również we Francji wymaga się od wszystkich kierowców zapiętych pasów.

Autostrady we Francji są płatne i krótkie w porównaniu z wielkością kraju. Opłaty odbywają się w punktach poboru opłat (bramkach). Wysokość takiej opłaty zależna jest przede wszystkim od operatora autostrady, a także rodzaju pojazdu, przejechanej odległości, odcinka autostrady, oraz pory dnia (opłaty w godzinach szczytu mogą być wyższe – jest to rozwiązanie dość rzadkie i stosowane jedynie na najbardziej zatłoczonych autostradach). Ceny oscylują w granicach ok. 5 do 40 euro za przejazd. Na najdroższym odcinku Nicea – Paryż, przejazd kosztuje w granicach 80 euro. Z kolei opłaty za przejazdy tunelami to około od 6 do 38 euro.

✔Całe państwo jest silnie scentralizowane z ośrodkiem handlowym, gospodarczym i kulturowym – czyli Paryżem. Od 2017 wjeżdżając samochodem do Paryża należy wykupić winietę ekologiczną Crit’Air. Jest ona odpowiednia dla typu i wieku pojazdu. Kara za brak winiety dla samochodów osobowych to 68 euro.

✔ Obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu, to: kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek, zabezpieczenie antywłamaniowe oraz alkomat.

✔ Dzieci do 10 lat trzeba przewozić tylko w specjalnym foteliku.

✔ Ceny paliwa we Francji (na dzień 04.11.2021 r.):

  • 95 – 1,60 euro,
  • 98 – 1,67 euro,
  • Diesel – 1,47 euro,
  • LPG – 0,87 euro.

Na głównych stacjach przy autostradach nie ma możliwości zatankowania gazu LPG, nie jest on tak popularny we Francji, jak w naszym kraju.

✔ Szukając miejsc parkingowych we Francji, warto mieć na uwadze, że zazwyczaj parkingi podziemne są dużo droższe niż te naziemne.

Przepisy drogowe we Francji i wysokość mandatów

Ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h – niezależnie od typu pojazdu (o ile znaki drogowe nie wskazują inaczej).

Poza terenem zabudowanym:

  • samochody osobowe, do 3,5 tony oraz z przyczepą – 80 km/h lub 90 km/h
  • motocykl – 75 km/h 
  • pojazd powyżej 3,5 ton – 80 km/h

Ograniczenia prędkości na drogach ekspresowych:

  • samochody osobowe, do 3,5 tony oraz z przyczepą – 110 km/h
  • pojazdy o masie powyżej 3,5 tony – 100 km/h

Ograniczenia prędkości na francuskich autostradach:

  • samochody osobowe, do 3,5 tony oraz z przyczepą – 130 km/h
  • samochody ciężarowe – do 80 km/h.

W przypadku złej widoczności, deszczu lub mokrej nawierzchni należy jechać jeszcze wolniej.

Za przekroczenie dozwolonych prędkości we Francji grożą wysokie kary pieniężne. W przypadku zatrzymania kierowcy-cudzoziemca policja, lub żandarmeria mogą uniemożliwić jazdę poprzez zatrzymanie dokumentów do czasu uregulowania mandatu lub kaucji gotówką na miejscu. Należy także pamiętać, że we Francji wystarczy przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 40 km/h, aby utracić uprawnienia do kierowania pojazdem. W takim przypadku kontynuacja jazdy może odbyć się jedynie, kiedy za kierownicę wsiądzie inny (nieukarany) kierowca. W przeciwnym razie samochód trafi na policyjny parking i pozostanie tam do czasu, dopóki taki kierowca na zastępstwo się nie znajdzie.

Pamiętaj! We Francji zabronione jest korzystanie podczas jazdy samochodem z telefonu. Samo trzymanie go w ręku, grozi mandatem. W przypadku rażącego wykroczenia lub odmowy zapłacenia grzywny na miejscu sprawa może trafić do sądu, który może nałożyć dodatkową grzywnę w wysokości 150 euro.

✔ Zakazane jest też używanie antyradarów. Jeśli kierowca nie zastosuje się do tego przepisu, musi liczyć się z grzywną do 3000 euro.

Jazda pod wpływem alkoholu we Francji

Dopuszczalne stężenie alkoholu

  • Najwyższe dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,5 g/l.
  • W przypadku kierowców początkujących (posiadających prawo jazdy krócej niż trzy lata lub krócej niż dwa lata, o ile kierowca nie tylko odbył 20 godz. lekcji nauki jazdy z instruktorem, ale też przejechał co najmniej 3000 km w ciągu dwóch lat, w towarzystwie doświadczonego kierowcy, przed podejściem do egzaminu na prawo jazdy), to 0,2 g/l.
  • Oraz dla kierowców zawodowych (kierowcy autobusów i autokarów) 0,2 g/l.

Jeśli kierowca odmówi dobrowolnego poddania się kontroli trzeźwości, musi pamiętać, że ryzykuje takie same sankcje jak kierowca, u którego wykryto 0,8 promila lub więcej zawartości alkoholu we krwi.

✔ Co oznacza, że: wskaźnik powyżej 0,8 promila jest równoznaczny z natychmiastowym zatrzymaniem prawa jazdy na przynajmniej 72 godziny, grzywną w wysokości do 4,5 tys. euro (ponad 19 tys. zł), możliwością zatrzymania prawa jazdy na okres od trzech do pięciu lat oraz  (w skrajnych przypadkach) karą więzienia do dwóch lat.

Jak zapłacić mandat we Francji?

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której zostaniemy ukarani mandatem, podczas podróży samochodem we Francji, należy wybrać jeden ze sposobów uregulowania płatności:

  • smartfonem – za pośrednictwem zeskanowania kodu matrycowego w aplikacji amendes.gouv, dostępnej na Google Play lub App Store,
  • przez Internet na stronie www.amendes.gouv.fr
  • kartą płatniczą bądź gotówką w okienku francuskiego urzędu Centre des finances publiques
  • przelewem – numer mandatu trzeba przepisać bardzo dokładnie i bez odstępów na poleceniu przelewu, w polu „Powód płatności ”. Przelewy, w których podano niepoprawny numer mandatu będą odrzucone, grzywna pozostanie nieopłacona, a w danym przypadku kwota zostanie powiększona.
  • czekiem, kartą bankową lub gotówką w bureau de tabac agréé (paiement électronique des amendes – timbre dématérialisé) tylko mandaty AMENDE FORFAITAIRE MINOREE I AMENDE FORFAITAIRE,
  • znaczkiem (timbre-amende), który można zakupić w dowolnym bureau de tabac agréé, który należy odesłać wraz z blankietem opłaty na adres widniejący na blankiecie,
  • czekiem wystawionym na Skarb Państwa (Trésor public), który należy odesłać wraz z blankietem wpłaty (carte de paiement) w kopercie załączonej do listu, na adres widniejący na blankiecie,
  • telefonicznie pod numerem 00 33 811 10 10 10 (opłata 0,05 €/min).

Zapłata mandatu jest równoznaczna z przyznaniem się do popełnienia wykroczenia i kończy postępowanie (artykuł 529 francuskiego Kodeksu postępowania karnego).

Jeśli nie ma możliwości zapłacenia mandatu na miejscu, w ciągu 3 dni należy udać się do francuskiego urzędu Centre d’encaissement des amendes i uregulować płatność: znaczkiem-mandatem, czekiem lub kartą płatniczą.

Ważne telefony we Francji

  • 112 – ogólnoświatowy numer alarmowy,
  • 15 – pogotowie ratunkowe,
  • 17 – policja,
  • 18 – straż pożarna,
  • +33 680 58 02 20 – ambasada RP w Paryżu.

Trasa Polska – Francja, którędy najlepiej?

Najkrótsza droga, jaką pokazują Mapy Google, biegnie przez Niemcy, autostradą A4 i w przybliżeniu zajmuje 17 godz. i 26 min (1711 km).

Wyruszając w podróż zagraniczną trasą, która biegnie przez inne państwa, należy mieć na uwadze ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19.

Miasta, które trzeba zobaczyć we Francji

Francja to istna mozaika różnych krajobrazów, kolorów, smaków i regionów, wśród których każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Jadąc samochodem do Francji mamy całkowitą swobodę wyboru, jeśli chodzi o plan zwiedzania i obrane punkty na mapie. Istnieją jednak miejsca obowiązkowe, na mapie każdego turysty. Kwintesencja francuskiej kultury i sztuki. Kunszt tego niezwykłego państwa w najczystszej postaci.

Nawet jeśli podczas jednego pobytu się to nie uda, to gwarantujemy – do Francji chce się bardzo szybko wracać.

  • Paryż – nie ma nic bardziej francuskiego niż niezwykle urokliwa stolica i symbol kultury francuskiej – wieża Eiffela.
  • Mont Saint Michel (4 godziny i 16 minut samochodem od Paryża) – opactwo i miasteczko w Normandii, jedna z największych atrakcji Francji, rocznie odwiedzana przez 3 miliony turystów.
  • Eze (9 godziny i 17 minut samochodem od Paryża) – czyli „orle gniazdo”, jedno z najpiękniejszych miejsc na Lazurowym Wybrzeżu.
  • Nicea (9 godzin samochodem od Paryża) – wizytówka Lazurowego Wybrzeża. Tutaj słońce świeci 365 dni w roku
  • Carcassonne (7 godzin i 22 minuty samochodem od Paryża) – miasteczko znane na całym świecie dzięki pięknej historycznej zabudowie otoczonej podwójnym pierścieniem murów obronnych z systemem licznych baszt barbakanów oraz bram.
  • Bordeaux (5 godzin i 57 minut samochodem od Paryża) – charakterystyczne miasteczko uznawane za stolicę wina. Pełne urokliwych winnic i restauracyjek.
  • Awinion (7 godzin i 49 minut samochodem od Paryża) – urocze prowansalskie miasteczko, w którym czas się zatrzymał.
  • Wersal (49 minut samochodem od Paryża) – miejsce, gdzie znajduje się słynny Pałac Słońca.
  • Saint-Tropez (9 godziny i 41 minut samochodem od Paryża) – luksusowy kurort na Lazurowym Wybrzeżu, do którego co roku przybywają turyści z całego świata.
  • Strasburg (4 godziny i 49 minut samochodem od Paryża) –  stolica Alzacji. Współcześnie symbol zjednoczonej Europy i jedno z najpiękniejszych miast Francji.
  • Tuluza (6 godzin i 42 minuty samochodem od Paryża) – jedno z najbardziej przyjaznych turystom miast, zwane „miastem różu”, ze względu na charakterystyczną ceglaną zabudowę.

Jak więc widać – Francja to państwo turystyczne dla wszystkich, a z odpowiednim przewodnikiem również łatwe w zwiedzaniu. Robi ogromne wrażenie i nikogo nie pozostawia obojętnym. Pełna ciekawych miejsc, w których historia pozostawiła po sobie ślad, potrafi sprawić, że zatęsknimy za nią szybciej, niż nam się wydaje.

Pytania i odpowiedzi

  1. Gdzie mogę wyrobić Kartę EKUZ?
    Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
  2. Jakimi kierowcami są Francuzi?
    Przede wszystkim we Francji, kierowcy oczekują stosowania się do przepisów, gdyż sami robią to skrupulatnie.
  3. Czy mogę znaleźć dla siebie tanie ubezpieczenie na podróż?
    Tak. Kalkulator ubezpieczeń na wakacyjnapolisa.pl pozwala na dokładne przyjrzenie się oferowanym polisom – od najtańszej do najdroższej. Dzięki zawartym informacjom w porównywarce, klient ma możliwość podjąć na spokojnie decyzję zakupową, decydując się na wybrany wariant.
  4. Czy wybierając się do Francji powinienem zakupić również ubezpieczenie AC?
    Tak, Autocasco na francuskich drogach może się przydać. Koszty naprawy auta są tutaj bardzo drogie, więc w celu uniknięcia niemiłej niespodzianki – AC jest zalecane.
  5. Czy moje ubezpieczenie turystyczne obejmie pomoc, kiedy jestem pod wpływem alkoholu?
    To zależy od rozszerzenia. Jeśli zdecydujemy się na dopłatę do rozszerzenia, które zapewnia pomoc podczas zdarzeń pod wpływem alkoholu – wtedy możemy liczyć na taką pomoc. Jeśli natomiast nie rozszerzymy polisy pod tym kątem – za pomoc medyczną, w stanie upojenia alkoholowego będziemy musieli zapłacić sami.
Co warto wiedzieć?
  1. Do Francji można wjechać, posiadając ważny paszport lub dowód osobisty.
  2. Aby wjechać do Francji z Polski negatywny wynik testu (PCR lub antygenowego) wykonanego do 72 godzin przed kontrolą, zaświadczenie o szczepieniu (7 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionek Pfizer, Moderna czy AstraZeneca, lub po pierwszej dawce w przypadku ozdrowieńców, lub 4 tygodnie w przypadku szczepionki Janssen) lub zaświadczenie, że w okresie od 6 miesięcy do 11 dni wcześniej przechodziłeś chorobę, a także  własnoręcznie wypełnione oświadczenie o braku symptomów i kontaktu z osobami chorymi.
  3. Darmowa karta EKUZ pozwala na skorzystanie z francuskiej służby zdrowia, ale nie gwarantuje refundacji całości poniesionych kosztów.
  4. We Francji odpłatne mogą okazać się także te usługi medyczne, które w Polsce nie wymagają dodatkowych opłat
  5. Autostrady we Francji są płatne i krótkie w porównaniu z wielkością kraju.
Autor

admin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania