Autem do Chorwacji – o czym należy pamiętać?

Redakcja
Udostępnij:

Chorwację z Polską dzieli ok. 1000 km, a autostrady w państwach tranzytowych są komfortowe i bezpieczne. Nic dziwnego, że większość Polaków wybiera dojazd do Chorwacji własnym autem zamiast dużo droższej podróży samolotem.

Do Chorwacji samochodem

Chorwację z Polską dzieli ok. 1000 km, a autostrady w państwach tranzytowych są komfortowe i bezpieczne. Nic dziwnego, że większość Polaków wybiera dojazd do Chorwacji własnym autem zamiast dużo droższej podróży samolotem.

Przed wyruszeniem samochodem do Chorwacji, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi autostrad, winiet czy przepisów w Chorwacji.

Samochodem do Chorwacji można wybrać się, korzystając z dwóch dróg: tzw. wschodniej trasy prowadzącej przez Słowację/Węgry (jeśli jedzie się ze wschodniej Polski) oraz trasy zachodniej przez Czechy/Austrię/Słowenię lub Słowację/Węgry (jadąc z zachodnich regionów Polski).

Jak długi jedzie się do Chorwacji?

Licząc od granicy polsko-czeskiej do wjazdu do Chorwacji od strony Słowenii, Polskę i Chorwację dzieli ok. 600 km. Najczęściej jednak Polacy udają się nad wybrzeże chorwackie, więc wybierając np. jedną z miejscowości w okolicy Zadaru lub Splitu należy dodać kolejne 400-500 km. Najbardziej uśredniając, wyjeżdżając z Warszawy do Splitu w Chorwacji będziemy mieć do pokonania ok. 1400 km.

Trasę Polska-Chorwacja można pokonać w ciągu ok. 16-18 godzin, biorąc pod uwagę jechanie rozsądną prędkością oraz uwzględniając przystanki na krótki odpoczynek i toaletę.

Słusznym rozwiązaniem podczas jazdy do Chorwacji jest zaplanowanie jednego noclegu, np. w Austrii lub nawet w Czechach, jeśli podróż rozpoczyna się z północnych regionów Polski.

Jakie dokumenty zabrać, jadąc do Chorwacji autem?

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, więc do przekroczenia granicy wystarczy jedynie dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo, np. dowód osobisty. Pod warunkiem, że planowany pobyt nie przekroczy 90 dni.

W tym przypadku będzie już wymagana wiza. Paszport lub dowód osobisty muszą posiadać także dzieci. Co ciekawe, paszport będzie niezbędny dla psa lub kota, jeśli on również towarzyszy podczas podróży do Chorwacji.  

Uwaga! Należy pamiętać, że paszport może być wymagany w krajkach tranzytowych, np. jeżeli wybierzemy drogę przez Serbię.

Winiety do Chorwacji – gdzie kupić, ile kosztują?

Winiety, które będą potrzebne podczas podróży do Chorwacji, można bez problemu zakupić przez internet. To jeden z najwygodniejszych sposób.

Wybierając trasę przez Słowację i Węgry winiety będą kosztować ok. 100 zł, drożej wyniesie podróż przez Czechy, Austrię i Słowenię – tutaj należy liczyć ok 150 zł. Uśredniając koszt winiety przez poszczególne kraje wynosi ona ok. 40-50 zł i obejmuje zwykle okres 10 dni.

Pamiętaj! W krajach tranzytowych obowiązują winiety, ale już w samej Chorwacji nie ma winiet, są natomiast opłaty za autostrady – płatne na bramkach.

Autostrady w Chorwacji – koszt

W Chorwacji, podobnie jak w Polsce, obowiązuje system bramek na autostradach, przy których pobiera się bilet a uiszcza opłatę przy wyjeździe. Opłata za autostradę liczona jest od przejechanych kilometrów.

Teoretycznie w bramkach na autostradach istnieje możliwość opłacenia przejazdu kartą płatnościową, ale sporadycznie zdarzyć się mogą problemy z terminalem czy blokada systemów płatniczych – dlatego najlepsza opcja to posiadanie przy sobie gotówki. Mogą być kuny chorwackie lub euro.

Ile kosztują autostrady w Chorwacji? Popularny odcinek Zagrzeb – Zadar to koszt ok. 72 zł.

Łączna ilość płatnych autostrad w Chorwacji wynosi ok. 1300 km. Warto też pamiętać – bo to może turystów dziwić – że niektóre mosty i tunele w Chorwacji również są płatne, np. wjazd na wyspę Krk (ok. 20 zł)

Do Chorwacji samochodem – o czym jeszcze pamiętać?

 • Jadąc trasą wschodnią warto zrobić przystanek w zachwycającym Budapeszcie, a trasą zachodnią – we Wiedniu. To dobry punkt, aby nie tylko zwiedzić miasto, ale też zatrzymać się na nocleg.
 • Drogi w Chorwacji są niezwykle kręte – należy o tym pamiętać, zjeżdżając z autostrady. Jednak widoki i krajobrazy rekompensują wszelkie niedogodności.
 • Limit prędkości w Chorwacji to 130 km/h na autostradach, 110 km/h na drogach szybkiego ruchu, 90 km/h na terenach niezabudowanych oraz 50 km/h na terenach zabudowanych.
 • Limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila,
 • Na wyposażeniu samochodu powinny się znaleźć: apteczka, kamizelka odblaskowa, gaśnica.
 • Nie ma obowiązku całorocznej jazdy na światłach mijania.

Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Chorwacji

Żadna zagraniczna podróż nie powinna odbyć się bez zakupu ubezpieczenia turystycznego. W przypadku wyjazdu organizowanych przez biuro podróży, ubezpieczenie zazwyczaj jest w cenie. Inna rzecz, że zazwyczaj jest to najbardziej podstawowe ubezpieczenie, które nie zapewnia tak dobrej ochrony, jaka przydaje się podczas wyjazdów zagranicznych.

W przypadku podróży samochodem do Chorwacji, samodzielne zaopatrzenie się w polisę jest więcej niż wskazane. Dlaczego? Mimo, że Chorwacja jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, a w związku z tym zapewnia innym członkom UE dostęp do bezpłatnej opieki medycznej (w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego), faktem jest, iż mowa tu o najbardziej podstawowym zakresie pomocy medycznej. 

Wykupienie polisy turystycznej przewyższa EKUZ choćby pod kątem usługi OC, NWW, co zapewni bezpłatną pomoc powypadkową, rehabilitację czy odszkodowanie. Podróż samochodem to także ryzyko różnorodnych „przygód na trasie” – od przebitej opony, po awarię auta, a nawet wypadek. W takiej sytuacji assistance to stabilne zabezpieczenie, które wybawi kierowcę z opresji. 

Dobre ubezpieczenia zapewniają udostępnienie auta zastępczego czy noclegu na czas naprawy samochodu, holowanie do kilkuset kilometrów, a nawet opiekę nad podróżującymi samochodem dziećmi.

Oferty na ubezpieczenie do Chorwacji można porównać w kalkulatorze polis turystycznych.

AXA ASSISTANCE – 7,27 ZŁ GENERALI - 12 ZŁ
Koszty leczenia 600 000 zł 800 000 zł
Ratownictwo 600 000 zł 800 000 zł
OC-300 000 zł
NNW50 000 zł 50 000 zł
Assistance W ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego
Stomatolog1600 zł 866 zł

Jak widać w powyższej tabeli już 12 zł dziennie, czyli 120 zł na 10-dniowy wyjazd, zapewni bezpieczeństwo i pomoc w razie niespodziewanych sytuacji. Jest to kwota porównywalna z zakupem winiet czy jednego tankowania – jadąc na wakacje do Chorwacji z rodziną i dziećmi zdecydowanie warto rozważyć te formę zabezpieczenia.

***

Niewiele jest osób, które raz były w Chorwacji i nie chciałby tam wrócić. To kraj zachwycający krajobrazami, plażami i kulturą. Stosunkowo niewielka odległość od Polski sprawia, że niemal na wyciągnięcie ręki są bajeczne plaże i doskonała, wakacyjna pogoda nawet w maju czy wrześniu.

Polacy wybierający się do Chorwacji całą rodziną zdecydowanie preferują samochód – ten sposób podróży zdecydowanie obcina koszty podróży przy kilku podróżujących osobach.

Warunkiem udanej podróży jest odpowiedzialne i rzetelne przygotowanie: przegląd i bieżące naprawy samochodu, nawigacja zgrana do telefonu (w razie problemów z internetem), rozsądne rozłożenie podróży w czasie oraz ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji, zapewniające optymalne zabezpieczenie.

Co warto wiedzieć?
 1. Chorwację z Polską dzieli około 1000 km, które można pokonać samochodem.
 2. Samochodem do Chorwacji  korzystając ze wschodniej trasy prowadzącej przez Słowację/Węgry (jeśli jedzie się ze wschodniej Polski).
 3. Z zachodnich rejonów Polski można skorzystać z trasy zachodniej przez Czechy/Austrię/Słowenię lub Słowację/Węgry.
 4. Autostrady leżące na trasie Polska-Chorwacja są bezpieczne i komofrtowe.
 5. Przed podróżą warto zadbać o przegląd i bieżące naprawy samochodu, nawigację, rozsądne rozłożenie podróży w czasie oraz ubezpieczenie turystyczne.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania