Autem do Chorwacji – o czym należy pamiętać?

Julia Stuła
Udostępnij:
4.2

Chorwację z Polską dzieli ok. 1000 km, a autostrady w państwach tranzytowych są komfortowe i bezpieczne. Nic dziwnego, że większość Polaków wybiera dojazd do Chorwacji własnym autem zamiast dużo droższej podróży samolotem.

Do Chorwacji samochodem

Chorwację z Polską dzieli ok. 1000 km, a autostrady w państwach tranzytowych są komfortowe i bezpieczne. Nic dziwnego, że większość Polaków wybiera dojazd do Chorwacji własnym autem zamiast dużo droższej podróży samolotem.

Przed wyruszeniem samochodem do Chorwacji, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi autostrad, winiet czy przepisów w Chorwacji.

Samochodem do Chorwacji można wybrać się, korzystając z dwóch dróg: tzw. wschodniej trasy prowadzącej przez Słowację/Węgry (jeśli jedzie się ze wschodniej Polski) oraz trasy zachodniej przez Czechy/Austrię/Słowenię lub Słowację/Węgry (jadąc z zachodnich regionów Polski).

Dlaczego warto jechać do Chorwacji samochodem?

Jazda samochodem do Chorwacji ma wiele zalet, które każdego roku, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, doceniają nie tylko polscy turyści. Oczywiście, jak każdy środek transportu, jazda autem ma też swoje wady, takie jak konieczność płacenia za paliwo i ceny benzyny, opłaty autostradowe czy potencjalne trudności z parkowaniem w popularnych miejscach turystycznych.

Nie zmienia to jednak faktu, że wybór tego sposobu podróżowania w praktyce często okazuje się najwygodniejszą i zapewniającą wiele dodatkowych możliwości turystycznych opcją. Oto kilka najważniejszych powodów, dla których warto rozważyć podróż samochodem do Chorwacji:

  • elastyczność – podróżując samochodem, mamy pełną kontrolę nad harmonogramem wyjazdu i możemy łatwiej zaplanować podróż. Nie ograniczają nas godziny odjazdu pociągów, czy odprawy na lotnisku, a lekkie opóźnienie z reguły nie powoduje całkowitej dezorganizacji logistycznej. Co więcej, możemy zatrzymać się w dowolnym miejscu po drodze, zmienić trasę w jej trakcie, lub przedłużyć pobyt w ulubionej lokalizacji. Możemy zdać się zarówno na najpopularniejsze trasy, ale też lekko wydłużyć czas podróży i zatrzymać się w poszczególnych krajach po drodze,

  • przepiękne krajobrazy – droga do Chorwacji prowadzi przez wiele ciekawych miejsc i malownicze krajobrazy, w tym góry, doliny i wybrzeże. Możliwość zatrzymywania się i podziwiania tych widoków to jeden z wielu uroków jazdy samochodem, który z pewnością docenią wszyscy podróżnicy,

  • koszt przejazdu – w zależności od tego, w ile osób podróżujemy i jaki jest planowany czasu naszego pobytu, jazda samochodem może okazać się tańsza niż zakup biletów lotniczych i organizacja transportu na miejscu. To opcja szczególnie ekonomiczne w przypadku rodzin, lub większej grupy znajomych,

  • bagaż – wybierając podróż autem, nie musimy martwić się również ograniczeniami dotyczącymi bagażu, które potrafią być szczególnie uciążliwe zwłaszcza w przypadku lotów samolotowych. Możemy zabrać ze sobą więcej rzeczy, w tym sprzęt sportowy czy produkty spożywcze, a także przywieźć więcej pamiątek z wakacji,

  • dostęp do odległych miejsc – Chorwacja ma wiele uroczych, mniej znanych zakątków, które są trudno dostępne dla osób przemieszczających się po kraju komunikacją publiczną. Samochodem można dotrzeć do ukrytych plaż, malowniczych wiosek czy parków narodowych, których na chorwackich terenach nie brakuje,

  • komfort – samochód zapewnia prywatność i komfort, których nie zawsze można doświadczyć w publicznych środkach transportu. To zaleta, którą docenią przede wszystkim rodziny podróżujące z dziećmi, lub właściciele zwierzaków,

  • wynajem mieszkania lub domu – własne auto to także ogromne ułatwienie, jeśli planujemy wynajęcie domu lub apartamentu z dala od głównych ośrodków turystycznych. W takim przypadku samochód będzie niezbędny do przemieszczania się i eksploracji okolicy, czy załatwiania bieżących potrzeb, takich jak zakupy. Prywatny środek transportu w tej sytuacji jest opcją o wiele bardziej ekonomiczną niż wynajem samochodu w samej Chorwacji.

Podróżując z południowo-zachodniej Polski, trasę Polska-Chorwacja można pokonać w ciągu ok. 10-11 godzin, biorąc pod uwagę jazdę z rozsądną prędkością oraz uwzględniając przystanki na krótki odpoczynek i toaletę. Jeśli jednak wyjeżdżamy z innej części kraju, a miejscem docelowym jest wybrzeże Chorwacji, czas wydłuży się do ok. 16-18 godzin.

Słusznym rozwiązaniem podczas jazdy do Chorwacji jest zaplanowanie jednego noclegu, np. w Austrii lub nawet w Czechach, jeśli podróż rozpoczyna się z północnych regionów Polski.

Jak długo jedzie się do Chorwacji?

Licząc od granicy polsko-czeskiej do wjazdu do Chorwacji od strony Słowenii, Polskę i Chorwację dzieli ok. 600 km. Najczęściej jednak Polacy udają się nad wybrzeże chorwackie, więc wybierając np. jedną z miejscowości w okolicy Zadaru lub Splitu należy dodać kolejne 400-500 km. Najbardziej uśredniając, wyjeżdżając z Warszawy do Splitu w Chorwacji, będziemy mieć do pokonania ok. 1400 km.

Podróżując z południowo-zachodniej Polski, trasę Polska-Chorwacja można pokonać w ciągu ok. 10-11 godzin, biorąc pod uwagę jazdę z rozsądną prędkością oraz uwzględniając przystanki na krótki odpoczynek i toaletę. Jeśli jednak wyjeżdżamy z innej części kraju, a miejscem docelowym jest wybrzeże Chorwacji, czas wydłuży się do ok. 16-18 godzin.

Słusznym rozwiązaniem podczas jazdy do Chorwacji jest zaplanowanie jednego noclegu, np. w Austrii lub nawet w Czechach, jeśli podróż rozpoczyna się z północnych regionów Polski.

Jakie dokumenty zabrać, jadąc do Chorwacji autem?

Od 2013 roku Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, więc do przekroczenia granicy obywatele RP potrzebują jedynie dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo, takiego jak np. dowód osobisty. Co więcej, od stycznia 2023 roku Republika Chorwacka została włączona do strefy Schengen, w związku z czym podczas przejazdu samochodem przez węgierskie lub słoweńskie przejście graniczne nie spotkamy się z obowiązkową kontrolą dokumentów.

Paszport lub dowód osobisty muszą posiadać także dzieci. W przypadku małoletnich podróżujących z osobą, która nie jest ich prawnym opiekunem, warto mieć przy sobie zgodę do sprawowania opieki, sporządzoną w języku chorwackim lub angielskim. Co ciekawe, paszport będzie niezbędny również dla psa lub kota, jeśli zwierzak towarzyszy nam podczas podróży.

Uwaga! Należy pamiętać, że paszport może być wymagany w krajach tranzytowych, np. jeżeli wybierzemy drogę przez Serbię.

Na terenie Chorwacji Polacy nie muszą dokonywać meldunku ani posiadać wizy, chyba że pobyt będzie dłuższy niż 3 miesiące. W takim przypadku trzeba będzie uzyskać odpowiednie zaświadczenie o pobycie tymczasowym.

Jaki dokument uprawnia do przekroczenia chorwackiej granicy?

  • Dowód osobisty: TAK

  • Paszport: TAK

  • Paszport tymczasowy: TAK

Jeśli chodzi o dokumenty istotne z punktu widzenia kierowcy, konieczne będzie oczywiście prawo jazdy (wystarczy to polskie). Dodatkowo trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i aktualny przegląd techniczny pojazdu, a także ważne ubezpieczenie OC.

MSZ przed podróżą do Chorwacji zaleca również wyrobienie karty EKUZ oraz zakup dodatkowej polisy turystycznej na wyjazd. Jak czytamy na stronie gov.pl:

Zalecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na wypadek choroby i od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW). Warto rozszerzyć polisę o koszty transportu medycznego do kraju. Nie kosztuje dużo, a może być bardzo przydatne. Jeśli podróżujesz samochodem, rozważ dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC) i Assistance (oprócz obowiązkowego OC).

Winiety do Chorwacji – gdzie kupić, ile kosztują?

Jeśli podróżujemy samochodem z Polski do Chorwacji, do kosztów przejazdu należy doliczyć również winiety, których zakup będzie konieczny podczas przejazdu przez kraje tranzytowe, takie jak: Czechy, Austria, Słowenia, Słowacja, czy Węgry. W większości przypadków obowiązują tylko winiety elektroniczne, o których warto pomyśleć odpowiednio wcześnie. Winietę elektroniczną można kupić online, natomiast tradycyjną – na stacjach paliw, przy granicy, lub w specjalnych punktach. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Na terytorium Republiki Czeskiej obowiązują wyłącznie winiety elektroniczne. Można ją kupić przez stronę internetową, w punktach sprzedażowych EuroOil i Poczta Czeska, a także w terminalu. Dla samochodów osobowych cena winiety wynosi:

  • winieta 30-dniowa: 440 CZK

  • winieta 10-dniowa: 310 CZK

Podróżując przez Austrię, do wyboru mamy: e-winiety (możliwe do kupienia przez stronę internetową) lub tradycyjne winiety. W przypadku osobowych aut ich koszt to:

  • winieta 10-dniowa: 9,90 EUR

  • winieta 2-miesięczna: 29 EUR

W przypadku przejazdu przez Słowenię niezbędna będzie e-winieta, którą kupić można online (bez dodatkowych opłat) lub w punktach DARS (zakup możliwy jest np. na przejściach granicznych). Kierowcy podróżujący własnym autem muszą liczyć się z następującym kosztem:

  • winieta 7-dniowa: 16 EUR

  • winieta miesięczna: 32 EUR

Podróż samochodem osobowym przez Słowację także wiąże się z koniecznością zakupu elektronicznej winiety (przez stronę internetową), której cena wynosi:

  • winieta 10-dniowa: 12 EUR

  • winieta 30-dniowa: 17 EUR

Na Węgrzech, podobnie jak w Austrii, nadal mamy możliwość wyboru między e-winietą, a tradycyjną naklejką na przednią szybę samochodu. Zakupu można dokonać online, bezpośrednio przy przejściach granicznych, lub na stacjach benzynowych. W przypadku osobówek będziemy musieli uwzględnić następujące ceny winiet:

  • winieta 10-dniowa: 5 500 HUF

  • winieta miesięczna: 8 900 HUF

Pamiętaj! W krajach tranzytowych obowiązują winiety, ale już w samej Chorwacji nie. Na miejscu trzeba będzie jednak pamiętać o opłatach za autostrady, których należy dokonać na bramkach.

Autostrady w Chorwacji – koszt

Obliczając, ile kosztuje podróż samochodem, trzeba mieć na uwadze, że w Chorwacji, podobnie jak w Polsce, obowiązuje system bramek na autostradach, przy których pobiera się bilet a uiszcza opłatę przy wyjeździe. Opłata za przejazd autostradami liczona jest od przejechanych kilometrów. Nie trzeba posiadać winiety.

W bramkach na autostradach istnieje możliwość opłacenia przejazdu kartą płatniczą, ale sporadycznie zdarzyć się mogą problemy z terminalem czy blokada systemów płatniczych – dlatego czasami trzeba będzie płacić gotówką. Trzeba przy tym pamiętać, że od stycznie 2023 roku walutą obowiązująca w Chorwacji jest euro. Za autostradę można jednak płacić również w walutach obcych, według obowiązującego w danym momencie kursu walut PBZ.

Ile kosztuje przejazd autostradą w Chorwacji? Jedna z najpopularniejszych tras dla kierowców podróżujących z Polski rozpoczyna się w miejscowości Goričan na granicy z Węgrami i prowadzi płatną autostradą do zjazdu w miejscowości Dugopolje nieopodal Splitu. Koszt takiego przejazdu (w jedną stronę) to niecałe 30 EUR. Zarówno płatne odcinki autostrad jak i ceny obowiązujące na poszczególnych odcinkach autostrad można sprawdzić na stronach internetowych i w specjalnych kalkulatorach.

Do Chorwacji samochodem – o czym jeszcze pamiętać?

  • Jadąc trasą wschodnią warto zrobić przystanek w zachwycającym Budapeszcie, a trasą zachodnią – we Wiedniu. To dobry punkt, aby nie tylko zwiedzić miasto, ale też zatrzymać się na nocleg.

  • Drogi w Chorwacji są niezwykle kręte – należy o tym pamiętać, zjeżdżając z autostrady. Jednak widoki i krajobrazy rekompensują wszelkie niedogodności.

  • Limit prędkości w Chorwacji to 130 km/h na autostradach, 110 km/h na drogach szybkiego ruchu, 90 km/h na terenach niezabudowanych oraz 50 km/h na terenach zabudowanych.

  • Limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila,

  • Na wyposażeniu samochodu powinny się znaleźć: apteczka, kamizelka odblaskowa dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica.

  • Nie ma obowiązku całorocznej jazdy na światłach mijania.

Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Chorwacji

Żadna zagraniczna podróż nie powinna odbyć się bez zakupu ubezpieczenia turystycznego. W przypadku wyjazdu organizowanych przez biuro podróży, ubezpieczenie zazwyczaj jest w cenie. Inna rzecz, że zazwyczaj jest to najbardziej podstawowe ubezpieczenie, które nie zapewnia tak dobrej ochrony, jaka przydaje się podczas wyjazdów zagranicznych.

W przypadku podróży samochodem do Chorwacji, samodzielne zaopatrzenie się w polisę jest więcej niż wskazane. Dlaczego? Mimo, że Chorwacja jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, a w związku z tym zapewnia innym członkom UE dostęp do bezpłatnej opieki medycznej (w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego), faktem jest, iż mowa tu o najbardziej podstawowym zakresie pomocy medycznej. 

Wykupienie polisy turystycznej przewyższa EKUZ choćby pod kątem usługi OC, NWW, co zapewni bezpłatną pomoc powypadkową, rehabilitację czy odszkodowanie. Podróż samochodem to także ryzyko różnorodnych „przygód na trasie” – od przebitej opony, po awarię auta, a nawet wypadek. W takiej sytuacji Assistance to stabilne zabezpieczenie, które wybawi kierowcę z opresji. 

Dobre ubezpieczenia zapewniają udostępnienie auta zastępczego czy noclegu na czas naprawy samochodu, holowanie do kilkuset kilometrów, a nawet opiekę nad podróżującymi samochodem dziećmi.

Poniżej przedstawiamy przykładowe oferty 7-dniowego ubezpieczenia turystycznego dla dwóch osób dorosłych wyjeżdżającej na urlop do Chorwacji:

Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
82,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
129,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA Assistance
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy: 1 500 zł zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
82,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
129,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA Assistance
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy: 1 500 zł zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)

Jak widać w powyższej tabeli już niecałe 4 zł dziennie, czyli niespełna 40 zł na 10-dniowy wyjazd, zapewni bezpieczeństwo i pomoc w razie niespodziewanych sytuacji. Jest to kwota porównywalna z zakupem winiet czy jednego tankowania – jadąc na wakacje do Chorwacji z rodziną i dziećmi zdecydowanie warto rozważyć te formę zabezpieczenia.

Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Chorwacja to kraj o bogatej historii, przepięknych krajobrazach i licznych ciekawostkach turystycznych. Jego zdecydowaną zaletą jest to, że do większości popularnych miejsc można dojechać własnym autem. Dla osób, które wybierają się do Chorwacji jadąc samochodem, praktycznie każdy zakątek będzie na wyciągnięcie ręki. Oto 10 najciekawszych atrakcji, które warto odwiedzić, wybierając ten kierunek jako cel swojej podróży:

  • Dubrownik – to jedno z najbardziej znanych i urokliwych miast Chorwacji, które przyciąga turystów z całego świata. Znany jako „Perła Adriatyku” ze względu na swój dobrze zachowany średniowieczny charakter. Dubrownik jest otoczony imponującymi murami obronnymi, a wewnątrz znajdują się starożytne kościoły, pałace i fontanny. Spacer wzdłuż murów zapewnia spektakularne widoki na Stare Miasto i błękitne wody Adriatyku,

  • Plitwickie Jeziora – to chorwacki Park Narodowy, który słynie z kaskadowych wodospadów i krystalicznie czystych jezior połączonych malowniczymi drewnianymi kładkami. Jeziora o różnych odcieniach turkusu i błękitu są tak czyste, że można w nich obserwować ryby i inne organizmy wodne. Choć park jest najbardziej popularny latem, w innych porach roku oferuje równie zachwycające widoki, szczególnie jesienią, gdy liście zmieniają kolory, lub zimą, gdy wodospady zamieniają się w lodowe rzeźby. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO,

  • Split – czyli drugie co do wielkości miasto, położone nad przepięknym Adriatykiem, będące jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów, którzy do Chorwacji postanawiają jechać samochodem. Jedną z jego głównych atrakcji jest Pałac Dioklecjana, czyli ogromna rzymska budowla, będąca jednym z najlepiej zachowanych starożytnych zabytków na świecie. W mieście warto odwiedzić również promenadę Riva, zielony park Maraska, Górę Marjan, a także liczne muzea i galerie. Split jest także ważnym portem promowym, skąd łatwo dostać się na wiele chorwackich wysp, takich jak Hvar, Brač czy Šolta,

  • Hvar – to jedna z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych wysp na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Słynie z krystalicznie czystego morza, które jest idealne do kąpieli, nurkowania i uprawiania sporów wodnych. Wyspa jest znana z produkcji wysokiej jakości win, kwitnących pól lawendy, a także przepięknych, piaszczystych plaż. Na uwagę zasługuje też urokliwe, starożytne miasto z kamiennymi uliczkami, renesansową katedrą i imponującą twierdzą dominującą nad panoramą,

  • Zadar – to historyczne miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, do którego łatwo dojechać samochodem. Łączy w sobie starożytną historię z nowoczesnymi atrakcjami. To tu znajdują się Organy morskie, czyli unikatowy instrument muzyczny napędzany falami morza, który tworzy hipnotyzujące dźwięki. Zadar posiada również bogatą historię, która sięga czasów rzymskich. Można tu znaleźć liczne zabytki, takie jak Forum Rzymskie, kościoły i bramy miejskie. Na uwagę zasługuje też Muzeum Archeologiczne i Muzeum Sztuki Współczesnej. W pobliżu miasta znajduje się wiele malowniczych wysp, które można odwiedzić wybierając się na krótką wycieczkę łodzią,

  • Zagrzeb – podróż do stolicy Chorwacji to obowiązkowy punkt każdej podróży do tego kraju. Miasto łączy w sobie tradycyjne środkowoeuropejskie uroki z nowoczesną atmosferą. Jego serce tworzą urokliwe uliczki, historyczne budynki, kafejki i muzea, a wszystko to z zachowaną atmosferą minionych wieków. Odwiedzając Zagrzeb nie można pominąć takich atrakcji turystycznych jak dominująca nad stolicą gotycka Katedra, tradycyjny rynek Dolać, miejski park Maksimir, Art Pavillion i Muzeum Sztuki Współczesnej, czy Muzeum Złamanych Związków. Na uwagę zasługuje też Tkalčićeva, czyli popularna ulica pełna barów, kawiarni i restauracji, idealna do spacerów i relaksu,

  • Park Narodowy Krka – jest znany z serii imponujących wodospadów, w tym słynnego Wodospadu Skradinski Buk, który jest jednym z największych i najbardziej spektakularnych wodospadów w całej Chorwacji. W parku można zobaczyć tradycyjne młyny wodne, które kiedyś były używane przez lokalnych mieszkańców. Warta uwagi jest wysepka Visovac pośrodku rzeki Krka, na której znajduje się klasztor franciszkanów z XVII wieku, otoczony malowniczym krajobrazem,

  • Korčula – czyli jedna z najbardziej urokliwych wysp na chorwackim Adriatyku, często nazywana małym Dubrownikiem. Jej główną atrakcją jest zabytkowa starówka z zachowanymi średniowiecznymi murami, wąskimi uliczkami i piękną architekturą przypominającą labirynt. Wyspa jest uważana za miejsce urodzenia słynnego podróżnika Marco Polo, a wizytujący mogą odwiedzić dom, który podobno był jego miejscem urodzenia. Region jest znany z produkcji doskonałych win, tradycyjnego tańca Moreska, a także malowniczych plaż i urokliwych zatoczek,

  • Pakleni Otoci – to archipelag malowniczych wysepek położonych u wybrzeży chorwackiej wyspy Hvar. Słynie z krystalicznie czystych wód, niewielkich, ukrytych zatoczek, a także idealnych warunków do uprawiania sportów wodnych, takich jak nurkowanie czy snorkeling. Miejsce to jest doskonałym połączeniem dziewiczej przyrody z kulturą śródziemnomorską. Odwiedzając poszczególne wysepki warto spróbować lokalnej kuchni i wypocząć na jednej z rajskich plaż,

  • Šibenik – to historyczne miasto, które słynie przede wszystkim z historycznych zabytków. To w nim znajduje się Katedra św. Jakuba, czyli znany z unikalnej konstrukcji i zdobień gotycko-renesansowy kościół, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwiać można także urokliwe Stare Miasto, gdzie spotykają się wąskie kamienne uliczki, zabytkowe budynki i liczne kawiarnie. Šibenik otoczony jest dobrze zachowanymi murami obronnymi i czterema twierdzami, z których roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na Adriatyk. Miasto posiada jedną z najlepszych marin w całej Chorwacji, co czyni go popularnym miejscem wśród żeglarzy.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy polskie prawo jazdy jest honorowane w Chorwacji?

    Tak, polskie prawo jazdy wystarczy, aby legalnie poruszać się po chorwackich drogach.

  2. Czy do Chorwacji potrzebna jest Zielona Karta?

    Nie, polscy kierowcy nie muszą posiadać Zielonej Karty. Obowiązkowe jest prawo jazdy, dowód rejestracyjny, aktualny przegląd oraz ważne ubezpieczenie OC.

  3. Czy ubezpieczenie turystyczne w Chorwacji jest obowiązkowe?

    Nie jest obowiązkowe w sensie formalnym, jednak każdy turysta powinien je wykupić, aby podczas podróży czuć się bezpiecznie i uniknąć wysokich kosztów w razie choroby lub wypadku w obcym kraju.

Co warto wiedzieć?
  1. Chorwację z Polską dzieli około 1000 km, które można pokonać samochodem.
  2. Samochodem do Chorwacji  korzystając ze wschodniej trasy prowadzącej przez Słowację/Węgry (jeśli jedzie się ze wschodniej Polski).
  3. Z zachodnich rejonów Polski można skorzystać z trasy zachodniej przez Czechy/Austrię/Słowenię lub Słowację/Węgry.
  4. Autostrady leżące na trasie Polska-Chorwacja są bezpieczne i komofrtowe.
  5. Przed podróżą warto zadbać o przegląd i bieżące naprawy samochodu, nawigację, rozsądne rozłożenie podróży w czasie oraz ubezpieczenie turystyczne.
Autor

Julia Stuła

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania