Ubezpieczenie turystyczne do Grecji – jak wybrać najlepsze?

Dominika Ryszka
Udostępnij:
5

Planujesz podróż na Półwysep Peloponeski? To doskonałe miejsce na wakacje! Sprawdź, co warto zobaczyć i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Grecji!

Wybieramy ubezpieczenie turystyczne do Grecji

Grecja, kraj o niezwykle bogatej historii oraz kulturze, co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Tylko w 2023 roku aż 33 miliony odwiedzających mogło zachwycać się zapierającymi dech krajobrazami, starożytnymi ruinami czy rajskimi, rozległymi plażami na greckich wyspach. Jednak aby móc w pełni cieszyć się wyjazdem, warto się odpowiednio przygotować – w poniższym artykule podpowiemy, jak to zrobić.

Grecja to nie tylko kolebka cywilizacji, ale też miejsce, gdzie współczesność spotyka się ze starożytnością. Każdy turysta wkracza tutaj w niezwykły świat greckich mitów i historii, przypominające o sobie niemal na każdym kroku. To niezwykle fascynujące miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Wielbiciele sztuki czy architektury zachwycą się majestatycznym Partenonem, górującym nad Atenami. Miłośnicy kuchni zasmakują się w tradycyjnej musace. Zaś osoby lubiące wypoczynek w promieniach słońca w towarzystwie szumu fal, z pewnością znajdą swoje miejsce na jednej z rozległych, greckich plaż. 

Dlaczego warto jechać do Grecji?

Grecja to wyjątkowy kraj, wart odwiedzenia z wielu powodów. Co pierwsze przychodzi na myśl? Oczywiście bogata historia i niezwykle fascynujące, greckie mity. Liczne ruiny pozwalają przenieść się oczyma wyobraźni do czasów „państw-miast” oraz bogów panujących ze wzgórza Olimpu. Grecja to również kraj o zapierających dech krajobrazach, począwszy od niezwykle malowniczych wysp takich, jak Santorini czy Mykonos, po górzyste regiony, takie jak Peloponez, po rozległe plaże.

Grecja oferuje również wiele form aktywnego wypoczynku. Miłośnicy sportów wodnych na pewno docenią możliwość nurkowania chociażby na Santorini, wulkanicznej wyspie na Morzu Egejskim. Greckie wyspy są również rajem dla żeglarzy, a góry świetnie nadają się do pieszych wędrówek. Wyjeżdżając do Grecji, pary mogą się zdecydować na romantyczny rejs. Natomiast rodziny z dziećmi mogą skorzystać z licznych atrakcji dla całej rodziny, takich jak: Park Zoologiczny Attyka, Park Dinozaurów w Heraklionie czy Aqualandia na wyspie Korfu.

Klimat w Grecji jest wręcz skrojony pod turystykę. Ciepłe lato, łagodna zima – długie, słoneczne dni sprawiają, że to doskonałe miejsce na wakacje przez większą część roku.  Lokalne smaki są oparte na tutejszych, świeżych składnikach, takich jak oliwki, oliwa z oliwek, owoce morza, sery czy pyszne, świeże warzywa. Kuchnia grecka zachwyca prostotą, łączącą się z wyjątkowym smakiem.

Co warto zobaczyć? Przede wszystkim warto zwiedzić Ateny, Patrę, Saloniki, Larissę, Pireus czy Heraklion na Krecie. Ponadto warto wybrać się do klasztoru świętego Stefana w Meteorach, który został wybudowany na skale i dumnie rozpiera się na skraju przepaści. Stawiając na wypoczynek, warto wybrać jedną z rajskich, takich jak Santorini, Kreta, Rodos, Korfu czy Zakintos. Lokalne bazarki również zasługują na uwagę, oddają bowiem grecki klimat.

Na co uważać w Grecji?

Grecy żyją z turystów, co jednak nie przeszkadza zarobić na nich nadprogramowo. Dość często zdarzają się oszustwa. Warto zawsze sprawdzać wydaną resztę i rachunki. Bywa, że w restauracjach kelnerzy resztę traktują jako napiwek. Lepiej nie kupować nic od przypadkowo spotkanych osób na ulicy. Nie dawaj się namówić na podejrzane wycieczki czy polecane knajpki.

Kobiety muszą liczyć się z częstym zaczepianiem na ulicy. Swojego bagażu należy strzec jak oka w głowie. Na ulicach, w środkach komunikacji publicznej oraz w innych miejscach często dochodzi do kradzieży. Grecja należy do bezpiecznych krajów, jednak nocą lepiej nigdzie się nie zapuszczać. Obecnie nie ma zagrożenia terrorystycznego w Grecji, jednak ze względu na napiętą sytuację na świecie, należy zachować ostrożność w miejscach publicznych. 

Kierowcy powinni uważać podczas poruszania się drogą. Grecy nie należą do wybornych kierowców, a i przepisy traktują raczej swobodnie. Na wyspach i w górach, po wąskich ścieżkach, poruszanie się samochodem jest praktycznie niemożliwe. W Grecji często dochodzi do strajków. Podróżowanie po kraju może być wtedy trudniejsze. Trzeba też uważać na karaluchy. Przed wyjazdem warto zaszczepić się przeciw WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B), BTP (błonica, tężec, polio) oraz tyfusowi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, by zarejestrować się w systemie Odyseusz.

Uwaga! Upały, jakie każdego roku nawiedzają Grecję w okresie wakacyjnym, stanowią duże zagrożenie pożarowe. MSZ zaleca zaglądanie na stronę internetową https://civilprotection.gov.gr/. Tam służby greckie regularnie publikują komunikaty dotyczące przewidywanego zagrożenia. Zaleca się również śledzić media społecznościowe (profil 112 Greece), który na bieżąco informuje o zagrożeniu dotyczącym klęsk żywiołowych.

Poradnik dla wyjeżdżających do Grecji

Samochodem po Grecji – Informacje dla kierowców
Wyposażenie obowiązkowe w samochodzie
 • gaśnica
 • trójkąt ostrzegawczy
 • apteczka
 • kamizelka odblaskowa

Więcej o wyposażeniu obowiązkowym napisaliśmy w artykule ABC autem za granicą.

Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych
 • na autostradach do 130 km/godz.
 • na drogach szybkiego ruchu do 110 km/godz.
 • na pozostałych drogach do 90 km/godz.
 • w miejscach zabudowanych do 50 km/godz.
Dla aktywnych
Popularne sposoby aktywnego wypoczynku
 • Skuter wodny
 • Surfing
 • Wędrówki górskie
Ważne numery telefonów
– Policja – 100 (Policja dla turystów – 171)
– Pogotowie Ratunkowe – 166
– Straż Pożarna – 199
– Numer alarmowy – 112Ambasada RP w Atenach
Chryssanthemon 22 154-52
Paleo Psychico Ateny, Grecja
tel.: centr. (0030 210) 679 7700
fax: (0030 210) 679 7711atenyamb@internet.gr
info@poland-embassy.gr
ateny.msz.gov.pl/pl
PRZYDATNE INFORMACJE
Ostrzeżenia i informacje ogólne Brak ostrzeżeń dla tego kraju www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Służba zdrowia National Organization For Health Care Services (EOPYY) www.ekuz.nfz.gov.pl
Dla kierowców Strona Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa http://www.pbd.org.pl/polski-kierowca-za-granica-czyli-jak-bezpiecznie-podrzowac-po-europie/
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). Informacje co robić w razie wypadku za granicą http://pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) http://pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Pogoda Średnie temperatury w Grecji styczeń: 13
luty: 14
marzec: 17
kwiecień: 20
maj:25
czerwiec: 30
lipiec: 32
sierpień: 32
wrzesień: 27
październik: 23
listopad: 19
grudzień: 15
www. pogoda.interia.pl/miasta-europa-grecja,ctId,62

Czego nie zapewni EKUZ, czyli koszty leczenia w Grecji

Podróżując do Grecji, możemy zabrać ze sobą EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją otrzymać w oddziale NFZ, jeśli oczywiście opłaca się składki zdrowotne. Taki dokument pokrywa wyłącznie podstawowe usługi medyczne w publicznych placówkach, na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli odwiedzanego kraju. Zatem jeżeli tam obywatel jest zobowiązany do opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, podróżny również będzie musiał to zrobić. EKUZ nie refunduje wszystkich kosztów leczenia. Warto zaznaczyć, że koszty leczenia w Grecji mogą niemiło zaskoczyć.

Na co można liczyć, okazując kartę EKUZ? Można otrzymać pomoc w ramach publicznej służby zdrowia (ESY, PEDY). Natomiast za świadczenia w prywatnych placówkach, które mają kontrakt z EOPYY trzeba zapłacić. Za badania będzie to 15% kosztów świadczenia, leczenie stacjonarne w szpitalu wyniesie 30% ceny procedury medycznej lub 10% ceny dziennej hospitalizacji.

Leczenie w placówkach prywatnych bez kontraktu (często lepiej wyposażonych i sprawniej działających) oraz transport powrotny do kraju jest w 100% opłacany przez poszkodowanych. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i uniknąć rachunków na horrendalne sumy, warto rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego. Najlepiej skrojonego idealnie dla naszych potrzeb i komfortu podczas wyjazdu.

Ubezpieczenie turystyczne do Grecji – jak je wybrać?

Jak zostało wspomniane – leczenie w Grecji jest bardzo drogie. Za transport powrotny do kraju można zapłacić nawet kilka tysięcy euro. Dlatego planując wyjazd, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Te zapewnia znacznie lepszą i bardziej kompleksową ochronę niż omawiana wcześniej karta EKUZ. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego do Grecji?

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Grecji

Po pierwsze: koszty leczenia

Zdecydowanie najważniejszy element każdej polisy. Suma gwarantowana kosztów leczenia zapewnia pokrycie wszystkich usług medycznych: leczenie szpitalne, ambulatoryjne, transport medyczny i powrotny do kraju, zakup leków, operacje, zabiegi.

Minimalna, a zarazem bezpieczna suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić 30 00 euro, ale warto ją dopasować do swoich potrzeb oraz pod kątem swojego wyjazdu.

Po drugie: NNW i OC

Polisa turystyczna na wyjazd do Grecji powinna zapewniać również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Zapewni ono odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Pokryje poniesione przez nas straty i zrekompensuje nieudany wyjazd.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym będzie zabezpieczeniem, gdy to my spowodujemy wypadek na osobie trzeciej, powodując u niej problemy ze zdrowiem czy niszcząc jej rzeczy. Ewentualne odszkodowanie zapłaci za nas w takiej sytuacji ubezpieczyciel.

Po trzecie: chroń swoje rzeczy

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, w Grecji często dochodzi do kradzieży, warto więc ochroną objąć swój bagaż, a nawet sprzęt sportowy. Takie dodatkowe ubezpieczenie bagażu, oferowane jest do każdej niemal polisy. Należy pamiętać, że nie otrzyma się odszkodowania za skradziony, zniszczony czy zagubiony bagaż lub sprzęt, jeśli nie był on odpowiednio chroniony. Wszystkie wyłączenia można znaleźć w OWU wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego – warto się z nimi zapoznać.

Po czwarte: rozszerzenie dla aktywnych

Jeśli podczas wakacji w Grecji, będziesz uprawiał jakieś sporty, np. nurkowanie, surfing, popularną jazdę na bananie, trekking po górach czy inne aktywności, koniecznie sprawdź, czy ubezpieczyciel nie wymaga dodatkowego rozszerzenia ochrony.

Wiele sportów określanych jest przez towarzystwa jako wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Więc co za tym idzie – konieczna jest dodatkowa składka. Bez niej nie będziemy objęci ochroną podczas uprawiania aktywności.

I na koniec – osoby, które mają trwałe kłopoty ze zdrowiem, np. zdiagnozowane nadciśnienie, astmę, cukrzycę – powinny wykupić dodatkowe rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe. Natomiast osoby planujące imprezować bądź chociażby pić lampkę wina do kolacji, powinny rozważyć klauzulę alkoholową.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Grecji? Sprawdzamy i porównujemy ceny

Ciężko podać jedną, uśrednioną cenę polisy. Jej koszt zależy bowiem od wielu czynników – np. od długości pobytu, liczby ubezpieczonych osób, charakteru wyjazdu, dodatkowych rozszerzeń, konkretnego pakietu czy towarzystwa ubezpieczeniowego. Niemniej ubezpieczenie turystyczne do Grecji możemy mieć już od około 3-4 zł za dzień ochrony. To naprawdę niewiele w porównaniu do kosztów, jakie można ponieść podczas wyjazdu. 

Jak zatem wybrać ubezpieczenie turystyczne, dopasowane do własnych potrzeb? Najprościej będzie z pomocą naszego kalkulatora. Tam w łatwy sposób porównasz ceny wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Wybierzesz tę ofertę, która najbardziej spełnia Twoje wymagania. Zakup ubezpieczenia to dosłownie kilka chwil. Gotowe dokumenty lądują na skrzynce e-mail. Szybko i bezproblemowo.

Poniżej znajdują się przykładowe wyliczenia różnych wariantów ubezpieczenia:

Ubezpieczenie do Grecji dla jednej osoby, planującej tygodniowy wyjazd, połączony z wycieczkami w góry, surfingiem i zwiedzaniem jaskiń:

Przykładowe towarzystwo ubezpieczeniowe: ERGO

Zakres ochrony: koszty leczenia 173 118 zł, NNW – 30 000 zł, koszty ratownictwa 21 640 zł, bagaż – 1200 zł, sporty objęte polisą: 25

Cena: 88,20 zł łącznie za 7 dni ochrony.

Ubezpieczenie do Grecji dla dwóch osób na 14-dniowy urlop:

Przykładowe towarzystwo ubezpieczeniowe: MTU24

Zakres ochrony: koszty leczenia 150 000 zł, NNW – 20 000 zł, koszty ratownictwa 50 000 zł, bagaż – brak

Cena: 128,00 zł łącznie za dwie osoby za 14 dni ochrony.

Ubezpieczenie do Grecji na 9-dniowy pobyt dla czterech osób:

Przykładowe towarzystwo ubezpieczeniowe: EUROPA Ubezpieczenia

Zakres ochrony: koszty leczenia 129 839 zł, NNW – 12 984 zł, koszty ratownictwa 21 640 zł, bagaż – 1298 zł.

Cena: 139,00 zł łącznie za cztery osoby za 9 dni ochrony.

Są to wyłącznie przykładowe ceny polis, nie można ich traktować jako wyznacznik. Najlepiej samemu sprawdzić i porównać ceny. Polecamy do tego nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych, gdzie nie tylko – jak zostało wspomniane – można sprawdzić ceny, ale również zakupić polisę online. Dokumenty przyjdą na pocztę e-mail i nie pozostanie nic innego, jak tylko spakować walizki i szykować się na udany urlop. 

Ubezpieczenie turystyczne do Grecji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
mtu24.pl
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
92,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł sporty objęte polisą: 67 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
172 664 zł
Ratownictwo
21 583 zł
Bagaż
2 158 zł
117,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 21 583 zł OC: 215 831 zł OC sportowe: 215 831 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
177,80 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
195,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Grecji
mtu24.pl
92,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł sporty objęte polisą: 67 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
117,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
172 664 zł
Ratownictwo
21 583 zł
Bagaż
2 158 zł
Dodatkowo: NNW: 21 583 zł OC: 215 831 zł OC sportowe: 215 831 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
AXA
177,80 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
195,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Grecji?

  Ubezpieczenie turystyczne do Grecji można mieć już za około 3-4 zł za dzień ochrony. To niewielka kwota w porównaniu do kosztów, jakie można ponieść nie posiadając wykupionej polisy.

 2. Czy trzeba mieć EKUZ do Grecji?

  Nie jest to prawnie wymagane, aczkolwiek warto mieć kartę EKUZ podczas podróży do Grecji. Karta zapewnia podstawową opiekę medyczną.

 3. Co lepsze EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

  Ubezpieczenie turystyczne zapewnia bardziej kompleksową ochronę niż karta EKUZ, dzięki której można otrzymać podstawową pomoc medyczną. Ponadto, polisę można rozszerzyć o dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego czy klauzulę alkoholowa, czego nie można zrobić w przypadku EKUZ.

 4. Co jeśli nie mam EKUZ za granicą?

  Brak karty EKUZ za granicą równa się z obowiązkiem pokrycia wszystkich kosztów leczenia z własnej kieszeni. Warto zakupić ubezpieczenie podróżne, które pokryje koszty leczenia, transportu medycznego oraz inne nieprzewidziane wydatki.

Co warto wiedzieć?
 1. Językiem urzędowym w Grecji jest język grecki, z kolei walutą obowiązującą w tym kraju jest euro. W Grecji powszechne jest płacenie kartą, jednak warto mieć przy sobie gotówkę.
 2. Na terytorium Grecji, wjedziemy okazując dowód osobisty lub aktualny paszport. 
 3. Będąc w Grecji, ze szczególną uwagą trzeba pilnować swoich bagaży. Warto również sprawdzać rachunki i unikać wdawania się w dyskusję z osobami na ulicy, próbującymi coś sprzedać czy namawiać na wycieczki. Latem Grecję trawią pożary, warto sprawdzać wszelkie aktualności z tym związane.
 4. Grecja to dobry wybór dla każdego. Rodziny z dziećmi mogą liczyć na wiele atrakcji dla najmłodszych.
 5. EKUZ zapewnia wyłącznie podstawową ochronę na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli Grecji. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego, aby porównać ceny i wybrać najlepszą ofertę w kilka chwil, warto skorzystać z kalkulatora.
Autor

Dominika Ryszka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania