Możesz napić się piwa na wakacjach. Klauzula alkoholowa a ubezpieczenie turystyczne

Redakcja
Udostępnij:

Ostatnie tygodnie wszelakie portale branżowe i nie tylko donosiły, że ubezpieczyciele w polisach turystycznych wprowadzają „klauzulę od piwa”. To rozszerzenie standardowego ubezpieczenia pokrywające zdarzenia, do których doszło „pod wpływem” stało się szalenie popularne. Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć całemu zamieszaniu. Najpierw trzeba zacząć od oczywistości, która jednak nie dla wszystkich jest znana i klarowna. W ubezpieczeniach […]

Możesz napić się piwa na wakacjach. Klauzula alkoholowa a ubezpieczenie turystyczne

Ostatnie tygodnie wszelakie portale branżowe i nie tylko donosiły, że ubezpieczyciele w polisach turystycznych wprowadzają „klauzulę od piwa”. To rozszerzenie standardowego ubezpieczenia pokrywające zdarzenia, do których doszło „pod wpływem” stało się szalenie popularne. Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć całemu zamieszaniu.

Najpierw trzeba zacząć od oczywistości, która jednak nie dla wszystkich jest znana i klarowna. W ubezpieczeniach turystycznych zdarzenia (zarówno nieszczęśliwe wypadki, problemy zdrowotne, czy szkody wyrządzone osobom trzecim), do których doszło, gdy u ubezpieczonego stwierdzono stan nietrzeźwości (czyli zgodnie z polskim prawem – powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) nie są pokrywane przez ubezpieczyciela/. To tak zwane wyłączenie generalne – dotyczy więc wszystkich elementów polisy. Zatem, jeśli podczas wakacji, po kilku mocniejszych piwach przewrócimy się i złamiemy nogę, a lekarz odnotuje w raporcie medycznym, że u pacjenta stwierdzono 1 promil alkoholu we krwi, to możemy pożegnać się z pokryciem kosztów leczenia i odszkodowaniem w ramach NNW. Chyba, że rozszerzymy ochronę ubezpieczeniową o klauzulę od alkoholu.

Klauza alkoholowa – o co w tym chodzi?

W ostatnim czasie kilku ubezpieczycieli postanowiło wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i pokrywać skutki zdarzeń, do których doszło po spożyciu alkoholu. Oczywiście – za odpowiednią dopłatą. Na tym w skrócie bowiem polega ta klauzula ubezpieczeniowa. Towarzystwo w ramach polisy z odpowiednim rozszerzeniem pokryje koszty leczenia i wypłaci odszkodowanie NNW w razie wypadku czy kłopotów zdrowotnych nawet u pacjenta, który jest pod wpływem alkoholu. Klauzula nie dotyczy jednak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – szkody popełnione na osobie trzeciej lub na jej własności nie będą porywane, jeśli ubezpieczony, odpowiedzialny za to zdarzenie był w stanie nietrzeźwości, nawet mimo posiadanego rozszerzenia.

Jaki jest koszt rozszerzenia „od piwa”?

Wysokość dodatkowej składki zależy rzecz jasna od konkretnego ubezpieczyciela. Będzie to zwyżka o określony procent, podobnie jak to ma miejsce w przypadku rozszerzenia od chorób przewlekłych czy sportów wysokiego ryzyka, aczkolwiek pewnie mniejsza (bo ryzyko nie jest aż tak dużo jak w tych dwóch wcześniejszych przypadkach). Przykładowo w Allianz za klauzulę od alkoholu trzeba zapłacić 30% ceny standardowego ubezpieczenia.

Gdzie można się ubezpieczyć od alkoholu?

Klauzę alkoholową wprowadziło kilku ubezpieczycieli: Allianz, InterRisk, Generali i Uniqa, do wdrożenia dodatkowego rozszerzenia przygotowuje się także Warta. Specjaliści z rynku ubezpieczeniowego prognozują, że już w niedługim czasie zdarzenia po alkoholu będą pokrywać wszyscy ubezpieczyciele, stanie się to kolejną normą (oczywiście, dodatkowo płatną normą, jak sporty wysokiego ryzyka czy choroby przewlekłe).

Co zmienia klauzula alkoholowa?

Media szumnie nazwały klauzulę alkoholową hitem tych wakacji. Nie ma jednak co oczekiwać, że zwiększy to popularność ubezpieczeń turystycznych wśród podróżujących – raczej wątpliwe, by ktoś rezygnował świadomie z polisy tylko dlatego, że nie pokrywa ona szkód po alkoholu. Z kolei organizacje przeciwdziałające uzależnieniom wypowiedziały się negatywnie odnośnie tych zmian – ich zdaniem towarzystwa ubezpieczeniowe decydują się tym samym na promocję spożywania alkoholu. Fakt jest jednak taki, że podczas urlopów Polacy za kołnierz nie wylewają, a klauzula alkoholowa raczej nie zachęci ich do jeszcze wzmożonego imprezowania z dodatkiem napojów wyskokowych. Przeciwnie – zapewni bezpieczeństwo tym, którzy dotychczas, nawet posiadając ubezpieczenie, tak naprawdę ubezpieczeni przez większość czasu nie byli.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania