Wyjazd samochodem do Grecji – jak się przygotować?

Emilia Kołsut
Udostępnij:
4.1

Grecja to nie tylko symbol antycznej kultury. To także idealne miejsce na wymarzone wakacje na piaszczystej plaży, lub w górach. Choć Grecja to całkiem inny od naszego, egzotyczny dla nas kraj, coraz częściej jest wybierana jako kierunek wakacyjnych wyjazdów. Ilość zabytków oraz ciepły klimat zachęcają do podróży wielu polskich turystów.

podróż samochodem do Grecji

Samochodowa podróż na wymarzony, zagraniczny urlop to świetna przygoda i niezapomniane wspomnienie. Jak każdy indywidualny wyjazd, może jednak skończyć się nieprzewidzianym zdarzeniem. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków oraz związanych z nimi kosztów.

Ze względu na stosunkowo bliskie położenie od Polski, wielu wyjeżdżających decyduje się wyruszyć w podróż do Grecji samochodem. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do podróży, co zobaczyć, oraz jak zabezpieczyć się na wypadek nagłego nieszczęścia.

Dlaczego warto jechać samochodem do Grecji?

Jak dojechać samochodem do Grecji kontynentalnej? Takie pytanie w kontekście podróży do Grecji autem często zadają sobie turyści, ale najpierw warto się zastanowić, dlaczego podróżowanie samochodem do Grecji to w ogóle dobry pomysł. Przecież można kupić tanio bilety lotnicze…

Samochodowa podróż do Grecji oferuje wiele zalet. Przede wszystkim – większa kontrola nad przebiegiem wyprawy. Np. w drodze powrotnej możemy zdecydować się na zatrzymanie w poszczególnych krajach na trasie, jak np. Słowacja Węgry Serbia Macedonia Północna. To my decydujemy o przebiegu wybranej trasy, o tym, kiedy się zatrzymujemy, czy przerwy trwają pół godziny, czy znacznie dłużej. Sami też decydujemy, co zabrać – nie obowiązują nas ograniczenia związane z bagażem.

Możemy swobodnie np. zabrać sprzęt sportowy, dziecięcy wózek i inne akcesoria, które bywają problematyczne przy podróży samolotem. Podróż samochodem może też okazać się tańsza oraz jest doskonałą opcją na dłuższy pobyt, gdy auta potrzebujemy też na miejscu. Co więcej, po drodze samochodem możemy też podziwiać piękne widoki, niedostępne z okien, gdy lecimy samolotem.

Choć w przypadku greckich wysp podróż do Grecji samochodem na własną rękę będzie odrobinę trudniejsza, to naprawdę może być wspaniałą przygodą. Warto jechać, a przynajmniej rozważyć taką opcję!

Jakie dokumenty wymagane są przy wjeździe do Grecji?

Grecja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej – Unia Europejska zdecydowała, że do przekroczenia granic pomiędzy krajami członkowskimi nie jest konieczny paszport. Jeśli go nie posiadamy, wystarczającym dokumentem będzie ważny dowód osobisty. Dotyczy to jednak sytuacji, w których planujemy przebywać na terytorium Grecji czas nie dłuższy niż 90 dni.

W przeciwnym przypadku konieczne jest specjalne zezwolenie, wydawane przez Wydziały Policji ds. Cudzoziemców lub wydziały bezpieczeństwa publicznego lokalnych komisariatów policji.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku państw, przez które trzeba przejechać, podróżując do Grecji samochodem. Czechy, Słowacja, Węgry, Serbia i Macedonia Północna to kraje, do przekroczenia granic których paszport lub dowód osobisty wystarczą. Posiadanie wizy nie jest konieczne.

Konieczne jest także oczywiście posiadanie ważnego prawa jazdy. Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia samochodu w Grecji. Kierowca musi jednak mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. Musisz mieć oczywiście również ważne ubezpieczenie OC pojazdu.

Jeśli zależy nam na dodatkowych elementach, np. Assistance odpowiednim na podróż zagraniczną, a nie jesteśmy pewni, czy takowe mamy, warto dopytać swojego ubezpieczyciela.

Jaką trasę do Grecji wybrać?

Planując podróż samochodem do Grecji można zdecydować się na dwie opcje jazdy. Pierwsza to szybsza, zazwyczaj w lepszych warunkach, ale wolna od klimatycznych widoków i nieco droższa – obejmuje autostrady i płatne drogi. Druga – dłuższa, często bocznymi drogami, ale zapierająca dech w piersiach i tańsza jazda lokalnymi, objazdowymi drogami.

Jechać można przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię Północną lub zamiast tego ostatniego kraju zdecydować się na tranzyt przez Bułgarię.

W każdym z tych przypadków warto zaplanować przerwę, np. w połowie trasy. Podroż będzie długa, znacznie długa niż w przypadku przelotu samolotem – warto więc zadbać o komfortowe warunki, zwłaszcza, gdy obowiązek jazdy spoczywa tylko na jednej osobie.

Gdzie się zatrzymać jadąc samochodem do Grecji?

Jadąc do Grecji autem, będziemy przejeżdżać przez kraje takie jak Słowacja Węgry Serbia Macedonia lub opcjonalnie przez Bułgarię. W każdym z tych krajów znajdziemy ciekawe miejsca, które warto zwiedzić. To np.:

  • Bratysława (Słowacja). W zachwycającej stolicy naszych południowych sąsiadów można zwiedzić np. Zamek Bratysławski, Bramę Michalską, czy katedrę św. Marcina.

  • Koszyce (Słowacja). Drugie co do wielkości miasto na Słowacji rownież ma wiele do zaoferowania. Zatrzymując się tam po drodze do Grecji, odwiedzić można m.in. zamek św. Elżbiety, Muzeum Wschodniosłowackie, a podróżując z najmłodszymi – również imponujący ogród

  • Budapeszt (Węgry). Na to miasto warto poświęcić cały dzień. Zabytków nie brakuje, a najważniejsze z nich to Budynek Parlamentu, Plan Bohaterów, czy Bazylika św. Stefana.

  • Skopje (Macedonia). Choć opinie na temat walorów estetycznych tego miasta są podzielone, warto wyrobić sobie własną opinię. Zatrzymując się w trakcie podróży w Skopje, warto zwiedzić m.in. Kamienny Most, Stary Bazar, czy Zamek Kale.

  • Ochryda (Macedonia). To piękne miasto nad jeziorem Ochrydzkim oferuje atrakcje takie jak m.in. Starożytny Teatr, Cerkiew Mądrości Bożej i piękne plaże.

Wszystkie te miasta mogą być świetnym przerywnikiem w podróży samochodem i okazją do odpoczynku.

Ile kosztuje podróż samochodem do Grecji? Ceny paliwa

Greckie autostrady oraz drogi szybkiego ruchu są płatne. Koszt jednego przejazdu to mniej więcej od 1,5 do 3 euro (wpływ na cenę ma na przykład dokładna trasa czy rodzaj pojazdu).

Grecja to jednak dopiero ostatni element całej podróży. Wybierając się na urlop samochodem, nie można zapomnieć, że po drodze przejechać trzeba przez autostrady oraz po płatnych drogach ekspresowych. Aby z nich skorzystać, trzeba wykupić winiety uprawniające do poruszania się po tych drogach. Ceny winiet różnią się w poszczególnych krajach.

W większości przypadków winiety kupić można w formie elektronicznej. Ile więc to kosztuje, jaka jest cena winiety w europejskich krajach?

Czechy:

  • 10-dniowa winieta – 310 CZK (około 59 PLN).

  • 30-dniowa winieta – 440 CZK (około 83 PLN).

Słowacja:

  • 10-dniowa winieta – 10 Euro (około 46 PLN).

  • 30-dniowa winieta – 14 Euro (około 65 PLN).

Węgry:

  • 10-dniowa winieta – 5500 HUF (około 65 PLN).

  • 30-dniowa winieta – 8900 HUF (około 106 PLN).

Serbia:

  • Płatności są dokonywane na bramkach – średnio przejazd przez 100 km serbskich autostrad kosztuje 3,5-6,5 euro (około 16-30 zł/100 km).

Macedonia:

  • Płatności dokonywane na bramkach – przejazd najtańszym odcinkiem autostrady to koszt ok. 30 denarów macedońskich (około 2,25 PLN). Najwyższa opłata wynosi 60 denarów (około 4,50 PLN).

Bułgaria:

  • Winiety można zakupić online lub w jednym z 3 000 punktów po przekroczeniu granicy (np. na stacji benzynowej).

  • 7-dniowa winieta – 13 BGN (około 61 PLN)

  • 30-dniowa winieta – 27 BGN (około 61 PLN)

Ile kosztuje podróż samochodem do Grecji? Ceny paliwa

Z jednej strony podróż do Grecji samochodem będzie kosztowna, z drugiej – koszty te, w przeciwieństwie do indywidualnego biletu na podróż samolotem, dzielimy przez wszystkich uczestników podróży.

Koszt paliwa będzie zależał m.in. od trasy, którą wybierzemy, spalania samochodu, którym wyruszyliśmy w podróż, liczby trudności po drodze do Grecji, stylu jazdy kierowcy, prędkości km h i wielu innych czynników. Warto pamiętać, że musimy uwzględnić również ceny paliwa w krajach, przez które będziemy przejeżdżać, bo tankowanie w podróży będzie niezbędne (jak również w samej Grecji).

Koszt podróży do Grecji na trasie Warszawa-Ateny przy średnim spalaniu 11 l./100 km i obecnych cenach paliw wyniesie obecnie ok. 1609 zł (w przypadku najbardziej optymalnej trasy przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię Północną).

Ile trwa podróż samochodem do Grecji?

W przypadku rekomendowanej, najbardziej optymalnej trasy dla samochodów osobowych, przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię, podróż do Grecji trwa zwykle ok. 24 godziny w jedną stronę– z okolic centrum naszego kraju.

Decydując się na dłuższą trasę lub dłuższe postoje – czas ten się wydłuży, a w efekcie podróż może zająć nawet do 30 godzin lub dłużej.

Przepisy drogowe w Grecji

Przepisy drogowe w Grecji nie są skrajnie odmienne od naszych. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km h, a na terenie niezabudowanym – 90 km h. Na autostradzie ograniczenie prędkości 130 km h, a na drodze szybkiego ruchu 110 km h.

Po greckich drogach należy poruszać się prawą stroną. Istotną różnicą jest jednak na przykład fakt, że w Grecji pierwszeństwo ma nie ten kierowca, który znajduje się na rondzie, lecz ten, który na nie wjeżdża.

Ważną informacją jest również przepis dotyczący jazdy pod wpływem alkoholu. O ile młodzi kierowcy nie mogą przekroczyć 0,2 promila, ci doświadczeni muszą zmieścić się w nieco szerszej granicy 0,5 promila. W każdym wypadku jazda po terytorium Grecji (i nie tylko!) pod wpływem alkoholu, nawet w dopuszczalnych limitach, jest stanowczo odradzana.

Co ciekawe, greckie prawo nie nakłada na kierowców nakazu włączania świateł na cały czas jazdy. Konieczne jest to tylko wtedy, gdy samochód porusza się w tunelu, po zmroku lub przy złych warunkach pogodowych.

Oczywiście podczas całej podróży każdy pasażer musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa (nie dotyczy to jedynie kobiet będących w ciąży).

Przydatną informacją może być też nakaz posiadania kilku elementów w pojeździe. Pierwszym jest gaśnica, którą trzeba mieć wewnątrz samochodu. Inne (głównie w drodze do Grecji), to na przykład odblaskowa kamizelka, zapasowe żarówki, linka do holowania, zapasowe koło, czy apteczka.

Co warto zobaczyć w Grecji?

  • Ateny – zdecydowanie główny punkt greckiej wyprawy. Najważniejszy zabytek to oczywiście Akropol, czy mieszczące się na wzgórzu antyczne, greckie ruiny. Wśród nich Partenon, czyli zbudowana na cześć Ateny świątynia. Warte zobaczenia są również zabytki Akropolis, takie jak Propyleje, Erechtejon, a także dionizyjski teatr. Nie można pominąć najstarszej dzielnicy Aten, czyli Plaka, wraz ze słynną Agorą i świątynią Hefajstosa.
  • Santoríni – wyjątkowa, wulkaniczna wyspa przynależąca do  archipelagu Cykladów na Morzu Egejskim. Wyspę charakteryzują malownicze, postrzępione klify, będące efektem powulkanicznych wybuchów. Krajobraz wyspy jest surowy, ale niezwykle klimatyczny. Warto zobaczyć tam nie tylko urokliwe białe wioski, lecz również zniewalający zachód słońca.
  • Kreta – to idealne połączenie morskich i górskich krajobrazów. Cudowne, gorące plaze, czyste morze oraz wiele zabytków: tak w skrócie można opisać tę wyjątkową wyspę. Wybierając Kretę, nie można pominąć atrakcji jaką jest Labirynt Minotaura (pałac w Knossos). Znajduje się tu również kilka bizantyjskich meczetów.
  • Rodos – wyspa archipelagu Dodekanez, przez starożytnych greków nazwana Wyspą Boga Heliosa. Przydomek to konsekwencja świecącego tu przez około 300 dni słońca. Rodos to wyspa pełna piaszczystych plaż, zapewniająca dostęp do błękitnego morza oraz cudownej pogody.
  • Zakynthos – kolorowa, barwna wyspa archipelagu Wysp Jońskich. Warto zobaczyć choćby Zatokę Wraku – to wyjątkowo piękna plaża, a której podziwiać można wrak statku. Co więcej, płynąc po zatoce lub przechadzając się po jej brzegach, można podziwiać zapierający dech w piersiach widok z urwiska.
  • Meteory – to znany masyw piaskowych skał w środkowej Grecji. To pionowe, bardzo wysokie (ponad 500 m n.p.m. skały w szpiczastym, strzelistym kształcie) to zapierający dech w piersiach widok, którego nie można przegapić. Na szczycie skał mieści się tak zwany zespół monastyrów, czyli kościołów prawosławnych.

Jak wybrać ubezpieczenie do Grecji?

Wybierając się w podróż samochodem do Grecji, nie można zapomnieć o wykupieniu odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Decydując się na konkretny wariant, warto dokładnie sprawdzić i porównać ze sobą oferty różnych ubezpieczycieli, aby wybrać opcję najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb.

  Na jakie elementy polisy zwrócić uwagę przy jej wyborze?

  • Koszty leczenia – jeden z najważniejszych elementów polisy na wyjazd. Decydując się na urlop w Grecji, musimy liczyć się z kosztami, jakie będziemy zmuszeni ponieść w razie konieczności odbycia leczenia. Jeżeli wskutek nagłego nieszczęścia doznamy urazu wymagającego wizyty lekarskiej albo pobytu w szpitalu, ubezpieczyciel zapewni nam pomoc materialną. Dzięki temu zaoszczędzimy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Czym wyższa suma gwarantowana kosztów leczenia na wyjazd do Grecji, tym bezpieczniej dla podróżnika.
  • Transport medyczny i transport do kraju – gdy doznamy wypadku i w jego wyniku będziemy musieli skorzystać z medycznego transportu może się to odbić na naszej kieszeni. Decydując się na taką polisę, możemy czuć się bezpiecznie w razie konieczności ponoszeniem tego typu kosztów. To ważne, kiedy konieczny będzie transport poszkodowanego do Polski – taka podróż może bowiem kosztować od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • Assistance – zapewni pomoc i wsparcie w razie nieszczęśliwego zdarzenia. To zarówno telefoniczne udzielanie niezbędnych informacji, takich jak numery alarmowe czy adresy placówek pomocowych, to także na przykład opieka nad dzieckiem, kiedy jego opiekunowie ulegną wypadkowi.
  • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) – zapewni ochronę, jeżeli w skutek naszego działania, osoby trzecie doznają szkody lub ucierpi ich mienie. Gwarantowana suma OC nigdy nie powinna być niższa niż 100 000 euro.
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – gwarantuje pokrycie kosztów i wypłatę świadczenia, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu w skutek nieszczęśliwego zdarzenia. To element istotny podczas zagranicznych wycieczek, gdyż zapewnia ochronę w razie konieczności rehabilitacji albo leczenia powypadkowego. NNW zagwarantuje także odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonej osoby.
  • Ubezpieczenie bagażu – dzięki niemu będziemy mogli czuć się bezpiecznie, gdy nasz bagaż zostanie uszkodzony lub zgubiony.

Warto pamiętać też o praktycznych dodatkach do ubezpieczenia. Osoby aktywne fizycznie powinny zdecydować się na klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka – mogą ubezpieczyć również sprzęt sportowy.

Jeśli w trakcie pobytu w Grecji nie wykluczamy spożycia kilku drinków i stanu pod wpływem alkoholu, przyda się również klauzula alkoholowa. Osoby, które chorują przewlekle, na podróż do Grecji do ubezpieczenia powinny dobrać też klauzulę chorób przewlekłych.

Ubezpieczenie turystyczne do Grecji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
mtu24.pl
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
92,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł sporty objęte polisą: 67 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
172 664 zł
Ratownictwo
21 583 zł
Bagaż
2 158 zł
117,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 21 583 zł OC: 215 831 zł OC sportowe: 215 831 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
183,20 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy rehabilitacja po powrocie do Polski: (+70,00 zł) zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
194,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Grecji
mtu24.pl
92,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł sporty objęte polisą: 67 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
117,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
172 664 zł
Ratownictwo
21 583 zł
Bagaż
2 158 zł
Dodatkowo: NNW: 21 583 zł OC: 215 831 zł OC sportowe: 215 831 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
AXA
183,20 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy rehabilitacja po powrocie do Polski: (+70,00 zł) zachorowanie COVID-19
Generali
194,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Wybierając polisę na wyjazd do Grecji, warto skorzystać z naszego kalkulatora, który pozwoli porównać ze sobą oferty kilku ubezpieczycieli, a w rezultacie wybrać tę najlepszą i najbardziej dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Dzień ochrony na pobyt w Grecji to koszt ok. 4,50 zł w przypadku oferty optymalnej, a w przypadku najtańszej propozycji na podróż do Grecji – ok. 3,70 zł za jeden dzień.

Co więcej, decydując się na konkretne ubezpieczenie, możemy w łatwy i szybki sposób w kilku krokach wykupić je online.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Ile trwa jazda samochodem do Grecji?

    W przypadku wyboru najbardziej optymalnej trasy, podroż do Grecji z centrum Polski potrwa ok. dobę (w jedną stronę).

  2. Jak najlepiej jechać samochodem do Grecji?

    Do Grecji najlepiej udać się przez, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. W tym przypadku podróż w jedną stronę zajmuje od 20-24 godziny, w zależności od miejsca wyjazdu.

  3. Czy do Grecji można jechać autem?

    Tak, podróż do Grecji autem jest możliwa i w wielu przypadkach to dobry pomysł.

  4. Jak jeździć samochodem po Grecji?

    Greckie przepisy drogowe nie różnią się drastycznie od polskich. Jeździć – jak wszędzie – trzeba rozważnie, unikając brawury. Jadąc do Grecji samochodem, warto jednak wcześniej sprawdzić w wyszukiwarce najważniejsze odmienności w przepisach.

Co warto wiedzieć?
  1. Grecja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków Polaków.
  2. Wyjazd do Grecji jest możliwy nie tylko samolotem, ale w przypadku jej części lądowej, również samochodem.
  3. W Grecji dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km h, a poza terenem zabudowanym – 90 km h.
  4. Jadąc do Grecji samochodem, do wyboru mamy kilka tras – między innymi przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię lub Bułgarię.
  5. Podróżując do Grecji samochodem, trzeba zabrać ze sobą odpowiednie ubezpieczenie – pojazdu, ale też ubezpieczenie turystyczne.
Autor

Emilia Kołsut

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania