Wyjazd autem do Bułgarii. Jak się przygotować i na co uważać?

Redakcja
Udostępnij:
5

Polskę od Bułgarii dzieli około 1 500 km. Kurorty nad Morzem Czarnym są jednym z naszych ulubionych kierunków wakacyjnych. Wielu Polaków wybiera się tam samochodem.

samochodem do Bułgarii

Wakacje w Bułgarii to świetne rozwiązanie dla turystów spragnionych pewnej pogody i beztroskiego wypoczynku. Wielką zaletą tego kraju jest fakt, że można się tam dostać zarówno samolotem, autobusem jak i samochodem.

Z łatwością da się więc zorganizować podróż do Bułgarii na własną rękę. Dla tych, którzy zdecydują się jechać samochodem do Bułgarii, stworzyliśmy praktyczny przewodnik: jakie dokumenty do Bułgarii, którą trasę wybrać, jaki jest stan dróg i co powinno znaleźć się na wyposażeni auta.

Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport?

Jako członek Unii Europejskiej, Bułgaria nie wymaga paszportu od turystów z krajów należących do UE. Zatem nie trzeba mieć wątpliwości, czy do Bułgarii potrzebny jest paszporty. Odpowiedź brzmi: Nie. Polacy mogą wjechać do Bułgarii jedynie za okazaniem ważnego dowodu osobistego.

Jakie dokumenty do Bułgarii zabrać?

Jadąc samochodem do Bułgarii, należy pamiętać o zabraniu wszelkich niezbędnych dokumentów. Przynajmniej miesiąc przed planowaną podróżą, warto sprawdzić ważność dokumentów – będzie jeszcze dość czasu na ich ewentualne wyrobienie.

Trzeba mieć ze sobą:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • prawo jazdy – wystarczy polski dokument,
 • dowód rejestracyjny,
 • ubezpieczenie OC,
 • Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz ubezpieczenie turystyczne.

UWAGA! Jeśli auto jest pożyczone (od rodziny, znajomego), należy mieć przy sobie notarialne potwierdzenie użyczenia pojazdu. Dokument musi być wystawiony w języku bułgarskim lub angielskim. Zielona Karta nie jest wymagana.

Jaką trasę do Bułgarii wybrać? Którędy jechać?

Najczęściej wybierana trasa do Bułgarii, kierując się w stronę wybrzeża Morza Czarnego, wiedzie przez Słowację, Węgry i Rumunię.

Jest to destynacja dość odległa – jadąc samochodem do Bułgarii (przyjmijmy popularny kierunek Złote Piaski) należy liczyć się z co najmniej 20-godzinną podróżą. Zakładając wyjazd z Warszawy, a kończąc trasę w Złotych Piaskach, do przejechania jest ponad 1500 km. Dobrym pomysłem jest więc podróż samochodem do Bułgarii uwzględniająca nocleg lub dwóch zmieniających się kierowców.

Alternatywa trasa do Bułgarii prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię.

Stan dróg w Bułgarii jest zadowalający. Istnieje tutaj sieć autostrad, na którą składa się niemal 800 km. Drogi ekspresowe i mniejsze drogi krajowe są w przyzwoitym stanie a ich oznaczenie jest jasne.

Bułgaria – winiety. Ile kosztują?

Poruszając się samochodem po Bułgarii, koniecznie trzeba mieć wykupioną winietę. Można ją nabyć przez internet lub stacjonarnie. Od niedawna funkcjonują e-winiety. Stacjonarnie winiety w Bułgarii można zakupić na stacjach benzynowych, na przejściach granicznych, a nawet kioskach czy galeriach handlowych.

Winiety do Bułgarii dostępne są na weekend, tydzień, miesiąc, 3 miesiące lub rok. Warto wcześniej wiedzieć, jaki jest koszt winiet w Bułgarii. Weekendowa winieta kosztuje ok. 22 zł, tygodniowa 33 zł a miesięczna 65 zł. Za trzymiesięczną winietę będzie trzeba zapłacić niemal 120 zł, a za roczną 210 zł.

Brak winiety wiąże się z wysoką grzywną, zaczynającą się od 650 zł dla samochodów osobowych, do nawet 6 000 zł dla większych pojazdów.

Winiety będą także potrzebne przy przekraczaniu krajów tranzytowych. Najłatwiej zakupić je drogą elektroniczną jeszcze przed podróżą.

Przepisy drogowe w Bułgarii. Za co można dostać mandat?

Przepisy drogowe w Bułgarii są bardzo podobne, do tych obowiązujących w Polsce. Także gęstość występowania radarów oraz radiowozów z przenośnymi radarami jest zbieżna z tym, co polski kierowca zna z rodzimych dróg.

Wybrane przepisy drogowe w Bułgarii:

 • Ograniczenie prędkości do 50 km/h (teren zabudowany), 90 km/h (teren niezabudowany), 130 km/h (autostrady)
 • Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach,
 • Obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz przez cały rok w sytuacji trudnych warunków i w nocy,
 • Maksymalny poziom stężenia alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0,5 promila,
 • Zakaz rozmawiania przez telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu; dozwolony jest jedynie zestaw głośnomówiący,
 • Obowiązkowe wyposażenia auta w Bułgarii to: gaśnica, apteczka, trójkąt.

UWAGA! Wyposażenie samochodu podczas podróży po Bułgarii może być dostosowane do koniecznego wyposażania w kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany. Prawo takie jest zapewnione przez konwencję wiedeńską o ruchu drogowym.

WAŻNE! Od tego roku przekraczając granicę Bułgarską (zarówno podczas wjazdu, jak i opuszczania kraju), każdy kierowca będzie kontrolowany w sprawie ewentualnych niezapłaconych mandatów wystawionych przez funkcjonariuszy bułgarskich. Przekroczenie granicy bez uiszczenia zaległych opłat za mandaty nie będzie możliwe.

Co warto zobaczyć w Bułgarii?

Najpopularniejsze kierunki wakacyjnych podróży do Bułgarii to kurorty Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski. Każde z tych miejsc obfituje w liczne atrakcje dla turystów oraz oferuje bogate życie nocne. Przy wybrzeżu usytuowane są restauracje i kawiarnie, dyskoteki, sklepy. Słynne długie plaże w Bułgarii są niezwykle urokliwe i doceniane przez Polaków.

Warto zainteresować się także kurortami Św. Konstantyn i Św. Elena, które są najstarszymi uzdrowiskami na terenie Bułgarii. Kompleks jest niezwykle zielony – położony jest wśród gajów cyprysowych i figowych.

Panuje tu leczniczy mikroklimat, a miejsce jest znane ze źródeł mineralnych. Św. Konstantyn i Św. Elena to kurorty nieco bardziej kameralne, w dużej mierze dzięki uroczym zatoczkom, które występują licznie na nabrzeżu.

Pozostałe atrakcje turystyczne Bułgarii to m.in.:

 • Nesebyr – antyczne miasto położone na połączonej z lądem wyspie. Jedno z najpiękniejszych miast Bułgarii, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Panuje tu wyjątkowy klimat, dzięki odczuwalnym wpływom rosyjskim, tureckim, greckim a nawet weneckim.
 • Sofia – stolica kraju obfituje w zabytki architektoniczne. Warto zobaczyć sobór Św. Aleksandra Newskiego, Cerkiew Bojańską, Cerkiew Św. Jerzego, meczet Bania Baszi Dżamija, Narodowe Muzeum Sztuki.
 • Park Narodowy Ropotamo – warto go podziwiać z perspektywy rzeki Ropotamo. Organizowane jednodniowe wycieczki łodzią to popularna rozrywka, z której warto skorzystać.
 • Sozopol – to urokliwe miasteczko pozwala doskonale wczuć się w czarnomorski klimat. Wąskie, kręte uliczki, malownicze kamienne domki, których piętra wykonane są z drewna, słoneczna pogoda, ciekawa linia brzegowa – to wszystko sprawia, że spacer po Sozopolu dostarcza niezwykłych wrażeń.
 • Rylski Monastyr – ogromny kompleks klasztorny pochodzący z XIV, a odbudowany w XIX wieku. Kompleks położony jest w kotlinie masywu górskiego Riła.

Ubezpieczenie do Bułgarii – jak je wybrać?

Dobrym zwyczajem każdego turysty powinno być posiadanie ubezpieczenia podczas każdego wyjazdu, nawet do sąsiedniej Słowacji, a tym bardziej do oddalonej Bułgarii.

Do wyboru są dwa warianty: bezpłatne ubezpieczenie EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) oraz prywatne ubezpieczenie turystyczne, które można wykupić nawet w dzień wyjazdu.

Warto pamiętać, że nawet decydując się na wersję podstawową, czyli EKUZ, należy poczynić pewne kroki przed wyjazdem. Fakt, że turysta jest ubezpieczony w Polsce na nic się zda za granicą (w krajach członkowskich Unii Europejskiej), jeśli nie okaże się karty EKUZ. Karta jest wydawana nieodpłatnie w oddziałach NFZ.

Jednak każdy wyjeżdżający powinien mieć świadomość, że karta EKUZ zapewnia jedynie podstawową ochronę, a w dodatku w takim zakresie, jaki obowiązuje w kraju, w którym doszło do wypadku/choroby itp.

Oznacza to, że m.in. że usługa ratownictwa, która w Polsce jest bezpłatna (a realnie kosztuje NFZ ogromne pieniądze), za granicą może być w 100% pokrywana przez poszkodowanego. Posiadanie karty EKUZ w takim przypadku będzie nieużyteczne.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie do Bułgarii? Przede wszystkim, jak podczas podróży do każdego innego kraju, należy skupić się na sumie kosztów leczenia. Dobrze, aby była to kwota wyższa niż 200 tys. zł. Podróż samochodem do Bułgarii będzie wymagała także dobrego assistance – takiego, które obejmuje holowanie, auto zastępcze a nawet zapewni nocleg na czas naprawy samochodu.

Oto porównanie ubezpieczenia turystycznego do Bułgarii sporządzone na podstawie ofert umieszczonych w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Przedstawione propozycje to najtańsza dostępna oferta oraz ubezpieczenie sugerowane, optymalne:

SIGNAL IDUNA – 3,22 ZŁ GENERALI - 12 ZŁ
Koszty leczenia 91 000 zł 800 000 zł
Ratownictwo 27 000 zł 800 000 zł
OC-300 000 zł
NNW15 000 zł50 000 zł
Assistance W ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego
Stomatolog 900 zł850 zł
Covid-19 TAKTAK

Za jedyne 12 zł dziennie zapewniona jest kompleksowa ochrona, która przyda się podczas szeregu niecodziennych zdarzeń: od zepsutego samochodu, po nagłą chorobę czy złamaną nogę. Przygotowując się do podróży, zabranie ubezpieczenia powinno być tak naturalne jak spakowanie dowodu osobistego czy karty płatniczej.

Wakacje w Bułgarii to doskonały sposób na urlop w ciekawym miejscu z gwarantowaną słoneczną pogodą. Jadąc samochodem do Bułgarii, mamy dodatkową dużą niezależność w organizacji urlopu.

Warto wzbogacić wyjazd o nocleg w nieodkrytej a fascynującej Rumunii, a także wykorzystać samochód na krótkie wycieczki po Bułgarii, które będą stanowiły przyjemną odskocznię od plażowania na pięknych bułgarskich plażach.

Co warto wiedzieć?
 1. Bułgaria to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków.
 2. Można tam dojechać samochodem – przez Słowację, Czechy, Rumunię lub Serbię.
 3. Winieta do Bułgarii ważna przez 7 dni kosztuje 33 zł.
 4. Ubezpieczenie do Bułgarii powinno zapewniać pełną ochronę, można je znaleźć już od 3,2 zł dziennie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania