Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec – jak wybrać?

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Wyjazd do Niemiec nie kojarzy nam się z podróżą, do której trzeba się specjalnie przygotować. W końcu jedziemy po sąsiedzku, tuż za naszą granicę, w razie czego szybko wrócimy. Możemy jednak nie zdążyć – w razie poważnych problemów ze zdrowiem czy nieszczęśliwego wypadku. Dlatego warto zadbać przed wyjazdem o ubezpieczenie turystyczne do Niemiec.

Wybieramy ubezpieczenie turystyczne do Niemiec

Niemcy, z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo z Polską są częstym miejscem odwiedzanym podczas podróży. Kraj ma dużo do zaoferowania. Historyczne zamki, zabytkowe miasta, ciekawe pasma górskie i bogata oferta kulturalna. Wszystko to sprawia, że Polacy chętnie odwiedzają kolejne landy. Zaledwie kilka, do maksymalnie kilkunastu godzin i jesteś na miejscu.

Mimo że to blisko od nas położony i bezpieczny kraj, warto przygotować się do takiej podróży i z wyprzedzeniem kupić ubezpieczenie turystyczne do Niemiec. Wtedy w razie różnych losowych sytuacji, jak choroba, czy wypadek drogowy będzie można bezstresowo z sobie z nimi poradzić. Ruszaj bezpiecznie na podbój tamtejszych Alp lub odkrywaj wybrzeże Bałtyku.

Wyjazd do Niemiec – co warto wiedzieć?

Polscy obywatele mogą wjeżdżać na teren Niemiec bez konieczności okazywania się paszportem, jak we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej. Nie ma więc ryzyka, że zastaną Cię kilometrowe kolejki na granicach. Jedyne, co powinieneś mieć przy sobie do dokument tożsamości. Obowiązek ten dotyczy także osób niepełnoletnich.

Do poszczególnych regionów kraju można dostać się na kilka sposobów. Z uwagi na bliskie położenie i dobrą infrastrukturę drogową często rodacy udają się do Niemiec własnym samochodem. Popularnym środkiem transportu są też pociągi i autobusy kursujące w ruchu międzynarodowym. W największych miastach działają porty lotnicze.

W Niemczech trzeba przestrzegać obowiązku meldunkowego, nawet gdy jest to krótki pobyt na terenie kraju. Jeśli zatrzymujesz się w hotelu, apartamencie, na kempingu lub w jakimkolwiek innym miejscu, w którym jesteś gościem, zrobi to za Ciebie osoba zarządzająca tym obiektem. Nie musisz więc udawać się do żadnego urzędu, aby zarejestrować swój pobyt.

Oprócz niezbędnych dokumentów warto też zabrać z sobą ubezpieczenie do Niemiec. Na terenie tego kraju polskich obywateli obowiązuje ochrona w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Udając się do przychodni lub korzystając z pomocy medycznej w szpitalu można okazywać się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Gwarantuje ona dostęp do podstawowej, publicznej opieki. Niestety, w przypadku poważniejszych problemów karta może okazać się niewystarczająca, żeby pokryć całość kosztów leczenia.

Co warto zobaczyć w Niemczech?

Turystyczny wyjazd do Niemiec to wyprawa, która może dostarczyć różnorodnych wrażeń. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy odpoczynku na łonie przyrody, jak również wielbiciele zwiedzania zabytków. Co szczególnie polecamy zobaczyć?

 • Ta wielokulturowa stolica przyciąga turystów specyficznym klimatem. Mieszają się tu historyczne zabytki z wpływami etnicznymi obywateli pochodzących z całego świata. Odwiedzając Berlin warto zobaczyć zarówno tak popularne miejsca, jak Brama Brandenburska, czy Reichstag, ale też poznać jego inne, artystyczne oblicze. Spacery wzdłuż East Side Gallery lub po dzielnicy Kreuzberg pozwolą poczuć to, jak ciekawa jest stolica Niemiec.
 • Zamek Neuschwanstein. Położona w południowej Bawarii budowla stała się pierwowzorem dla słynnego logo wytwórni Disneya. Zwiedzanie imponującego i pięknie położonego zamku niezmiennie przyciąga turystów z całego świata.
 • Jezioro Bodeńskie. Mimo że stworzyła je sama natura, to jezioro znalazło się na liście zabytków UNESCO. Ciekawie położone na styku granic Niemiec, Austrii i Szwajcarii, otoczone górami, jest miejscem, jak z pocztówki.
 • Wyspa Rugia. Największa z wysp należących do Niemiec oferuje piaszczyste plaże i urokliwe zatoki. Można tu zarówno odpoczywać, jak i jeździć na rowerze.
 • Muzeum BMW w Monachium oraz Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie. Fani motoryzacji będą mieli co robić odwiedzając naszych sąsiadów. Niemcy, jako wiodący producent znanych na całym świecie marek prezentują swój dorobek na ciekawych, muzealnych ekspozycjach w kilku największych miastach.

Czy w Niemczech jest bezpiecznie? Na co uważać?

Niemcy są uznawane za jedno z bezpieczniejszych europejskich państw. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie informuje na stronie rządowej o żadnych poważnych zagrożeniach dla osób wjeżdżających na teren tego kraju. Jednak, jak w przypadku każdej podróży trzeba zachować podstawowe środki ostrożności.

W dużych miastach należy uważać na kieszonkowców. Szczególnie w zatłoczonych miejscach oraz w publicznych środkach transportu trzeba zwracać uwagę na rzeczy osobiste. Nie powinno się zostawiać bagażu bez opieki, a cenne rzeczy dobrze jest trzymać w ukrytych kieszeniach dodatkowo zabezpieczonych zamkiem. Po zmroku, dla zachowania bezpieczeństwa dobrze jest poruszać się tylko głównymi ulicami i unikać dzielnic zlokalizowanych na obrzeżach. Kiedy potrzebujesz pomocy, możesz wybrać europejski numer alarmowy 112. Numer 110 to z kolei telefon bezpośrednio na policję.

W Niemczech nie ma ogłoszonego podwyższonego ryzyka terrorystycznego. Dochodzi jedynie do lokalnych incydentów. Żeby się przed nimi uchronić, należy zachować czujność na dworcach, lotniskach oraz w miejscach publicznych takich jak muzea, urzędy, czy obiekty sportowe. Zwracaj uwagę na pozostawione samotnie pakunki lub podejrzanie wyglądające osoby. Jeśli coś budzi Twoje obawy lepiej oddal się z tego miejsca.

Poradnik dla wyjeżdżających do Niemiec

Ubezpieczenie turystyczne
Zdaniem specjalistów rankomat.pl Minimalne polecane sumy ubezpieczenia:
 • dla ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) – 30 000 EURO,
 • dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 20 000 EURO.
Pomocne wskazówki ze strony MSZ dotyczące Niemiec Ponieważ EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, ani też transportu zwłok, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

Orientacyjna cena standardowej wizyty lekarskiej (prywatnej lub w przypadku braku EKUZ) to ok. 50 EUR. Cena jednej doby pobytu w szpitalu (bez kosztów badań, zabiegów i operacji) – od 500 EUR. (żródło: Polak Za Granicą).

Niemiecka służba zdrowia
Odpowiednik NFZ Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung Ausland (DVKA)
Leczenie z EKUZ – opłaty Lekarz pierwszego kontaktu Pierwsza wizyta w kwartale – 10 EURO.
Szpital 10 EURO/dzień, nie więcej niż za 28 dni w ciągu roku
Pomoc w górach Należy pokryć 100 % kosztów.
Transport medyczny do Polski Należy pokryć 100 % kosztów.
Samochodem w Niemczech– informacje dla kierowców
Wyposażenie obowiązkowe w samochodzie.
 • kamizelki odblaskowe
 • gaśnica
 • trójkąt ostrzegawczy
 • apteczka

Więcej o wyposażeniu obowiązkowym napisaliśmy w artykule ABC autem za granicę.

Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych.
 •  na autostradach – brak
 • na drogach szybkiego ruchu do 130 km/godz.
 • na pozostałych drogach do 100 km/godz.
 • w terenie zabudowanym do 50 km/godz.
Dla aktywnych
Popularne sposoby aktywnego wypoczynku
 • Narty
 • Wędrówki górskie
Ważne numery telefonów
Straż pożarna / Pogotowie – 112
Policja – 110Ambasada RP w Berlinie
Lassenstr. 19-21
14193 Berlin
Niemcy
Tel.: +49 30 223130
Tel. dyżurny: +49 1637887676
berlin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Przydatne strony internetowe
Ostrzeżenia i informacje ogólne Strona MSZ www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Służba zdrowia Strona NFZ www.ekuz.nfz.gov.pl
Dla kierowców Strona Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego www.pbd.org.pl/polski-kierowca-za-granica-czyli-jak-bezpiecznie-podrzowac-po-europie/
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Pogoda Aktualna prognoza pogody www.pogoda.interia.pl/miasta-europa-niemcy,ctId,141

Koszty leczenia w Niemczech

W Niemczech podobnie jak w Polsce nie trzeba płacić za podstawową opiekę medyczną. Można więc bez problemu udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub odwiedzić pogotowie w razie nagłych przypadków. Podróżni korzystający z EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego muszą liczyć się z tym, że zgodnie z polityką danego państwa mogą na jego terenie obowiązywać różne zasady. Nie zawsze są one takie same, jak w Polsce.

W Niemczech płaci się za leczenie szpitalne. Koszt dziennego pobytu na oddziale wynosi 10 euro. Z tej dodatkowej opłaty, zwolnieni są pacjenci, którzy w ciągu roku spędzili więcej niż 28 dni w szpitalu. W całości, z własnej kieszeni, płaci się za świadczenia ponadstandardowe, jak pobyt w pokoju jednoosobowy.

Gdy dostaniesz receptę, tylko część z przepisanych leków będzie refundowana. Za resztę trzeba będzie zapłacić pełną opłatę. W razie konieczność transportu do szpitala pacjent nie zapłaci za tę usługę, ale tylko, gdy mówimy o stanie zagrożenia życia lub chorobie, które uniemożliwia samodzielne dotarcie na miejsce. W innych przypadkach przejazd karetką wiąże się z dopłatą w wysokości między 5 a 10 EURO. Najwięcej zapłacisz za transport w asyście medycznej do kraju. Powrót chorego karetką z pielęgniarką czuwającą podczas podróży może kosztować nawet kilkanaście tysięcy EUR.

Leczenie w prywatnych gabinetach i klinikach jest pokrywane w 100% samodzielnie z kieszeni chorego. Nie można tutaj liczyć na żadną refundację. Jeśli zatem zajedzie potrzeba udania się po pomocy dentysty w przypadku nagłego bólu zęba lub wizyty z dzieckiem u pediatry, trzeba się będzie liczyć z dosyć wysokimi kosztami. Koszt takie usługi to zazwyczaj kwota od kilkudziesięciu do nawet kilkuset EUR.

Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec – jak wybrać?

Sposobem na to, żeby uniknąć kosztów leczenia, jest wykupienie odpowiedniej polisy. W zależności od wybranego wariantu będzie można wtedy uzyskać częściowe pokrycie kosztów lub nawet zupełnie nie płacić za pomoc medyczną z własnej kieszeni. Z taką ochroną można bez problemu skorzystać z opieki prywatnej, ponieważ ubezpieczyciel zwróci Ci całość do wartości kwoty gwarantowanej. To wygodna opcja, gdy nie możesz dostać się do publicznego szpitala lub musisz udać się po pomoc do specjalisty przyjmującego w gabinecie prywatnym.

Plusem polisy jest również dodatek ochrony NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. W razie wypadku lub innego zdarzenia, którego skutkiem będzie trwały uszczerbek na zdrowiu będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie. Taka ochrona przydaje się, szczególnie gdy przez jakiś czas nie możesz wrócić do pracy lub musisz skorzystać z kosztownej rehabilitacji, ab y wrócić do zdrowia.

Jakie ubezpieczenie do Niemiec — EKUZ czy polisa podróżna?

Wybór ubezpieczenia na podróż jest sprawą indywidualną. Karta EKUZ zapewni Ci podstawową ochronę i zagwarantuje, że otrzymasz bezpłatną pomoc, gdy będziesz tego potrzebować. Jednak jeśli zdarzy się coś naprawdę poważnego, może okazać się niewystarczająca. Zakup dodatkowej polisy powinny rozważyć szczególnie osoby chorujące przewlekle oraz rodziny wybierające się za granicę z małymi dziećmi.

Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu jeśli planujesz uprawianie sportów lub górską wspinaczkę. Wtedy w razie jakichkolwiek trudności będzie mógł liczyć na pokrycie wszystkich kosztów związanych z transportem medycznym i udzieleniem pomocy.

Przykładowe ceny polisy turystycznej do Niemiec

UbezpieczycielTU EuropaGenerali
Koszty leczenia175 852 zł500 000 zł
Ratownictwo21 982 zł500 000 zł
NNW21 982 zł50 000 zł
OC219 815 zł200 000 zł
Ubezpieczenie bagażu2 198 zł1000 zł
Ochrona COVID-19taktak
Sporty objęte polisą10 dyscyplinbrak
Cena polisy6 zł8 zł

Porównuj i podróżuj bezpiecznie

Polisa to parasol ochronny gwarantujący pomoc w razie problemów za granicą. Kłopoty ze zdrowiem, nieszczęśliwy wypadek, kradzież – takie sytuacje się zdarzają, także za granicą. Lepiej więc wakacje czy chociażby weekend w Niemczech zaplanować i pod tym właśnie kątem. Zwłaszcza, że zakup ubezpieczenia turystycznego nie zajmie dłużej niż 15 minut, a jego ceny nawet nie odczuje się w budżecie wyjazdowym.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w Niemczech autostrady są płatne?

  Na terenie całego kraju nie ma opłat za poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu.

 2. Czy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia do Niemiec jest obowiązkowe?

  Nie ma takiego obowiązku. Należy jednak pamiętać, że karta EKUZ pokrywa tylko podstawowy zakres ochrony i opieki zdrowotnej.

 3. Jakie dokumenty powinienem mieć ze sobą?

  Poruszając się po terenie Niemiec trzeba mieć przy sobie ważny dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub ewentualnie paszport. Kierowcy powinni zabrać prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny. Należy też zaopatrzyć się w Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz dodatkową polisę podróżną, jeśli zdecydujesz się ją wykupić.

Podsumowanie

Przygotowując się do wyjazdu do Niemiec powinieneś:

 • Zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości.
 • Sprawdzić, czy masz ważne ubezpieczenie samochodu, jeśli będziesz się nim poruszać.
 • Spakować najważniejsze leki.
 • Upewnić się, czy w terminie wyjazdu na stronach rządowych są ogłoszone komunikaty o różnego typu zagrożeniach, czy ograniczeniach.
 • Zabrać z sobą kartę EKUZ oraz wykupioną polisę turystyczną.
 • Sprawdzić, jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie państwa.
 • Będąc na miejscu zachować środki ostrożności w niebezpiecznych miejscach.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania