Z wizytą u sąsiada zza Odry, czyli ubezpieczenie turystyczne do Niemiec

Redakcja
Udostępnij:

Wyjazd do Niemiec nie kojarzy nam się z podróżą, do której trzeba się specjalnie przygotować. W końcu jedziemy po sąsiedzku, tuż za naszą granicę, w razie czego szybko wrócimy. Możemy jednak nie zdążyć – w razie poważnych problemów ze zdrowiem czy nieszczęśliwego wypadku. Dlatego warto zadbać przed wyjazdem o ubezpieczenie turystyczne do Niemiec.Z tego artykułu […]

Wybieramy ubezpieczenie turystyczne do Niemiec

Wyjazd do Niemiec nie kojarzy nam się z podróżą, do której trzeba się specjalnie przygotować. W końcu jedziemy po sąsiedzku, tuż za naszą granicę, w razie czego szybko wrócimy. Możemy jednak nie zdążyć – w razie poważnych problemów ze zdrowiem czy nieszczęśliwego wypadku. Dlatego warto zadbać przed wyjazdem o ubezpieczenie turystyczne do Niemiec.

Wbrew pozorom Polacy często i chętnie wyjeżdżają za zachodnią granicę, nie tylko w celach zarobkowych, ale i turystycznych. W wiosenne i letnie weekendy podbijany jest Berlin ze słynną Bramą Brandenburską, Wyspą Muzeów i ruinami Muru Berlińskiego na czele.

Równie często odwiedzane jest Jezioro Bodeńskie, Zamek Heidelberg położony w Badenii-Wirtembergii czy góry we Schwarzwaldzie. Sporo Polaków latem odpoczywa nad niemieckim Bałtykiem albo wędruje po Alpach. Popularnością wśród polskich turystów cieszą się również Kolonia, Monachium,  Drezno oraz Frankfurt.

Zagrożenia w Niemczech – na co uważać?

W większych miastach oraz w znanych kurortach turystycznych należy uważać na kieszonkowców i drobnych przestępców. Jednak największym zagrożeniem w ostatnim czasie w Niemczech są ataki terrorystyczne. Lepiej unikać więc miejsc, w których gromadzą się duże grupy ludzie oraz masowych imprez.  Nie warto też zapuszczać się do blokowisk oraz dzielnic imigranckich.

Poradnik dla wyjeżdżających do Niemiec

Ubezpieczenie turystyczne
Zdaniem specjalistów rankomat.pl Minimalne polecane sumy ubezpieczenia:
 • dla ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) – 30 000 EURO,
 • dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 20 000 EURO.
Pomocne wskazówki ze strony MSZ dotyczące Niemiec Ponieważ EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, ani też transportu zwłok, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

Orientacyjna cena standardowej wizyty lekarskiej (prywatnej lub w przypadku braku EKUZ) to ok. 50 EUR. Cena jednej doby pobytu w szpitalu (bez kosztów badań, zabiegów i operacji) – od 500 EUR. (żródło: Polak Za Granicą).

Niemiecka służba zdrowia
Odpowiednik NFZ Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung Ausland (DVKA)
Leczenie z EKUZ – opłaty Lekarz pierwszego kontaktu Pierwsza wizyta w kwartale – 10 EURO.
Szpital 10 EURO/dzień, nie więcej niż za 28 dni w ciągu roku
Pomoc w górach Należy pokryć 100 % kosztów.
Transport medyczny do Polski Należy pokryć 100 % kosztów.
Samochodem w Niemczech– informacje dla kierowców
Wyposażenie obowiązkowe w samochodzie.
 • kamizelki odblaskowe
 • gaśnica
 • trójkąt ostrzegawczy
 • apteczka

Więcej o wyposażeniu obowiązkowym napisaliśmy w artykule ABC autem za granicę.

Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych.
 •  na autostradach – brak
 • na drogach szybkiego ruchu do 130 km/godz.
 • na pozostałych drogach do 100 km/godz.
 • w terenie zabudowanym do 50 km/godz.
Dla aktywnych
Popularne sposoby aktywnego wypoczynku
 • Narty
 • Wędrówki górskie
Ważne numery telefonów
Straż pożarna / Pogotowie – 112
Policja – 110

Ambasada RP w Berlinie
Lassenstr. 19-21
14193 Berlin
Niemcy
Tel.: +49 30 223130
Tel. dyżurny: +49 1637887676
berlin.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Przydatne strony internetowe
Ostrzeżenia i informacje ogólne Strona MSZ www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Służba zdrowia Strona NFZ www.ekuz.nfz.gov.pl
Dla kierowców Strona Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego www.pbd.org.pl/polski-kierowca-za-granica-czyli-jak-bezpiecznie-podrzowac-po-europie/
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Pogoda Aktualna prognoza pogody www.pogoda.interia.pl/miasta-europa-niemcy,ctId,141

Koszty leczenia w Niemczech – co pokrywa EKUZ?

W Niemczech, jak w każdym europejskim kraju, obowiązuje nas EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto jednak pamiętać, że pokrywa one tylko podstawowe usługi medyczne na tej samej zasadzie, jaka obowiązuje obywateli danego kraju, w naszym wypadku Niemiec. Zatem – za niektórą pomoc medyczną będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Opłata za leczenie szpitalne wynosi 10 euro za dzień pobytu. Leki refundowane są tylko w części. Pacjent nie płaci za transport do szpitala w sytuacjach zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna, że wymaga tego stan zdrowia pacjenta.

W innych przypadkach za transport do szpitala na terytorium Niemiec obowiązuje dopłata w wysokości 10%, wynosząca nie mniej niż 5 EUR i nie więcej niż 10 EUR. 100% płatne jest leczenie prywatne, poza publicznymi placówkami. Transport powrotny do kraju również jest w całości pokrywany przez pacjenta.

Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec – jak wybrać?

Podstawą każdej polisy turystycznej są koszty leczenia. Jak widać powyżej – w Niemczech za część usług medycznych jesteśmy zobowiązani zapłacić sami, lepiej więc mieć zabezpieczenie w postaci polisy.

Pokryje ona nadprogramowe koszty leczenia, także w prywatnych placówkach do określonej w umowie sumy gwarantowanej (ta powinna wynosić minimum 20 000 euro).

Drugim stałym elementem każdej polisy turystycznej jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Daje ono możliwość roszczenia sobie prawa do odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie będzie procentem z sumy gwarantowanej stosownym do urazu.

Dodatkowe elementy ubezpieczenia turystycznego

Warto wzbogacić swoją polisę o dodatkowe elementy, które zapewnią pełniejszą ochronę. OC w życiu prywatnym pomoże w razie, gdy osoba trzecia pozwie nas o zniszczenie mienia bądź wyrządzenie szkody na zdrowiu.  

Warto przed kradzieżą, zniszczeniem lub zgubieniem ubezpieczyć swój bagaż, a nawet w przypadku sportowców – sprzęt sportowy. Jeśli planuje się dodatkowe aktywności podczas pobytu w Niemczech o podwyższonym stopniu ryzyka, np. skok ze spadochronem, wycieczki wysokogórskie, nurkowanie itp., to trzeba zadbać o to, by polisa miała odpowiednie rozszerzenie ochrony.

Ze względu na nietypową sytuację w Niemczech, lepiej sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje pomoc w razie ataków terrorystycznych.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Niemiec››

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Niemiec

Cena polisy na wyjazd do Niemiec zależy od tego, jak długo zamierzamy podróżować, jaki jest charakter tej podróży oraz od tego, co sami potrzebujemy.

Standardowe, najprostsze ubezpieczenie można znaleźć od 2,25 zł za dzień ochrony. Każdy sam może wyliczyć cenę polisy, dobrać ją pod kątem swoich wymagań oraz możliwości finansowych.

W takim porównaniu różnych pakietów, kosztów oraz towarzystw ubezpieczeniowych pomoże nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Można zestawić różne polisy, ocenić je, wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie i zakupić online. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych kalkulacji:

 • Ubezpieczenie dla jednej osób planującej tygodniowy wyjazd  do Niemiec, połączoną z wieczkami w góry:

Cena: 22,68 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 92 sporty objęte polisą

 • Ubezpieczenie dla czteroosobowej rodziny na dziesięciodniowy urlop nad niemieckim Bałtykiem:

Cena: 107,69 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu

 • Ubezpieczenie dla dwóch osób na weekend w Niemczech:

Cena: 15,51 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

Porównuj i podróżuj bezpiecznie

Polisa to parasol ochronny gwarantujący pomoc w razie problemów za granicą. Kłopoty ze zdrowiem, nieszczęśliwy wypadek, kradzież – takie sytuacje się zdarzają, także za granicą. Lepiej więc wakacje czy chociażby weekend w Niemczech zaplanować i pod tym właśnie kątem. Zwłaszcza, że zakup ubezpieczenia turystycznego nie zajmie dłużej niż 15 minut, a jego ceny nawet nie odczuje się w budżecie wyjazdowym.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania