Wyjazd autem na Węgry. O czym pamiętać, na co zwrócić uwagę i co ze sobą warto zabrać?

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
4.4

Polskę i Węgry dzieli około 450 kilometrów. To ponad 5 godzin jazdy, licząc od przekroczenia granicy. Nad Balaton czy do Budapesztu można więc dotrzeć własnym samochodem, jadąc przez Czechy i Słowację. Podpowiadamy, jak zaplanować trasę autem na Węgry, co ze sobą zabrać i na co uważać w podróży.

samochodem na Węgry

Wybierając się na Węgry, mamy do wyboru kilka tras: wariant dla wyjeżdżających z zachodniej Polski, opcję drogi przez Polskę południową oraz wariant nieco wschodni. Przez Czechy i Słowację poprowadzi nas sieć dobrze rozbudowanych autostrad i dróg ekspresowych. Także na terenie Węgier można poruszać się po komfortowych i bezpiecznych trasach.

Do podróży samochodem trzeba odpowiednio się przygotować. To kwestia zaplanowania najwygodniejszej i najszybszej trasy, zakupu winiet, zabrania ze sobą odpowiedniego wyposażenia, dokumentów oraz zaplanowanie postojów po drodze. Podpowiemy, jak to zrobić.

Jaką trasę samochodem na Węgry wybrać?

To zależy od tego, w który rejon Węgier planuje się dotrzeć, a także z którego miejsca w Polsce się wyjeżdża. Do wyboru mamy trzy, wygodne i w miarę szybkie trasy:

 1. Mieszkańcy zachodniej części kraju powinni zdecydować się na wariant przez Ostrawę autostradą A1, którą dotrą do Brna w Czechach, stamtąd do Bratysławy i dalej do Budapesztu. Na Węgry dojedzie się w 5 godzin 13 minut, licząc do przekroczenia granicy polsko-czeskiej. Winiety należy zakupić na terenie Czech, Słowacji oraz Węgier.
 2. Inny wariant trasy samochodem na Węgry wiedzie przez granicę na południu Polski – w Zwardoniu. Po dotarciu na Słowację należy kierować się na Żylinę, stamtąd na Bratysławę i Budapeszt. Podróż od granicy w Zwardoniu potrwa około 5 godzin. Winiety będą potrzebne tak na Słowacji, jak i na Węgrzech.
 3. Można też zdecydować się na opcję trzecią i przez polsko-słowackie przejście graniczne w Barwinku kierować się na Koszyce i stamtąd wprost do Budapesztu. Trasa zajmie około 4 godzin i 40 minut. Ten wariant polecamy osobom jadącym ze wschodniej Polski. I podobnie jak w przypadku wcześniejszej trasy trzeba zakupić winiety na Słowację oraz Węgry.

Ile kosztuje trasa samochodem na Węgry? Ceny winiet

Jeśli wybierze się trasę przez Czechy, trzeba wziąć pod uwagę zakup winiet pozwalających poruszać się po drogach płatnych w tym kraju. Koszt winiety 10-dniowej to około 310 koron czeskich (około 55 zł). W każdym wariancie droga na Węgry biegnie przez Słowację. Tam za winietę ważną 10 dni zapłaci się za 10 euro (około 44 zł).

Podobnie jest na Węgrzech – 10-dniowa winieta kosztuje 5500 forintów (około 62 zł). Winiety można zakupić zarówno online, jak i na stacjach benzynowych czy przejściach granicznych.

Przepisy drogowe na Węgrzech – jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą i na co uważać?

Węgry należą do Unii Europejskiej, są też w strefie Schengen. Niemniej jednak trzeba mieć ze sobą zarówno prawo jazdy, jak i dowód osobisty bądź paszport. Nie można zapomnieć o ubezpieczeniu OC (Zielona Karta nie jest wymagana). 

Jeśli na Węgry planuje się jechać samochodem pożyczonym od jego właściciela, który nie będzie z nami w pojeździe, wówczas należy posiadać upoważnienie poświadczone przez Polski Związek Motorowy, przetłumaczone na języki węgierski (koszt około 100 zł).

Poza tym należy stosować się do przepisów – mieć zapięte pasy (dotyczy to zarówno kierowcy, jak i pasażerów), rozmawiać tylko przez zestaw głośnomówiący, jazda po alkoholu jest zakazana, nie ma żadnych dopuszczalnych norm. Dzieci o wzroście do 150 cm muszą podróżować w fotelikach. Ponadto na Węgrzech obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

Rodzaj drogiDopuszczalna prędkość
Autostrada130 km/h
Droga ekspresowa110 km/h
Teren niezabudowany90 km/h
Teren zabudowany50 km/h

Kierowcy mają obowiązek zwalniać przed przejściami dla pieszych – do 30 km/h w mieście i do 40 km/h poza miastem. Poza miastem obowiązuje jazda na światłach mijania. Mandaty na Węgrzech są bardzo wysokie – trzeba liczyć się z grzywną od 10 000 forintów (około 130 zł) do nawet 300 000 forintów (około 3 8000 zł).

Wyposażenie samochodu, czyli co zabrać na Węgry?

Podobnie, jak w innych krajach Unii Europejskiej wyposażenie samochodu powinno być takie, jak to nakazuje prawo, w którym samochód został zarejestrowany. Często jednak policja w danym kraju nie stosuje się do tych zapisów i na wypadek dyskusji z przedstawicielami prawa i co najważniejsze dla własnego bezpieczeństwa, lepiej mieć elementy wymagane w kraju, do którego się podróżuje. Na Węgrzech są to:

 • apteczka,
 • linka holownicza,
 • kamizelka odblaskowa.

Co zobaczyć po drodze na Węgry?

To także zależy od tego, który wariant trasy się wybrało. Jeśli jedziemy przez Czechy warto zahaczyć o Ostrawę i słynne ZOO, a także o Ołomuniec czy Brno. Na Słowacji miłośników zwiedzania z pewnością skuszą malownicze Koszyce czy pełna zabytków Bratysława. 

Na pograniczu węgiersko-słowackim znajduje się Park Narodowy Krasu Węgierskiego słynący z wielu form skalnych. W samych Węgrzech atrakcji mamy bez liku: Budapeszt, Wyszehrad, Balaton, Las Bakoński, liczne termy, kąpieliska i uzdrowiska. Krótko omówimy kilka z nich.

 • Budapeszt – stolica Węgier znana jest z imponującego budynku Parlamentu Węgierskiego, zainspirowanego brytyjskim Domem Parlamentu. Miasto oferuje również szereg zabytków takich jak Bastion Rybacki i Bazylika Świętego Stefana, które są znakomitymi przykładami architektury.
 • Jezioro Balaton – bywa nazywane „węgierskim morzem”, to największe jezioro w Europie Środkowej, otoczone przez malownicze miasteczka i parki narodowe. Rejon jeziora Balaton jest idealnym miejscem na relaks i aktywne formy wypoczynku, takie jak jazda na rowerze.

 • Eger – urokliwe miasteczko, w którym, znajduje się tam zamek z muzeum oraz wystawami malarstwa austriackiego, niemieckiego i holenderskiego z poprzednich wieków. Miasto ma również fascynującą historię, związaną z produkcją win i jest świetnym miejscem na degustację lokalnych trunków.

 • Tapolca – miasteczko znane z podziemnej Jaskini Jeziora, która jest znana ze swoich właściwości leczniczych.

 • Las Bakoński – malowniczy region górski w Transdanubii, na Węgrzech. Obejmuje największą część Gór Transdanubiańskich i położony jest na północ od Balatonu, głównie w hrabstwie Veszprém. Las Bakoński daje możliwość odkrywania bogatej fauny i flory, a także licznych szlaków turystycznych i rowerowych. To idealne miejsce do pieszych wędrówek oraz eksploracji przyrody​​​​​​.

Ubezpieczenie turystyczne na Węgry – jak je wybrać?

Nie można zapomnieć też o kwestii bezpieczeństwa w postaci wyboru odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego na Węgry. Warto wybrać solidną polisę, która zagwarantuje pokrycie kosztów leczenia (na Węgrzech obowiązuje nas EKUZ, ale pokrywa tylko najbardziej podstawowe usługi ratujące zdrowie i życie), ubezpieczenie NNW i OC w życiu prywatnym czy ochronę bagażu.

Przyda się także opcja Auto Assistance, w ramach której można liczyć na holowanie samochodu, naprawę awarii, pomoc w razie usterki, wypadku czy kolizji, zastępczy samochód czy zakwaterowanie na czas naprawy.

Ubezpieczenie turystyczne do Budapesztu
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
87 040 zł
Ratownictwo
30 464 zł
Bagaż
0 zł
3,12 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
4,53 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 +rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
9,18 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Budapesztu
Signal Iduna
3,12 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
87 040 zł
Ratownictwo
30 464 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
4,53 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 +rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
9,18 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Taką polisę można mieć już od 4 zł dziennie. Dodatkowo można rozszerzyć ochronę o uprawianie sportów, zdarzenia, do których dojedzie pod wpływem alkoholu czy o choroby przewlekłe. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Co trzeba mieć w aucie jadąc na Węgry?

  W samochodzie należy mieć trójkąt ostrzegawczy, apteczkę pierwszej pomocy oraz gaśnicę.

 2. Jak się płaci za autostrady na Węgrzech?

  Na Węgrzech stosuje się system e-winiet, które są niezbędne do korzystania z większości autostrad i niektórych odcinków dróg. E-winietę można kupić na stacjach benzynowych, w urzędach pocztowych oraz online na oficjalnej stronie National Toll Payment Services PLC. Dostępne są różne rodzaje winiet, w zależności od długości pobytu, w tym opcje 10-dniowe, miesięczne i roczne.

 3. Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Węgry?

  Warto sprawdzić ważność swojego dowodu osobistego. Przyda się też prawo jazdy, ubezpieczenie OC samochodu oraz EKUZ. Warto zabrać ze sobą też ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia i będzie wsparciem w razie jakichkolwiek problemów za granicą.

Co warto wiedzieć?
 1. Polskę z Węgrami, licząc od granicy do granicy, dzieli około 450 km.
 2. Do wyboru są trzy warianty trasy: z Polski zachodniej, południowej oraz wschodniej.
 3. Na Węgrzech winiety kosztują około 40 zł.
 4. Warto zabrać ze sobą ubezpieczenie z dodatkiem Auto Assistance, cena takiej polisy zaczyna się od 2,5 zł dziennie.
Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania