Jak i gdzie podróżują Polscy seniorzy? Czy zawsze są to wyjazdy wyłącznie w celach zdrowotnych? Czy seniorzy wyjeżdżają również za granicę i na co powinni zwrócić szczególną uwagę w trakcie takich podróży? Sprawdziliśmy.
- Czy seniorzy lubią podróżować?
- Jak i gdzie podróżują seniorzy?
- Turystyka dla seniorów – aktywne wakacje
- Turystyka dla seniorów – wyjazdy w celach zdrowotnych
- Wakacje dla seniorów. Gdzie jechać w Polsce?
- Wakacje dla seniorów. Gdzie jechać za granicę?
- Turystyka dla seniorów – o czym pamiętać?
- Jak wybrać ubezpieczenie na wakacje dla seniorów?
Czy seniorzy lubią podróżować?
Podróże polskich seniorów nie są niestety codziennością. W porównaniu np. do naszych sąsiadów z Niemiec, wśród których zagraniczne podróżowanie na emeryturze jest bardzo popularne, osoby starsze z Polski podróżują znacznie rzadziej.
Dane rankomat.pl (zebrane na podstawie kalkulacji klientów okresie czerwiec-sierpień 2022) wskazują, że tylko 6% wszystkich klientów rankomat.pl, deklarujących zagraniczne wyjazdy w okresie letnim, stanowili turyści w wieku 60+.
Zgodnie z prognozami tendencja ta będzie się jednak zmieniała. Coraz więcej miejsc, zarówno w Polsce, jak i za granicą, wychodzi z ofertami skierowanymi właśnie do seniorów. Są one często nie tylko dopasowane do potrzeb osób starszych, ale też korzystne finansowo. Zmienia się też mentalność polskich seniorów, wśród których wzrasta potrzeba poznawania świata i ludzi.
Jak i gdzie podróżują seniorzy?
Sposób podróżowania seniorów jest odrobinę inny niż osób młodszych. Osoby dojrzałe, częściej niż inne grupy wiekowe, wyjeżdżają poza sezonem (szczególnie w miesiącach takich jak październik, luty i marzec).
Chętnie wybierają spokojnie, nieco odludne miejsca. Celem wyjazdu są zwykle spacery, nordic walking, jazda na rowerze, zwiedzanie i poznawanie okolicy – spokojny, sprzyjający zdrowiu wypoczynek. Co ważne, aby podróż była udana, seniorzy nie potrzebują wysokich temperatur.
Statystycznie ok. 40% decyduje się na wakacje za granicą, natomiast ponad 70% – wypoczywa w Polsce. W Polsce dominującym kierunkiem wśród osób dojrzałych jest morze (góry natomiast cieszą się popularnością wśród kuracjuszy).
Rzadziej seniorzy decydują się na wypoczynek na Mazurach i w innych turystycznych regionach Polski. Wśród kierunków zagranicznych popularnością cieszy się Chorwacja i Grecja, a ukochany przez turystów z innych grup wiekowych Egipt, pozostaje poza obszarem zainteresowań osób starszych.
Co ciekawe, osoby dojrzałe rzadko deklarują obawy związane z podróżami zagranicznymi, jak np. brak znajomości języków obcych czy bezpieczeństwo poza granicami Polski. Polscy seniorzy są coraz bardziej otwarci na wyjazdy zagraniczne. Chętnie wybierają wyjazdy all inclusive z biurami podróży, gdzie mogą liczyć na pomoc rezydenta.
Turystyka dla seniorów – aktywne wakacje
Obecnie oferta skierowana wyłącznie do osób starszych jest bogata. Wyjazdy takie znajdują się w ofertach standardowych touroperatorów, jak i biur kierujących swoje usługi wyłącznie do seniorów. Wśród propozycji można znaleźć zarówno wycieczki po Polsce, jak i coraz szerszy wybór wycieczek zagranicznych. Popularne są też wyjazdy tematyczne, np. na Sylwestra czy Boże Narodzenie poza domem.
Wyjazdy dla seniorów charakteryzują się możliwością skorzystania z różnego rodzaju atrakcji. Basen, a nierzadko również strefa SPA, spacery nordic walking, czy opcja dokupienia wycieczek fakultatywnych – wszystko to sprawia, że seniorzy, którzy nie chcą wyłącznie siedzieć w ośrodku, na pewno nie będą się nudzić.
Biura podróży często proponują seniorom również tzw. wycieczki objazdowe, podczas których można zwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje danego kraju.
Poniżej kilka propozycji wyjazdów dedykowanych seniorom wraz z cenami:
- 11-dniowy wyjazd do Buska Zdroju (hotel trzygwiazdkowy) – od 2110 zł/os.
- 10-dniowy wyjazd do Kołobrzegu (hotel trzygwiazdkowy) – od 1930 zł/os.
- 12-dniowy wyjazd autokarowy do Hiszpanii, Tossa de Mar – od 2499 zł/os.
- 12-dniowa wycieczka lotnicza do Gruzji, objazdowa – od 3620 zł/os.
- 10-dniowa wycieczka autokarowa do Bułgarii, Złote Piaski – od 1520 zł/os.
Zorganizowane wyjazdy to doskonała propozycja dla seniorów, którzy chcą skorzystać z atrakcji danego kraju lub regionu Polski, ale równocześnie nie mogą lub nie potrafią poświęcić własnego czasu na organizację.
Kupując wycieczkę w biurze, wystarczy jedynie stawić się w określonym miejscu zbiórki – o formalności dba biuro.
Turystyka dla seniorów – wyjazdy w celach zdrowotnych
Innym rodzaje turystyki popularnym wśród osób starszych są wyjazdy w celach zdrowotnych. Seniorzy często decydują się na nie dobrowolnie, jak również możliwy jest wyjazd refundowany przez NFZ, zalecony przez lekarza.
Turystyka zdrowotna to doskonała propozycja dla wszystkich dojrzałych podróżników, którzy chcą nie tylko zwiedzić nowe regiony Polski lub Europy, ale przede wszystkim – zadbać o siebie. Sanatoria wręcz prześcigają się w tworzeniu ofert bogatych w zdrowotne masaże, naukę pływania, turnusów opartych o specjalistyczne diety, czy obfitujących w rożnego rodzaju aktywność fizyczną dostosowaną do potrzeb seniorów.
Zalet takiego wyjazdu jest kilka. Przede wszystkim:
- Wyjazdy w celach zdrowotnych umożliwiają połączenie aktywnego wypoczynku z zadbaniem o zdrowie.
- Pozwalają nawiązać nowe znajomości z osobami w podobnym wieku.
- Umożliwiają zmianę klimatu na bardziej korzystny, co również przekłada się na poprawę zdrowia kuracjusza.
- Dzięki zmianie środowiska i otoczenia poprawiają samopoczucie.
- Pozwalają odpocząć – kuracjusz nie musi przejmować się codziennymi obowiązkami i może w pełni skupić się na poprawie zdrowia.
Wakacje dla seniorów. Gdzie jechać w Polsce?
W Polsce nie brakuje sanatoriów, które cieszą się doskonałymi opiniami wśród kuracjuszy. Do najchętniej wybieranych należą:
- Busko-Zdrój. W Busku leczone są m.in. choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne, układu nerwowego i choroby skóry. To także miejsce dla osób walczących z nadciśnieniem.
- Nałęczów. W Nałęczowie pomoc znajdą przede wszystkim osoby walczące z problemami ze strony układu krążenia.
- Kołobrzeg. Ośrodek słynie z leczenia chorób układu oddechowego, chorób tarczycy, cukrzycy i trudności z układem odpornościowym.
- Rabka-Zdrój. Sanatorium w Rabce-Zdroju specjalizuje się w leczeniu schorzeń o podłożu kardiologicznym. Ma również bardzo bogatą ofertę leczenia dla najmłodszych, dlatego często można spotkać tu dziadków z wnuczętami.
- Ciechocinek. W Ciechocinku wsparcie znajdą seniorzy cierpiący na schorzenia narządów ruchu, reumatyczne oraz układów: oddechowego, krążenia i nerwowego.
- Krynica-Zdrój. Krynica-Zdrój to ośrodek o bardzo obszernej ofercie leczenia. Pomoc tu znajdą osoby starsze cierpiące m.in. na choroby przewodu pokarmowego i przemiany materii, choroby nerek, choroby narządu ruchu, a także wybrane schorzenia układu krwiotwórczego i krążenia.
Oprócz sanatoriów seniorzy bardzo często wybierają polskie morze. Nawet jeśli wyjazd nie łączy się z zabiegami zdrowotnymi, możliwość spacerów nad brzegiem morza i wdychania jodu, wielu seniorom – bardzo słusznie – jawi się jako ciekawa opcja na wypoczynek. Popularne miejscowości to m.in. Stegna, Krynica Morska, Rowy, Władysławowo czy Hel.
Wakacje dla seniorów. Gdzie jechać za granicę?
Oferta sanatoryjna w Polsce jest bogata, dlatego seniorzy stosunkowo rzadko decydują się korzystać z ośrodków poza granicami Polski. Częściej wybierają się za granicę w celu zwiedzania i wypoczynku.
Chętnie zwiedzają wspomnianą już Chorwację i Grecję, ale dużą popularnością cieszą się też bliskie Polsce kierunki, w przypadku których podróż autokarem nie jest męcząca – jak Czechy, Słowacja, Litwa, czy Austria.
Mimo to warto zapoznać się również z ofertą sanatoriów w Europie i połączyć dbanie o zdrowie ze zwiedzaniem. Część ośrodków oferuje zabiegi niedostępne w Polsce. Do najbardziej znanych europejskich sanatoriów, do których z Polski jest niedaleko, należą:
- Bad Kissingen, Niemcy. Ośrodek słynie z leczenia m.in. chorób układu oddechowego. Do leczenia wykorzystuje się siedem źródeł wód leczniczych bogatych w minerały.
- Mariańskie Łaźnie, Czechy. Oferta ośrodka skierowana jest do osób pragnących wyleczyć choroby nerek, układu nerwowego, układu pokarmowego, dróg moczowych oraz chorób skórnych i dróg oddechowych.
- Trenczyńskie Cieplice, Słowacja. W tym słowackim uzdrowisku pomoc znajdą seniorzy cierpiący m.in. na schorzenia dermatologiczne, ginekologiczne i schorzenia narządu ruchu. Kierowane są tam również osoby, które cierpią na choroby zawodowe i po wypadkach.
Turystyka dla seniorów – o czym pamiętać?
Osoby w dojrzałym wieku powinny zwrócić szczególną uwagę na dobre zaplanowanie podróży. Oszczędzi to wiele stresu. Warto z wyprzedzeniem pomyśleć o:
- Znajomości języków obcych. W przypadku podróży zagranicznych warto zapisać sobie chociażby podstawowe zwroty, aby np. bezstresowo zameldować się w hotelu. Seniorzy podróżujący z biurem podróży mogą w tej kwestii liczyć na pomoc rezydenta.
- Odległości z punktu A do punktu B. Bardzo często, będąc na wycieczce, chcemy zwiedzić… wszystko. Tymczasem często okazuje się to bardzo męczące. Warto więc wybrać tylko te punkty, które naprawdę są godne odwiedzenia i zaplanować trasę tak, aby się nie nadwyrężać.
- Atrakcje dodatkowe. Wiele obiektów organizujących wypoczynek dla seniorów zaprasza na np. zajęcia z pływania czy nordic walking. Wymagany jest jednak własny sprzęt, np. kijki do chodzenia, okularki, czy czepek. Należy więc jeszcze przed wyjazdem zastanowić się, co chcemy robić i spakować wszystkie akcesoria niezbędne do danych aktywności. Zakup ich na miejscu w większości przypadków będzie co prawda możliwy, ale zdecydowanie nieopłacalny.
- Bagaż osobisty. W bagażu powinny znaleźć się oczywiście ubrania i kosmetyki, ale też przyjmowane na co dzień lekarstwa czy niezbędne akcesoria medyczne.
- Kontakt do bliskich. Przed wyjazdem należy poinformować o zaplanowanej podróży najbliższych oraz wprowadzić do telefonu ich numery kontaktowe. Dzięki temu w razie jakichkolwiek problemów rodzina będzie mogła szybko się o nich dowiedzieć.
Jak wybrać ubezpieczenie na wakacje dla seniorów?
Seniorzy zwykle bardzo rozsądnie podchodzą do planowania swoich wypraw. Zależy im na bezpieczeństwie i pewności, że w każdej sytuacji otrzymają niezbędną pomoc. Tym bardziej więc każdy senior powinien pamiętać, że karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, choć zapewnia nieodpłatną pomoc medyczną na terytorium UE, może nie wystarczyć. Dlaczego?
Przede wszystkim – karta EKUZ działa tylko w placówkach publicznych, a więc takich, które podpisały umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ. Tymczasem, przebywając za granicą, nie zawsze jesteśmy w miejscach, gdzie istnieje dostęp do publicznej służby zdrowia. Częściej konieczne jest skorzystanie z prywatnych klinik i ośrodków.
Dodatkowo karta EKUZ nie refunduje kosztów transportu medycznego z powrotem do Polski ani kosztów ratownictwa. Co więcej, to lekarz przyjmujący pacjenta decyduje, czy w danym przypadku pomoc medyczna faktycznie jest „niezbędna”. Wszystko to poważne niedogodności, które mogą obniżyć komfort seniora za granicą.
Najbezpieczniejszym wyjściem jest więc zakup dobrej polisy turystycznej, również jeśli podróżujemy z biurem podróży. Polisy oferowane przez biura podróży zwykle również mają mocno ograniczony zakres i niskie sumy gwarantowane poszczególnych ryzyk. Tymczasem dobra polisa na podróż powinna zawierać między innymi:
- Koszty leczenia. To najważniejsze ryzyko i „serce” każdej polisy ubezpieczeniowej. Zapewnia seniorowi pokrycie kosztów wizyt lekarskich, lekarstw, badań, czy hospitalizacji – także w placówkach prywatnych. Większość ofert aktualnie uwzględnia również też pełne wsparcie w zakresie leczenia zachorowań na COVID-19.
- NNW. Za sprawą NNW senior może liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli w trakcie wypoczynku dozna uszczerbku na zdrowiu.
- OC w życiu prywatnym. Zapewni pokrycie kosztów nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej (np. zniszczenia należących do niej przedmiotów).
- Koszty ratownictwa. Dzięki nim towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty wszystkich akcji ratowniczych.
- Ubezpieczenie bagażu. W razie kradzieży lub zniszczenia bagażu senior otrzyma wypłatę określonej kwoty.
- Assistance. Dobry pakiet Assistance zagwarantuje seniorowi praktyczne wsparcie ubezpieczyciela w różnych aspektach – np. językowych czy prawnych. Centra pomocy działają 24/7.
W przypadku seniorów trzeba pamiętać o rozszerzeniu o choroby przewlekłe. Jeśli senior cierpi na takowe, wykupienie klauzuli „choroby przewlekłe” jest niezbędne, aby otrzymać wsparcie.
Cena dobrego ubezpieczenia turystycznego z pewnością nie zrujnuje kieszeni seniora. Trzeba jednak pamiętać, że z racji wieku towarzystwa ubezpieczeniowej stosują tzw. zwyżki. Oznacza to, że senior za swoje ubezpieczenie zapłaci zwykle kilkanaście procent więcej niż osoby młodsze.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 0 zł | 45,56 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu 60 sportów objętych ochroną | ||||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 5 000 zł | 70,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 500 000 zł zachorowanie Covid-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu 64 sporty objęte ochroną | ||||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 0 zł | 100,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł zachorowanie Covid-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu 49 sportów objętych ochroną | ||||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 119,91 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł zachorowanie Covid-19 zdarzenia pod wpływem alkohol 114 sportów objętych ochroną |
45,56 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 0 zł | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu 60 sportów objętych ochroną | |||
70,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 5 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 500 000 zł zachorowanie Covid-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu 64 sporty objęte ochroną | |||
100,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 0 zł | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł zachorowanie Covid-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu 49 sportów objętych ochroną | |||
119,91 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł zachorowanie Covid-19 zdarzenia pod wpływem alkohol 114 sportów objętych ochroną | |||
Udany wypoczynek to wypoczynek bezpieczny. Warto zadbać, aby seniorzy z podróży przywozili wyłącznie dobre wspomnienia – pomoże w tym ubezpieczenie turystyczne.
Najczęściej zadawane pytania
-
Gdzie najchętniej podróżują seniorzy?
W Polsce seniorzy zwykle decydują się na wyprawy nad polskie morze lub do jednego z popularnych ośrodków sanatoryjnych. Wśród kierunków zagranicznych popularnością cieszy się Chorwacja, a także kraje sąsiadujące z Polską – Czechy, Słowacja, czy Litwa.
-
Czy na wyjazd do sanatorium potrzebne jest ubezpieczenie?
Nie, nie ma obowiązku wykupowania dodatkowego ubezpieczenia przed wyjazdem do sanatorium. Zdecydowanie warto to jednak zrobić, zwłaszcza w przypadku wyjazdu zagranicznego.
-
Co powinna zawierać polisa dla seniora?
Polisa dla seniora powinna zawierać przede wszystkim ryzyka takie jak: koszty leczenia, NNW, koszty ratownictwa, OC w życiu prywatnym, Assistance. Warto wybrać ofertę uwzględniającą także ubezpieczenie bagażu. Jeśli senior cierpi na choroby przewlekłe, konieczne jest wykupienie dodatkowej klauzuli chorób przewlekłych.
- Z roku na rok seniorzy podróżują coraz chętniej.
- Największą popularnością cieszą się wyjazdy w celach zdrowotnych.
- Wiele starszych osób jeździ także za granicę.
- W taką podróż warto zabrać nie tylko EKUZ, ale i ubezpieczenie turystyczne.