Top 5 kierunków na wakacje dla seniorów

Redakcja
Udostępnij:

Blisko 43% polskich seniorów wyjeżdża na wakacje za granicę – wynika z raportu „Jak podróżują Polacy?”, przygotowanego przez Agencję Badania Rynku i Opinii SW RESEARCH. Wskazujemy top 5 najatrakcyjniejszych kierunków wypoczynku dla osób starszych, a także podpowiadamy, ile zapłacą w nich za pobyt i na co powinni zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie turystyczne. Dla seniorów ważną […]

Top 5 kierunków na wakacje dla seniorów

Blisko 43% polskich seniorów wyjeżdża na wakacje za granicę – wynika z raportu „Jak podróżują Polacy?”, przygotowanego przez Agencję Badania Rynku i Opinii SW RESEARCH. Wskazujemy top 5 najatrakcyjniejszych kierunków wypoczynku dla osób starszych, a także podpowiadamy, ile zapłacą w nich za pobyt i na co powinni zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie turystyczne.

Dla seniorów ważną kwestię stanowi wybór nie tylko miejsca wakacyjnego wypoczynku, lecz także terminu podróży. Wyjazd w lipcu lub sierpniu, kiedy to panują największe upały, zdecydowanie nie sprzyja komfortowemu wypoczynkowi. Wakacje w czerwcu lub we wrześniu upłyną w dogodniejszych warunkach pogodowych, a przy tym będą wiązały się z niższymi wydatkami.

Poza sezonem tańsze są zarówno wczasy oferowane przez biura podróży, jak i wyjazdy organizowane na własną rękę. W tym okresie spadają koszty zakwaterowania, a często również ceny w miejscowych sklepach i restauracjach. Nie maleją za to składki na ubezpieczenie turystyczne dla seniorów. Te ostatnie zależą nie od terminu, lecz kierunku podróży, a także zakresu ochrony, czy też wieku i stanu zdrowia turysty.

Interesujące kierunki na wakacje dla seniorów

Wielu seniorów nie chce zajmować się samodzielną organizacją wyjazdu i wybiera zagraniczny urlop z biurem podróży. To szczególnie nie dziwi, bo takie rozwiązanie często wiąże się tylko z niewiele wyższymi kosztami, a za to pozwala zaoszczędzić czas i energię na planowaniu pobytu i załatwianiu związanych z nim formalności. Poza tym, seniorzy korzystający z oferty touroperatora mogą liczyć na opiekę rezydenta, a nierzadko również atrakcje dopasowane do ich potrzeb i oczekiwań. Niezależnie od wybranej formy urlopu, powinni zainteresować się jednym z poniższych kierunków podróży.

1. Dalmacja

Chorwacja to gwarancja słonecznej pogody, błękit czystego Adriatyku, ponad tysiąc wysp, urokliwe nadmorskie miasteczka z wąskimi uliczkami, kolorowe targi z pysznymi owocami i znakomite trunki. Warto wybrać się zwłaszcza do środkowej lub południowej części Dalmacji, a najlepiej do obydwu. W części południowej usytuowane jest jedno z najpiękniejszych miast Europy, Dubrownik. Natomiast w Dalmacji Środkowej, u podnóża masywu górskiego Biokovo, znajduje się najpopularniejszy region turystyczny Chorwacji, Riwiera Makarska. Wspomniane rejony powinny zainteresować również tych seniorów, którzy słabo znają język angielski – w części restauracji i sklepów bez problemu można porozumieć się po polsku. Warto też podkreślić, że do Chorwacji jest po prostu blisko, a podróż samolotem trwa zaledwie około 1,5 godziny.

Za najtańszy tygodniowy pobyt all inclusive w regionie Dalmacji Środkowej trzeba zapłacić około 2200-2300 zł (terminy wrześniowe). W przypadku wyjazdu do Dubrownika i okolic ceny są wyższe i zaczynają się od około 2800 złotych. Do tych kwot należy jednak doliczyć jeszcze co najmniej kilkaset złotych za lokalne wycieczki i rejsy statkiem – będąc w Chorwacji naprawdę trudno jest sobie odmówić tego typu atrakcji.

2. Greckie wyspy

Grecja już od dobrych kilku sezonów wygrywa w rankingu na najpopularniejszy wakacyjny kierunek wśród Polaków. Stanowi również dobry wybór dla seniorów, którym marzy się błogi relaks na skąpanych w słońcu piaszczystych plażach, czy też w cieniu egzotycznej roślinności. Mogą oni wybierać spośród takich popularnych kierunków, jak Kreta, Rodos, Santorini, Riwiera Olimpijska czy Zakynthos. Jeśli chodzi o te dwa ostatnie regiony, przed i poza sezonem, można trafić na oferty tygodniowych wczasów all inclusive w cenie zaledwie 1200-1300 zł za osobę.

3. Sycylia

Skoro mowa już o wyspach Morza Śródziemnego, interesującym kierunkiem na wakacje dla seniorów jest także włoska Sycylia. Największą sycylijską atrakcję turystyczną stanowi oczywiście majestatyczny, czynny wulkan Etna, ale nie brakuje tu również pięknych widoków, plaż i ciekawej architektury.

Na Sycylii można i wypocząć i pozwiedzać, doświadczając przy tym jej wyjątkowego, tajemniczego klimatu. Za taki zestaw atrakcji będzie trzeba jednak zapłacić więcej, niż w Chorwacji czy Grecji – tygodniowe wczasy z pełnym wyżywieniem to koszt minimum 3200 złotych.

4. Madera

Portugalska Madera praktycznie przez cały rok jest ciepła, kwitnąca i pachnąca, dlatego też często bywa nazywana „wyspą wiecznej wiosny”. Spośród przygotowanej listy top 5  miejsc wakacji dla seniorów, stanowi kierunek najdroższy i najbardziej oddalony od Polski. Poza tym jako jedyna oferuje przyjazne, co najmniej kilkunastostopniowe temperatury w okresie zimowym. Urzeka pięknymi krajobrazami, na które składają się: morze, góry i wulkaniczne skały. Kusi kolorami i bujną roślinnością, ale próżno szukać na niej szerokich plaż i rozwiniętej infrastruktury turystycznej.

Zorganizowany urlop all inclusive na Maderze kosztuje około 2500-3000 zł, ale mowa tu o terminach: październikowym i listopadowym. W okresie wakacyjnym ceny są zbliżone, a nawet nieco wyższe, niż w przypadku wczasów na Sycylii.

5. Gruzja

Wśród polskich turystów, w tym również seniorów, rośnie zainteresowanie Gruzją. Pod wieloma względami stanowi ona kierunek całkowicie odmienny od wyżej przedstawionych, typowo południowych kierunków wakacji. Nie oznacza to jednak, że ma od nich mniej do zaoferowania. Są tu piękne krajobrazy, pyszna kuchnia, doskonałe wino, zamki, zabytki i skalne miasta.

Może okazać się dobrym wyborem dla aktywnych seniorów, nastawionych głównie na zwiedzanie i kosztowanie lokalnych specjałów. I choć ofert wycieczek do Gruzji jest znacznie mniej, niż do Włoch, Chorwacji, czy Grecji, bez problemu można znaleźć odpowiednią dla siebie opcję. Koszt najtańszej z pełnym wyżywieniem? Minimum 3000 złotych w terminie wrześniowym.

Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Z wyjątkiem Gruzji, wszystkie proponowane kierunki wakacji dla seniorów znajdują się w krajach członkowskich UE, gdzie można posługiwać się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak ta bezpłatna, zapewniania przez polski NFZ, forma ochrony ubezpieczeniowej zabezpiecza zagraniczny wyjazd jedynie w podstawowym zakresie. Posiadacz EKUZ może korzystać ze służby zdrowia danego kraju na takich samych zasadach, jak jego obywatele. Uzyskuje dostęp do bezpłatnych i częściowo refundowanych świadczeń medycznych, ale tylko tych oferowanych przez państwowe placówki medyczne, i tylko pod warunkiem, że z powodów medycznych ich udzielenie jest niezbędne podczas pobytu za granicą. EKUZ nie refunduje m.in. kosztów transportu medycznego do Polski, a także akcji poszukiwawczej lub ratowniczej.

Z powyższych względów, niezależnie od wybranego kierunku podróży, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne dla seniorów. Dzięki temu, w razie zachorowania czy wypadku, będzie można liczyć na bezpłatne: leczenie w państwowych i prywatnych placówkach zdrowotnych, transport medyczny do kraju, czy akcję ratunkową i poszukiwawczą. Optymalne ubezpieczenie oferuje też usługi assistance, polisę OC i NNW, a także ochronę bagażu.

Co ważne, tematem polisy turystycznej należy zainteresować się także w przypadku wczasów organizowanych przez biuro podróży. Touroperator ma obowiązek w zakresie kosztów leczenia oraz ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), objąć uczestników działaniem polisy. Jednak zwykle zakres ochrony takiego ubezpieczenia będzie niewystarczający, ponieważ sumy gwarantowane są w nim bardzo niskie.

Zakres ochrony ubezpieczenia dla seniorów

Najważniejszym elementem każdej polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Dzięki niemu, w razie zachorowania czy wypadku, to ubezpieczyciel zapłaci za hospitalizację, konsultacje lekarskie, niezbędne zabiegi, lekarstwa, czy inne wydatki związane z leczeniem. Seniorzy powinni zadbać o to, by limit odpowiedzialności finansowej dla tego typu kosztów wynosił minimum 500 tys. złotych – równie wysoka suma ubezpieczenia powinna dotyczyć kosztów ratownictwa i akcji poszukiwawczej.

W przypadku osób starszych nawet pozornie niegroźne wypadki wiążą się nierzadko z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego powinny one wybierać polisy NNW z wysoką kwotą, na poziomie co najmniej 100 tys. złotych. Przydatna może okazać się dla nich także ochrona bagażu, bo przecież w swoich walizkach często mają nie tylko ubrania i dokumenty, ale również leki i sprzęt medyczny (inhalator, pulsometr, itp.).

Ważną kwestię stanowi także zakres usług assistance, dzięki którym seniorzy mogą w razie potrzeby szybko skorzystać z pomocy tłumacza lub prawnika, czy też liczyć na zorganizowanie leczenia przez ubezpieczyciela. Ubezpieczenie OC nie jest kluczowym kryterium wyboru polisy, ale dobrze, jeśli firma ubezpieczeniowa będzie odpowiadać za szkody wyrządzone osobom trzecim do kwoty minimum 150-200 tys. złotych.

Wiek i choroby przewlekłe a cena ubezpieczenia turystycznego dla seniora

Z oczywistych względów seniorzy stanowią dla ubezpieczycieli większe ryzyko, niż młodzież czy osoby w średnim wieku. Dlatego też muszą liczyć się z wyższymi składkami ubezpieczeniowymi, a często również koniecznością wykupienia dodatkowej ochrony obejmującej choroby przewlekłe. W efekcie, za tygodniową polisę podróżną mogą zapłacić łącznie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych więcej, niż turyści korzystający z oferty standardowej.

Co ważne, by zyskać pełną ochronę i bezpieczeństwo, zawsze należy poinformować ubezpieczyciela o ewentualnych chorobach przewlekłych. Do tych ostatnich zalicza się między innymi cukrzycę, nadciśnienie, chorobę wieńcową, nadczynność i niedoczynność tarczycy, nowotwory, czy trwałe uszkodzenie serca, nerek lub wątroby. Jeśli podczas wyjazdu zaostrzą się związane z nimi dolegliwości, firma ubezpieczeniowa pokryje koszty udzielenia pomocy medycznej. Ponadto, wykupując rozszerzenie polisy na choroby przewlekłe, zwykle można też zyskać ochronę bagażu zawierającego leki, protezy, czy inny niezbędny sprzęt medyczny.

W prosty sposób ubezpieczenie turystyczne dla seniora można wybrać w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Dzięki temu w kilku prostych krokach można sprawdzić parametry dostępnych na rynku ubezpieczeń i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Co warto wiedzieć?
  1. Blisko 43% polskich seniorów wyjeżdża na wakacje za granicę.
  2. Seniorzy powinni rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego o choroby przewlekłe.
  3. Ubezpieczenie turystyczne z biura podróży dla seniora może być niewystarczające.
  4. Seniorzy za ubezpieczenie turystyczne muszą zapłacić więcej niż dzieci, młodzież czy osoby w średnim wieku.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania