Wakacje dla seniorów – top 5 kierunków na wczasy

Redakcja
Udostępnij:
5

Czy zwiedzanie świata jest zarezerwowane wyłącznie dla młodych? Absolutnie nie! Rosnący komfort podróżowania i możliwość precyzyjnego dopasowania oferty do własnych potrzeb sprawia, że coraz częściej decydują się na nie seniorzy. Poznaj 5 rekomendowanych kierunków wyjazdowych dla osób starszych i przekonaj się, jak zorganizować wyjazd za granicę, aby był on w pełni komfortowy i bezpieczny.

Top 5 kierunków na wakacje dla seniorów

Blisko 43% polskich seniorów wyjeżdża na wakacje za granicę – wynika z raportu „Jak podróżują Polacy?”, przygotowanego przez Agencję Badania Rynku i Opinii SW RESEARCH. Wskazujemy top 5 najatrakcyjniejszych kierunków wypoczynku dla osób starszych, a także podpowiadamy, ile zapłacą w nich za pobyt i na co powinni zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie turystyczne.

Dla seniorów ważną kwestię stanowi wybór nie tylko miejsca wakacyjnego wypoczynku, lecz także terminu podróży. Wyjazd w lipcu lub sierpniu, kiedy to panują największe upały, zdecydowanie nie sprzyja komfortowemu wypoczynkowi. Wakacje w czerwcu lub we wrześniu upłyną w dogodniejszych warunkach pogodowych, a przy tym będą wiązały się z niższymi wydatkami.

Czy seniorzy chętnie podróżują? Jakie kierunki wybierają? 

Komfort podróżowania z roku na rok wzrasta. Możliwość wczesnego zarezerwowania lotów i noclegów sprawia, że zagraniczne wyjazdy nie rodzą już większego stresu. Co więcej, przedostanie się samolotem do odległych zakątków Europy często nie zajmuje więcej czasu niż jeżdżenie pociągiem po kraju. To wszystko sprawia, że Polscy seniorzy zakochali się w podróżowaniu. Coraz chętniej odwiedzają oni nie tylko sanatoria i uzdrowiska, lecz również egzotyczne miejsca rozsiane po całym globie. 

Jak wskazują najnowsze badania, seniorzy preferują co najmniej tygodniowe lub dwutygodniowe wyjazdu. Najczęściej odwiedzają oni swoich bliskich w Wielkiej Brytanii i USA. Co istotne, chętnie wyruszają również do państw basenu Morza Śródziemnego, takich jak Włochy, Hiszpania, Chorwacja czy Grecja. Nic w tym dziwnego – możliwość wypoczynku na przepięknych plażach i oglądania wyjątkowych zabytków to doskonała okazja do połączenia eksploracji świata z relaksem i regeneracją. 

Wakacje seniorów – gdzie warto pojechać? 

Na polskich seniorów, którzy planują wybrać się na upragniony wyjazd za granicę, czeka wiele wspaniałych miejsc. Różnorodny klimat wypełnionej zabytkami Europy powoduje, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. W przypadku pragnienia odmiennych wrażeń warto natomiast rozważyć wylot na inny kontynent. 

Wielu seniorów nie chce zajmować się samodzielną organizacją wyjazdu i wybiera zagraniczny urlop z biurem podróży. To szczególnie nie dziwi, bo takie rozwiązanie często wiąże się tylko z niewiele wyższymi kosztami, a za to pozwala zaoszczędzić czas i energię na planowaniu pobytu i załatwianiu związanych z nim formalności.

Poza tym, seniorzy korzystający z oferty touroperatora mogą liczyć na opiekę rezydenta, a nierzadko również atrakcje dopasowane do ich potrzeb i oczekiwań. Niezależnie od wybranej formy urlopu, powinni zainteresować się jednym z poniższych kierunków podróży.

1. Dalmacja

Chorwacja to gwarancja słonecznej pogody, błękit czystego Adriatyku, ponad tysiąc wysp, urokliwe nadmorskie miasteczka z wąskimi uliczkami, kolorowe targi z pysznymi owocami i znakomite trunki. Warto wybrać się zwłaszcza do środkowej lub południowej części Dalmacji, a najlepiej do obydwu. W części południowej usytuowane jest jedno z najpiękniejszych miast Europy, Dubrownik.

Natomiast w Dalmacji Środkowej, u podnóża masywu górskiego Biokovo, znajduje się najpopularniejszy region turystyczny Chorwacji, Riwiera Makarska. Wspomniane rejony powinny zainteresować również tych seniorów, którzy słabo znają język angielski – w części restauracji i sklepów bez problemu można porozumieć się po polsku. Warto też podkreślić, że do Chorwacji jest po prostu blisko, a podróż samolotem trwa zaledwie około 1,5 godziny.

Za najtańszy tygodniowy pobyt all inclusive w regionie Dalmacji Środkowej trzeba zapłacić około 3 000 zł (terminy wrześniowe i październikowe). W przypadku wyjazdu do Dubrownika i okolic ceny są wyższe i zaczynają się od około 2800 złotych. Do tych kwot należy jednak doliczyć jeszcze co najmniej kilkaset złotych za lokalne wycieczki i rejsy statkiem – będąc w Chorwacji naprawdę trudno jest sobie odmówić tego typu atrakcji.

2. Greckie wyspy

Grecja już od dobrych kilku sezonów wygrywa w rankingu na najpopularniejszy wakacyjny kierunek wśród Polaków. Stanowi również dobry wybór dla seniorów, którym marzy się błogi relaks na skąpanych w słońcu piaszczystych plażach, czy też w cieniu egzotycznej roślinności. Grecja oferuje nie tylko spektakularne plaże i błękitne wody Morza Egejskiego, ale także bogatą historię i kulturę.

Seniorzy mogą odwiedzić w nim historyczne miejsca, takie jak Akropol w Atenach, starożytne miasto Olimpia czy ruiny na Krecie. Przebywając na greckich wyspach, mogą oni cieszyć się odkrywaniem urokliwych miasteczek, takich jak Santorini z malowniczymi białymi domkami i niezwykłymi widokami na morze czy zwiedzaniem historycznych miejsc. 

Seniorzy są również w stanie wybierać spośród takich popularnych kierunków, jak Rodos, Santorini, Riwiera Olimpijska czy Zakynthos. Jeśli chodzi o te dwa ostatnie regiony, przed i poza sezonem, można trafić na oferty tygodniowych wczasów all inclusive w cenie zaledwie 1 300 – 1 900 zł za osobę. 

3. Sycylia

Skoro mowa już o wyspach Morza Śródziemnego, interesującym kierunkiem na wakacje dla seniorów jest także włoska Sycylia. Pozwoli ona seniorom na odkrywanie fascynującej historii i kultury, odwiedzenie starożytnych ruin w Agrigento i Syrakuzach, zwiedzenie malownicznych miasteczek, takich jak Taormina z pięknym teatrem greckim i widokiem na Etnę, oraz cieszenie się się relaksem na na słonecznych plażach. 

To wszystko sprawia, że na Sycylii można zatem zarówno wypoczywać, jak i zwiedzać, doświadczając przy tym jej wyjątkowego, tajemniczego klimatu. Tygodniowe wczasy z pełnym wyżywieniem na Sycylii to koszt minimum 3200 złotych za osobę. 

4. Madera

Portugalska Madera praktycznie przez cały rok jest ciepła, kwitnąca i pachnąca, dlatego też często bywa nazywana „wyspą wiecznej wiosny”. Seniorzy mogą odkrywać uroki bujnej przyrody, odwiedzając ogrody tropikalne, takie jak Jardim Tropical Monte Palace, spacerując po pięknych szlakach Levada i podziwiając imponujące widoki na góry i ocean, a także relaksując się na malowniczych plażach, na przykład w Calheta.

Dodatkowo, są w stanie odkrywać kulturalne dziedzictwo wyspy, takie jak Zamek św. Małgorzaty w Funchal lub malownicze wioski, jak np. Santana, z charakterystycznymi kolorowymi chatkami. 

Spośród przygotowanej listy top 5  miejsc wakacji dla seniorów, Madera stanowi kierunek najdroższy i najbardziej oddalony od Polski. Jako jedyna oferuje jednak oferuje przyjazne, co najmniej kilkunastostopniowe temperatury w okresie zimowym. Zorganizowany urlop all inclusive na Maderze kosztuje około 3000-4000 zł, ale mowa tu o terminach: październikowym i listopadowym. W okresie wakacyjnym ceny mogą wzrosnąć. 

5. Gruzja

Wśród polskich turystów, w tym również seniorów, rośnie zainteresowanie Gruzją. Pod wieloma względami stanowi ona kierunek całkowicie odmienny od wyżej przedstawionych, typowo południowych kierunków wakacji. Nie oznacza to jednak, że ma od nich mniej do zaoferowania.

Przebywając w Gruzji, seniorzy mogą mogą odkrywać starożytne miasta, takie jak Tbilisi z malowniczym Starym Miastem i katedrą Sameba, zwiedzać imponujące twierdze, takie jak Narikala w Tbilisi czy Ananuri w regionie Kazbegi oraz cieszyć się malowniczymi krajobrazami, takimi jak Góry Kaukaskie, winnice w regionie Kakheti i urokliwe jezioro Ritsa w Abchazji. 

To sprawia, że Gruzja może okazać się dobrym wyborem dla aktywnych seniorów, nastawionych głównie na zwiedzanie i kosztowanie lokalnych specjałów. I choć ofert wycieczek do Gruzji jest znacznie mniej, niż do Włoch, Chorwacji, czy Grecji, bez problemu można znaleźć odpowiednią dla siebie opcję. Koszt najtańszej z pełnym wyżywieniem? Minimum 3000 złotych w terminie wrześniowym.

Wakacje seniorów – jak przygotować się do podróży? 

Aby w czasie zagranicznego wyjazdu czuć się bezpiecznie, należy skoncentrować się na odpowiednich przygotowaniach. Jeśli zadbamy o kilka drobnych rzeczy, komfort podróżowania zdecydowanie wzrośnie. 

Przede wszystkim warto skonsultować się z lekarzem, ocenić swoją aktualną kondycję zdrowotną i dowiedzieć się, czy istnieją specjalne środki ostrożności lub szczepienia wymagane w danym kraju. Ważne jest również szczegółowe zaplanowanie atrakcji. Aby to zrobić, wystarczy skonsultować się z biurem podróży lub zajrzeć do jednego z wielu łatwo dostępnych przewodników turystycznych. 

Co zabrać ze sobą w podróż? 

 • Dokumenty – przed wyruszeniem w drogę warto się upewnić, że paszport jest aktualny, a także zadbać o niezbędne wizy. Dobrze jest skopiować swoje dokumenty i zachować je na wszelki wypadek, np. w bagażu czy hotelowym sejfie.
 • Leki i dokumentacja medyczna – przygotowując się do podróży, należy zaopatrzyć się we zapasy regularnie przyjmowanych leków. Warto również przygotować listę leków, alergii oraz informacji kontaktowych dla zagranicznego lekarza, gdyby zaistniała konieczność skorzystania z pomocy medycznej. 
 • Telefon – niezbędny element wyposażenia każdego podróżnika stanowi telefon komórkowy z międzynarodowym roamingiem. W celu łatwiejszej komunikacji warto również rozważyć zakup lokalnej karty SIM. 
 • Środki finansowe – wybierając się za granicę, należy przygotować wystarczającą ilość gotówki w obcej walucie. Przyda się również karta kredytowa lub debetowa, która pozwoli wygodnie pokrywać dodatkowe koszty. Przed wyjazdem warto upewnić się w banku, że karta będzie działać w obcym kraju. 

Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Z wyjątkiem Gruzji, wszystkie proponowane kierunki wakacji dla seniorów znajdują się w krajach członkowskich UE, gdzie można posługiwać się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak ta bezpłatna, zapewniania przez polski NFZ, forma ochrony ubezpieczeniowej zabezpiecza zagraniczny wyjazd jedynie w podstawowym zakresie. Posiadacz EKUZ może korzystać ze służby zdrowia danego kraju na takich samych zasadach, jak jego obywatele.

Uzyskuje dostęp do bezpłatnych i częściowo refundowanych świadczeń medycznych, ale tylko tych oferowanych przez państwowe placówki medyczne, i tylko pod warunkiem, że z powodów medycznych ich udzielenie jest niezbędne podczas pobytu za granicą. EKUZ nie refunduje m.in. kosztów transportu medycznego do Polski, a także akcji poszukiwawczej lub ratowniczej.

Z powyższych względów, niezależnie od wybranego kierunku podróży, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne dla seniorów. Dzięki temu, w razie zachorowania czy wypadku, będzie można liczyć na bezpłatne: leczenie w państwowych i prywatnych placówkach zdrowotnych, transport medyczny do kraju, czy akcję ratunkową i poszukiwawczą. Optymalne ubezpieczenie oferuje też usługi Assistance, polisę OC i NNW, a także ochronę bagażu.

Co ważne, tematem polisy turystycznej należy zainteresować się także w przypadku wczasów organizowanych przez biuro podróży. Touroperator ma obowiązek w zakresie kosztów leczenia oraz ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) objąć uczestników działaniem polisy. Jednak zwykle zakres ochrony takiego ubezpieczenia będzie niewystarczający, ponieważ sumy gwarantowane są w nim bardzo niskie.

Co powinno zawierać ubezpieczenie dla seniorów? 

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne to podstawa bezpiecznego podróżowania. W przypadku seniorów znacznie tej zasady dodatkowo wzrasta. Jakie elementy powinna jednak zabierać polisa na wyjazd? 

 • Koszty leczenia – najważniejszym elementem każdej polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia, które pokrywa koszty opieki medycznej w przypadku choroby lub wypadku za granicą. Seniorzy powinni zadbać o to, by limit odpowiedzialności finansowej dla tego typu kosztów wynosił minimum 30 000 euro w przypadku wyjazdu do krajów europejskich, a co najmniej 50 000 – 60 000 euro, jeśli wyjeżdża się poza Stary Kontynent.
 • Transport medyczny – ubezpieczenie powinno obejmować również koszty transportu medycznego do kraju w sytuacji poważnej choroby lub wypadku. 
 • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – w przypadku osób starszych nawet pozornie niegroźne wypadki nierzadko wiążą się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego powinny one wybierać polisy NNW z wysoką kwotą, na poziomie co najmniej 100 tys. złotych.   
 • Ochrona bagażu – warto wybrać polisę, która obejmuje straty lub uszkodzenia bagażu podczas podróży. W przypadku seniorów ten typ ubezpieczenia okazuje się szczególnie ważny ze względy na sprzęt medyczny schowany w walizkach (inhalator, pulsometr, itp.). Suma gwarantowana dla bagażu powinna wynosić od 2 000 do 10 000 zł. 
 • Ochrona od kosztów rezygnacji – dobrze jest posiadać również ubezpieczenie, które chroni przed kosztami rezygnacji z podróży z powodu nieprzewidzianych okoliczności, takich jak nagła choroba. Suma gwarantowana dla kosztów rezygnacji może wynosić od 5 000 do 20 000 zł. 
 • Pomoc Assistance – ważną kwestię stanowi także zakres usług Assistance, dzięki którym seniorzy mogą w razie potrzeby szybko skorzystać z pomocy tłumacza lub prawnika, czy też liczyć na zorganizowanie leczenia przez ubezpieczyciela. 
 • Ochrona odpowiedzialności cywilnej – ubezpieczenie OC nie jest kluczowym kryterium wyboru polisy, ale dobrze, jeśli firma ubezpieczeniowa będzie odpowiadać za szkody wyrządzone osobom trzecim do kwoty minimum 150-200 tys. złotych. 

Warto pamiętać, że sumy gwarantowane mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela i wybranej polisy. W związku z tym należy starannie zapoznać się z jej warunkami i w razie potrzeby zasięgnąć odpowiedniej porady. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla seniorów? Wiek i choroby przewlekłe  

Z oczywistych względów seniorzy stanowią dla ubezpieczycieli większe ryzyko, niż młodzież czy osoby w średnim wieku. Dlatego też muszą liczyć się z wyższymi składkami ubezpieczeniowymi, a często również koniecznością wykupienia dodatkowej ochrony obejmującej choroby przewlekłe. W efekcie, za tygodniową polisę podróżną mogą zapłacić łącznie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych więcej, niż turyści korzystający z oferty standardowej.

Co ważne, by zyskać pełną ochronę i bezpieczeństwo, zawsze należy poinformować ubezpieczyciela o ewentualnych chorobach przewlekłych. Do tych ostatnich zalicza się między innymi cukrzycę, nadciśnienie, chorobę wieńcową, nadczynność i niedoczynność tarczycy, nowotwory, czy trwałe uszkodzenie serca, nerek lub wątroby.

Jeśli podczas wyjazdu zaostrzą się związane z nimi dolegliwości, firma ubezpieczeniowa pokryje koszty udzielenia pomocy medycznej. Ponadto, wykupując rozszerzenie polisy na choroby przewlekłe, zwykle można też zyskać ochronę bagażu zawierającego leki, protezy, czy inny niezbędny sprzęt medyczny.

Dla przykładu, oto w jaki sposób prezentują się ceny ubezpieczenia tygodniowego pobytu we Włoszech dla jednej osoby po 65 roku życia, która jest przewkle chora. 

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
90 855 zł
Ratownictwo
31 799 zł
Bagaż
0 zł
40,01 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ochrona COVID-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
Koszty leczenia
181 710 zł
Ratownictwo
22 714 zł
Bagaż
2 271 zł
43,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 22 714 zł OC: 227 137 zł ochrona COVID-19 OC sportowe: 227 137 zł sprzęt sportowy zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
62,23 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ochrona COVID-19 OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy zdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
87,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ochrona COVID-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie turystyczne dla seniora
Signal Iduna
40,01 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
90 855 zł
Ratownictwo
31 799 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ochrona COVID-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
43,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
181 710 zł
Ratownictwo
22 714 zł
Bagaż
2 271 zł
Dodatkowo: NNW: 22 714 zł OC: 227 137 zł ochrona COVID-19 OC sportowe: 227 137 zł sprzęt sportowy zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
62,23 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ochrona COVID-19 OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy zdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
87,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ochrona COVID-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu

W prosty sposób ubezpieczenie turystyczne dla seniora można wybrać w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Dzięki temu w kilku prostych krokach można sprawdzić parametry dostępnych na rynku ubezpieczeń i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Rosnący komfort podróżowania sprawia, że seniorzy coraz chętniej decydują się na zagraniczne wyjazdy. Do preferowanych przez nich destynacji należą szczególnie takie regiony, jak Dalmacja w Chorwacji, greckie wyspy jak Kreta czy Rodos, Sycylia, portrugalska Madera oraz intrygująca Gruzja. 

Co istotne, w przypadku podróżników po 65 roku życia kwestia wyboru odpowiedniego ubezpieczenia zyskuje priorytetowe znaczenie. Polisa turystyczna powinna zawierać odpowiednio wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia i NNW, a także zapewniać możliwość transportu medycznego do kraju i pomoc Assistance. 

 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie są najciekawsze miejsca na wczasy dla seniorów?

  Najciekawsze miejsca na wczasy dla seniorów to słoneczne, wypełnione zabytkami regiony Europy, takie jak Włochy, Portugalia czy Hiszpania. Ich względami cieszą się również urokliwe miasteczka w Gruzji czy Austrii.

 2. Co może być atrakcja dla seniorów?

  Jednymi z największych atrakcji dla seniorów w czasie zagranicznych wyjazdów może być zwiedzanie zabytków i historycznych miejsc, pozwanie kultury i kuchni danego kraju, a także wypoczynek na gorących plażach.

 3. Czy senior potrzebuje ubezpieczenia turystycznego na czas wakacji?

  Tak, ubezpieczenie turystyczne z odpowiednimi elementami ochrony i wysokimi sumami gwarantowanymi stanowi podstawę bezpiecznego i komfortowego pobytu seniora za granicą.

 4. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla seniora?

  Cena ubezpieczenia turystycznego dla seniora jest uzależniona od wielu czynników, takich jak elementy polisy i sumy gwarantowane. Polisę na wyjazd można znaleźć od około 5 zł dziennie. Warto jednak ochronę dopasować pod kątem swoich potrzeb.

Co warto wiedzieć?
 1. Blisko 43% polskich seniorów wyjeżdża na wakacje za granicę.
 2. Seniorzy powinni rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego o choroby przewlekłe.
 3. Ubezpieczenie turystyczne z biura podróży dla seniora może być niewystarczające.
 4. Seniorzy za ubezpieczenie turystyczne muszą zapłacić więcej niż dzieci, młodzież czy osoby w średnim wieku.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania