Samochodem do Czarnogóry – jak przygotować się do podróży?

Redakcja
Udostępnij:
5

Podróż do Czarnogóry to wspaniałe przeżycie i niezapomniane wakacje. Należy jednak pamiętać, że każdy zagraniczny wyjazd wiąże się z pewnym ryzykiem. Sprawdź, co zrobić, aby wymarzony urlop nie zmienił się w kosztowny problem.

podróż samochodem do Czarnogóry

Czarnogóra to niewielki kraj, który pozwala na wiele różnorodnych doświadczeń estetycznych. Szczyt sezonu przypada w sierpniu, dzięki czemu jest to idealne miejsce na wakacje.

Co więcej, Czarnogóra jest krajem, który dopiero rozwija się turystycznie, dlatego trzeba uzbroić się wyrozumiałość, wybierając hotel czy pensjonat. Z naszego artykułu dowiesz się, jak spędzić tam wakacje bezpiecznie.

Jakie dokumenty wymagane są przy wjeździe do Czarnogóry?

 • Paszport – ten dokument wystarczy, aby obywatele krajów Europejskich mogli przekroczyć granicę.
 • Wiza oraz paszport – są wymagane, jeśli nasz pobyt w Czarnogórze jest dłuższy niż 30 dni.
 • Prawo jazdy – będzie konieczne, gdy zamierzamy wyruszyć w podróż samochodem. W Czarnogórze honorowane będzie polski prawo jazdy.
 • Zielona karta – potrzebna, aby uzyskać ubezpieczenie OC.

Jaką trasę do Czarnogóry wybrać?

 • Przez Dubrownik – Polska, Czechy lub Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja, Czarnogóra 

Komfortowa, szybka trasa. Droga wiedzie głównie przez autostrady i drogi szybkiego ruchu (płatne). Dlatego też taka trasa będzie nieco droższa. Jej atutem są natomiast widoki oraz możliwość zwiedzenia dużych miast, które mijamy po drodze, takich jak Dubrownik, Wiedeń, czy Bratysława.

 • Autostradami, poza DubrownikemPolska – Czechy lub Słowacja – Austria – Słowenia – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina

Ta trasa pozwala ominąć Dubrownik, sprawi, że z dużym prawdopodobieństwem nie trafimy na ogromne korki. Ominięcie tego miasta pozwoli oszczędzić nieco czasu, który musielibyśmy poświęcić na przejazd przez przejście graniczne.

Decydując się na taki wariant, można przekroczyć granicę na niewielkim przejściu granicznym w Bośni i Hercegowinie. Trasa ta jest jednak nieco trudniejsza ze względu na kręte, górskie drogi. Choć widokowa, nie jest bezpieczna nocą.

 • Przez Bośnię i HercegowinęPolska, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra

Trasa nieco dłuższa, ale przez to tańsza, ponieważ nie wymaga tak wielu opłat za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Droga, która prowadzi do Sarajewa jest w sezonie dość zatłoczona, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. To zdecydowanie jedna z najbardziej malowniczych i estetycznych tras.

 • Prze Bośnię i Hercegowinę od strony wybrzeżaPolska, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra

Pozwala ominąć wiele autostrad, a więc jest oszczędna. Musimy natomiast przejechać przez praktycznie całą Bośnię i Hercegowinę

Ile kosztują winiety w drodze do Czarnogóry?

Poza podstawowymi wydatkami związanymi z podróżą samochodem, do kosztów należy doliczyć opłaty za winiety, które będziemy musieli zakupić po drodze. Winietę kupić można na przykład na stacji benzynowej. W krajach takich jak Węgry czy Słowacja, winietę można wykupić przez internet.

Dokładną cenę, jaką trzeba zapłacić za przejazd autostradą w Czarnogórze, można sprawdzić na stronie TUTAJ.

Przykładowe ceny opłat za winiety podczas podróży do Czarnogóry to:

KrajCena
Słowacja10-14 euro
Węgry3000-5000 forintów
Słowenia5-30 euro
Austria9-25 euro
Czechy310-440 koron czeskich
ChorwacjaBrak winiet. Wysokość opłaty przy zjeździe z autostrad jest uzależniona od samochodu i długości odcinka drogi.
Serbiaokoło 20 zł
Bośnia i Hercegowinaokoło 15 zł
Czarnogóra2,5-4,5 euro

Przepisy drogowe w Czarnogórze

Przepisy drogowe obowiązujące w Czarnogórze są zbliżone do tych, z którymi mogliśmy zaznajomić się podczas jazdy po polskich drogach. Najważniejsze rzeczy, o jakich trzeba pamiętać, to:

 • zapinanie pasów,
 • włączone światła mijania podczas jazdy (niezależnie od pory roku),
 • posiadanie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu,
 • zakaz używania telefonu komórkowego.

Dodatkowo, podróżując po Czarnogórze należy pamiętać o maksymalnej ilości alkoholu we krwi. Jej dopuszczalny limit to 0,3 promila.

Co warto zobaczyć w Czarnogórze?

 • Sveti Stefan – mała wysepka na Morzu Śródziemnym. Obecnie centrum turystyki w Czarnogórze. To skupisko luksusowych hoteli, gdzie za piękne, piaszczyste plaże zapłacić trzeba nieco więcej niż w innych rejonach kraju.
 • Budwa – miasto pełne kontrastów. Piękna, klimatyczna starówka wychodzi naprzeciw typowo turystycznym atrakcjom. Bardzo popularne pod względem turystycznym miasto, w sezonie pełne przyjezdnych z całej Europy.
 • Rafiting – coś dla miłośników cudownych krajobrazów i wody. To tu możemy wziąć udział w spływie najgłębszym kanionem Europy. Kanion rzeki Tary to idealne miejsce, nawet dla mniej doświadczonych w tej dziedzinie turystów.
 • Jezioro Szkoderskie – mieści się ono na granicy Czarnogóry i Albanii. Znajdziemy tu zarówno ciekawe fortece, jak i ciekawe gatunki patków i zwierząt. Warto udać się także w rejs, który pozwoli uciec od zgiełku plaż pełnych turystów.

Jak wybrać ubezpieczenie do Czarnogóry?

Wyjeżdżając samochodem do Czarnogóry, musimy pamiętać o zakupie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Wybierając jej konkretny wariant, warto dokładnie sprawdzić i porównać ze sobą oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych, aby wybrać opcję najlepiej dostosowaną do swoich potrzeb. 

Na jakie konieczne elementy polisy zwrócić uwagę przy jej wyborze?

 • Koszty leczenia – jeden z najważniejszych elementów ubezpieczenia na wyjazd. Decydując się na urlop w Czarnogórze, musimy liczyć się z ewentualnymi kosztami, jakie trzeba ponieść w razie choroby lub wypadku i konieczności leczenia. Polisa zapewni wsparcie w razie jakichkolwiek kłopotów ze zdrowiem. Suma gwarantowana kosztów leczenia nie może być niższa niż 30 0000 – 40 000 euro.
 • Assistance – zapewni pierwszą, podstawową pomocy i wsparcie w chwili nieszczęśliwego zdarzenia. To nie tylko telefoniczne udzielanie najważniejszych informacji, takich jak numery alarmowe czy adresy placówek pomocowych, lecz także np. opieka nad dzieckiem, kiedy jego opiekunowie ulegną wypadkowi.
 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) – zapewni ochronę, jeżeli w skutek naszego działania, dojdzie do wyrządzenia szkody osobom trzecim lub ich mieniu. Gwarantowana suma OC nigdy nie powinna być niższa niż 100 000 euro.
 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – gwarantuje wypłatę świadczenia, kiedy doznamy uszczerbku na zdrowiu w skutek nieszczęśliwego zdarzenia. NNW zagwarantuje także odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonej osoby.
 • Ubezpieczenie Auto Asssistance – to dodatek do polisy turystycznej, która zapewni wypłatę stosownego odszkodowania, jeśli uszkodzeniu ulegnie samochód, zagwarantuje pomoc w razie awarii stłuczki, kolizji czy problemów prawnych.
 • Ubezpieczenie bagażu – dzięki niemu nie będziemy musieli martwić się w przypadku uszkodzenia lub zagubienia naszego bagażu.

Wybierając polisę na wyjazd samochodem do Czarnogóry, warto skorzystać ze naszego kalkulatora, który pozwoli zestawić ze sobą oferty kilku ubezpieczycieli, a ostatecznie wybrać tę najlepszą i najbardziej dostosowaną do indywidualnych wymagań. Po wyborze konkretnego ubezpieczenia, możemy w łatwy i szybki sposób wykupić je online.

Autem do Czarnogóry - Co warto wiedzieć?
 1. Czarnogóra to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków.
 2. Można tam dostać się samochodem przez Chorwację, Węgry lub Austrię.
 3. By wjechać do Czarnogóry, potrzebny jest paszport oraz Zielona Karta.
 4. Ubezpieczenie do Czarnogóry można mieć od około 3 zł dziennie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania