Gdzie na weekend majowy 2022?

Kamil Sztandera
Udostępnij:

W tym roku wystarczy wziąć 1 dzień urlopu (2 maja), aby cieszyć się 4-dniowym wypoczynkiem podczas majówki. Już dziś warto zastanowić się, gdzie spędzimy ten przyjemny czas. By ułatwić wybór, przygotowaliśmy ranking 7 najlepszych miejsc na weekend majowy w 2022 roku.Oferta biur podróży na weekend majowy jest bardzo bogata. W 2022 roku majówkę można spędzić […]

Gdzie na weekend majowy 2022?

W tym roku wystarczy wziąć 1 dzień urlopu (2 maja), aby cieszyć się 4-dniowym wypoczynkiem podczas majówki. Już dziś warto zastanowić się, gdzie spędzimy ten przyjemny czas. By ułatwić wybór, przygotowaliśmy ranking 7 najlepszych miejsc na weekend majowy w 2022 roku.

Oferta biur podróży na weekend majowy jest bardzo bogata. W 2022 roku majówkę można spędzić na plaży, górskim szlaku czy stoku narciarskim w zależności od indywidualnych upodobań. Często wykonanie rezerwacji wycieczki z dużym wyprzedzeniem pozwala obniżyć jej cenę. Dzięki rozwojowi tanich linii lotniczych, coraz więcej osób samodzielnie organizuje wakacyjne wyjazdy. Wybór lokalizacji ułatwi nasz ranking 7 najlepszych miejsc na majówkę w 2022 roku. Niezależnie, czy ktoś woli leniwy bądź aktywny wypoczynek, każdy znajdzie w naszym zestawieniu coś dla siebie.

1. Plażowanie w maju na Wyspach Kanaryjskich

Aby beztrosko odpoczywać na plaży na południu Europy, nie trzeba czekać na rozpoczęcie sezonu letniego. W maju na Wyspach Kanaryjskich średnia temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. W efekcie podczas weekendu majowego śmiało możemy kąpać się w morzu. Oprócz blasku słońca i wysokich temperatur, tutejsze wyspy zachwycają turystów pięknymi krajobrazami czy warunkami do uprawiania sportu.

Teneryfa przyciąga turystów piaszczystymi plażami czy rewelacyjnym życiem nocnym. Gran Canarię wyróżniają bajkowe wydmy. Fuerteventura posiada znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych, a piasek na tamtejsze plaże nawiewany jest wprost z Sahary. Lanzarote zachwyca wulkanicznymi pejzażami, UNESCO uznała wyspę za cud przyrody jako Rezerwat Biosfery. Obecnie tygodniową wycieczkę na Wyspy Kanaryjskie podczas majówki można kupić od 2500 zł za osobę w biurze podróży z noclegiem w 4-gwiazdkowym hotelu. Z kolei ceny tanich lotów w obie strony na którąś z wysp zaczynają się od 1500 zł.

2. Weekend majowy w polskich górach

Majówka to także świetny czas na wyruszenie na szlak dla miłośników górskich wędrówek. W Polsce mogą to zrobić w Beskidach, Bieszczadach, Karkonoszach czy Tatrach. Największe polskie kurorty górskie są oblegane przez turystów podczas weekendu majowego. Dlatego lepiej zarezerwować nocleg z odpowiednim wyprzedzeniem. Im bliżej majówki, tym ceny kwater w górskich kurortach będą rosnąć. Obecnie za wynajęcie pokoju gościnnego dla dwóch osób w okresie 29 kwietnia-5 maja trzeba zapłacić w polskich górach co najmniej 400 zł.

Do Tatr może przyciągnąć Morskie Oko uznawane za najpiękniejszy staw w Polsce, które latem jest oblegane przez tłumy turystów. Perłą Karkonoszy jest Śnieżka, która należy do Korony Europy. Beskidy przyciągają możliwością kąpieli w górskich rzekach i strumykach. Osoby szukające wyciszenia świetnie odnajdą się w słabo zaludnionych Bieszczadach na łonie natury.

3. Majówka nad Bałtykiem

W maju w przeciwieństwie do Wysp Kanaryjskich, nad polskim morzem nie można się jeszcze kąpać w wodzie. Jednak opalanie jak najbardziej wchodzi w grę. Podobnie jak w przypadku wyjazdu w góry, nocleg warto zarezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ wraz ze zbliżaniem się weekendu majowego właściciele kwater podniosą ceny. Aktualnie za wynajęcie pokoju gościnnego dla dwóch osób w okresie 29 kwietnia-5 maja trzeba zapłacić nad Bałtykiem co najmniej 450 zł.

Nad Bałtyk turystów przyciąga nie tylko morze i plaże, lecz także liczne atrakcje. Miłośnicy zwierząt koniecznie powinni odwiedzić fokarium na Helu. Entuzjastów przyrody zachwycą ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy pełne różnego rodzaju kompozycji z kwiatów, drzew i krzewów, a także największy w Polsce naturalny labirynt ogrodowy w Łebie. Osoby poszukujące rozrywki koniecznie powinny odwiedzić Trójmiasto, gdzie miło można spędzić czas w licznych restauracjach, pubach czy dyskotekach.

4. W maju na nartach na lodowcu

Na lodowcach w Alpach zima w maju trwa w najlepsze. Hintertux to jedyny ośrodek w Austrii czynny przez cały rok. Narciarzom oferuje trasy o łącznej długości 22 km. Kolejki na stokach nie są długie, ponieważ łącznie w kurorcie działa 9 kolejek linowych. Gondola Gletscherbus z trzema 24-osobowymi kabinami w ciągu godziny potrafi przewieźć aż 3000 osób.

Podczas majówki w 2018 roku osoba dorosła za dzień szusowania na stoku w Hintertux musi zapłacić 53,50 euro (230 zł), dzieci 24 euro (103 zł), a młodzież 42,50 euro (183 zł). Biura podróży oferują w czasie majowego weekendu wyjazdy do austriackich kurortów od 1800 zł ze śniadaniami i obiadokolacjami. Koszty podróży można obniżyć organizując wyjazd samodzielnie. Najwięcej można zaoszczędzić nocując w tanich pensjonatach zamiast w hotelach, a także kupując posiłki w tanich lokalach serwujących specjały miejscowej kuchni.

5. Spontaniczna majówka w jednej z europejskich stolic

Biura podróży podczas weekendu majowego oferują liczne wycieczki do wielu europejskich stolic. Często jednak nie organizują dojazdu na miejsce. W efekcie zdecydowanie tańsze może być zorganizowanie wyjazdu na własną rękę. Zwłaszcza, jeżeli wcześniej zarezerwujemy przelot korzystając z oferty jednej z tanich linii lotniczych.

Najtaniej można odwiedzić skandynawskie stolice, jak Sztokholm (lot w obie strony od 456 zł) oraz Oslo (518 zł). Poniżej 1000 zł możemy podróżować samolotem do Wiednia, Londynu, Brukseli i Amsterdamu. Znacznie droższe połączenia podczas weekendu majowego będą na południe Europy – do Paryża (1521 zł), Rzymu (1727 zł) i Aten (2039 zł). Najdroższy będzie rejs do Madrytu (2402 zł).

Ceny najtańszych lotów do europejskich stolic podczas majówki w obie strony

MiastoCena lotu w obie strony
Sztokholm456 zł
Oslo518 zł
Wiedeń686 zł
Londyn688 zł
Bruksela738 zł
Amsterdam877 zł
Paryż1521 zł
Rzym1727 zł
Ateny2039 zł
Madryt2402 zł

Źródło: Skyscanner.pl (wylot z Warszawy 29 kwietnia, powrót do kraju 5 maja)

6. Weekend majowy na Dalekim Wschodzie w Tajlandii

Z roku na rok Tajlandia ciepłym klimatem i rajskimi plażami przyciąga coraz większą liczbę Polaków. W maju na licznych wyspach temperatura powietrza przekracza w tym kraju 30 stopni Celsjusza. Turyści z całego świata doceniają również specjały miejscowej kuchni z wykorzystaniem mięsa, makaronu, ryżu czy owoców morza. Tamtejsza ludność jest bardzo przyjaźnie nastawiona do cudzoziemców. Na Dalekim Wschodzie świetnie odnajdą się również miłośnicy zabytków. Do najbardziej znanych należy Świątynia Odpoczywającego Buddy Wat Pho, Wielki Pałac czy Świątynia Świtu zlokalizowane w Bangkoku.

Podczas weekendu majowego biura podróży oferują wycieczki do Tajlandii  od 5300 zł. Koszty wyprawy na Daleki Wschód można obniżyć organizując ją samodzielnie. Ceny tanich lotów z Warszawy do Bangkoku w obie strony w czasie majówki zaczynają się od 2400 zł.

7. Wycieczka objazdowa po Europie z biurem podróży

To świetna oferta dla osób, które nie lubią organizować wyjazdu samodzielnie. W czasie weekendu majowego biura podróży oferują liczne wycieczki objazdowe po kilku europejskich miastach. W ten sposób w ciągu kilku dni można zwiedzić  Litwę, Czechy, Chorwację czy Włochy. Za taką przyjemność trzeba zapłacić od 800 do 1400 zł.

Ceny wybranych wycieczek objazdowych organizowanych przez biura podróży

Trasa podróżyCena wyjazdu
Wilno-Troki-Kowno (01.05.-04.05. 2019 r.)799 zł
Lwów-Złota Podkowa (01.05.-04.05. 2019 r.)899 zł
Mlada Boleslav- Praga-Teplice (01.05.-04.05.2019 r.)1048 zł
Dubrovnik, Mostar + Medjugorie, Split (27.04.-03.05.2019 r.)1349 zł
Florencja - Piza - Rzym - Watykan - Neapol - Monte Cassino - Asyż – Wenecja (27.04-04.05 2019 r.)1399 zł

Źródło: Fly.pl

Weekend majowy 2022 – jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Przed wyprawą na majówkę w 2022 roku, niezależnie czy spędzimy ją w Polsce czy za granicą, warto kupić polisę turystyczną. Podczas wypoczynku w kraju szczególnie przydatne będzie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) w przypadku, gdy z naszej winy urazu dozna osoba trzecia. Jeżeli nas pozwie i sąd przyzna jej rację, a my nie posiadamy OC, to będziemy musieli zapłacić rekompensatę poszkodowanemu z własnej kieszeni. Jednak jeśli wcześniej zakupiliśmy tego rodzaju ochronę ubezpieczeniową, to odszkodowanie wypłaci towarzystwo do kwoty określonej w umowie.

Podczas majówki w Polsce warto posiadać również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Gdy doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Wysokość rekompensaty oblicza się procentowo od sumy gwarancyjnej polisy.

Przykład:

 • ubezpieczenie NNW opiewa na sumę gwarancyjną w wysokości 10 000 zł,
 • lekarz współpracujący z ubezpieczycielem ocenił trwały uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego na 5%,
 • rekompensata wypłacona przez towarzystwo wyniesie 500 zł (10 000 zł x 5 proc. / 100 = 500 zł).

Wyjeżdżając za granicę koniecznie należy zakupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia bezpłatny dostęp do opieki medycznej wyłącznie w podstawowym zakresie w publicznych placówkach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kartę uznają wszystkie państwa Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), którego członkami są Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria.

Jednak EKUZ nie refunduje kosztów ratownictwa (szczególnie ważna informacja dla osób uprawiających sporty amatorskie, wysokiego ryzyka lub ekstremalne, np. narciarzy), a także transportu medycznego pacjenta do Polski helikopterem bądź karetką. Karta nie jest honorowana poza granicami Europy, np. w Tajlandii. W efekcie dla osób, które w trakcie weekendu majowego wybierają się w egzotyczną podróż, zakup ubezpieczenia turystycznego jest wręcz obowiązkowy. Kompleksowa polisa powinna zapewniać następującą ochronę ubezpieczeniową za granicą:

 • koszty leczenia na kwotę co najmniej 30 tys. euro w Europie, a poza Starym Kontynentem w wysokości przynajmniej 60 tys. euro,
 • koszty ratownictwa na kwotę co 5 tys. euro,
 • OC w życiu prywatnym,
 • NNW,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • usługi Assistance,
 • w przypadku uprawiania sportów amatorskich, wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, rozszerzenie związane z tego typu aktywnościami.

Przed majówką w prosty sposób ubezpieczenie turystyczne można kupić przez internet bez wychodzenia z domu. Najtańsza polisa dla osoby dorosłej kosztuje zaledwie około 3 zł dziennie. Za pomocą naszego kalkulatora można porównać ze sobą oferty kilkunastu towarzystw. Do każdej z nich dołączony jest plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu przed wybraniem jednego z pakietów, możemy dokładnie zapoznać się z jego zapisami. Następnie na naszą skrzynkę mailową zostanie wysłana umowa. Wystarczy ją wydrukować i w pełni cieszyć się długim weekendem majowym w 2022 roku.

Co warto wiedzieć?
 1. W 2022 r. wystarczy wziąć 1 dzień urlopu (2 maja), aby cieszyć się 4-dniowym wypoczynkiem podczas majówki.
 2. Podczas majówki ceny wynajęcia pokoi dwuosobowych w polskich górach zaczynają się od 400 zł.
 3. Podczas majówki ceny wynajęcia pokoi dwuosobowych nad Bałtykiem zaczynają się od 450 zł.
 4. Ubezpieczenie turystyczne na majówkę można kupić już od 3 zł dziennie.
Autor

Kamil Sztandera

Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania