EKUZ we Włoszech – czy działa?

Dominika Ryszka
Udostępnij:
5

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia ona ochronę na terenie Włoch. W naszym artykule wyjaśnimy, jak działa EKUZ we Włoszech, jakie świadczenia obejmuje, a także na co warto zwrócić uwagę, by nie zaskoczyły nas nieprzewidziane koszty medyczne. Podpowiadamy też, dlaczego sama karta nie wystarczy i warto mieć dodatkowe ubezpieczenie.

ekuz we Włoszech

Słoneczna pogoda, ogrom zabytków, zachwycające krajobrazy czy słynna na całym świecie, przepyszna kuchnia na czele z pizzą i rozmaitymi makaronami – to tylko kilka z wielu powodów, dla których zdecydowanie warto odwiedzić Włochy. W słonecznej Italii każdy znajdzie coś dla siebie, co wcale nie jest przesadą.

Jednakże choroby, wypadki czy nieprzewidziane zdarzenia mogą nas dopaść tak naprawdę wszędzie, nawet podczas wymarzonego urlopu we Włoszech. Często zwykła ostrożność nie wystarczy. A koszty leczenia poza granicami Polski mogą mocno uderzyć po kieszeni. Warto zatem mieć ze sobą kartę EKUZ, a także rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego do Włoch.

EKUZ – co to takiego?

Jest to nic innego, jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak sama nazwa wskazuje, jest honorowana w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Dzięki karcie EKUZ mamy prawo do skorzystania z bezpłatnej, podstawowej opieki medycznej między innymi w Austrii, Belgii, Danii, Estonii, w Niemczech, w Czechach, na Cyprze, we Francji, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Grecji, Słowacji czy Słowenii, ponadto na Islandii, w Norwegii, Szwajcarii oraz Lichtensteinie.

Oczywiście, karta EKUZ jest honorowana również we Włoszech. Dokument uprawnia do opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju.

EKUZ we Włoszech – co zapewnia?

Karta EKUZ jest honorowana we Włoszech. Dzięki temu przyjezdny, który został w jakiś sposób poszkodowany może liczyć na bezpłatną pomoc medyczną, legitymując się tym dokumentem (oraz dowodem osobistym lub ważnym paszportem). Co ważne – pomoc można uzyskać jedynie w publicznych placówkach służby zdrowia (SSN – Servizio Sanitario Nazionale). Natomiast listę takich placówek można znaleźć w lokalnym urzędzie do spraw opieki zdrowotnej czyli ASL (Azienda Sanitaria Locale).

Z kartą EKUZ leczenie szpitalne jest darmowe. Jednak warto zaznaczyć, że we Włoszech obowiązuje zasada współfinansowania leczenia przez pacjenta. Jeżeli mieszkaniec Włoch musi zapłacić za jakąś formę leczenia, turystę (pomimo posiadania karty EKUZ) obowiązują te same opłaty. We Włoszech to lekarz pierwszego kontaktu decyduje, czy pomoc jest potrzebna oraz ustala jej zakres, wystawiając chociażby odpowiednie skierowania.

Korzyści z posiadania EKUZ we Włoszech w skrócie:

  • Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego daje podróżnym możliwość skorzystania z publicznej służby zdrowia (SSN),
  • karta EKUZ uprawnia do bezpłatnego leczenia,
  • z kartą EKUZ można uzyskać receptę,
  • przyjezdny, dzięki karcie EKUZ może skorzystać z leczenia dentystycznego w klinikach przyszpitalnych (SSN), jednak warto zaznaczyć, że tyczy się to tylko naprawdę wyjątkowych i pilnych przypadków,
  • EKUZ zapewnia bezpłatny transport karetką pogotowia (SSN). Jednak tak jak w przypadku leczenia stomatologicznego, tylko w nagłych, wyjątkowych przypadkach. Jeżeli nie ma konieczności natychmiastowego transportu do szpitala, koszty ponosi poszkodowany (częściowo lub w całości).

W niektórych miejscowościach znajdują się specjalne ośrodki zdrowia dla przyjezdnych, a mianowicie Servizio di guardia turistica. W przypadku zagrożenia zdrowia i życia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 (opcjonalnie 118 – bezpłatny numer krajowy) albo we własnym zakresie udać się do najbliższego szpitala.

Czego nie refunduje EKUZ we Włoszech?

Każde z państw należących do UE oraz EFTA ma indywidualne regulacje względem refundowanych usług medycznych. Nie inaczej jest we Włoszech. Niektóre świadczenia należy opłacić z własnej kieszeni. Poniesione koszty w prywatnych placówkach nie są zwracane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) po powrocie do Polski.

We Włoszech wizyta u lekarza pierwszego kontaktu jest płatna (około 36 euro za wizytę). Za konsultacje z lekarzem specjalistą również należy uiścić część kosztów wizyty. Z pełnym kosztem wizyty należy się natomiast liczyć na przykład u lekarza stomatologa.

 Za co i ile musimy zapłacić?

  • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – przyjezdny musi zapłacić ok. 36 euro za wizytę, co w przeliczeniu daje nam 155 złotych,
  • wizyta u lekarza specjalisty – pacjent płaci część kosztów za wizytę,
  • leki – w ramach recepty niektóre są darmowe, inne płatne w połowie lub w całości,
  • transport do szpitala – częściowo odpłatne, jeżeli transport nie jest wymagany natychmiastowo,
  • leczenie stomatologiczne – zapłacisz pełny koszt wizyty, bezpłatną pomoc można uzyskać tylko w klinikach przyszpitalnych (SSN) w nagłych przypadkach,
  • transport medyczny do kraju – całość pokrywa poszkodowany i co warto zaznaczyć, koszty transportu medycznego do kraju są horrendalne.

Jak wyrobić EKUZ?

Uzyskanie karty EKUZ jest bardzo proste. Wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć osobiście w najbliższym oddziale NFZ lub wysłać pocztą lub e-mailem. Można również skorzystać z elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP lub złożyć wniosek poprzez IKP czyli internetowe konto pacjenta. Aplikacja mojeIKP również daje możliwość złożenia wniosku o kartę EKUZ.

Składając wniosek o EKUZ osobiście, kartę można otrzymać od ręki, w pozostałych przypadkach czas oczekiwania wynosi około 5 dni. Chociaż warto mieć na uwadze, że czas ten może się wydłużyć, np. w sezonie letnim.

Kartę EKUZ można uzyskać na czas od 42 dni do aż 20 lat – kartę na tak długi okres czasu mogą otrzymać osoby, pobierające świadczenia emerytalne po osiągnięciu wymaganego wieku. Dzieci otrzymują kartę EKUZ ważną do 18 roku życia.

Jak skorzystać z EKUZ we Włoszech?

Kiedy podczas pobytu we Włoszech będzie potrzebna pomoc medyczna, należy przygotować dowód osobisty lub ważny paszport  oraz EKUZ i udać się do najbliższej, publicznej placówki medycznej (SSN). Pełną listę takich placówek, jak już wspominaliśmy, można znaleźć w lokalnym urzędzie do spraw opieki zdrowotnej tj. Azienda Sanitaria Locale.

Chcąc ubiegać się o zwrot kosztów, należy zachować rachunki zarówno za świadczenia medyczne, jak i wykupione we Włoszech leki (tutaj warto zachować również opakowania). Wszystko trzeba dołączyć do składanego wniosku. Należy mieć na uwadze, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwrot kosztów nie obejmie całej, wydanej przez poszkodowanego kwoty. Dlatego pomimo wielu korzyści, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Dlaczego EKUZ nie wystarczy? Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Włoch?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia nam leczenie w publicznych placówkach, do których często po prostu trudno się dostać w miejscowościach turystycznych. Umożliwia zwrot kosztów leczenia i daje możliwość leczenia szpitalnego. Dlaczego zatem podczas podróży do Włoch może nie wystarczyć?

Przede wszystkim dlatego, że tak naprawdę EKUZ nie zapewnia kompleksowej ochrony. Ubezpieczenie turystyczne z kolei oferuje szereg udogodnień, a także rozszerzeń dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Polisa turystyczna w odróżnieniu od EKUZ pokrywa nierefundowane koszty leczenia.

Zapewnia pełne wsparcie w razie nieszczęśliwych wypadków, kradzieży czy innych nieprzewidzianych zdarzeń w trakcie pobytu za granicą. Ubezpieczenie turystyczne do Włoch można mieć już od około 4 złotych za dzień ochrony.

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne do Włoch?

Przede wszystkim odpowiednią sumę kosztów leczenia, czyli tak naprawdę najważniejszy element każdej polisy, tutaj nie warto oszczędzać. Suma gwarantowana kosztów leczenia pokrywa wszystkie usługi medyczne i około-medyczne do limitu określonego podczas zawierania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Spośród wspomnianych usług można wymienić:

  • wizyty lekarskie,
  • hospitalizację,
  • zakup leków,
  • zakup środków opatrunkowych,
  • transport sanitarny,
  • transport powrotny do kraju (również transport zwłok).
  • zabiegi, badania, operacje,
  • organizację przyjazdu bliskich osób.

Wybierając się do Włoch, należy wziąć pod uwagę, że zalecana kwota sumy gwarantowanej to minimum 30 000 euro.

Wiedząc już, jak ważnym elementem ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia, możemy skupić się na pozostałych, również bardzo ważnych aspektach. NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest bardzo pomocne wówczas, gdy podczas urlopu dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Przykładowo – jeżeli złamiemy nogę, otrzymamy odpowiednie odszkodowanie. Innymi słowy NNW stanowi rekompensatę finansową za poniesione straty dla nas lub w przypadku śmierci – dla naszych bliskich.

Decydując się na zakup ubezpieczenia turystycznego, warto zwrócić uwagę również na OC w życiu prywatnym. Dzięki OC nie musimy martwić się ewentualnymi kosztami wówczas, gdy w wyniku wypadku dojdzie do uszczerbku na zdrowiu osoby trzeciej lub zniszczeniu jej mienia.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, we Włoszech często dochodzi do różnego rodzaju kradzieży, dlatego warto zadbać o swój bagaż. Ubezpieczenie bagażu chroni rzeczy w razie kradzieży, zniszczenia, zgubienia czy opóźnienia przez linie lotnicze.

„Uważaj na złodziei! Pilnuj swoich dokumentów, rzeczy wartościowych i pieniędzy. Nie trzymaj ich w jednym miejscu. W miejscach publicznych zawsze miej oko na swoją torbę lub bagaż. Czasami wystarczy postawienie torby na chodniku lub ławce, na której siedzisz, by zostać okradzionym.”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Oczywiście, wybierając polisę turystyczną, należy dostosować ją do własnych potrzeb i celu podróży. Jeżeli planujemy aktywności fizyczne, warto rozważyć ochronę tj. „sporty wysokiego ryzyka. Natomiast jeżeli zabieramy ze sobą sprzęt sportowy, również dobrze jest objąć je ochroną od zniszczenia czy kradzieży.

Osoby mające trwałe kłopoty ze zdrowiem (nadciśnienie, astma, cukrzyca) powinny wykupić dodatkowe rozszerzenie ochrony czyli „choroby przewlekłe”. Dodatkowo ubezpieczyciele oferują także klauzulę alkoholową, czyli ochronę zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem alkoholu.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Włoch?

Z naszym kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych wybór polisy jest bardzo łatwy. Wystarczy dosłownie kilka chwil, a to niezwykle intuicyjne narzędzie porówna oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Ponadto pomoże dopasować ochronę pod kątem dodatkowych wymogów czy możliwości finansowych.

Ubezpieczenie na wyjazd do Włoch
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
9,16 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 sporty objęte polisą: 114 sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
9,18 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
10,20 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na wyjazd do Włoch
AXA
9,16 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 sporty objęte polisą: 114 sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
9,18 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
10,20 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Wystarczy odpowiednio wypełnić pola w formularzu. Po zakupie gotowa polisa wraz z pełną dokumentacją ląduje na wcześniej podanym adresie e-mail. A to wszystko bez wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że nie zawsze najtańsza polisa będzie wystarczająca, na własnym bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Włoch?

    Na wyjazd do Włoch warto kupić kompleksowe ubezpieczenie turystyczne. Ważne, aby zawierało odpowiednio wysoką sumę kosztów leczenia oraz NNW, OC, a także ubezpieczenie bagażu. Karta EKUZ zapewnia wyłącznie podstawową ochronę, dlatego może okazać się niewystarczająca.

  2. Jak wygląda opieka zdrowotna we Włoszech?

    Opieka zdrowotna we Włoszech jest na wysokim poziomie. Jest dostępna zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach. Obywatele krajów UE oraz EFTA mogą korzystać z publicznej opieki zdrowotnej (SSN) na podstawie karty EKUZ. Jednak warto zaznaczyć, że we Włoszech obowiązuje zasada współfinansowania leczenia przez pacjenta. Przyjezdny jest traktowany na takich samych zasadach jak mieszkaniec kraju. Warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

  3. Na jakie kraje działa EKUZ?

    Karta EKUZ jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) tj. Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria.

  4. Gdzie nie działa karta EKUZ?

    We Włoszech karta EKUZ jest honorowana w publicznych placówkach opieki zdrowotnej lub takich, które podpisały odpowiednie umowy. Pełną listę wspomnianych placówek można znaleźć w urzędzie do spraw opieki zdrowotnej tj. ASL (Azienda Sanitaria Locale).

Co warto wiedzieć?
  1. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia podróżującego do korzystania z  publicznej służby zdrowia we Włoszech.
  2. Dokument uprawnia do opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują lokalnych mieszkańców – bywa tak, że podróżujący jest zobowiązany pokryć koszty leczenia częściowo, a nawet w całości.
  3. Kartę EKUZ można uzyskać od ręki w najbliższym oddziale NFZ, a także online za pomocą ePUAP lub IKP (również mojeIKP). Korzystając z opcji online na kartę trzeba czekać około 5 dni roboczych.
  4. Planując wyjazd do Włoch, warto rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego, aby zapewnić sobie bardziej kompleksową ochronę podczas urlopu. Dobra polisa turystyczna oferuje znacznie więcej korzyści niż EKUZ,
  5. Z pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, w kilka chwil można porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych, wybrać tę interesującą i zakupić online bez wychodzenia z domu.
Autor

Dominika Ryszka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania