Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Włoch?

Redakcja
Udostępnij:
5

Planujesz podróż do słonecznej Italii? Sprawdź, co warto tam zobaczyć i na co uważać. Podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Włoch.

ubezpieczenie turystyczne do Włoch

Włochy od lat kuszą swoją ponadczasowością. I trzeba przyznać, że robią to skutecznie – starożytne zabytki, renesansowa architektura, rewelacyjna kuchnia, piękne, śródziemnomorskie plaże i południowy temperament…. Planujesz podróż do słonecznej Italii? Zobacz, co warto zobaczyć, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Włoch.

Być we Włoszech i nie zobaczyć Rzymu? Nie ma mowy. Koloseum, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi, Circus Maximus, Watykan, Forum Romanum, liczne kościoły i zamki – tam trzeba być. Specjalnej rekomendacji nie potrzebuje też Wenecja, Toskania (raj dla miłośników renesansowej sztuki i pięknych pejzaży), ale i Mediolan (ze słynną La Scalą), miasto Julii – Werona, Neapol czy Asyż. Południowy Tyrol to królestwo narciarzy.

Kuchni włoskiej chyba też nie trzeba polecać ani przedstawiać – klimatyczne trattorie i tawerny czekają na żądne wrażeń podniebienia.

Włochy to oczywiście miejsce idealne na wakacyjny wypoczynek – najlepsze plaże znajdują się pomiędzy Sardynią a Korsyką. To archipelag wysp z rajskimi plażami, krystalicznie czystą wodą, rezerwatami morskimi i licznymi atrakcjami dla turystów.

Warto zobaczyć Wezuwiusza, ruiny Pompejów czy ważne miejsce w historii Polski, czyli Monte Cassino. Włochy to kraj bogaty w atrakcje dla miłośników podróży. Przedstawione przez nas „must see” to zaledwie promil ze wspaniałości, jakie oferuje ten kraj. I dlatego każdy w Italii znajdzie coś dla siebie.

Kieszonkowcy są wszędzie. Na co uważać we Włoszech?

Kieszonkowcy, kieszonkowcy i jeszcze raz kieszonkowcy – są wszędzie, na ulicach, w metrze, przy każdej atrakcji turystycznej. Swojego bagażu nie można spuścić z oczu choćby na chwilę, wychodząc na miasto, lepiej nie zabierać ze sobą zbyt wiele gotówki ani dokumentów.

Naiwność turystów wykorzystują też taksówkarze, nadkładając trasy i wioząc pasażerów okrężną drogą. Lepiej unikać wszędobylskich sprzedawców kwiatów, którzy na siłę wpychają swoje produkty (jeśli weźmiemy je w ręce, musimy zapłacić).

Podróżujący samochodem muszą uważać na agresywny styl jazdy Włochów i brak miejsc parkingowych, w piątek wieczorem należy spodziewać się korków. Zagrożenie chorobami jest takie samo jak w Polsce, niemniej jednak w zależności od charakteru pobytu zaleca się szczepienie przeciw WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) i BTP (błonnica, tężec, polio).

Na stronach polskiego MSZ czytamy, że we Włoszech utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym. W głównych zabytkach, dworcach i istotnych punktach komunikacyjnych wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Należy bezwzględnie stosować się do poleceń włoskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W środkowych Włoszech (pogranicze regionów Lazio, Marche i Umbria) utrzymuje się wysoka aktywność sejsmiczna.

Poradnik dla wyjeżdżających do Włoch

Ubezpieczenie turystyczne
Zdaniem specjalistów rankomat.pl Minimalne polecane sumy ubezpieczenia:
 • dla ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) – 40 000 EURO,
 • dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 20 000 EURO.
Pomocne wskazówki ze strony MSZ dotyczące Włoch
 • EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych.
 • Wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.
  (źródło: Polak Za Granicą)
Włoska służba zdrowia
Odpowiednik NFZ Azienda Sanitaria Locale (ASL)
Leczenie z EKUZ – opłaty Lekarz pierwszego kontaktu 36,15 EURO
Szpital Bezpłatny
Pomoc w górach Należy pokryć 100% kosztów.
Transport medyczny do Polski Należy pokryć 100% kosztów.
Samochodem we Włoszech– informacje dla kierowców
Wyposażenie obowiązkowe w samochodzie
 • kamizelki odblaskowe
 • gaśnica
 • trójkąt ostrzegawczy

Więcej o wyposażeniu obowiązkowym napisaliśmy w artykułach ABC autem za granicę.

Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych
 • na autostradach do 130 km/godz.
 • na drogach szybkiego ruchu do 110 km/godz.
 • na pozostałych drogach do 90 km/godz.
 • w miejscach zabudowanych do 50 km/godz.
Dla aktywnych
Popularne sposoby aktywnego wypoczynku
 • Narty
 • Kolarstwo górskie
 • Wędrówki górskie (trasy wspinaczkowe vie ferrata)
Ważne numery telefonów
Pogotowie ratunkowe: 118
Straż Pożarna: 115
Policja:113
Telefon alarmowy: 112
Pomoc drogowa: 80 01 16 800Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej
Via P.P. Rubens 20, 00197 Roma
tel. +39 06 36 204 200
faks: +39 06 321 78 95
e-mail: ambaroma@msz.gov.pl
www.gov.pl/web/wlochy/ambasada-rp-w-rzymie
Przydatne strony internetowe
Ostrzeżenia i informacje ogólne Strona MSZ www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Służba zdrowia Strona NFZ www.ekuz.nfz.gov.pl
Dla kierowców Strona Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego www.pbd.org.pl/polski-kierowca-za-granica-czyli-jak-bezpiecznie-podrzowac-po-europie/
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Pogoda Aktualna prognoza pogody www.pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-wlochy,cId,38205

Koszty leczenia we Włoszech

We Włoszech możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w placówkach publicznej służby zdrowia, jednakże nie gwarantuje ona 100% pokrycia wszystkich kosztów leczenia. Jesteśmy zobowiązani zapłacić za poradę lekarza pierwszego kontaktu do 36,15 euro.

Podczas korzystania ze świadczeń medycznych w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej również musimy opłacić częściowo koszty leczenia, podobnie jak za zakup leków. Leczenie stomatologiczne jest w 100% pokrywane przez pacjenta.

Warto również pamiętać, że w kurortach turystycznych znajdują się głównie placówki prywatne – a w nich nie skorzystamy z EKUZ. Także transport powrotny do kraju jest finansowany z kieszeni pacjenta.

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – jak je wybrać?

Nic zatem dziwnego, że zaleca się zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego podczas podróży do Włoch. EKUZ tak naprawdę gwarantuje nam niewiele. Lepiej zaoszczędzić sobie pamiątki z wakacji w postaci rachunku za leczenie – a pomóc w tym może dobrze dobrana polisa turystyczna. Na co zwrócić uwagę, kupując takie ubezpieczenie?

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Włoch

Koszty leczenia przede wszystkim

To najważniejszy element polisy. Pokrywa wszystkie usługi medyczne i okołomedyczne: wizyty lekarskie, hospitalizację, zakup leków środków opatrunkowych, transport sanitarny, transport powrotny do kraju, w tym transport zwłok, organizację przyjazdu bliskich osób, zabiegi, operacje, badania itp.

Koszty te pokrywane są do wybranej w momencie zakupu sumy gwarantowanej. Sumy te wahają się od 10 000 euro do opcji bez limitu. Na terenie Włoch bezpieczną minimalną sumą gwarantowaną jest 20 000 euro.

Osoby, które mają trwałe kłopoty ze zdrowiem, np. zdiagnozowaną nadciśnienie, astmę, cukrzycę itp. muszą wykupić rozszerzenie ochrony„choroby przewlekłe”.

Na wszelki wypadek – NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu

NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków znajduje się w każdym ubezpieczeniu. To odszkodowanie w razie poniesienia uszczerbku na zdrowiu- np. jeśli zamienimy nogę, to otrzymamy stosowne odszkodowanie (procent z wybranej sumy gwarantowanej).

Będzie to finansowa rekompensata za poniesione straty – dla nas samych lub w przypadku śmierci – dla naszych bliskich. Z kolei OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest już opcjonalnym dodatkiem do polisy. Zapewnia ochronę w razie spowodowania wypadku na osobie trzeciej lub w razie zniszczenia jej rzeczy. Jeśli zostaniemy pozwani do zapłaty odszkodowania, zrobi to za nas ubezpieczyciel – również do wybranej sumy gwarantowanej.

Warto zadbać także o swoje rzeczy osobiste – i ubezpieczyć bagaż od kradzieży, zgubienia, zniszczenia bądź opóźnienia przez linie lotnicze – zostanie nam zwrócona część wartości do sumy gwarantowanej.

Polisa dla aktywnych

Jeśli wyjazd do Włoch, łączysz z aktywnościami fizycznymi, musisz sprawdzić, czy nie potrzebujesz rozszerzenia ochrony z tytułu uprawiania sportów podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych. Jakie aktywności znajdują się na takiej liście? To już zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego – warto przed wyborem polisa zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Może się okazać, że jazda na bananie, żeglowanie czy surfing znajdują się na takiej liście. Jeśli w podróż zabierasz swój sprzęt sportowy, również można go objąć ochroną – od zniszczenia, kradzieży czy zgubienia.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Włoch? Sprawdzamy ceny

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jaki pakiet się zdecydujemy, na ile wyjeżdżamy, w jakim celu, jakiej ochrony potrzebujemy. Ciężko więc podać jedna, uśrednioną cenę. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Włoch można znaleźć od 2,53 zł za dzień ochrony. Jednakże najlepiej samodzielnie dopasować polisę – pod kątem własnych potrzeb oraz możliwości.

Pomoże Ci w tym nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznychmożna w nim dobrać oferty zgodne z własnymi preferencjami. Do wyboru jest kilkanaście pakietów przygotowanych przez kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych wyliczeń:

 • Ubezpieczenie dla jednej osoby planującej dwutygodniowy wyjazd do Włoch, połączony z żeglowaniem i surfingiem

Cena: 136,08 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 209 sportów objętych ochroną

 • Ubezpieczenie turystyczne do Włoch dla dwóch osób na 7-dniowy urlop:

Cena: 35,81 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

 • Ubezpieczenie dla czterech osób na 9-dniowy pobyt we Włoszech:

Cena: 56,54 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

****

Jak widać – nie są to wysokie ceny. Warto zadbać o pełną ochronę na czas podróży, zwłaszcza że tej inwestycji nawet nie odczujemy w budżecie wyjazdowym. Wybrane za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczenie turystyczne do Włoch można zakupić online- szybko i wygodne.

Dokument polisy otrzyma się na maila. I można podbijać Italię z ubezpieczeniem w kieszeni!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania