Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Włoch?

Dominika Ryszka
Udostępnij:
5

Planujesz podróż do słonecznej Italii? Sprawdź, co warto tam zobaczyć i na co uważać. Podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Włoch.

ubezpieczenie turystyczne do Włoch

Włochy od lat kuszą swoją ponadczasowością. I trzeba przyznać, że robią to skutecznie – starożytne zabytki, renesansowa architektura, rewelacyjna kuchnia, piękne, śródziemnomorskie plaże i południowy temperament… Każdego roku ten niezwykły kraj odwiedza ponad 50 milionów turystów i rzadko kończy się tylko na jednej wizycie.

Włochy przyciągają głodnych wrażeń turystów z całego świata różnorodnością i bogactwem kulturowym. Począwszy od rozległych, majestatycznych Alp na północy, przez malownicze wzgórza słynnej Toskanii aż po słoneczne wybrzeża idealne do wypoczynku i historyczne miasta, takie jak Rzym, Florencja czy Wenecja słynąca z gondoli. Nieważne, jaki kierunek obierzemy – każdy zakątek Włoch ma coś do zaoferowania. By podróż minęła bezpiecznie i bezproblemowo, należy się do niej odpowiednio przygotować.

Dlaczego warto jechać do Włoch samochodem?

Podróż samochodem do Włoch to świetny pomysł dla osób, które cenią sobie swobodę i elastyczność. Stosunkowo bliska odległość z Polski do Włoch, piękne widoki po drodze i przede wszystkim możliwość zatrzymania się w dowolnym punkcie, sprawiają, że podróż własnym środkiem transportu może być naprawdę ciekawym doświadczeniem.

Ile właściwie jedzie się z Polski do Włoch samochodem? Wszystko zależy od tego, jaką trasę wybieramy i skąd wyjeżdżamy. Średnio przejazd zajmuje 13-15 godzin, Odległość wynosi plus minus 1800 kilometrów.

Planując podróż własnym samochodem, warto z wyprzedzeniem zapoznać się z aktualnymi cenami paliw oraz opłatami za korzystanie z autostrad zarówno we Włoszech, jak i państwach tranzytowych. To pozwoli wstępnie oszacować koszty podróży. Podróż autem często jest tańsza niż lot samolotem. Zwłaszcza, kiedy podróżujemy z rodziną lub ze znajomymi – wówczas koszty paliwa i opłaty można dzielić między pasażerami. Co jeszcze przemawia za tym, aby pojechać na wakacje autem?

Przede wszystkim, podróż samochodem daje możliwość odkrywania zakątków Włoch, które są poza zasięgiem standardowych tras turystycznych. Na przykład można spontanicznie zmienić plany i zatrzymać się w jakimś urokliwym miasteczku, odpocząć, pozachwycać się pięknymi widokami. To z pewnością zapewni masę przyjemnych wspomnień. Ponadto możemy zatrzymać się przy mijanych restauracjach i skosztować pysznej, lokalnej kuchni, a jak wiadomo, każdy region ma swoje specjały.

Często martwimy się limitami bagażowymi i związanymi z nimi opłatami, natomiast do samochodu można spakować wszystkie potrzebne rzeczy bez stresu i obaw o dodatkowe, niemałe koszty, jednak tak, jak i w podróży samolotem, należy pamiętać o ubezpieczeniu, aby urlop minął bezpiecznie i bezproblemowo.

Kieszonkowcy są wszędzie. Na co uważać we Włoszech?

Kieszonkowcy, kieszonkowcy i jeszcze raz kieszonkowcy – są wszędzie, na ulicach, w metrze, przy każdej atrakcji turystycznej. Swojego bagażu nie można spuścić z oczu choćby na chwilę, wychodząc na miasto, lepiej nie zabierać ze sobą zbyt wiele gotówki ani dokumentów.

Naiwność turystów wykorzystują też taksówkarze, nadkładając trasy i wioząc pasażerów okrężną drogą. Lepiej unikać wszędobylskich sprzedawców kwiatów, którzy na siłę wpychają swoje produkty (jeśli weźmiemy je w ręce, musimy zapłacić).

Podróżujący samochodem muszą uważać na agresywny styl jazdy Włochów i brak miejsc parkingowych. W piątek wieczorem należy spodziewać się korków. Zagrożenie chorobami jest takie samo jak w Polsce, niemniej jednak w zależności od charakteru pobytu zaleca się szczepienie przeciw WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) i BTP (błonnica, tężec, polio).

Na stronach polskiego MSZ czytamy, że włoskie władze nie podają oficjalnie stopnia zagrożenia atakiem terrorystycznym. Z uwagi na niestabilną sytuację międzynarodową, nie można wykluczyć, że Włochy mogą być celem ataku. Zachowaj ostrożność w miejscach, które mogą być potencjalnym celem zamachowców (lotniska, dworce kolejowe, metro, miejsca popularne wśród turystów, centra handlowe). Należy bezwzględnie stosować się do poleceń włoskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

W środkowych Włoszech (pogranicze regionów Lazio, Marche i Umbria) utrzymuje się wysoka aktywność sejsmiczna.

 Jak informuje MSZ, w ostatnim czasie obszarem szczególnie aktywnym sejsmicznej są również okolice Neapolu, a w szczególności dzielnice tego miasta bliskie miejscowości Pozzuoli.

Unikaj parkowania w odludnych miejscach. Nie zostawiaj w samochodzie w widocznym miejscu żadnych bagaży ani toreb. To samo tyczy się pieniędzy, dokumentów oraz cennych przedmiotów, na przykład elektroniki. Polskie MSZ zaleca również podróżowanie zarówno z dowodem osobistym, jak i paszportem – jeden z dokumentów warto zostawić w hotelowym sejfie.

Poradnik dla wyjeżdżających do Włoch

Ubezpieczenie turystyczne
Zdaniem specjalistów rankomat.pl Minimalne polecane sumy ubezpieczenia:
 • dla ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) – 40 000 EURO,
 • dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 20 000 EURO.
Pomocne wskazówki ze strony MSZ dotyczące Włoch
 • EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych.
 • Wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.
  (źródło: gov.pl).
Włoska służba zdrowia
Odpowiednik NFZ Azienda Sanitaria Locale (ASL)
Leczenie z EKUZ – opłaty Lekarz pierwszego kontaktu 36,15 EURO
Szpital Bezpłatny (wyłącznie podstawowy standard)
Pomoc w górach Należy pokryć 100% kosztów
Transport medyczny do Polski Należy pokryć 100% kosztów.
Samochodem we Włoszech– informacje dla kierowców
Wyposażenie obowiązkowe w samochodzie
 • kamizelki odblaskowe
 • gaśnica
 • trójkąt ostrzegawczy
 • apteczka

Więcej o wyposażeniu obowiązkowym napisaliśmy w artykułach ABC autem za granicę.

Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych
 • na autostradach do 130 km/h
 • na drogach szybkiego ruchu do 110 km/h
 • na pozostałych drogach do 90 km/h
 • w miejscach zabudowanych do 50 km/h
 • obwodnice miejskie – 70km/h
Dla aktywnych
Popularne sposoby aktywnego wypoczynku
 • Narty
 • Kolarstwo górskie
 • Wędrówki górskie (trasy wspinaczkowe vie ferrata)
 • Wędrówki piesze i konne
Ważne numery telefonów
Pogotowie ratunkowe: 118
Straż Pożarna: 115
Policja:113
Telefon alarmowy: 112
Pomoc drogowa: 80 01 16 800Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej
Via P.P. Rubens 20, 00197 Roma
tel. +39 06 36 204 200
faks: +39 06 321 78 95
e-mail: ambaroma@msz.gov.pl
www.gov.pl/web/wlochy/ambasada-rp-w-rzymie
adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej (epuap): AMB-Rzym/SkrytkaESP
Przydatne strony internetowe
Ostrzeżenia i informacje ogólne Strona MSZ www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Służba zdrowia Strona NFZ www.ekuz.nfz.gov.pl
Dla kierowców Strona Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego www.pbd.org.pl/polski-kierowca-za-granica-czyli-jak-bezpiecznie-podrzowac-po-europie/
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Pogoda Aktualna prognoza pogody www.pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-wlochy,cId,38205

Koszty leczenia we Włoszech

Włochy nalezą do państw Unii Europejskiej, dzięki czemu możemy skorzystać z EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Karta ta jest honorowana wyłącznie w placówkach publicznej służby zdrowia i niestety nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów w stu procentach.

Przyjezdny, powołujący się na kartę EKUZ, otrzymuje pomoc medyczną na takich samych zasadach, co obywatele danego kraju, a we Włoszech pacjenci współfinansują leczenie. Przykładowo, udając się do lekarza pierwszego kontaktu po pilną poradę, trzeba liczyć się z kosztem do 135 złotych.

Wizyta u lekarza specjalisty jest częściowo refundowana. Za leczenie stomatologiczne w 100% płaci pacjent. Za transport medyczny do szpitala, tak jak i za wizytę u specjalisty trzeba zapłacić częściowo. Natomiast transport medyczny do kraju jest w pełni pokrywany przez pacjenta. To wiąże się z bardzo wysokimi kosztami.

Listę publicznych placówek medycznych jest dostępna w lokalnym urzędzie do spraw opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale). Należy jednak pamiętać, że w kurortach turystycznych ciężko dostać się do publicznej służby zdrowia. W placówkach prywatnych niestety nie skorzystamy z EKUZ. Dlatego warto rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – jak je wybrać?

EKUZ, jak zostało wspomniane, gwarantuje nam naprawdę niewiele. Z tego względu zaleca się zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, aby dodatkowe wydatki skupiały się wyłącznie wokół pamiątek z podróży, a nie horrendalnych rachunków za leczenie. Do wyboru jest cała masa ofert wśród których podróżujący może dobrać idealny zakres ochrony do własnych potrzeb i oczekiwań.

Uwaga! Jeśli planujesz jeździć we Włoszech na nartach, to polisa z OC sportowym jest obowiązkowa!

Najłatwiej i najszybciej zresztą, można porównać oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych z pomocą kalkulatora. Dzięki niemu w kilka chwil można wybrać i kupić odpowiadające nam ubezpieczenie. 

Koszty leczenia przede wszystkim

To zdecydowanie najważniejszy element polisy, tutaj naprawdę nie warto oszczędzać. Gwarantowana suma leczenia pokrywa wszystkie usługi medyczne i około-medyczne do limitu określonego podczas zakupu ubezpieczenia. Są to:

 • wizyty lekarskie,
 • hospitalizacja,
 • zakup leków, środków opatrunkowych,
 • transport sanitarny,
 • transport powrotny do kraju, w tym transport zwłok,
 • organizacja przyjazdu bliskich osób,
 • zabiegi,
 • operacje,
 • badania itp.

Koszty te pokrywane są do wybranej w momencie zakupu sumy gwarantowanej. Sumy te wahają się od 10 000 euro do opcji bez limitu. Na terenie Włoch bezpieczną minimalną bezpiczną sumą gwarantowaną jest 30 000 euro.

Na wszelki wypadek – NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu

Dobra polisa powinna zawierać NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. NNW jest to odszkodowanie w razie poniesienia uszczerbku na zdrowiu. Przykładowo, jeśli złamiemy nogę, to otrzymamy stosowne odszkodowanie. Będzie to procent określonej sumy gwarantowanej w formie rekompensaty finansowej za poniesione straty dla nas samych albo w przypadku śmierci – dla naszych bliskich.

Warto wziąć pod uwagę OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. OC zapewnia ochronę w razie spowodowania wypadku na osobie trzeciej lub w razie zniszczenia jej mienia. W razie potrzeby ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, nie przekraczające jednak ustalonej podczas podpisywania umowy sumy gwarantowanej.  

Wybierając się w podróż zagraniczną, warto zadbać również o swoje rzeczy, ubezpieczając bagaż od kradzieży, zniszczenia, zgubienia lub opóźnienia przez linie lotnicze

Polisa dla aktywnych i inne rozszerzenia

Jeśli wyjazd do Włoch, łączysz z aktywnościami fizycznymi, musisz sprawdzić, czy nie potrzebujesz rozszerzenia ochrony z tytułu uprawiania sportów podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych. Jakie aktywności znajdują się na takiej liście? To już zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto przed wyborem polisa zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Może się okazać, że żeglowanie czy surfing znajdują się na takiej liście. Jeśli w podróż zabierasz swój sprzęt sportowy, również można go objąć ochroną – od zniszczenia, kradzieży czy zgubienia.

Osoby, które mają trwałe kłopoty ze zdrowiem, przykładowo zdiagnozowane nadciśnienie, astmę, cukrzycę powinny wykupić dodatkowe rozszerzenie w zakresie ochrony tj. „choroby przewlekłe”. Ciekawą opcją jest również ochrona zdarzeń pod wpływem alkoholu. W pakiecie zapewnia ją większość towarzystw.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Włoch? Sprawdzamy ceny

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jaki pakiet się zdecydujemy, na ile wyjeżdżamy, w jakim celu, a także jakiej ochrony potrzebujemy, dlatego ciężko podać jedną, uśrednioną cenę. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Włoch można znaleźć już od 3,14 zł za dzień ochrony od osoby dorosłej.

Ubezpieczenie najlepiej dopasować do własnych preferencji. W tym niewątpliwie będzie pomocny nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Dzięki temu prostemu narzędziu, można bez trudu porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Wybierasz tę idealną i kupujesz w dosłownie kilka chwil bez wychodzenia z domu. Gotowa polisa wraz ze wszystkimi, niezbędnymi dokumentami, trafi na podany wcześniej adres e-mail.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych wyliczeń z pomocą kalkulatora.

Ubezpieczenie na wyjazd do Włoch
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
9,16 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 sporty objęte polisą: 114 sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
9,18 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
10,20 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na wyjazd do Włoch
AXA
9,16 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 sporty objęte polisą: 114 sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
9,18 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
10,20 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Jak widać – nie są to wysokie ceny, a wręcz niskie w porównaniu do rachunków, jakie przyszłoby nam zapłacić w razie nieposiadania wykupionej polisy turystycznej. EKUZ zapewnia wyłącznie podstawową ochronę, a ta może okazać się niewystarczająca. Wybór ubezpieczenia to nic trudnego, zwłaszcza z naszym kalkulatorem – sprawdź sam!

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy do Włoch potrzebne jest ubezpieczenie?

  Posiadanie ubezpieczenia turystycznego nie jest formalnie wymagane, ale jest zdecydowanie zalecane. Dlatego warto rozważyć zakup przed planowanym wyjazdem. Ile to kosztuje? Można kupić ubezpieczenie turystyczne już za około 3 zł za dzień ochrony.

 2. Czy do Włoch wystarczy EKUZ?

  Karta EKUZ zapewnia wyłącznie podstawową ochronę i nie zapewnia pokrycia wszystkich możliwych wydatków. Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo podczas wyjazdu.

 3. Czy potrzebuję ubezpieczenia, aby podróżować do Włoch?

  Wszystko zależy od indywidualnych preferencji - jeżeli cenimy sobie bezpieczeństwo i komfort, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. OC sportowe jest konieczne dla planujących jazdę na nartach na włoskich stokach.

 4. Co lepsze EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

  Zdecydowanie ubezpieczenie turystyczne, ponieważ zapewnia kompleksową ochronę, dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Zapewnia większy spokój ducha oraz ochronę w razie niespodziewanych sytuacji. Natomiast korzystając z karty EKUZ, otrzymamy wyłącznie podstawową pomoc w publicznych placówkach medycznych.

Co warto wiedzieć?
 1. Językiem urzędowym we Włoszech jest język włoski, walutą z kolei euro. Płatność kartą jest powszechnie akceptowana, ale warto mieć przy sobie trochę gotówki,
 2.  Aby przekroczyć granicę Włoch, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Dodatkowo, podróżując samochodem, należy mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem oraz ubezpieczenie OC,
 3.  Będąc we Włoszech, trzeba pilnować swojego bagażu, jak oka w głowie i uważać na kieszonkowców. Nie zaleca się zostawiania bagażu w samochodzie na widoku, a także parkowania w odludnych miejscach,
 4.  Podróż samochodem do Włoch to świetny pomysł dla osób, które cenią sobie swobodę i elastyczność. Stosunkowo bliska odległość z Polski do Włoch, piękne widoki po drodze i przede wszystkim możliwość zatrzymania się w dowolnym punkcie, sprawiają, że podróż własnym środkiem transportu może być naprawdę ciekawym doświadczeniem.
 5.  EKUZ zapewnia wyłącznie podstawową ochronę na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli odwiedzanego kraju. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego, aby porównać ceny i wybrać najlepsze w kilka chwil, warto skorzystać z kalkulatora.
Autor

Dominika Ryszka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania