Ubezpieczenie na narty do Włoch – jak je wybrać?

Emilia Kołsut
Udostępnij:
4.7

Zanim zaczniesz szusować po włoskich zboczach, zainwestuj nie tylko w dobre wyposażenie, ale i w odpowiednie ubezpieczenie na narty. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając polisę!

Ubezpieczenie na narty do Włoch – jak je wybrać?

Włoskie ośrodki narciarskie cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników jazdy na deskach. W wielu regionach Włoch zimą to właśnie Polacy stanowią najliczniejszą grupę turystyczną. Ośrodki takie jak Val di Sole, Madonna di Campiglio, czy Cortina d’Ampezzo co roku przyciągają tysiące naszych rodaków.

Włoskie kurorty gwarantują świetnie przygotowaną infrastrukturę do dyspozycji miłośników narciarstwa i snowboardingu oraz wiele atrakcji poza stokiem. Przed wyjazdem trzeba jednak zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczneubezpieczenie na narty.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na narty do Włoch?

Ubezpieczenie na narty do Włoch to kluczowa kwestia dla wszystkich planujących wyjazd. Odpowiednie ubezpieczenie narciarskie – polisę narciarską – należy mieć na włoskim stoku z powodów takich jak m.in.:

 • Obowiązek prawny. Od stycznia 2022 r. narciarze korzystający z włoskich stoków muszą mieć ubezpieczenie wraz z OC.
 • Ograniczony zakres pomocy, jaki zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ co prawda działa na włoskich stokach i warto go mieć, ale miłośnicy zimowych sportów muszą pamiętać, że nie pomoże w każdej sytuacji. Zakres działania ubezpieczenia narciarskiego jest znacznie szerszy.
 • Niebezpieczeństwa, jakie niosą ze sobą sporty zimowe. Jazda na nartach to dyscyplina, którą ubezpieczyciele zaliczają do sportów wysokiego ryzyka. Nie bez przyczyny – wystarczy chwila nieuwagi, aby zrobić krzywdę sobie lub osobom trzecim. Konieczność pokrycia kosztów transportu medycznego ze stoku i kosztów związanych z udzieleniem pomocy medycznej często bywa dla polskich narciarzy nie do udźwignięcia.
 • Szeroki zakres pomocy, który gwarantuje dobra polisa. Ubezpieczenie narciarskie to nie tylko pomoc w razie kontuzji i problemów ze zdrowiem – to też m.in. Assistance (wsparcie logistyczne, doradztwo prawnika, tłumacza itp.), pokrycie kosztów ratownictwa górskiego, czy koszty transportu powrotnego do kraju. Zakres polisy możemy bez trudu dopasować do własnych potrzeb, aby czuć się w pełni bezpiecznie podczas wypoczynku we włoskich kurortach.

Dlaczego EKUZ nie wystarczy na narty do Włoch?

Wśród miłośników szusowania, a zwłaszcza początkujących narciarzy, często pojawiają się wątpliwości, czy warto kupować polisę na narty we Włoszech – przecież można wyrobić darmową Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Abstrahując od obowiązku prawnego, również pod kątem pokrycia kosztów leczenia polisa narciarska jest niezastąpiona.

Niestety wiele osób wyjeżdżających na urlop za granicę nie zdaje sobie sprawy z tego, że EKUZ nie pokrywa wszystkich usług medycznych w danym kraju. W zasadzie jej zakres jest bardzo ograniczony. Przede wszystkim – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa tylko w publicznych placówkach, w ogóle nie refunduje kosztów leczenia w klinikach prywatnych.

Tymczasem przy włoskich stokach zwykle najszybciej i najprościej skorzystać można właśnie z opieki prywatnej. To, ile kosztuje leczenie w takich placówkach, może negatywnie zaskoczyć turystów z Polski.

To jednak jeszcze nie wszystko. Trzeba pamiętać, że na podstawie karty EKUZ we Włoszech przysługuje nam podstawowa opieka medyczna – taka sama jak dla mieszkańców tego kraju. Przysługuje ona jednak wyłącznie w nagłych wypadkach wymagających ratowania zdrowia i życia – w tych przypadkach uwzględnia też koszty hospitalizacji. O tym, czy przypadek jest faktycznie niezbędny, decyduje lekarz, który przyjmuje pacjenta.

Co więcej, istnieją elementy ochrony zdrowia, za które trzeba będzie zapłacić, mimo że w Polsce są bezpłatne. Nie refunduje ich EKUZ. To m.in.

 • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – do 36,15 Euro za wizytę,
 • wizyta u lekarza specjalisty – pacjent pokrywa część kosztów wizyty,
 • koszty leczenia stomatologicznego – pacjent pokrywa koszt wizyty,
 • opłata za leki – we Włoszech lekarstwa mogą być objęte ryczałtem, darmowe, płatne w połowie lub w całości. Te, które są niezbędne w przebiegu leczenia, a które są w pełni płatne, mają dopisek ticket. Pacjent może uzyskać zwrot kosztów leczenia od NFZ, ale dopiero po złożeniu wniosku – wcześniej opłatę musi pokryć z własnej kieszeni.
 • transport medyczny do szpitala – we Włoszech płatna jest część kosztów.

Istnieją jeszcze inne wyłączenia. EKUZ nie pokrywa też kosztów transportu medycznego z Włoch do Polski – transport powrotny jest w pełni płatny przez pacjenta.

Podobnie jak w innych europejskich krajach, na poszkodowanego przechodzą też koszty ratownictwa górskiego (w tym z użyciem helikoptera) oraz całej akcji poszukiwawczej. Często takie działania są skomplikowane i angażują mnóstwo służb – dlatego też rachunek za akcję w górach może “dobić” nawet do 50 000 złotych!

Kompleksowe ubezpieczenie na narty do Włoch – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie turystyczne, w tym polisa narciarska, zapewnia turyście pełny, szeroki zakres ochrony – znacznie szerszy niż niedoskonała karta EKUZ. Trzeba o nim pamiętać, bez względu na to, czy planujemy budżetową wycieczkę, czy wypoczynek w otoczeniu najlepszych ośrodków narciarskich.

Na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, które może zdarzyć się wszędzie, lepiej po prostu być ubezpieczonym i wiedzieć, że koszty leczenia pokryje ktoś inny.

Jak wybrać polisę? Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie, jakie są nasze oczekiwania – jak zamierzamy spędzić wyjazd na narty do Włoch i co zamierzamy robić. Inne ubezpieczenie turystyczne będzie pasowało do potrzeb narciarza, który spokojnie szusuje po wyznaczonych trasach, a inne do potrzeb amatora zimowych sportów ekstremalnych.

Istnieje jednak kilka elementów, które powinno zawierać każde ubezpieczenie, zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych narciarzy. Są to:

 • Koszty leczenia. Rekomendowana suma ubezpieczenia na koszty leczenia to 30 000 – 40 000 Euro. To właśnie ten kluczowy element odpowiada za pokrycie przez towarzystwo ubezpieczeniowe opłat m.in. za pomoc medyczną taką jak leczenie szpitalne, wizyta lekarska, transport medyczny, wszelkie badania itp. Wiele ofert przedstawianych przez ubezpieczycieli zapewnia również pomoc na wypadek zachorowania na COVID 19. Ubezpieczenie może pokrywać m.in. opłaty za przedłużony pobyt opiekuna z dzieckiem z powodu pozytywnego wyniku testu oraz pokryć koszty powstałe z powodu odosobnienia wynikającego z pozytywnego wyniku testu. Większość towarzystw zapewnia kompleksową pomoc, jednak po szczegóły dotyczące zakresu pomocy na wypadek zachorowania na COVID 19 należy sięgnąć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – OC. Obowiązkowe ubezpieczenie OC obowiązuje we Włoszech od 1 stycznia 2022 roku – od tego dnia każde ubezpieczenie narciarskie do Włoch musi koniecznie zawierać ten element. Brak OC będzie skutkował mandatem w wysokości od 100 do 150 euro, może nawet skutkować odebraniem skipassu. Ubezpieczenie OC zapewni ochronę przed skutkami finansowymi wyrządzenia krzywdy osobie trzeciej lub szkody na jej mieniu.
 • Koszty ratownictwa. Suma ubezpieczenia kosztów ratownictwa powinna wynosić co najmniej 5 000 Euro. Dzięki temu elementowi polisy ubezpieczyciel pokryje koszty wszystkich akcji ratowniczych, w tym z użyciem specjalistycznego sprzętu. To dla narciarzy element niemal tak samo istotny jak koszty leczenia.
 • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW. Dzięki niemu otrzymamy odszkodowanie z tytułu trwałych urazów ciała.
 • Assistance. Gwarantuje całodobową pomoc telefoniczną, techniczną, czy organizacyjno-logistyczną.

O co można rozszerzyć ubezpieczenie na narty do Włoch?

W przypadku wyjazdu na narty do ubezpieczenia warto dodać praktyczne dodatki. Będą one niezastąpione, jeśli planujemy skorzystać ze wszystkich uroków włoskich stoków. Należą do nich elementy takie jak:

 • Klauzula sportów ekstremalnych. To dodatkowe ubezpieczenie zapewni nam pokrycie kosztów leczenia, gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Standardowa polisa narciarska nie obejmuje sportów ekstremalnych, więc wszyscy ich miłośnicy absolutnie powinni dokupić tę klauzulę.
 • OC sportowe. Gwarantuje pokrycie roszczeń finansowych od osób trzecich (np. pokrycie start zdrowotnych czy materialnych na skutek nieszczęśliwego wypadku na stoku).
 • Ubezpieczenie bagażu. Ubezpieczenie bagażu chroni na wypadek zniszczenia, kradzieży lub zgubienia przedmiotów osobistych.
 • Ubezpieczenie na sprzęt sportowy. Dzięki niemu całe wyposażenie (zarówno wypożyczone, jak i własne) są obłożone odpowiednią kwotą, zwracaną w przypadku jego zgubienia, kradzieży lub zniszczenia.
 • Klauzula alkoholowa – zapewnia narciarzowi ochronę w sytuacji, w której do nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie pod wpływem alkoholu, np. po spożyciu szklaneczki grzańca pod stokiem. To bardzo praktyczny dodatek, ponieważ bez klauzuli zdarzenia mające miejsce pod wpływem alkoholu mogą być wyjęte spod ochrony.

O rozszerzeniu ubezpieczenia muszą również pamiętać wszystkie osoby, które cierpią na choroby przewlekłe. Do polisy muszą dokupić specjalną klauzulę chorób przewlekłych. Pozwoli to uniknąć konieczności pokrywania z własnej kieszeni skutków pogorszenia się zdrowia poza granicami Polski w związku z chorobą.

Gdzie kupić ubezpieczenie narciarskie do Włoch?

Jak znaleźć ubezpieczenie na wyjazd na narty do Włoch, które zagwarantuje niezbędne elementy i indywidualnie dobrane dodatki? Niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pakiety polis narciarskich – pozostaje tylko znaleźć tę najkorzystniejszą.

Najszybciej i najprościej można to zrobić, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Daje on możliwość porównania ze sobą kilkunastu ofert i wyboru tej najlepszej.

Ubezpieczenie na narty do Włoch
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
117 025 zł
Ratownictwo
40 959 zł
Bagaż
0 zł
51,74 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 351 075 zł OC sportowe: 175 537 zł sporty objęte polisą: 7 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
62,23 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
140,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
1 755 374 zł
Ratownictwo
58 512 zł
Bagaż
5 851 zł
172,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 58 512 zł OC: 585 125 zł OC sportowe: 585 125 zł sporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na narty do Włoch
Signal Iduna
51,74 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
117 025 zł
Ratownictwo
40 959 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 351 075 zł OC sportowe: 175 537 zł sporty objęte polisą: 7 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
62,23 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
140,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
172,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 755 374 zł
Ratownictwo
58 512 zł
Bagaż
5 851 zł
Dodatkowo: NNW: 58 512 zł OC: 585 125 zł OC sportowe: 585 125 zł sporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19

Jako skorzystać kalkulatora ubezpieczeń turystycznych?

To proste. Wystarczy:

1. Wejść na stronę: https://kalkulator.wakacyjnapolisa.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne.

2. Wybrać kontynent oraz kraj, które chcemy odwiedzić (Europa, Włochy). Jako cel podróży wybieramy narty/snowboard, wskazujemy okres ubezpieczenia (pierwszy i ostatni dzień podróży) oraz podajemy liczbę osób do ubezpieczenia – wraz z ich datami urodzenia. Wskazujemy też, czy wszyscy przyszli podróżnicy obecnie przebywają w Polsce. Zaznaczamy, czy któryś z nich choruje przewlekle.

3. Opcjonalnie – możemy podać adres e-mail, na który system prześle nam wyliczenia. Zaznaczamy checkboxy z wymaganymi zgodami i klikamy przycisk PORÓWNAJ OFERTY.

4. To moment, w którym kalkulator wyświetla przygotowane oferty. Po kliknięciu w  SZCZEGÓŁY OFERTY możemy zapoznać się z detalami, Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i kartą produktu.

5. Po wyborze czas na zakup! Klikamy KUP ONLINE, uzupełniamy dane, o które prosi nas system oraz opłacamy polisę. Oczywiście wszystko dzieje się szybko, bezpiecznie, w całości online. Dokument w ciągu kilku minut trafia na adres e-mail wskazany przy zakupie. Kolejno polisę wystarczy jedynie wydrukować, podpisać i zabrać ze sobą.

Najczęściej zadawane pytania o polisy narciarskie dotyczą oczywiście tego, ile kosztuje ubezpieczenie. Na szczęście – to zaledwie niewielki ułamek całkowitych kosztów wyjazdu. Ochronę na narty do Włoch możemy mieć już za ok. 8 zł dziennie. Poniżej kilka przykładowych kalkulacji z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

FAQ

 1. Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie na narty do Włoch?

  Priorytetową kwestią są koszty leczenia i akcji ratowniczych – warto też skorzystać z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki temu nie tylko otrzymamy zwrot kosztów leczenia, ale i odszkodowanie z tytuły trwałych urazów ciała.

 2. Jak znaleźć dobre ubezpieczenie na zimowy wyjazd do Włoch?

  Niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pakiety polis narciarskich. Na naszej stronie znajdziesz funkcjonalny kalkulator ubezpieczeń narciarskich, za pomocą którego szybko znajdziesz dopasowaną do potrzeb ofertę.

 3. Czy ubezpieczenie na narty do Włoch jest obowiązkowe?

  Tak – narciarz szusujący we Włoszech musi mieć polisę zaopatrzoną w OC.

Co warto wiedzieć?
 1. Ubezpieczenie na wyjazd na narty do Włoch zapewni znacznie szerszą ochronę niż karta EKUZ.
 2. Polisa narciarska do Włoch powinna zawierać co najmniej koszty leczenia, NNW, koszty ratownictwa i OC w życiu prywatnym.
 3. Suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 30 000 Euro.
 4. Polisę narciarską warto rozszerzyć o klauzulę sportów ekstremalnych, OC sportowe, klauzulę alkoholową, ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie na sprzęt sportowy.
 5. Dobrą polisę na narty we Włoszech można znaleźć już od ok. 8 zł za jeden dzień ochrony.
Autor

Emilia Kołsut

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów