Fenomen sprzedaży wakacji, czyli dlaczego wolimy wycieczki z biurem podróży?

Redakcja
Udostępnij:
4.5

Z każdym sezonem letnim wzrasta liczba Polaków, którzy wyjeżdżają na wakacje. Obecnie już ponad połowa z nas woli urlop spędzić na wyjeździe – zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Z roku na rok przybywa też amatorów wyjazdów zorganizowanych i wykupionych w biurze podróży. To ciekawe zjawisko, warto się nad nim chwilę pochylić. Dlatego […]

Wakacje z biurem podóży

Z każdym sezonem letnim wzrasta liczba Polaków, którzy wyjeżdżają na wakacje. Obecnie już ponad połowa z nas woli urlop spędzić na wyjeździe – zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Z roku na rok przybywa też amatorów wyjazdów zorganizowanych i wykupionych w biurze podróży. To ciekawe zjawisko, warto się nad nim chwilę pochylić. Dlatego postanowiłam sprawdzić, co powoduje, że Polacy coraz częściej rezygnują z samodzielnego planowania wyjazdu na rzecz wycieczki z touroperatorem. Czy chodzi tylko o wygodę czy może jeszcze o coś innego?

Dlaczego wybieramy wakacje z biurem podróży?

Po pierwsze – to wygodne

Zalet podróżowania z touroperatorem jest bardzo dużo. Przede wszystkim to wspomniany komfort. Płacimy raz i mamy z głowy wszelkie planowanie, dopilnowywanie szczegółów, zajmowanie się finansami i pilnowanie terminów. Wybieramy miejsce, czas, wpłacamy zaliczkę i tyle. Możemy zająć się codziennością, a potem wystarczy już tylko spakować walizki, dojechać na lotnisko i odpoczywać na piaszczystych plażach Egiptu, Turcji czy Wysp Kanaryjskich. Może to mało spontaniczne, za to jakie wygodne! Nic dziwnego, że ten argument przekonuje wiele Polaków.

Po drugie – można zaoszczędzić

Wakacje z biurem podróży mogą być tańsze, ale pod jednym warunkiem – jeśli się poluje na promocje. First minute, last minute, zniżki rodzinne, okazje dla rodzin, studentów itp. – jeśli załapiesz się na którąś z tych promocji to wakacje organizowane przez touroperatora mogą wyjść taniej niż te planowane samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że skorzystanie z takich okazji wymaga bycia ba bieżąco z ofertami biur podróży.

Po trzecie – all inclusive

Wakacje z biurem podróży - all inclusive dla każdego

To kusi wielu z nas. Pełne wyżywienie, open bar z kolorowymi drinkami i animacje czasu wolnego. Czy można chcieć czegoś więcej (a przynajmniej na wakacjach)? W ocenie wielu Polaków – nie trzeba. All inclusive to pełnia wakacyjnego szczęścia. Samodzielnie trudno w dobrej cenie znaleźć hotel z taką opcją. Dlatego wyjazd z biurem podróży to szansa na zakosztowanie luksusu bez rujnowania domowego budżetu.

Po czwarte – łatwiejsze zwiedzanie miejscowych atrakcji

Wyjazd z biurem podróży często wiąże się ze zwiedzaniem lokalnych atrakcji turystycznych. Touroperator zapewnia dojazd do tych miejsc autokarem, zapewnia przewodnika, który oprowadza po atrakcjach….To znacznie wygodniejsze niż samodzielne zwiedzanie. Pod warunkiem, że lubi się takie zbiorowe wycieczki. Ale popularność wycieczek z biurem podróży mówi sama za siebie, że Polacy są amatorami takiego sposobu poznawania nowych miejsc.

I po piąte – rezydent załatwi wszystko

rezydent

To korny argument osób wyjeżdżających z biurem podroży. W razie jakichkolwiek kłopotów nie trzeba się o nic martwić – wystarczy zwrócić się z prośbą o wsparcie do rezydenta. On jest przedstawicielem biura, załatwia wszystkie formalności, organizuje wycieczki, do niego można składać wszystkie skargi, wnioski, zażalenia. Na samodzielnym wyjeździe wszystko spada to na naszą głową. A chyba wszyscy marzą o bezproblemowych wakacjach.

Minusy wakacji zorganizowanych

Wyjazd z biurem podróży oczywiście ma swoje wady. Przede wszystkim jedzie się z wieloma innymi turystami, takie podróżowanie w grupie nie każdemu odpowiada. Niektórzy wolą jechać samodzielnie, z większa odpowiedzialnością na głowie, ale mając świadomość, że nikt im z niezadowolonych rodaków w tym wyjeździe nie będzie przeszkadzał. Kolejnym minusem takich zorganizowanych wycieczek jest ich przewidywalność. Nie ma szans na spontaniczne wypady, na odkrycie czegoś ciekawego, na poznanianie innej kultury i innych ludzi. Ograniczenie się do hotelu, plaży i miejsc zwiedzanych z przewodnikiem dla jednych może być sposobem na udany wypoczynek, dla innych katorgą, która zamyka na wakacyjne przygody i niesamowite przeżycia.

Pamiętaj o ubezpieczeniuWakacje z biurem podróży - odpoczywaj na maksa

Wyjazd z biurem podróży zwykle są ubezpieczone. Jednak obniżanie cen powoduje, że te ubezpieczenia są minimalne, gwarantujące niewielkie sumy gwarantowane i bardzo skromny zakres. Nie dają zatem pełnej ochrony. Więcej o tym możesz przeczytać na blogu bezpiecznapodroz.pl. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowej polisie, która kosztuje parę złotych, a zapewnia pełne bezpieczeństwo podczas podróży.

Dobrym rozwiązaniem będzie także ubezpieczenie się od kosztów rezygnacji z wyjazdu, co w przypadku wycieczki z biurem podróży może się zdarzyć. Choroba, problemy rodzinne i inne czynniki mogą skutecznie popsuć nam urlopowe plany. A wtedy tracimy pieniądze, które wydaliśmy na opłacenie wyjazdu. Można się od tego ubezpieczyć, wykupując specjalną polisę, która chroni nas od ponoszenia kosztów rezygnacji. Pisaliśmy o tym w poradniku turysty w artykule: Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Warto dodać tylko, że koszt takiej ochrony jest niewielki, można go wyliczyć, porównać z innymi ofertami i zakupić online w naszym kalkulatorze.

Udane wakacje z biurem podróży

Wakacje z biurem podróży - czy dla każdego?

Trzeba to przyznać – wakacje z biurem podróży, nawet mimo paru wad i drobnych niedogodności – mogą być bardzo udane. No, bo czegóż więcej można chcieć po roku ciężkiej pracy, jak nie sielskiego wypoczynku pod palmami i kolorowych drinków z open baru? Jeśli chcesz porządnie się zrelaksować, przenieść się do innego świata, zapomnieć o codzienności i po prostu nic nie robić, to rozwiązanie wprost dla Ciebie.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania