Co zapewnia ubezpieczenie od opóźnienia lotu? Odszkodowanie za oczekiwanie.

Magdalena Kajzer
Udostępnij:

Złe warunki atmosferyczne, problemy techniczne czy strajki – te przyczyny opóźnienia samolotu chyba nikogo nie dziwią. Nie oznacza to jednak, że przyjmujemy je na spokojnie, wręcz przeciwnie. Zmiana planów czy konieczność zorganizowania sobie czasu na lotnisku mogą nas nieco kosztować. Dlatego przyda się ubezpieczenie od opóźnienia lotu.Z tego artykułu dowiesz się:Ubezpieczenie od opóźnienia lotu – […]

ubezpieczenie od opóźnienia lotu

Złe warunki atmosferyczne, problemy techniczne czy strajki – te przyczyny opóźnienia samolotu chyba nikogo nie dziwią. Nie oznacza to jednak, że przyjmujemy je na spokojnie, wręcz przeciwnie. Zmiana planów czy konieczność zorganizowania sobie czasu na lotnisku mogą nas nieco kosztować. Dlatego przyda się ubezpieczenie od opóźnienia lotu.

Nie każda polisa turystyczna zapewnia ten element, jest to dodatkowa opcja występująca w niektórych pakietach. Ubezpieczenie od opóźnienia lotu zapewnia zwrot kosztów poniesionych na zakup niezbędnych artykułów i usług w czasie oczekiwania na samolot (np. kosmetyki, artykuły spożywcze, odzież, rezerwacja noclegu, wyżywienie). Co ważne, ubezpieczenie dotyczy opóźnień powyżej określonej w OWU liczby godzin, zwykle powyżej 5 lub 6 godzin, w zależności od ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie od opóźnienia lotu – kiedy zadziała i co zapewnia?

Odszkodowanie ubezpieczyciel wypłaci, jeśli opóźnienie zostanie spowodowane takimi zdarzeniami, jak:

 • strajk,
 • awaria samolotu,
 • przyczyny techniczne,
 • przyczyny organizacyjne z winy przewoźnika,
 • niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Tak jak już wspomnieliśmy, opóźnienie to musi być dłuższe niż 5 bądź 6 godzin. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie na podstawie rachunków oraz faktur do wysokości sumy gwarantowanej określonej w OWU.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania? Wyłączenia w ubezpieczeniu od opóźnienia lotu

Ubezpieczyciele – podobnie jak w przypadku innych elementów polisy turystycznej – tak i przy ubezpieczeniu od opóźnienia lotu wyznaczają szereg wyłączeń odpowiedzialności. Ubezpieczony nie może liczyć na zwrot kosztów w trakcie oczekiwania na spóźniony samolot, gdy:

 • nie odbył terminowo i prawidłowo odprawy,
 • opóźnienia zostały spowodowane wydarzeniami, o których ubezpieczony wiedział lub mógł się dowiedzieć jeszcze przed wylotem (np. planowane strajki),
 • opóźnienie zostało spowodowane klęską żywiołową,
 • samolot był spóźniony krócej niż przewidziana w OWU liczba godzin,
 • wydatki dotyczyły napojów alkoholowych lub wyrobów tytoniowych,
 • ubezpieczony poniósł straty związane z nieterminowym przylotem do kraju docelowego,
 • opóźnienie zostało spowodowane decyzją urzędu lotnictwa cywilnego lub innych rządowych organów,
 • ubezpieczony planował lot czarterowy lub wewnątrzkrajowy.

Jak otrzymać odszkodowanie za opóźniony samolot? Obowiązki ubezpieczonego

Niektóre towarzystwa nie wymagają żadnych rachunków, wystarczy samo zaświadczenie o opóźnieniu lotu, na tej podstawie zostanie wypłacone odszkodowanie – taką politykę prowadzą Uniqa oraz Axa Assistance.

Z kolei pozostali ubezpieczyciele wymagają od właścicieli polisy dopełnienie pewnych reguł. Niezastosowanie się do tych zasad będzie równoznaczne z odmową wypłacenia świadczenia przez towarzystwo. W związku z tym osoba, które chce się ubiegać o odszkodowanie za opóźniony lot powinna:

 1. zatrzymać wszystkie faktury oraz rachunki za poniesione koszty w czasie oczekiwania na samolot,
 2. otrzymać od przewoźnika zaświadczenie o długości opóźnienia oraz jego powodach, a także informacje o zakresie odpowiedzialności przewoźnika w związku ze zdarzeniem,
 3. w czasie wyznaczonym przez OWU zgłosić zdarzenie do centrum alarmowego/ informacyjnego ubezpieczyciela,
 4. złożyć pisemne zgłoszenie szkody z dołączeniem wszystkich dokumentów.

Ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie, jednak nie wyższe niż przewidziana w OWU suma gwarantowana, nawet jeśli wydatki poniesione w czasie oczekiwania na samolot były wyższe.

Ile kosztuje ubezpieczenie od opóźnienia lotu?

To oczywiście zależy od  ceny konkretnego pakietu, ponieważ ubezpieczenie od opóźnienia lotu jest tylko częścią składową całej polisy zapewniającej również pokrycie kosztów leczenia, NNW, a nawet OC czy ubezpieczeniu bagażu. Najtańszą polisę turystyczną wraz z ubezpieczeniem od opóźnienia lotu na terenie Europy można mieć już od 2,82 zł, a poza Starym Kontynentem – od 4,29 zł. Ubezpieczenie jednak warto dopasować do celu i kierunku podróży, a także do swoich indywidualnych potrzeb.

Ubezpieczenie od opóźnienia lotu – czy to się opłaca?

Jak już wspomnieliśmy na początku – opóźnienia lotów wcale nie są jakąś rzadkością. Zdarzały się, zdarzają i zdarzać się będą, lepiej więc choć trochę zminimalizować starty z nimi związane. Taka dodatkowa opcja w polisie w tym pomoże.

Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania