Jakie ubezpieczenie turystyczne do Azji wybrać?

Kamil Sztandera
Udostępnij:
5

W Azji występuje wiele terenów i cech środowiska przyrodniczego, które są wyjątkowe i niepowtarzalne. Zestawienie jedynej w swoim rodzaju przyrody z niezwykle ciekawą kulturą powoduje, że turyści z Europy bardzo chętnie wybierają ten kierunek podczas podróży. Wyjazd na ten orientalny kontynent wiąże się jednak z pewnymi niebezpieczeństwami, przed którymi może zabezpieczyć dobre ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego […]

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Azji wybrać?

W Azji występuje wiele terenów i cech środowiska przyrodniczego, które są wyjątkowe i niepowtarzalne. Zestawienie jedynej w swoim rodzaju przyrody z niezwykle ciekawą kulturą powoduje, że turyści z Europy bardzo chętnie wybierają ten kierunek podczas podróży. Wyjazd na ten orientalny kontynent wiąże się jednak z pewnymi niebezpieczeństwami, przed którymi może zabezpieczyć dobre ubezpieczenie turystyczne.

Dlaczego warto mieć polisę turystyczną na wyjazd do Azji?

Planując podróż do Azji warto pamiętać, że popularna wśród turystów karta EKUZ obowiązuje tylko na terenie Unii Europejskiej i w krajach należących do EFTA. Oznacza to, że nie ma możliwości skorzystania z niej w żadnym państwie azjatyckim. Z tego powodu wykupienie ubezpieczenia turystycznego to jedyny racjonalny sposób na zapewnienie sobie właściwej ochrony.

Polisa turystyczna podczas wyjazdu do Azji okazuje się bardzo przydatna z uwagi na to, że:

  • gwarantuje otrzymanie pomocy medycznej w razie wypadku i choroby w trakcie podróży, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat,
  • w razie potrzeby ubezpieczyciel zorganizuje transport medyczny do Polski,
  • ubezpieczenie OC pokrywa zwrot za spowodowane szkody w czasie wyjazdu,
  • ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w razie wypadku w podróży,
  • bagaż i sprzęt podlega zabezpieczeniu na wypadek zgubienia lub uszkodzenia,
  • akcje ratownicze i poszukiwawcze zostaną opłacone przez ubezpieczyciela,
  • pozwala w pełni bezpiecznie i beztrosko korzystać z urlopu.

Należy pamiętać, żeby przed zakupem polisy turystycznej dokładnie przeanalizować planowane aktywności i wybrać wariant, który najskuteczniej zabezpieczy uczestników podróży. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią wartość sumy gwarantowanej odnośnie każdego z obowiązujących świadczeń.

Niektóre państwa azjatyckie, takie jak np. Indie, Nepal, Iran czy Afganistan, narzucają konieczność wykupienia ubezpieczenia turystycznego. W takiej sytuacji jest ono niezbędne do otrzymania wizy i przekroczenia granicy.

Podróż do Azji a COVID-19

Sytuacja związana z epidemię COVID-19 zaczyna się powoli stabilizować we wszystkich państwach na świecie, jednak proces ten w różnych częściach globu przebiega w zupełnie innym tempie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal odradza podróże w celach turystycznych do krajów, w których poziom zachorowań jest wyższy niż w Polsce. Z kolei w regionach, gdzie sytuacja pandemiczna okazuje się zbliżona do Polski bądź z niższym poziomem zachorowań, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

W przypadku kontynentu azjatyckiego, który liczy około 50 państw, należy sprawdzać informacje o aktualnej sytuacji dla konkretnego kraju. Najbardziej rzetelne komunikaty znaleźć można na stronach rządowych. Przed każdym wyjazdem do Azji warto zapoznać się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi w regionach, do których planuje się podróż. Zwraca się również dużą uwagę, aby wykupić ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia w razie zachorowania na COVID-19.

Wakacje w Azji – czy warto się szczepić?

Dużym ułatwieniem dla osób planujących podróż do Azji jest zaszczepienie na COVID-19. Wiele państw oprócz pełnego zaszczepienia, wymaga również uzyskania negatywnego wyniku testu antygenowego, jak np. Chiny czy Japonia. Jednocześnie w Indiach, osoby w pełni zaszczepione zwolnione są z obowiązku testowania przed podróżą.

Przed pobytem w Azji, biorąc pod uwagę inne choroby niż COVID-19, nie ma obowiązkowych szczepień. Wyjątkiem jest Arabia Saudyjska, gdzie konieczne jest zaszczepienie się przeciw chorobie meningokokowej. Pomimo braku obowiązku zabezpieczania się przed poszczególnymi chorobami zakaźnymi, specjaliści zalecają, aby wykonać niektóre szczepionki. Oto część z nich:

  • szczepionka na błonice, tężec i krztusiec,
  • szczepionka na wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B,
  • szczepionkę na dur brzuszny,
  • szczepionkę na wściekliznę.

Panujący w Azji klimat jest zupełnie odmienny od tego europejskiego. Ze względu na specyficzne jedzenie czy skład wody, turyści z państw zachodnich są bardziej podatni na infekcje niż miejscowa ludność.

Ubezpieczenie podróżne do Azji a koszty leczenia

Dzięki ubezpieczeniu kosztów leczenia w razie konieczności skorzystania z pomocy medycznej na kontynencie azjatyckim nie trzeba martwić się o dodatkowe wydatki. Koszty za wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, zakup leków czy przeprowadzane badania pokryje ubezpieczyciel — do wysokości sumy gwarantowanej. Podczas gdy w państwach europejskich zazwyczaj wystarczająca okazuje się kwota 30 000 euro, w pozostałych krajach bezpieczne minimum to 60 000 euro. Planując podróż do miejsca, które znane jest z bardzo wysokich kosztów leczenia, jak np. Japonia, najlepiej wybrać możliwie najwyższy wariant.

Warto pamiętać, że koszty opieki zdrowotnej w Azji — nie tylko przy zachorowaniu na COVID-19, ale także na każdą inną chorobę — uznawane są za bardzo wysokie. Niestety, ale duże ceny nie zawsze świadczą o adekwatnie dobrej jakości usług medycznych. Dlatego też z najlepszym standardem spotkać się można w placówkach prywatnych, a to kolejny powód, dla którego warto wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne.

Przykładowe koszty opieki medycznej w Azji

Kraj w AzjiKoszty świadczeń medycznych
ChinyCena za dobę pobytu cudzoziemca w szpitalu wynosi od 60 do 200 dolarów i nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się dodatkowo. Koszty operacji wynoszą od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich.
IndieKoszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 dolarów, a doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 dolarów (bez zabiegów i badań).
IndonezjaKoszt wizyty lekarskiej wynosi przeciętnie od 20 do 50 dolarów (w nagłych i ciężkich przypadkach - do 200 dolarów). Przeciętny koszt pobytu w szpitalu wynosi 150 dolarów dziennie, nie licząc opłat za usługi medyczne, badania laboratoryjne i lekarstwa.
JaponiaKoszt wizyty lekarskiej może wahać się od około 70 do 260 dolarów, a doba pobytu w szpitalu kosztuje od 90 do 350 dolarów. Dodatkowo kilkadziesiąt dolarów należy dopłacić za wyrobienie specjalnej karty pacjenta.
TajlandiaCena standardowej wizyty lekarskiej wynosi około 25-55 dolarów, a doba w szpitalu (zależnie od standardu) od 60 do nawet ponad 600 dolarów.
Zjednoczone Emiraty ArabskieKoszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego wynosi około 80 dolarów, a u specjalisty od 70 do 140 dolarów. Doba pobytu w szpitalu kosztuje około 270-680 dolarów – opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które w tym kraju są dość kosztowne.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Co musi zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne do Azji?

Wykupienie polisy turystycznej przed wyjazdem do Azji powinno zapewniać realną ochronę przed kosztami i konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń oraz nagłych wypadków. Aby ubezpieczenie w pełni spełniało swoje zadanie, oprócz odpowiednio wysokiej sumy gwarantowanej kosztów leczenia, musi zawierać w sobie kilka istotnych elementów.

Najważniejsze z nich to:

  • NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków — pokryje koszty leczenia i rehabilitacji, gdy ubezpieczony poniesie szkodę na skutek nieszczęśliwego wypadku.
  • Assistance — gwarantuje uzyskanie pomocy po zgłoszeniu do centrum alarmowego ubezpieczyciela. W kryzysowych sytuacjach zapewnia m.in. pomoc tłumacza, adwokata lub każdego innego specjalisty. Przydaje się to szczególnie w przypadku zgubienia dokumentów.
  • ubezpieczenie bagażu — ma to szczególne znaczenie, gdy podróżuje się z drogim sprzętem elektronicznym. Sytuacje, gdy ginie bagaż na lotnisku nie są rzadkością, a ubezpieczenie pozwala w takiej sytuacji na ubieganie się o odszkodowanie. Jest to możliwe nie tylko w przypadku zaginięcia, ale również kradzieży lub uszkodzenia rzeczy osobistych czy elektroniki.
  • OC w życiu prywatnym — przydaje się zwłaszcza w sytuacjach, gdy podróżny przypadkowo wyrządzi szkodę osobie trzeciej lub należącym do niej przedmiotom.
  • koszty ratownictwa — w razie kryzysowej sytuacji turysta nie musi pokrywać kosztów związanych z akcją ratowniczą bądź poszukiwawczą. Taki wydatek w Azji może sięgać kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • ubezpieczenie w przypadku zachorowania na COVID-19 – pakiet polisy powinien pokrywać leczenie i hospitalizację, wykonanie testów, koszty zakwaterowania i wyżywienia w przypadku przedłużenia pobytu w Azji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy?

Planując zakup polisy turystycznej przed wyjazdem do Azji należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Składka będzie zdecydowanie niższa, jeśli głównym celem podróży jest zwiedzanie i wypoczynek. W sytuacji, gdy w planach ma się nurkowanie lub uprawianie sportów wysokiego ryzyka, cena zakupu polisy zdecydowanie wzrośnie. Mimo to należy uwzględnić tego rodzaju aktywności, aby w razie sytuacji awaryjnych nie mieć kłopotów z uzyskaniem odszkodowania. Duże znaczenie ma również cel wyjazdu. Przykładowo: jednodniowa składka na polisę turystyczną w Japonii będzie wyższa niż jeden dzień ochrony na Malediwach.

Ważną kwestią przed zakupem ubezpieczenie turystycznego jest również dokładne zapoznanie się z zasadami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń. Treści zawarte w tym dokumencie są podstawą do późniejszego ubiegania się o wypłatę odszkodowania, dlatego też warto je dokładnie przeanalizować.

Ile wynosi cena ubezpieczenia turystycznego do Azji?

Ubezpieczenie turystyczne do Azji nie jest uznawane za bardzo drogie. Dobre ubezpieczenie zapewniające osobie podróżującej bezpieczeństwo może wynosić kilka złotych za jeden dzień ochrony. Szukając optymalnej oferty, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. To proste urządzenie pozwoli na dopasowanie zakresu oferty do potrzeb i wymagań klienta.

Zakup ubezpieczenia przez internet to dobry sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Prosta w obsłudze porównywarka pozwoli na znalezienie najkorzystniejszej oferty, a możliwość sfinalizowania transakcji online przebiegnie szybko i sprawnie. Dzięki temu, można więcej czasu poświęcić na planowanie innych kwestii związanych z podróżą.

Porównanie optymalnych ubezpieczeń turystycznych do Azji

Zakres ochronyOferta optymalnaOferta z nielimitowanymi kosztami leczenia
Koszty leczenia600 000 złBez limitu
Koszty ratownictwa600 000 złBez limitu
OC150 000 zł1 500 000 zł
NNW50 000 zł150 000 zł
Ubezpieczenie bagażu1500 zł3000 zł
Cena polisy12,63 zł dziennie23,07 zł dziennie

Źródło: rankomat.pl

FAQ - najczęściej zadawane pytania.

  1. Czy karta EKUZ obowiązuje w państwach azjatyckich?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego upoważnia do skorzystania z publicznej opieki zdrowotnej na terenie państw należących do Unii Europejskiej i EFTA. Podróżując do regionów, które nie wchodzą w skład wymienionych organizacji, konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

  2. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe w państwach azjatyckich?

    Niektóre państwa wymagają przedstawienia dokumentów poświadczających wykupienie ubezpieczenia turystycznego w celu uzyskania zezwolenia na pobyt. Polisę turystyczną trzeba mieć m.in. w Indiach, Nepalu, Iranie, Afganistanie i Timorze Wschodnim.

  3. Czy aktualnie można podróżować po kontynencie azjatyckim?

    Sytuacja obecnie jest bardzo dynamiczna. Niektóre państwa zniosły surowe restrykcje, a w niektórych nadal konieczne jest wykonywanie testów przed wjazdem. Dla jak największej wiarygodności Informacje na ten temat najlepiej sprawdzać na stronie MSW lub ambasad konkretnego kraju.

Co warto wiedzieć?
  1. W Azji nie obowiązuje EKUZ.
  2. Wykupienie dobrej polisy turystycznej przed podróżą do Azji to najlepszy sposób zabezpieczenia przed sytuacjami awaryjnymi.
  3. Gwarantowana suma kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 60 000 euro.
  4. Ubezpieczenie do Azji powinno pokrywać koszty leczenia, NNW, ratownictwa OC, ochronę bagażu i zachorowanie na COVID-19.
  5. Przed podróżą do państw azjatyckich należy dokładnie sprawdzić warunki wjazdu i pobytu na terenie danego kraju.
Autor

Kamil Sztandera

Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania