Jakie ubezpieczenie turystyczne do Azji wybrać?

Kamil Sztandera
Udostępnij:

Ubezpieczenie turystyczne do Azji jest nieco droższe niż na terenie Europy. Na wysokość składki wpływa większa odległość od Polski, wyższe koszty transportu medycznego do kraju czy wysokie koszty opieki zdrowotnej w państwach azjatyckich. Jednak najtańszą polisę można kupić już od kilku złotych dziennie. Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Azji, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. […]

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Azji wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne do Azji jest nieco droższe niż na terenie Europy. Na wysokość składki wpływa większa odległość od Polski, wyższe koszty transportu medycznego do kraju czy wysokie koszty opieki zdrowotnej w państwach azjatyckich. Jednak najtańszą polisę można kupić już od kilku złotych dziennie.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Azji, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Najważniejszym jest odpowiednio wysoka suma gwarantowana kosztów leczenia i ratownictwa. W państwach azjatyckich doba pobytu w szpitalu kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów. Dodatkowo trzeba doliczyć opłaty związane z podaniem leków lub specjalistycznymi zabiegami. Natomiast za transport śmigłowcem medycznym do Polski osoba nieubezpieczona z własnych środków może zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W efekcie posiadanie polisy może uchronić turystów przed koniecznością ponoszenia dużych wydatków.

Ubezpieczenie turystyczne do Azji – na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy?

Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia i ratownictwa. W przypadku podróży do Azji, ich suma gwarantowana powinna wynosić co najmniej 60 000 euro. Warto również zastanowić się, czy dobrym rozwiązaniem nie będzie zakup polisy z nielimitowaną opieką medyczną. W państwach azjatyckich ze względu na dużą odmienność kulturową, bardzo łatwo możemy np. zatruć się miejscowym jedzeniem bądź zostać ukąszonym przez owada. W efekcie jeżeli pobyt w szpitalu będzie bardzo długi lub konieczny będzie transport śmigłowcem do Polski, zakres ochrony w pakiecie ze zbyt niskimi sumami gwarantowanymi może okazać się niewystarczający.

Innym ważnym elementem polisy turystycznej jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Będzie przydatne, gdy doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wtedy ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie, którego wysokość zostanie określona procentowo na podstawie tabeli umieszczonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Suma gwarantowana NNW powinna wynosić w przypadku wyjazdu do Azji od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych (50 000-150 000 zł). Dzięki temu uzyskaną od towarzystwa rekompensatę finansową możemy przeznaczyć na dodatkowe, prywatne leczenie w Polsce czy rehabilitację.

Wybierając polisę podróżną do Azji warto również zwrócić uwagę na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Będzie ono przydatne, gdy z naszej winy szkodę na zdrowiu lub mieniu poniesie osoba trzecia. Jeżeli nas pozwie i sąd przyzna jej rację, nieubezpieczony turysta będzie musiał zapłacić rekompensatę poszkodowanemu z własnych środków. Natomiast jeśli posiada polisę, odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel do kwoty określonej w umowie. Suma gwarantowana OC powinna wynosić od kilkuset tysięcy do nawet powyżej miliona złotych (150 000-1 500 000 zł).

Optymalne ubezpieczenie podróżne do Azji powinno również zawierać ochronę bagażu na wypadek jego uszkodzenia lub zaginięcia. Zwłaszcza, że jest to wyjazd bardzo daleki, podczas którego nasze mienie może być narażone na różne perypetie na lotnisku czy w hotelu. Sumy gwarantowane tego typu świadczeń wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych (800-5000 zł).

Ponadto o konieczności rozszerzenia zakresu ochrony ubezpieczenia muszą pamiętać osoby cierpiące na choroby przewlekłe czy uprawiające sporty ekstremalne albo wysokiego ryzyka. Dodatkowo niektórzy ubezpieczyciele oferują za dopłatą wykupienie tzw. klauzuli alkoholowej. Obejmuje dwa elementy polisy, którymi są koszty leczenia i NNW. Oznacza to, że jeśli doznamy urazu lub trwałego uszczerbku na zdrowiu w stanie nietrzeźwości, to i tak towarzystwo sfinansuje opiekę medyczną bądź wypłaci nam odszkodowanie. Jednak klauzula alkoholowa nie za działa, gdy spowodujemy wypadek samochodowy pod wpływem alkoholu czy z naszej winy urazu dozna osoba trzecia.

Ubezpieczenie podróżne do Azji a koszty leczenia

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie obowiązuje w Azji. W efekcie nieubezpieczeni turyści z Polski za wszelką pomoc lekarską muszą zapłacić z własnych środków. W związku z tym lepiej dostosować ubezpieczenie turystyczne do celu, miejsca i długości wyjazdu. Zwłaszcza, że w państwach azjatyckich opieka medyczna jest bardzo droga, co potwierdza poniższa tabela.

Przykładowe koszty opieki medycznej w Azji

Kraj w AzjiKoszty świadczeń medycznych
ChinyCena za dobę pobytu cudzoziemca w szpitalu wynosi od 60 do 200 dolarów i nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się dodatkowo. Koszty operacji wynoszą od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich.
IndieKoszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 dolarów, a doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 dolarów (bez zabiegów i badań).
IndonezjaKoszt wizyty lekarskiej wynosi przeciętnie od 20 do 50 dolarów (w nagłych i ciężkich przypadkach - do 200 dolarów). Przeciętny koszt pobytu w szpitalu wynosi 150 dolarów dziennie, nie licząc opłat za usługi medyczne, badania laboratoryjne i lekarstwa.
JaponiaKoszt wizyty lekarskiej może wahać się od około 70 do 260 dolarów, a doba pobytu w szpitalu kosztuje od 90 do 350 dolarów. Dodatkowo kilkadziesiąt dolarów należy dopłacić za wyrobienie specjalnej karty pacjenta.
TajlandiaCena standardowej wizyty lekarskiej wynosi około 25-55 dolarów, a doba w szpitalu (zależnie od standardu) od 60 do nawet ponad 600 dolarów.
Zjednoczone Emiraty ArabskieKoszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego wynosi około 80 dolarów, a u specjalisty od 70 do 140 dolarów. Doba pobytu w szpitalu kosztuje około 270-680 dolarów – opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które w tym kraju są dość kosztowne.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ile wynosi cena ubezpieczenia turystycznego do Azji?

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Azji w celu wypoczynku lub zwiedzania można kupić już za 4,30 zł dziennie dla osoby dorosłej. Jednak jego zakres ochrony może okazać się niewystarczający. Za optymalną polisę trzeba zapłacić 12,63 zł za dzień. Jej największym atutem są bardzo wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa w wysokości 600 000 zł (około 139 000 euro). Natomiast ubezpieczenie z nielimitowaną opieką medyczną i ratowniczą kosztuje 23,07 zł dziennie. Porównanie obu ofert ułatwia poniższa tabela, a obie są dostępne w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl.

Porównanie optymalnych ubezpieczeń turystycznych do Azji

Zakres ochronyOferta optymalnaOferta z nielimitowanymi kosztami leczenia
Koszty leczenia600 000 złBez limitu
Koszty ratownictwa600 000 złBez limitu
OC150 000 zł1 500 000 zł
NNW50 000 zł150 000 zł
Ubezpieczenie bagażu1500 zł3000 zł
Cena polisy12,63 zł dziennie23,07 zł dziennie

Źródło: rankomat.pl

Co warto wiedzieć?
  1. W Azji nie obowiązuje EKUZ.
  2. Najtańsza polisa turystyczna do Azji kosztuje około 4 zł dziennie.
  3. Ubezpieczenie turystyczne do Azji powinno mieć sumę gwarantowaną kosztów leczenia w wysokości co najmniej 60 000 euro.
Autor

Kamil Sztandera

Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania