5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem ubezpieczenia turystycznego

Redakcja
Udostępnij:
5

Na cenę ubezpieczenia turystycznego wpływa wiele czynników. Takich, jak m. in. miejsce i cel wyjazdu oraz zakres polisy. Koniecznie należy je dokładnie poznać przed dokonaniem zakupu, aby podczas wakacji czuć się w pełni bezpiecznie oraz komfortowo. Przygotowaliśmy listę 5 rzeczy, na które szczególnie należy zwrócić uwagę przed wyborem pakietu.Z tego artykułu dowiesz się:1. Miejsce wyjazdu2.Cel […]

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem ubezpieczenia turystycznego

Na cenę ubezpieczenia turystycznego wpływa wiele czynników. Takich, jak m. in. miejsce i cel wyjazdu oraz zakres polisy. Koniecznie należy je dokładnie poznać przed dokonaniem zakupu, aby podczas wakacji czuć się w pełni bezpiecznie oraz komfortowo. Przygotowaliśmy listę 5 rzeczy, na które szczególnie należy zwrócić uwagę przed wyborem pakietu.

Samodzielnie ubezpieczenie turystyczne przez internet kupuje ponad połowa Polaków – wynika z badania przygotowanego przez Blue Media. Wśród największych zalet zakupu polisy online ankietowani wymieniają szybkość (59 proc.) i sprawność (45 proc.), a także możliwość porównania ofert oraz wyboru najkorzystniejszej z nich (44 proc. wskazań).

Jednocześnie jednak większość z nas polisę kupuje dosłownie na ostatnią chwilę, tuż przed wyjazdem, w ogromnym pośpiechu. Tym bardziej więc warto poznać najważniejsze elementy, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia turystycznego. Zaliczamy do nich:

1. Miejsce wyjazdu

Polisę należy dostosować do miejsca wypoczynku, szczególnie jeżeli wybieramy się za granicę. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe cenę ubezpieczenia turystycznego uzależniają od położenia kraju docelowego podróży.

Ceny ochrony ubezpieczeniowej w większości państw europejskich kształtują się na podobnym poziomie. Przykładowo ubezpieczenie tygodniowego wyjazdu dla jednej osoby w celu zwiedzania i wypoczynku do Włoch, Hiszpanii, Chorwacji czy Grecji zaczyna się już od 18 zł. Jednak należy liczyć się z większym wydatkiem, jeśli wybieramy się w podróż poza Stary Kontynent, zwłaszcza do krajów wysokorozwiniętych, słynących z wysokich kosztów leczenia: USA, Kanady, Australii, Japonii itp.

Oto przykładowe ceny polis turystycznych dla jednej osoby, która wybiera się na tygodniowy wyjazd w celu wypoczynku bądź zwiedzania do następujących krajów położonych poza Europą:

KrajNajniższa cena ubezpieczenia 7-dniowego wyjazdu
Kanada28 zł
Tajlandia28 zł
Indonezja30 zł
Stany Zjednoczone42 zł
Dominikana42 zł
Australia42 zł

Źródło: Rankomat.pl

2.Cel wyjazdu

Na cenę ubezpieczenia znacząco wpływa również cel wyjazdu. Składka będzie niższa, jeżeli wybieramy się za granicę wypoczywać lub zwiedzać. Z kolei koszt zakupu polisy znacznie wzrasta, gdy podczas wakacji będziemy jeździć na nartach, nurkować czy uprawiać sporty ekstremalne bądź podwyższonego ryzyka. Uprawianie takich aktywności jest o wiele bardziej ryzykowne niż standardowy wypoczynek – dlatego ubezpieczyciel naliczają dodatkową składkę. Jakie sporty są ekstremalne bądź wysokiego ryzyka? Każde towarzystwo definiuje to inaczej – szczegóły można sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Przykładowo cena ubezpieczenia turystycznego  na tygodniowy wyjazd do Włoch dla jednej osoby znacznie zmienia się w zależności od celu wyjazdu:

Cel wyjazduCena ubezpieczenia tygodniowego wyjazdu do Włoch dla 1 osoby
Wypoczynek i zwiedzanie18 zł
Narty lub snowboard26 zł
Nurkowanie45 zł
Uprawianie sportów podwyższonego ryzyka56 zł
Uprawianie sportów ekstremalnych78 zł

Źródło: Rankomat.pl

3. EKUZ a cena ubezpieczenia turystycznego

Wiele osób jest przekonanych, że nie warto kupować ubezpieczenia turystycznego, ponieważ opiekę zdrowotną podczas zagranicznych wakacji zapewni im Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument umożliwia skorzystanie z bezpłatnej opieki medycznej według takich samych zasad, jak obowiązują w krajach Unii Europejskiej oraz państwach będących członkami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Do tej drugiej organizacji należą Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria.

Jednak wbrew pozorom EKUZ nie zapewnia 100 proc. ochrony medycznej na wakacjach za granicą. W jego ramach wiele świadczeń nie podlega refundacji. W efekcie w razie nieszczęśliwego wypadku, turysta będzie musiał pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni. EKUZ swoim zakresem nie obejmuje m. in.:

  • refundacji kosztów ratownictwa,
  • transportu do kraju w razie wypadku,
  • w niektórych krajach koszty leczenia w przypadku urazu powstałego w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych,
  • refunduje jedynie ściśle określone w danym kraju UE lub EFTA świadczenia medyczne
  • gwarantuje dostęp do świadczeń medycznych wyłącznie w publicznych placówkach medycznych.

4. OC w podróży

OC (ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej) jest szczególnie przydatne dla turystów jeżdżących na nartach czy uprawiających sporty ekstremalne bądź podwyższonego ryzyka, ponieważ mogą oni spowodować uraz innej osoby. Jeżeli nie będą posiadać tego rodzaju polisy, to będą zmuszeni pokryć koszty leczenia lub wypłacić odszkodowanie poszkodowanemu z własnej kieszeni.

OC jest również przydatne dla turystów, którzy chcą za granicą jedynie wypoczywać lub zwiedzać. Dzięki tej opcji rodzice dziecka, które niechcący zniszczyło sprzęt osoby trzeciej, np. aparat fotograficzny czy deskę snowboardową, nie muszą martwić się o finansowe konsekwencje.

5.NNW

Wybierając się za granicę, warto również zadbać, aby wykupione przez nas ubezpieczenie turystyczne zawierało NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków). Będzie bardzo pomocne w przypadku, kiedy np. doznamy uszczerbku na zdrowiu podczas jazdy na nartach. Wtedy poniesione przez nas straty (m. in. koszty leczenia) zostaną pokryte z polisy.

Ponadto jeżeli podczas zagranicznych wakacji doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, którego stopień procentowy jest ustalany przez towarzystwo na podstawie załączonej do umowy tabeli przez lekarza współpracującego z towarzystwem (np. złamanie ręki – 10 proc.), to również otrzymamy zadośćuczynienie z NNW.

Przeanalizuj polisę online

Opisaliśmy najważniejsze elementy ubezpieczenia turystycznego, co z pewnością ułatwi jego wybór. Podstawą przy zakupie polisy jest dostosowanie jej do swoich indywidualnych potrzeb w zależności od miejsca i celu wyjazdu. Innego rodzaju ochrona ubezpieczeniowa będzie potrzebna turyście wybierającemu się za granicę wypoczywać, a nieco szerszy zakres osobie jeżdżącej na nartach.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia ułatwi nasz kalkulator. Porównywarka rankomat.pl, po zaznaczeniu przez użytkownika opcji dostępnych w formularzu, wyświetli oferty polis turystycznych kilkunastu towarzystw. Gdy zdecydujemy się na którąś z nich, w ciągu kilku minut w naszej skrzynce mailowej znajdzie się dokument ubezpieczenia.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania